PDA

Επιστροφή στο Forum : υλικα και βεργα

παπ
22-11-2013, 20:20
διαβασα για διαφορα υλικα ευγενη υπεραγωγιμα ολκιμα και απο οτι καταλαβα απο δω υλικα οπως το νικελιο νιοβιο τιτανιο θα καναν το καλυτερο.βεβαια βρηκα εταιρια προμηθειας για ολα τα μεταλλα με καθαροτητα 99 τα εκατο και τιμες πχ 2μετρη βεργα 3χιλιοστα παχος 100ευρ το νιοβιο σωληνα 2μ διαμετρο πεντε χιλ 194ευ το τιτανιο2μ παχος 3χιλ βεργα στα 127ε.τωρα ακουω προτασεις χειρολαβεις βεργα τροπο υλοποιησης μονη διπλη αυτη τη μακρια στο 1.2 τι συνδιασμο τι υλικα μαρτυρες κτλ και συγνωμη ειπα πολλα

drakos
22-11-2013, 20:26
δεν θα σου προτεινα το τιτανιο. σε συνδιασμο με το νικελιο φερνει αρνητικα αποτελεσματα. σε συνδιασμο με αλλο μεταλλο ομως δεν γνωριζω.
το τιτανιο ανταμα με νικελιο φερνει πετρωματα.

μονοτου ομως δεν γνωριζω.

ripper
22-11-2013, 20:30
αν το χεις το αντικειμενο παρε 2 μπουρτζοβεργες κ κατσε μ"αυτες,αν δν το χεις οσα λεφτα κ να χαλασεις για βεργεσ...γιοκ!!!δν μπα να ειναι απο απεμπλουτισμενο ουρανιο... γνωμη μου παντα

παπ
22-11-2013, 20:38
δεκτη καθε απαντηση σαματης ξερω εγω πχ διαβασα νιοβιο μαζι με νικελιο ειναι υπεραγωγοι και υπερβολικα ισχυροι στα μαγνητικα πεδια αλλα οτι διαβαζω ειναι αυτα αναμενω τις απαντησεις σας

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
22-11-2013, 20:43
Γιατί ψάχνεις αυτά τα υλικά και δε σκέφτεσαι κάτι πιο απλό? Ένας από τους πιο άριστους αγωγούς σχεδόν όσο και ο χρυσός ή ίσως και παραπάνω από αυτόν είναι το ασήμι...Το ασήμι έχει αν δεν κάνω λάθος περί τα 50-60 λεπτά το γραμμάριο...Δηλ αν χρειαστείς 100 γραμμάρια να φτιάξεις βέργες, θέλεις 50-60 ευρώ, αν χρειαστείς 200 γραμμάρια (παραπάνω δε νομίζω να χρειαστείς) θες 100-120 ευρώ). Ζήτα από αργυροχόο ή από εταιρεία αργυροχοίας βέργες ασημιού (βέβαια δεν θα ειναι 999 τοις χιλίοις ασήμι γιατί θα είναι μαλακές). Θα είναι 925 ή ακόμα και 950 τοις χιλίοις, πάλι πολύ καλά είναι...Θα έχεις έτσι έναν άριστο αγωγό στα χέρια σου, ειδικά αν κάθε φορά πριν πας για ψάξιμο τις καθαρίζεις-γυαλίζεις για να φεύγει αυτή πατίνα δηλ η ελάχιστη μαυρίλα που πιάνει το ασήμι και που μπορεί να σου μειώνει την αγωγιμότητα...

παπ
22-11-2013, 20:49
φιλε πλατανια ειχε πει ορωσος που ειναι δυνατος οπως και εσυ και αλλοι σε γνωσεις για το ατσαλοποιημενο νικελιο και ετσι ειπα να πειραματιστο σε κατι καλυτερο οτι με συμβουλεψεται θα το σεβαστο αλλα θελω τις αποψεις σας

elvis87
22-11-2013, 21:07
να ρωτησω κατι συναδελφοι. απο ποια υλικα διαπιστωσατε ποτε οτι κατασκεβαζοντας βεργες Γ, ειχατε καλυτερη ανταποκριση προς θαμενο στοχο ευγενους αντικειμενου σε φιλοσοφια δοκιμαστηριου, και με τι αποκληση απο το στοχο, παντα σε ερευνα φυσικης και οχι ηλεκτρονικης ραβδοσκοπιας? ευχαριστω.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
22-11-2013, 21:11
να ρωτησω κατι συναδελφοι. απο ποια υλικα διαπιστωσατε ποτε οτι κατασκεβαζοντας βεργες Γ, ειχατε καλυτερη ανταποκριση προς θαμενο στοχο ευγενους αντικειμενου σε φιλοσοφια δοκιμαστηριου, και με τι αποκληση απο το στοχο, παντα σε ερευνα φυσικης και οχι ηλεκτρονικης ραβδοσκοπιας? ευχαριστω.

Όσον αφορά εμένα, την καλύτερη ανταπόκριση την έχω με τον μπρούντζο, είτε στις διπλές Γ, είτε στη μονή γυροσκοπική βέργα...Βέβαια, για να εξηγούμαστε, δεν έχω δοκιμάσει εξωτικά υλικά, τιτάνια, νικέλια, ή καμιά χρυσή βέργα...Εννοώ βέργες από απλά υλικά δηλ σίδερο, σύρμα, καθαρό χαλκό, μπρούντζο, ξύλο, πλαστικό, αλουμίνιο...

elvis87
22-11-2013, 21:13
υπηρξε σε θαμενο στοχο μεγαλη αποκλιση αδερφε πλατανια?

ΡΩΣΟΣ
22-11-2013, 21:15
Παιδαρε για να κανεις τα γουστα ολων κανε αυτη τη βεργα:

1020310204

Οποτε θα εχεις : Βεργα Φουντουκιας(Υ) - Βεργα Φουντουκιας με ηλεκτρονικη υποβηθηση - αποστατικο - μανητομετρο - και αν προσθεσεις και ενα δισκακι να και το τοπικουλι.

Αν παλι θελεις κατι πιο συγουρο με το παρακατο ματσουκι που θα δεις θα τους βαλεις ολους στη θεση τους.

10205

:36_2_27::36_2_27::36_2_27:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
22-11-2013, 21:16
υπηρξε σε θαμενο στοχο μεγαλη αποκλιση αδερφε πλατανια?

Τί να πω....κάπως δε μου κάθονταν καλά στο χέρι τα άλλα υλικά...Δεν είναι τόσο ότι είχα απόκλιση, απόκλιση έχω και με τις μπρούντζινες, απλά δε μου άρεσε τόσο το τράβηγμα που έκαναν τα άλλα υλικά, η αίσθηση στα χέρια μου...κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

elvis87
22-11-2013, 21:18
γεια σου αδερφε νικο. θελω παντα νασαι καλα..

παπ
22-11-2013, 21:19
μαλλων απ τον αρη πηρες υλικο για αυτο τι ειναι παλι τουτο εγω σας λεω εμπειρια δεν εχω δωστε φωτα πεταγομε καπου και επηστρεφω ταχιστα

storm
22-11-2013, 21:31
Λοιπον , αδελφε , ειτε ξηλο παρεις, ειτε τσιμεντενια βεργα κανεις , το ιδιο πραγμα ειναι
Ολα θελουν την δικη σου προσωπικη (πνευματικη ) δουλεια
Θελει πειραματιζμω , και τπτ αλλο
Οτι σου καθεται καλλιτερα
Απλα , εαν βαλεις τη σωστη ηλεκτρονικη ΡΒΔ , τοτε δεν θα χρειαζεσαι τοσο πολυ ενεργεια απο το ευατο σου, και σιγουρα μονο ετσι μπορεις να φθασεις στο ΑΠΟΛΥΤΟ !!!!!!!

ευχαριστω

ΡΩΣΟΣ
22-11-2013, 21:31
γεια σου αδερφε νικο. θελω παντα νασαι καλα..

Γεια σου Χρησταρα μου. Προσπαθω να τα περνω ολα ελαφρια γιατι στο τελος θα λαλισουμε.

παπ
22-11-2013, 22:37
τι προτεινεις για την ηλεκτρονικη ραβδοσκοποια γιατι και εκει θελει προτασεις

elvis87
23-11-2013, 07:59
αγαπητοι φιλοι, ακουσα με προσοχη και σεβασμο, καθε αποψη.. και για να ειμαι ειλικρινης,ο σκοπος της ερωτησης μου, ειχε αλλο σκοπο.. ποιο; το σημειο μηδεν. το ακριβες κεντραρισμα με βεργες Γ, με μονη βεργα, και ενδεχομενως με ραβδοσκοπικο, τυπου ελικοπτερακι. Θα τα ξαναπουμε συντομα, μετα την ολοκληρωση των δοκιμων.. να τονισω, πως με ηλεκτρονικη υποβοηθηση, δεν τιθεται θεμα κεντραρισματος εφοσων ο χειριστης, ξερει να ερευνα..

charismatic
23-11-2013, 08:56
Χρυσο στην λαβη και Ινδιο στην μυτη.

elvis87
23-11-2013, 10:49
Καποιες φορες, οι λυσεις ειναι απλες.. οπως λεει και ο λαος, η πιο κρυφη κρυψωνα, ειναι η φανερη..

drakos
23-11-2013, 12:26
οι λυσεις δεν ειναι καθολου απλες αν δεν διανυσεις πληθος πειραματων .εκτος αν εισαι τυχερος και πεσεις με τη μια στην καταλληλη βεργα με τον καταλληλο δειγματισμο.
με τα καταλληλα χερια και με τις καταλληλες περιβαντολογικες συνθηκες.

θα ρωτησω κατι τον χαρισματικ ομως. εχεις φτιαξει αυτη τη βεργα ? και αν ναι τι φορτια εχει το ινδιο?

elvis87
23-11-2013, 19:18
Φιλε μου drakos, τι υπαρχει αναμεσα χρυσου παλαιου στοχου και ακρης του στεφανιου στοχου; πες μου..

παπ
24-11-2013, 14:28
επειδη οι αποψεις δυεισταντε στα υλικα στα πνευματικα και στο καθε τι θα φτιαξω μια ποικοιλια με αλουμινιο με τιτανιο με ασημι οποια κατσει θα την κρατησω εχω και τις επιχρυσομενες και βλεπουμε θελω να μου πειτε και δυο λογια για τις ηλεκτρονικες

drakos
25-11-2013, 07:49
ενοεις elvis στην επιφανεια του εδαφους? ενοεις απο φορτια?

elvis87
25-11-2013, 07:53
Ναι φιλε μου drako, φορτια εννοω, στο υπεδαφος.

drakos
25-11-2013, 07:58
αν μιλαμε για επιφανεια απο οτι εχω διαβασει ειναι αρνητικα . στο εδαφος μεσα ο χρυσος ειναι θετικος .

αν υποθεσουμε πως ενα αποστατικο η στα χεριαμας εχουμε θετικο φορτιο και απο μια αποσταση 500 μετρα φτανουμε στην αρνητικη επιφανειακη κατασταση. φυσικα πρεπει για να φτασουμε πρεπει να υπαρχει η σωστη συχνοτητα η ο σωστος δειγματισμος του μεταλλου .

με αυτο το θετικο που εχουμε αποκλειεται να κεντραρουμε στοχο.

μεχρι εδω καλα η λαθος?

charismatic
25-11-2013, 08:10
Τι φορτια εχει το ινδιο? Φορτιζεται ευκολοτερα θΕΤΙΚΑ.

elvis87
25-11-2013, 08:12
Γυρω απο το θαμενο απο χρονια ευγενες, δημιουργητε ενα στεφανι εκπομπης. Αυ αυτο, αποτελειται απο θετικα ιοντα. Απο το στεφανι αυτο, εως το αντικειμενο, δρουν αρνητικα ιοντα. Ειναι αυτα, που εμποδιζουν κατα πολλους, τον ακριβη εντοπισμο. Αραγε, υπαρχει τροπος κατα τη χρηση φυσικης ραβδοσκοπιας, να παει κανεις στο κεφαλι του στοχου, διαπερνοντας αυτη την αρνητικοτητα; ναι, υπαρχει..

drakos
25-11-2013, 08:16
χαρισματικ αν ειναι ετσι τοτε με βαση αυτο που πιστευω ποτε δεν θα κεντραρεις στοχο παρα θα βολοδερνεις γυρω απο αυτον αναλογα ποσο
βαθυς η δυνατος ειναι. το γυρω απο αυτον ισως να ειναι και 70 μετρα 50 η 30.

drakos
25-11-2013, 08:19
υποθετουμε elvis πως υπαρχει τροπος . ακομα δεν μπορεσα να το αποδειξω ομως.

αν το δουμε με τους κανονες της φυσικης και με βαση τα φορτια ισως καποια λυση υπαρχει.

μενει μονο η τεχνικη και η μεθοδος που πρεπει να βρεθει ωστε ο ραυδοσκοπος να αντιστρεφει τα φορτια .

πιθανον ομως θα πρεπει να ανπτυχθει μια λεπτη τεχνικη μιας που παιζουν μπαλα καμια φορα και παρμενα.
και εκει θελει απο αρχης για να καταλαβεις τις διαφορες.

kostashl
25-11-2013, 08:20
Θα πω και εγω κατα την ταπινη μου γνωμη πια θεωρια πιστευω,πως δουλεύει το σύστημα. Το ελλειψοειδές στο κέντρο είναι ο χρυσός. Όλα τα διαλυμένα στοιχεία έρχονται σε επαφή με το χρυσό, αποδίδουν ηλεκτρόνια και παρουσία του οξυγόνου της ατμόσφαιρας και αυτού που υπάρχει μέσα στο χώμα, αρχίζουν οι αντιδράσεις. Αρχίζει μια ροή ηλεκτρονίων μέσα στο χρυσό προς το πάνω σημείο, όπως ακριβώς γίνεται στις μπαταρίες. Φαντασθείτε το σαν μια μπαταρία με το + προς τα κάτω και το – προς τα πάνω. Αυτό το – είναι που έλκει όλα τα θετικά ιόντα του τρισθενούς σιδήρου προς τα πάνω. Οι αντιδράσεις ,και η κίνηση των ιόντων είναι πολύ αργές αλλά συνεχείς. Έτσι όσο περνάν τα χρόνια τόσο αυξάνει ο αριθμός των θετικών ιόντων που συσσωρεύονται κοντά στην επιφάνεια. Ο σίδηρος που έχουμε στο συγκεκριμένο παράδειγμα είναι τυχαίος. Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε μέταλλο. Απλώς στην Ελλάδα είναι το μέταλλο με την μεγαλύτερη διάδοση.
Όπως καταλάβατε δεν υπάρχουν ιόντα χρυσού, νερού, οξυγόνου, αλλά μετάλλων.
Ο χρυσός δεν φορτίζεται, αλλά το χώμα γύρω του. Άρα αυτό που ψάχνουμε εμείς ,είναι το θετικό δυναμικό που δημιουργείται στο χώμα από τα διάφορα θετικά ιόντα. Δεν μας ενδιαφέρουν τα ιόντα αυτά καθ’ εαυτά, αλλά το φορτίο τους και το θετικό πεδίο που δημιουργούν.
Τώρα πιστεύω να μην έχετε άλλες απορίες. Νομίζω τα είπα αρκετά ξεκάθαρα.

drakos
25-11-2013, 08:31
και πως θα βρεις εσυ Kostashi το θετικο δυναμικο του χωματος κατω απο την επιφανεια του εδαφους ?

τη στιγμη που γνωριζουμε πως το δυναμινο του χωματος απο πανω λογο αντιστροφης ειναι ολλο αρνητικο? και μαλιστα εκτεινεται αν θυμαμαι καλα σε μεγαλη αποσταση γυρω απο το σημειο μηδεν?

elvis87
25-11-2013, 08:38
Ειναι πολυ σωστο οτι ο χρυσος δεν φορτιζεται, αλλα απλα μπορει να ταλαντευτει. Κατι, που προσφερουν οι γενητριες. Τα δυσκολα, αρχιζουν με τη φυσικη ραβδοσκοπιση. που οπως ειπε και ο συναδελφος δρακος ορθως, εχει κανεις να αντιμετωπισει και την εκπομπη ισχυρων πετρωματων, αλλα και την εκπομπη της αυρας των παρμενων..

drakos
25-11-2013, 08:46
θα σας πως ενα παραδειγμα απλο για το πως η παραμικρη λεπτομερεια σε ραυδοσκοπια αλλα και με ηλεκτρονικα μπορει να
σε αφησει εξω απο το παιχνιδι και να νομιζεις πως εκει που πηγες δεν εχει τιποτα.

και μετα θα περασει μια αλλη παρεα η αλλος ραυδοσκοπος και θα βγαλει κατι που εσυ δεν μπορεσες να παρεις .
οχι γιατι δεν κατεχεις βασικη ραυδοσκοπια αλλα απλα επειδη δεν γνωριζεις λεπτομερειες αυτου που κανεις .
δηλαδη σηκωνουμε μια βεργα και οποιον παρει ο χαρος και αμα εχουμε τυχη κατι θα παρουμε.

drakos
25-11-2013, 09:29
σε βρυση που χτυπηθηκε περυσι το χειμωνα απο αλλη παρεα πηγαμε με φιλο αριστεροχειρα ενω εγω ειμαι δεξιοχειρ, για να ριξουμε μια ματια
μην εχει μηνει κατι η μηπως σκαψανε σε λαθος μερια. η βρυση ηταν πληγωμενη απο πανω που πινουν νερο.
γιατι αναφερω τωρα το χερι?

εδω σας θελω ολλους.

με τις βεργεςμου αλλα και με 2 διαφορετικα ηλεκτρονικα αποστατικα δεν επιανα τιποτα γυρω απο τη βρυση εως ακτινα 300 μετρα .
μετρω πρωτος και μετα ο φιλος.
ο αριστεροχειρ ομως με την μια βεργα εχει ενδειξη διπλα απο τη βρυση αναμεσα απο 3 δεντρα .
μετα απο 2 περιστροφες ειχε κανει ειδη γραμμη σηματος .
εχωντας μια υποψια σκεφτηκα να δοκιμασω με το αριστερο χερι . με το αριστερο χερι επιασα την ενδειξη που ειχε αυτος!

ξαναγυρισα τη βεργα στο δεξι και τιποτα . αλαξα θεση και επιασα και τις δυο βεργες. τιποτα. αλαξα θεση ξανα και επιασα τη βεργα με το αριστερο. αυτα τα εκανα για να εξαλειψω αυθεπυβολη και ισως καποιους αλλους ασταθμητους παραγοντες στο χωρο.

με το αριστερο η ενδειξη ηταν εκει απο ολλες τις θεσεις . ενω με το δεξι αλλα και με τα δυο χερια ταυτοχρονα αφαντη σε μενα.

οταν ανεβηκαμε μια μικρη ανηφοριτσα και φτασαμε ειδαμε οτι ειχε και σκαψιμο αναμεσα στα 3 δεντρα . το σκαψιμο ομως δεν ειναι βαθυ και αυτο με προβληματιζει και μου γενα ερωτηματα για το αν υπαρχει ακομα εκει κατι η αν ηταν ρηχη αποκριψη και παρθηκε.

απο το ιδιο σημειο μετρησεων ενω εγω ειχα μια ενδειξη μακρυτερα απο 700 μετρα με τις βεργες και με τα ηλεκτρονικα αποστατικα.
την ειχε και αυτος με την μια βεργα. δηλαδη αυτος επιανε και την ενδειξη μπροσταμας στα 3 δεντρα αλλα και την μακρινη.

το κοντινοτερο ομως το ειχα μονο με το αριστερο χερι!! με το δεξιμου η ενδειξη γυρω απο τη βρυση μου επαιζε κρυφτουλι! ανυπαρκτη εντελως.

σας λεει κατι το ολλο σκηνικο?

elvis87
25-11-2013, 09:55
Το παραδειγμα που αναφερες φιλε drako, ειναι προβληματισμός, φυσικης ραβδοσκοπισης. Στην ηλεκτρονικη, δεν τιθεται τετοιο θεμα, απο την στιγμη που ο χειριστης, γνωριζει να ερμηνευει το αντιλαμβανονται οι βεργες του. Δηλαδη, το τι του δειχνουν..

μερακλης
25-11-2013, 09:59
και πως θα βρεις εσυ Kostashi το θετικο δυναμικο του χωματος κατω απο την επιφανεια του εδαφους ?

τη στιγμη που γνωριζουμε πως το δυναμινο του χωματος απο πανω λογο αντιστροφης ειναι ολλο αρνητικο? και μαλιστα εκτεινεται αν θυμαμαι καλα σε μεγαλη αποσταση γυρω απο το σημειο μηδεν?

Με συνχωρητε που μπαινω στο θεμα ετσι σφηνα.....αλλα δεν υπαρχει τιποτα θετικο στον χρυσο...ουτε δυναμικο θετικο πανω και κατω απο την επιφανεια της Γης.
θετικο στην Φυσικη λεμε αυτο που ειναι αρνητικοτερο απο το αρνητικο. Μπορουμε να βρουμε αννετα το αρνητικοτερο <θετικο οπως λετε>σημειο οπου και να βρισκομαστε....ητε σαν επιδερμικο φαινομενο ητε με ηλεκτρικη διασκοπηση,ακομα και με ραβδοσκοπια.Τα παντα στην Γη ταλαντωνουν......οτι δεν ταλαντωνει ειναι νεκρο και απο φυσικης αποψης και απο χημικης αποψης. Το θεμα δεν ειναι πως θα βρεις το κεντρο ενος διαμαγνητικου στοχου,αλλα που θα βρεις τετοιον στοχο?
Οι ιδιοτητες των μεταλλων που ψαχνουμε ειναι γνωριμες.....τα πεδια και τα φαινομενα ειναι γνωριμα....ολα ειναι πρακτικα και πολλη ευκολα εαν κατανοησεις το τι ψαχνεις και με τι τροπο θα το βρεις. Σας αφηνω ερωτηματικα για να ψαχτητε....διοτι καποιοι εχετε περασει τουλαχιστον 2-3 φορες πανω απο λεφτα και δεν το εχετε καταλαβει!!! Η ερευνα ....φερνει το αποτελεσμα με οτι αυτο προηποθετει.....δηλαδη συνδιασμο πολλων μηχανηματων και σωστη λειτουργια αυτων. ΧΤΥΠΑΣ....ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΝΕΙΣ...ΒΓΑΖΕΙΣ.
Τελος συγγνωμη για την παρεμβαση, Χρονια πολλα στις εορταζουσες και τους εορταζοντες. Ανδρεας

elvis87
25-11-2013, 10:11
Εγω σε ευχαριστω παναγιωτη, για την πολυ σωστη τοποθετηση.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-11-2013, 10:15
Με συνχωρητε που μπαινω στο θεμα ετσι σφηνα.....αλλα δεν υπαρχει τιποτα θετικο στον χρυσο...ουτε δυναμικο θετικο πανω και κατω απο την επιφανεια της Γης.
θετικο στην Φυσικη λεμε αυτο που ειναι αρνητικοτερο απο το αρνητικο. Μπορουμε να βρουμε αννετα το αρνητικοτερο <θετικο οπως λετε>σημειο οπου και να βρισκομαστε....ητε σαν επιδερμικο φαινομενο ητε με ηλεκτρικη διασκοπηση,ακομα και με ραβδοσκοπια.Τα παντα στην Γη ταλαντωνουν......οτι δεν ταλαντωνει ειναι νεκρο και απο φυσικης αποψης και απο χημικης αποψης. Το θεμα δεν ειναι πως θα βρεις το κεντρο ενος διαμαγνητικου στοχου,αλλα που θα βρεις τετοιον στοχο?
Οι ιδιοτητες των μεταλλων που ψαχνουμε ειναι γνωριμες.....τα πεδια και τα φαινομενα ειναι γνωριμα....ολα ειναι πρακτικα και πολλη ευκολα εαν κατανοησεις το τι ψαχνεις και με τι τροπο θα το βρεις. Σας αφηνω ερωτηματικα για να ψαχτητε....διοτι καποιοι εχετε περασει τουλαχιστον 2-3 φορες πανω απο λεφτα και δεν το εχετε καταλαβει!!! Η ερευνα ....φερνει το αποτελεσμα με οτι αυτο προηποθετει.....δηλαδη συνδιασμο πολλων μηχανηματων και σωστη λειτουργια αυτων. ΧΤΥΠΑΣ....ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΝΕΙΣ...ΒΓΑΖΕΙΣ.
Τελος συγγνωμη για την παρεμβαση, Χρονια πολλα στις εορταζουσες και τους εορταζοντες. Ανδρεας

Πού χάθηκες εσύ βρε Ανδρέα τόσο καιρό?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-11-2013, 10:46
Όλοι σχεδόν ραβδοσκοπούνε με το δεξί χέρι όπου εκεί κρατάνε και
τον μάρτυρα , ενώ στο αριστερό βάζουν το φίλτρο για επαλήθευση στόχου .

Εάν σε κάποιο άτομο το λεγόμενο φίλτρο στο αριστερό χέρι λειτουργεί και εκεί σαν μάρτυρας και δυναμώνει το σήμα παραμένοντας η γραμμή του στόχου , τότε μπορεί να ραβδοσκοπεί και με το αριστερό και πιστέψετε με κεντράρει καλύτερα .
Ενώ δεν είμαι αριστερόχειρας , αυτό τουλάχιστον έχω διαπιστώσει , ότι με το αριστερό έχω άμεση ανταπόκριση του σήματος και καλύτερη σταθερή ευθεία στον στόχο .

drakos
25-11-2013, 11:11
αυτα που λετε ειναι σωστα μα δεν απαντουν στα ερωτηματαμου.
γιατι με την αλαγη του χεριου υπαρχει ενδειξη που πριν δεν υπηρχε? γιατι το αρνητικοτερο σε σχεση με το θετικοτερο δημιουργει μια αλλη γραμμη σηματος?

καντε ενα απλο πειραμα. συνδεστε στις λαβες των βεργωνσας δυο καλωδια και αυτα με τη σειρατους σε μια μπαταρια 6 βολτ .
πιανεις το θετικο με το δεξι και το αρνητικο με το αριστερο και βλεπεις πως χεις μια αλφα ενδειξη προς ενα μεταλο .
οταν αντιστρεψεις την πολικοτητα πιανεις αλλο μεταλο .τα ιδια συμβαινουν και σε επιφανειακα αλλα και μεσα στο χωμα.

το θεμαμας μονιζω δεν ειναι να βρεις που υπαρχει ο διαμαγνητικος στοχος αλλα πως θα βρεις το κεντροτου .

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-11-2013, 11:20
στο οτι το αριστερο σου χερι βλεπει καπια μεταλλα που δεν βλεπει το δεξι ,
γιατι εμενα και τα 2 ιδια μεταλλα βλεπουν , το προσδιοριζω σε περισωτερη ευεσθεισια του αριστερου προς αυτα τα μεταλλα .
τωρα το γιατι , η σε θεματα , αρνητικα , θετικα , δεν μπορω να το ερμηνευσω
μια και δεν εχω της γνωσεις .
αυτα ειναι για σας τους ηλεκτρονικους ερευνητες .
για να μαθουμε και εκεις .

elvis87
25-11-2013, 11:27
Στην ερευνα δια γενητριας με βεργες Γ δεν τιθονται θεματα αριστερου η δεξιου χεριου. Στη φυσικη ραβδοσκοπιση δημιουργουνται τα μεγαλυτερα θεματα.. και ειναι φυσιολογικο.

elvis87
25-11-2013, 11:30
Γιαυτο το μαραφετι του παναγιωτη, ανοιξε νεους οριζοντες στον εντοπισμο. Και αυτο, εχει αποδειχτει..

drakos
25-11-2013, 11:47
θα ηθελα ο Αντρεας να μας δηξει ενα κειμενο που να λεει οτι το θετικο οπως λεει ειναι αρνητικοτερον του αρνητικου. η να μας εξηγησει με πιο μεγαλη λεπτομερεια το σκεπτικοτου που σιγουρα για να το εχει κατι εχει δει η διαβασει.

γιατι ολλα τα βιβλια που διδασκουν φυσικη λενε οτι υπαρχουν θετικα και αρνητικα.

το γεγονος οτι ο Παναγιωτης βλεπει καλυτερα κεντραρισματα με το αριστερο ισως να δηλωνει πως δουλευει το δεξι μερος του εγκεφαλου καλυτερα απο το αριστερο? η πως το αριστερο χερι εχει πιο <καταλληλο φορτιο>> απο το δεξι?

παπ
25-11-2013, 15:11
με 9βολοι μπαταρια με γ βεργες οπως λεει οdrakos οι βεργες πανε στον ιδιο στοχο ασχετα απο το συν πλυν σε μενα τωρα οσο για μονη βεργα με το αριστερο τη βεργα και μαρτυρα στο δεξι μου βγενει πιο καλα απο οτι το αντιθετο παρολα αυτα τα ειχα πιο απλα στο μυαλο μου και το πιστευω μου ειναι οτι δεν θελω να μπερδεψω πολυ το μυαλο μου πιστευω οτι αν ειναι να κατσει θα κατσει απλα κατι να κανεις που σου ταιριαζει.εσεις εισται σε πολυ βαθυα νερα που μου αρεσουν αλλα πνιγομαι σημερα.και κατι ακομα χωρις να με παρεξηγησεται εγω το βλεπω σαν χομπυ βολτα ξεσκασμα επειδη ποναει το κεφαλι μου δεν ξερω αλλα βλεπω οχι εδω γιατι δεν σας ξερω αλλα στην δικια μου επαρχια οτι καπιοι ζουν με αποτερο σκοπο αυτο αρρωστια χρηματικη οικογενειακη σκοπο ζωης να βρουν.Δεν θελω να γινω ετσι απλα αν κατσει εκατσε ειναι χομπυ βολτα.στο συγκεκρημενο θεμα δεν μπορω να ακολουθησω τις γνωσεις σας απλα μαθενω ευχαριστω

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-11-2013, 17:35
με 9βολοι μπαταρια με γ βεργες οπως λεει οdrakos οι βεργες πανε στον ιδιο στοχο ασχετα απο το συν πλυν σε μενα τωρα οσο για μονη βεργα με το αριστερο τη βεργα και μαρτυρα στο δεξι μου βγενει πιο καλα απο οτι το αντιθετο παρολα αυτα τα ειχα πιο απλα στο μυαλο μου και το πιστευω μου ειναι οτι δεν θελω να μπερδεψω πολυ το μυαλο μου πιστευω οτι αν ειναι να κατσει θα κατσει απλα κατι να κανεις που σου ταιριαζει.εσεις εισται σε πολυ βαθυα νερα που μου αρεσουν αλλα πνιγομαι σημερα.και κατι ακομα χωρις να με παρεξηγησεται εγω το βλεπω σαν χομπυ βολτα ξεσκασμα επειδη ποναει το κεφαλι μου δεν ξερω αλλα βλεπω οχι εδω γιατι δεν σας ξερω αλλα στην δικια μου επαρχια οτι καπιοι ζουν με αποτερο σκοπο αυτο αρρωστια χρηματικη οικογενειακη σκοπο ζωης να βρουν.Δεν θελω να γινω ετσι απλα αν κατσει εκατσε ειναι χομπυ βολτα.στο συγκεκρημενο θεμα δεν μπορω να ακολουθησω τις γνωσεις σας απλα μαθενω ευχαριστω

Μπράβο φιλε παπ, είναι πολύ σωστά όσα λες...Έτσι πρέπει να το δεις, σα χόμπυ για να ξεσκάς, ένας λόγος να περπατάς στη φύση και να μελετάς ιστορίες και θρύλους...Αν το δεις σαν αυτοσκοπό να βρεις λίρες, τότε πας χαμένος...Επίσης καλά κάνεις και δε μπαίνεις σε βαθιά νερά, γιατί κι' εμείς που προσπαθήσαμε να μπούμε τί πετύχαμε? Μπέρδεμα και παιδεμάρα...Στη ραβδοσκοπία καλύτερα είναι τα πιο απλά πράγματα, και το λέω εγώ που ό,τι τρελοιδέα μου έρχεται στο μυαλό, προσπαθώ να την εφαρμόσω στη ραβδοσκοπία. Τουλάχιστον περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου φτιάχνοντας μηχανηματάκια-πατέντες..είναι κι' αυτό μέσα στο χόμπι και μ' αρέσει, με ξεκουράζει...Φυσικά και δεν πιστεύω ότι οπωσδήποτε θα βρω λίρες μ' αυτά...ούτε το επιδιώκω συστηματικά, αλλά αν κάτσει κάποτε, καλώς να 'ρθεί...Πιστεύω ότι έτσι πρέπει να το βλέπουμε...

παπ
25-11-2013, 22:02
ευχομαι φιλε πλατανια ανθρωποι σαν εσενα να βρουν που δεν ειναι αυτοσκοπος και το νοημα της ζωης μελημα τους και γω ας μη βρω αν θελει ο θεος οτι ειναι γραφτο αλλα δεν φανταζομαι να πηγαινει παρεα σε δουλεια και να ναι πονηρεμενη και φορτωμενη με αλλα στις τσεπες εγω βγαινω μονος και φοβαμαι τα λυκουδια γιατι δεν βρηκα ανθρωπο σαν εμενα με πειραζει η μοναξια αλλα πιο πολλη η πονηρια και η ελειψη εμπιστοσηνης οι καιροι ειναι πονηρη η φτωχια μας η η πλεονεξια μας, πλατανια χαιρομαι πραγματικα αν και μονος που χαιρομαι την ελευθερια οτι δεν φοβαμαι κανεναν και ειμαι ελευθερος απο σκεψεις επισης χαιρομαι και για σενα και αλλους που σκεφτομαστε ετσι περναμαι καλα κανουμαι χομπυ οπως κυνηγη ψαρεμα κτλ

μερακλης
25-11-2013, 22:40
θα ηθελα ο Αντρεας να μας δηξει ενα κειμενο που να λεει οτι το θετικο οπως λεει ειναι αρνητικοτερον του αρνητικου. η να μας εξηγησει με πιο μεγαλη λεπτομερεια το σκεπτικοτου που σιγουρα για να το εχει κατι εχει δει η διαβασει.

γιατι ολλα τα βιβλια που διδασκουν φυσικη λενε οτι υπαρχουν θετικα και αρνητικα.

το γεγονος οτι ο Παναγιωτης βλεπει καλυτερα κεντραρισματα με το αριστερο ισως να δηλωνει πως δουλευει το δεξι μερος του εγκεφαλου καλυτερα απο το αριστερο? η πως το αριστερο χερι εχει πιο <καταλληλο φορτιο>> απο το δεξι?

ολα τα βιβλια μιλανε για ηλεκτρονια! Πες μου εαν υπαρχει ηλεκτρονιο <θετικο>????πως μπορει να υπαρχει θετικο πεδιο χωρις θετικο μοριο γυρο του....ητε ατομικο ητε πυρηνικο???
Δεν μιλαω με σκεπτικο αλλα με υπαρχον Φυσικη και νομους που διεπουν αυτα τα φυσικα φαινομενα.
Δεν υπαρχει θετικο πεδιο....απλα ειναι ορισμος για να κατανοησουν αυτοι που δεν ξερουν....ο ορισμος του θετικου ειναι το αρνητικοτερο του αρνητικου,δηλαδη περισσοτερα ηλεκτρονια απο μια προς αλλη κατευθηνση η μεσα σε αυτην με μικροτερες οπες.

charismatic
25-11-2013, 22:53
Τι λες ρε μερακλη; πως δεν υπαρχει θετικο; θα μας τρελανεις;

μερακλης
25-11-2013, 23:02
Τι λες ρε μερακλη; πως δεν υπαρχει θετικο; θα μας τρελανεις;
θετικο τι????
ηλεκτρονιο???ΟΧΙ
πεδιο??? ΟΧΙ
μπαταρια???ΟΧΙ
ρευμα???ΟΧΙ
Οτι εχει σχεση με κινηση ηλεκτρονιων δεν μπορει να ειναι θετικο.....απλα πραγματα.Τι ποιο απλο??? ο ορισμος θετικο ειναι για να καταλαβαινουν παιδια του γυμνασιου-λυκειου. Το ορισε η επιστημη για να διευκρινηζει το αρνητικοτερο απο το αρνητικο. Δεν μπηκα να κανω μαθημα ουτε αυτος ειναι ο σκοπος μου,αλλα τα πραγματα ειναι τοσο απλα και τα κανετε πολυπλοκα.
Βρες κατι θετικο σε οποιοδηποτε πεδιο....που δεν σχετιζεται με ηλεκτρονια!!! Απλα δεν υπαρχει!!!
θετικο=αρνητικοτερο απο το αρνητικο

charismatic
25-11-2013, 23:11
Εσυ μαλλον εννοεις οτι, δεν υπαρχει θετικο στην ηλεκτρονικη. Γιατι στην φυσικη, στην χημεια και στην ηλεκτροχημεια θετικο υπαρχει και δεν χρειαζομαι μαθηματα.

μερακλης
25-11-2013, 23:25
Εσυ μαλλον εννοεις οτι, δεν υπαρχει θετικο στην ηλεκτρονικη. Γιατι στην φυσικη, στην χημεια και στην ηλεκτροχημεια θετικο υπαρχει και δεν χρειαζομαι μαθηματα.

Γνωριζω πολυ καλα ποια ειναι η δουλεια σου .....αλλα φαινετε δεν καταλαβαινεις! Οχι απλως χρειαζεσαι μαθηματα ,αλλα εμεινες κιολας! δεν υπαρχει τιποτα το θετικο ουτε στην χημεια ουτε στην ηλεκτροχημεια ουτε στην φυσικη!!!! Ακομα και τους ορισμους να διαβασεις θα καταλαβεις οτι κανεις λαθος!Εαν θεωρεις οτι εχεις δικιο απλα παρεθεσε τους ορισμους για αυτες τις 3 επιστημες και θα σου απαντησω κατευθειαν. Κατεβασε τες κιολας απο το ιντερνετ εαν θελεις.Η φυσικη δεν αλλαζει αλλα ουτε οι τυποι που υπαρχουν και την καθοριζουν. Περιμενω να σου απαντησω με εριστικο τροπο ,οπως απαντας σε αλλους ! Γιατι φαινετε οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!

wolf 57
25-11-2013, 23:48
ευχομαι φιλε πλατανια ανθρωποι σαν εσενα να βρουν που δεν ειναι αυτοσκοπος και το νοημα της ζωης μελημα τους και γω ας μη βρω αν θελει ο θεος οτι ειναι γραφτο αλλα δεν φανταζομαι να πηγαινει παρεα σε δουλεια και να ναι πονηρεμενη και φορτωμενη με αλλα στις τσεπες εγω βγαινω μονος και φοβαμαι τα λυκουδια γιατι δεν βρηκα ανθρωπο σαν εμενα με πειραζει η μοναξια αλλα πιο πολλη η πονηρια και η ελειψη εμπιστοσηνης οι καιροι ειναι πονηρη η φτωχια μας η η πλεονεξια μας, πλατανια χαιρομαι πραγματικα αν και μονος που χαιρομαι την ελευθερια οτι δεν φοβαμαι κανεναν και ειμαι ελευθερος απο σκεψεις επισης χαιρομαι και για σενα και αλλους που σκεφτομαστε ετσι περναμαι καλα κανουμαι χομπυ οπως κυνηγη ψαρεμα κτλ

Χαλάμε λίγο το θέμα αλά δεν πειράζει.

Φίλε όποιος δεν το βλέπει σαν ένα ακριβό χόμπι όπως είναι και το κυνήγι και το ψάρεμα,που περνάει καλά με αυτό,και το δει ως αυτοσκοπό τότε περπατάει σε <<άλλους δρόμους>>.

Δεν είναι μόνο οι σημερινοί καιροί πονηροί.Από ανέκαθεν έτσι ήταν απλά είχες διαφορετική αίσθηση.

Πριν από καμιά 25αρια χρόνια πήγα για έρευνα με φίλο και μια άλλη τριμελή παρέα εντελώς αγνώστων σε μένα(ο φίλος μου έφερε το χαλασμένο τους μηχάνημα και το επισκεύασα).Ο πιο νέος,από όλη την ομάδα,στην ηλικία ήμουν εγώ . Στο φεγγαρόφωτο,ο ένας από τους τρεις άγνωστους όπως έσκυψε να δει κάτι,είδα ότι κουβαλούσε στη μέση του <<σιδερικό>>. Καταλαβαίνεις τι ένιωσα. Όταν φτάσαμε στο σημείο για το οποίο υπήρχε πληροφορία και ξεκίνησε η έρευνα με το μηχάνημα απομακρύνθηκα καμιά 30αριά μέτρα και ήμουν έτοιμος να το βάλω στα πόδια αν χρειαζόταν.Βρισκόμουν βράδυ σε άγνωστο μέρος με άγνωστους ανθρώπους και το χειρότερο χωρίς δικό μου μεταφορικό μέσο. Το καλό ήταν ότι το μηχάνημα χτύπησε μόνο σε μια μεριά και ήταν κονσερβοκούτι και έτσι τελείωσε η έρευνα και δεν έπεσαν <<αστραπόβροντα>> . Από τότε πάω πάντα μόνος όπου πάω και δεν με τρομάζουν ούτε οι λύκοι ούτε και οι αρκούδες .

Δεν υπονοώ κάτι απλά μεταφέρω την εμπειρία μου,νεαρού και παρορμητικού τότε με ανύπαρκτη την αίσθηση του κινδύνου,κάνοντας παρέα με εντελώς άγνωστους τι μπορεί να σου συμβεί .

wolf 57
26-11-2013, 00:22
Κάποιος παππούς ραβδοσκόπος,που είχα γνωρίσει και δε ζει πια,είχε βρει κάποια <<ψιλά>>όπως συνήθιζε να τα λέει .

Σε σχετική με την ραβδοσκοπία ερώτηση μου απάντησε :Δεν με απασχολεί το πως και το γιατί λειτουργεί αλά μου φτάνει ότι σε μένα λειτουργεί. Το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν η σωστή πληροφορία για το περίπου σημείο και κατά την διάρκεια της έρευνας ήθελε ηρεμία και να μην υπάρχει κόσμος τριγύρω

Μια βέργα αλουμινίου είχε ο παππούς.

Εμείς ασχολούμαστε με το πως και το γιατί λειτουργεί ή δεν λειτουργεί,ποια είναι και αν είναι θετικά ή αρνητικά και από τι μέταλλο θα ήταν καλύτερα να φτιάξεις βέργα ή βέργες.

Και από αποτέλεσμα ..........................

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-11-2013, 01:04
Κάποιος παππούς ραβδοσκόπος,που είχα γνωρίσει και δε ζει πια,είχε βρει κάποια <<ψιλά>>όπως συνήθιζε να τα λέει .

Σε σχετική με την ραβδοσκοπία ερώτηση μου απάντησε :Δεν με απασχολεί το πως και το γιατί λειτουργεί αλά μου φτάνει ότι σε μένα λειτουργεί. Το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν η σωστή πληροφορία για το περίπου σημείο και κατά την διάρκεια της έρευνας ήθελε ηρεμία και να μην υπάρχει κόσμος τριγύρω

Μια βέργα αλουμινίου είχε ο παππούς.

Εμείς ασχολούμαστε με το πως και το γιατί λειτουργεί ή δεν λειτουργεί,ποια είναι και αν είναι θετικά ή αρνητικά και από τι μέταλλο θα ήταν καλύτερα να φτιάξεις βέργα ή βέργες.

Και από αποτέλεσμα ..........................

:36_4_11: :36_13_6:

charismatic
26-11-2013, 01:07
Μερακλη
'Η θα αντιγραφεις ή κουβεντιαζουμε. Και τα δυο μαζι δεν γινονται.

goldmaniac
26-11-2013, 05:46
θελω να διαβασω καπου το θεωρημα της μερακλιαδας υπαρχη πουθενα?

charismatic
26-11-2013, 08:49
Χωρις λογια.10333

μερακλης
26-11-2013, 09:27
Χωρις λογια.10333

Μαγνητικό πεδίο ονομάζεται γενικά ο χώρος μέσα στον οποίο παρατηρούνται μαγνητικές δυνάμεις. Το μαγνητικό πεδίο περιβάλει τον μαγνήτη και χαρακτηρίζεται ασθενές ή ισχυρό, και ομοιόμορφο ή ανομοιόμορφο, αν οι μαγνητικές γραμμές του είναι παράλληλες ή όχι. Οφείλεται σε κινούμενα ηλεκτρικά φορτία και σχηματίζεται γύρω από ρευματοφόρους αγωγούς. Αλληλεπιδρά με το ηλεκτρικό πεδίο.

Με τον όρο ηλεκτρικό φορτίο εννοούμε μια ιδιότητα ορισμένων υποατομικών σωματιδίων, η οποία καθορίζει τις μεταξύ τους ηλεκτρομαγνητικές αλληλεπιδράσεις. Ένα υλικό σώμα που έχει ηλεκτρικό φορτίο, επηρεάζεται και δημιουργεί ηλεκτρομαγνητικό πεδίο.

Στη φυσική, ο χώρος που περιβάλλει ένα ηλεκτρικό φορτίο ή παρουσία ενός χρονικά μεταβαλλόμενου μαγνητικού πεδίου έχει μια ιδιότητα που καλείται ηλεκτρικό πεδίο. Το ηλεκτρικό πεδίο ασκεί μια δύναμη επάνω σε άλλα ηλεκτρικά φορτισμένα αντικείμενα. Την έννοια του ηλεκτρικού πεδίου εισήγαγε για πρώτη φορά ο Μάικλ Φαραντέι.

Oπως βλεπεις υπαρχουν ορισμοι για αυτά που εγραψες παραπανω στην εικονα σου!
Ο ορισμος των ηλεκτρονιων και των ελευθερων ηλεκτρονιων ξερεις ποιος είναι???
Μιλας για πυρηνικη Φυσικη και όχι ατομικη……..και σου ανεφερα ξεκαθαρα το τι εννοω.
Εξηγησε μου σε παρακαλω πως θα παρω θετικο πεδιο εάν δεν γινει πυρηνικη σχαση η δεν διασπασω το ατομο????

Το σωματίδιο άλφα είναι η σύζευξη δύο πρωτονίων και δύο νετρονίων. Η δομή αυτή έχει συνολικά μηδενικό σπιν και είναι ταυτόσημη με αυτήν ενός πυρήνα του ατόμου του 4He ( ). Η μάζα του σωματιδίου είναι 6.644656Χ10-27 kg, που αντιστοιχεί σε ενέργεια 3.72738 GeV.
Η εκπομπή σωματιδίων άλφα παρατηρείται στην πυρηνική φυσική όταν ένας ασταθής πυρήνας εκπέμπει ένα σωματίδιο άλφα για να οδηγηθεί έτσι σε μεταστοιχείωσή του σε κάποιον ελαφρύτερο. Η "επιλογή" της απελευθέρωσης σωματιδίων άλφα και όχι κάποιου άλλου ελαφρού πυρήνα, όπως πχ πυρήνα υδρογόνου ή , οφείλεται στο ότι το σωματίδιο άλφα έχει τη μεγαλύτερη ενέργεια σύνδεσης ανά νουκλεόνιο, σε σύγκριση με τους άλλους ελαφρείς πυρήνες. Έτσι, ο βαρύς πυρήνας για να οδηγηθεί σε σταθερότερη ενεργειακά κατάσταση, αποβάλλει ένα σωματίδιο άλφα και μεταστοιχειώνεται σε ελαφρύτερο και συνεπώς ενεργειακά ευσταθέστερο πυρήνα. Το φαινόμενο ονομάζεται διάσπαση άλφα και είναι ένας από τους τρεις τρόπους με τους οποίους ένα ραδιενεργό νουκλίδιο μπορεί να απελευθερώσει τμήμα της πυρηνικής του ενέργειας (οι άλλοι δύο: διάσπαση βήτα και ακτινοβολία γάμμα). Η ακτινοβολία σωματιδίων άλφα μπορεί να κατευθυνθεί εύκολα εξαιτίας του θετικού ηλεκτρικού φορτίου που έχουν και έτσι, η χρήση της, βρίσκει πολλές εφαρμογές στη φυσική. Εντούτοις, τα σωματίδια άλφα χαρακτηρίζονται από μικρή διεισδυτικότητα, με μία μέση διαδρομή μόνο μερικά εκατοστά στον αέρα μέχρι να ακινητοποιηθούν

Εδώ και ο ορισμος του ατομου γιατι φαινετε το να πετας κατι χωρις να το καταλαβαινεις είναι προβλημα .

ολα τα άτομα, εκτός του "πρώτιου" που είναι ισότοπο του χημικού στοιχείου "υδρογόνο" και δεν έχει νετρόνια, αποτελούνται από τρεις τύπους υποατομικών σωματιδίων τα οποία διέπουν τις ιδιότητες των πρώτων:
• ηλεκτρόνια, τα οποία έχουν αρνητικό φορτίο και έχουν τη μικρότερη μάζα.
• πρωτόνια, τα οποία έχουν θετικό φορτίο και έχουν μάζα περίπου 1836 φορές μεγαλύτερη από αυτή των ηλεκτρονίων και
• νετρόνια, τα οποία δε φέρουν φορτίο και έχουν μάζα περίπου 1838 φορές μεγαλύτερη από αυτή των ηλεκτρονίων.
Τα πρωτόνια και τα νετρόνια ονομάζονται νουκλεόνια και σχηματίζουν τον συμπαγή ατομικό πυρήνα. Τα ηλεκτρόνια σχηματίζουν ηλεκτρονικό νέφος το οποίο περιβάλλει τον πυρήνα.
Τα άτομα των διαφόρων χημικών στοιχείων διαφέρουν στον αριθμό των υποατομικών σωματιδίων που περιέχουν. Έτσι για παράδειγμα, ενώ το άτομο του κοινού οξυγόνου αποτελείται από οκτώ πρωτόνια, οκτώ νετρόνια και οκτώ ηλεκτρόνια, το άτομο του κοινού άνθρακα αποτελείται από 6 πρωτόνια, 6 νετρόνια και 6 ηλεκτρόνια. Ο αριθμός των πρωτονίων σε ένα άτομο (ο λεγόμενος ατομικός αριθμός) καθορίζει το στοιχείο του ατόμου, είναι δηλ. κατά κάποιο τρόπο η ταυτότητά του.
Για ένα συγκεκριμένο στοιχείο, ο αριθμός των νετρονίων δεν είναι μοναδικός ενώ ο αριθμός τους καθορίζει το ισότοπο του συγκεκριμένου στοιχείου. Έτσι για παράδειγμα, υπάρχουν στη φύση και σε διάφορα ποσοστά, δύο είδη ατόμων άνθρακα: το ένα περιέχει στον πυρήνα του 6 νετρόνια ενώ το άλλο 7 νετρόνια. Και τα δύο όμως είδη ατόμων έχουν 6 πρωτόνια.
Τα άτομα είναι ηλεκτρικά ουδέτερα αν έχουν ίσο αριθμό πρωτονίων και ηλεκτρονίων. Τα ηλεκτρόνια έχουν τη δυνατότητα κατά την εξέλιξη των διαφόρων χημικών φαινομένων, να μεταφερθούν σε άλλα γειτονικά άτομα ή ακόμη και να μοιρασθούν μεταξύ τους. Άτομα τα οποία έχουν έλλειμμα ή περίσσεια ηλεκτρονίων ονομάζονται ιόντα.
Ο αριθμός των πρωτονίων και νετρονίων στον ατομικό πυρήνα μπορεί επίσης να αλλάζει, μέσω της πυρηνικής σύντηξης ή της πυρηνικής σχάσης.
Τα άτομα ενός χημικού στοιχείου έχουν τη δυνατότητα να δημιουργούν χημικούς δεσμούς με όμοια άτομα ή με άτομα άλλων χημικών στοιχείων. Στην πρώτη περίπτωση σχηματίζεται μόριο του χημικού στοιχείου, ενώ στη δεύτερη περίπτωση δημιουργείται μόριο χημικής ένωσης. Για παράδειγμα, δύο άτομα οξυγόνου συνδεδεμένα μεταξύ τους σχηματίζουν ένα μόριο οξυγόνου, ενώ ένα μόριο νερού είναι συνδυασμός δύο ατόμων υδρογόνου και ενός ατόμου οξυγόνου.

τελος.....απαντησε μου μια μορφη ενεργειας και οχι πυρηνικη σχαση που βλεπεις στην Γη και δεν εχει κινηση ηλεκτρονιων??? επισης δωσε μου τον ορισμο των ηλεκτρονιων.....η πες μου ρε παιδι μου το θετικο της μπαταριας τι μορφη ενεργειας εχει η τουλαχιστον το μαγνητικο ,το ηλεκτρικο πεδιο ..
Καλημερα απο εμενα.
Χαρισματικε χωρις λογια γραφεις....αλλα λες ηλιθιοτητες.
αλλα λεμε ...αλλα λες!!!

μερακλης
26-11-2013, 09:43
το ιντερνετ ειναι πηγη πληροφοριων και οχι βλακειας, χρησιμοποιησε σωστα την λειτουργια του για ανθρωπους που δεν ξερουν....οχι για εσενα ωστε να κανεις τον πολυξερο.Καποιοι θελουν να μαθουν και μπαινουν σε αυτες τις σελιδες,οφειλεις να τους μαθεις κατι εαν ξερεις αλλιως καλυτερα βγαζε αποστατικα και απο μπουκαλια γαλακτος.Εαν δεν θες δικαιωμα σου....η συζητηση μιλαει για ραβδοσκοπια και οχι πυρηνικη Φυσικη!!! Μακαρι να ειχαμε συσωρευτες τετοιας ποσοτητας ενεργειας αλλα δεν γινετε χωρις διασπαση πυρηνα.....δεν θα ψαχναμε για κιτρινες θα ειχαμε εξασφαλισει το μελλον μας.Δεν μπορω αλλο να ασχολουμε με ηλιθιοτητες....ουτε να ακουω τον καθε εριστικο,ειρωνικο, χαρισματικο που θα απαντησει σε καθε θεμα χωρις να γνωριζει τα στοιχειωδη και θεμελιωδη της Φυσικης και να μου μιλαει για πυρηνες. Συγγνωμη αλλα η γνωση εχει μια οψη.....η την γνωριζεις η δεν σκαμπαζεις απο αυτην,απλα.

καλημερα σας και συγγνωμη εαν σας κουρασα
Χρονια πολλα στους εορταζοντες.

elvis87
26-11-2013, 10:34
Αγαπητε παναγιωτη ποια δυναμικη μπορει να προκαλεσει την καλυτερη ταλαντευση κατα την γνωμη σου και κατα τις γνωσεις σου, προς μια ευγενη μαζα.θα χαρω να ακουσω με ενδιαφερον την αποψη σου. Ευχαριστώ.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-11-2013, 11:48
Αγαπητε παναγιωτη ποια δυναμικη μπορει να προκαλεσει την καλυτερη ταλαντευση κατα την γνωμη σου και κατα τις γνωσεις σου, προς μια ευγενη μαζα.θα χαρω να ακουσω με ενδιαφερον την αποψη σου. Ευχαριστώ.

Αν αυτό απευθύνετε σε μένα .

Δεν είμαι φίλε μου ο ειδικός για αυτά .
η γνώμη μου είναι .

αυτό το οποίο μπορεί να διαπερνά στο έδαφος και σε μεγάλη απόσταση
χωρίς να επηρεάζετε και να μειώνετε στην απόδοση του .

πιστεύω ότι αυτό είναι μια ηχητική εκπομπή στα επίπεδα , στο να
εισχωρεί στο έδαφος βαθειά .

elvis87
26-11-2013, 14:05
ευχαριστω παναγιωτη για την απαντηση σου.

charismatic
26-11-2013, 14:36
Με τα πολλα ταλογια δεν θα μου ξεφυγεις.

Με αυτο που παρεθεσα ηθελα να ανατρεψω αυτο που ειπες οτι, δεν υπαρχει τιποτα το θετικο ουτε στην χημεια ουτε στην ηλεκτροχημεια ουτε στην φυσικη!!!! και σου ειπα οτι, τα σωματηδια α ειναι θετικα και με αποδειξη.

Ενα αυτο.

παπ
26-11-2013, 15:04
επειδη οπως ειπα δεν ξερω απο αστροφυσικη θα μιλησω στον φιλο wolf φαντασου πηγες για μαλλι και δεν ηθελες να βρειτε οποτε ενας βαρυα δυο μηπως παθουμε και τιποτα απ τη χαρα

charismatic
26-11-2013, 15:22
Ο ορισμος των ηλεκτρονιων και των ελευθερων ηλεκτρονιων ξερεις ποιος είναι???
Μιλας για πυρηνικη Φυσικη και όχι ατομικη……..και σου ανεφερα ξεκαθαρα το τι εννοω.
Εξηγησε μου σε παρακαλω πως θα παρω θετικο πεδιο εάν δεν γινει πυρηνικη σχαση η δεν διασπασω το ατομο????

Για να παρω θετικο φορτιο δεν αρκει να ελατωθουν καποια ηλεκτρονια; Και για να ελευθερωθουν ηλεκτρονια πρεπει να παω στην πυρινικη φυσικη; πρεπει να γινει πυρινικη σχαση; Που ειναι τα ηλεκτρονια και που ειναι ο Πυρινας και τι σχεση εχει το ενα με το αλλο; ΞΕΡΕΙΣ; Διαβασε για την ταση επαφης / για το θερμοηλεκτρικο φαινομενο, για το ηλεκτροχημικο φαινομενο, για τον πιεζοηλεκρισμο ... και θα βρεις θετικα φορτια. Τελος.

hunter
26-11-2013, 20:20
Μερακλή, μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι το στατικό ηλεκτρικό πεδίο , και πως δημιουργείται?

wolf 57
26-11-2013, 20:58
επειδη οπως ειπα δεν ξερω απο αστροφυσικη θα μιλησω στον φιλο wolf φαντασου πηγες για μαλλι και δεν ηθελες να βρειτε οποτε ενας βαρυα δυο μηπως παθουμε και τιποτα απ τη χαρα

Μη φοβάσαι !!!!!!!!!! Από χαρά δεν έπαθε κανένας τίποτα. Από λύπη και από πόνο να φοβάσαι.

storm
26-11-2013, 21:08
Ωπα - Ωπα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ολοι εχεται ξεφυγει !!!!!!!!!!!!
Αφησται ολες αυτες τις παπαριες περι ΘΕΩΡΙΩΝ
Ο ενας λεει κατι , ο αλλος ψαχνει στο internet και απανταει
Τι θελεται να αποδειξεται , οτι εισται μωρφομενοι και ξερεται ???????????????????
Οτι εχεται ανακαλειψει τι πραγματικα γινεται ???????????
Μηλατε για θεωριες που ο και ο ιδιος ο Αισταιν θα ηθελε καμια 10 χρονια να τα αποδειξει
Για κουλαλερεται λοιπον , και πιαστε καμια βεργα και βγειτε στο βουνο , πειται τις εμπειριες σας και αφηστε τις θεωριες για αλλους
Σεβαστηται μερικα πραγματα

ευχαριστω

Apogonos
26-11-2013, 21:26
http://www.pnas.org/content/106/42/17757.figures-only

τώρα που μιλάμε για ιντερνετικές πληροφορίες παρτε μάτι από που έχουμε τα ιόντα και το φορτίο που συγκεντρώνετε

παπ
26-11-2013, 23:27
με συνχωρητε κατεμε το μεγαλυτερο σχολειο ειναι το βουνο το βιωμα η εμπειρια εσεις που εχετε γνωσεις ηλεκτρονικης φυσικης και χημειας εισται ελαχιστοι απο ολο το forumδεν ξερω αν εισται και 20 με 30 οπως λεει και ο storm πιαστε τα απλα να καταλαβουμε και βαλτε ενα καινουργιο θεμα με επιστημη να βοηθησει ο ενας τον αλλο σε γνωσεις που οι υπολυποι πασχουμε οσο για μενα το καλυτερο σχολειο ειναι το πεζοδρομιο τουτεστην το βουνο η εμπειρια σας ακουμε απεχουμε σας κατανοουμε δεν σας αγγιζουμε και εν τελη ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο καλες δουλειες σε ολους

drakos
27-11-2013, 07:57
εδω προσπαθουμε να εξηγησουμε τα φαινομενα. επειδη περασαμε χρονια στο βουνο με την τυχαρπαστη μαλα...κια του καθε κατασκευαστη
ηρθε η ωρα να αναλυσουμε τα θεματα εστω και λιγακι. να πας στο βουνο χωρις τεχνικη ειναι σαν να θες να φας τη ζωησου στην τυχη. αμα θες να περπατας περα δωθε και να κινδυνευεις ανοιγωντας τρυπες εδω και εκει καλυτερα παρτε ενα τουφεκι και κυνηγηστε αγριογουρουνο η φτεροπουπουλα.
πιο πολλα οφελη θα εχετε.
και απο οτι καταλαβα κατασκευαστης να εχει το απολυτο δεν υπαρχει .

drakos
27-11-2013, 08:26
Από αρχαιοτάτων χρόνων οι άνθρωποι προσπάθησαν να δημιουργήσουν χρυσάφι από άλλα υλικά (κάπως έτσι προέκυψαν και τα πρώτα κράμματα μετάλλων), ενώ σίγουρα έχετε ακούσει για τους αλχημιστές (ιδιαίτερα το Μεσαίωνα) που με περισσότερη γνώση για τα χημικά στοιχεία είχαν την λανθασμένη εντύπωση ότι θα τα καταφέρουν.
Παρόλα αυτά, μάλλον έφτασε το πλήρωμα του χρόνου (και της γνώσης φυσικά) για να γίνει το όνειρο πραγματικότητα, καθώς ερευνητές του Michigan State University κατόρθωσαν να εξάγουν 99.9% καθαρό χρυσό 24 καρατίων από χλωρίδιο του χρυσού (AuCl3), μια ιδιαίτερη τοξική ένωση που συναντάται στη φύση, με τη βοήθεια του βακτηρίου Cupriavidus Μetallidurans (ανακαλύφθηκε το 1976 σε εργοστάσιο επεξεργασίας μετάλλου).

Το συγκεκριμένο βακτήριο είναι ανθεκτικό σε τοξικό περιβάλλον και μέσα σε μία εβδομάδα μπορεί να αφομοιώσει το χλωρίδιο του χρυσού, έτσι ώστε να το μετατρέψει σε καθαρό χρυσό 24-καρατίων, αλλά προτού πανηγυρίσετε θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η διαδικασία αυτή είναι τόσο ακριβή που ξεπερνά την αξία του χρυσού που θα παραχθεί. Εκτός αν ο χρυσός συνεχίσει την ανοδική πορεία του…

Πηγη http://www.foititelia.gr/themata/erevnes/ereinites-eftiaksan-xriso-24-karation-xrisimopoiontas-baktiria.html

http://www.econews.gr/2013/02/06/nero-xrusos-bacterio-95586/

elvis87
27-11-2013, 09:44
Φιλε drako, γνωση και τεχνικη για εντοπισμο, υπαρχει.. οι ανθρωποι εχουν θεματα και αυτο δεν το αποδεχονται.. οπως παραδειγμα, την μη αποδοχη μιας πραγματικοτητας, οτι μετα απο 70 ετη του τελευταιου πολεμου, το 90 τις εκατο απο τις τοποθετησεις, εχει παρθει.. εχει περιεργη ψυχοσυνθεση ο ανθρωπος ιδιως στους σημερινους καιρους, με αποτελεσμα να νιωθει και μπερδεμενος.. εχθες ο περσεας, εδωσε αριστες συμβουλες..

drakos
28-11-2013, 16:18
φιλε ελβις μιλας για τις αποκρυψεις του πολεμου.
θα σου θυμισω οτι εχουμε τουρκικες και ενα σωρο αλλες . δεν πιστευω πως το 90 τις εκατο εχει παρθει. το 40 τις εκατο ισως..

wolf 57
28-11-2013, 18:38
φιλε ελβις μιλας για τις αποκρυψεις του πολεμου.
θα σου θυμισω οτι εχουμε τουρκικες και ενα σωρο αλλες . δεν πιστευω πως το 90 τις εκατο εχει παρθει. το 40 τις εκατο ισως..

Η διαφορά στα Τούρκικα είναι ότι είναι βαθιά θαμμένα και όχι στα βουνά όπως τα αντάρτικα αλλά στον κάμπο και σε μεριές κοντά ή μέσα σε οικισμούς.

ΡΩΣΟΣ
28-11-2013, 19:21
διαβασα για διαφορα υλικα ευγενη υπεραγωγιμα ολκιμα και απο οτι καταλαβα απο δω υλικα οπως το νικελιο νιοβιο τιτανιο θα καναν το καλυτερο.βεβαια βρηκα εταιρια προμηθειας για ολα τα μεταλλα με καθαροτητα 99 τα εκατο και τιμες πχ 2μετρη βεργα 3χιλιοστα παχος 100ευρ το νιοβιο σωληνα 2μ διαμετρο πεντε χιλ 194ευ το τιτανιο2μ παχος 3χιλ βεργα στα 127ε.τωρα ακουω προτασεις χειρολαβεις βεργα τροπο υλοποιησης μονη διπλη αυτη τη μακρια στο 1.2 τι συνδιασμο τι υλικα μαρτυρες κτλ και συγνωμη ειπα πολλα

Για διαβαστε λιγο τη ρωτησε το παλικαρι.......και που το πηγατε εσεις.

wolf 57
28-11-2013, 19:28
Για διαβαστε λιγο τη ρωτησε το παλικαρι.......και που το πηγατε εσεις.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλά η μια κουβέντα φέρνει την άλλη και παρασύρεσαι .

drakos
29-11-2013, 08:13
φιλε Ρωσε το παληκαρι μιλησε για υπεραγωγιμα υλικα . πιστευεις πως δεν σηκωνει συζητηση η αντιδραση αυτων στα πεδια ερευνων?

η οτι αυτα δεν συνδεονται με τα φαινομενα της ανταλαγης φορτιων και γενικοτερα με το ολλο φαινομενο?

ΡΩΣΟΣ
29-11-2013, 08:24
Και φυσικα πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις για τετιες συζητησεις.

Ολα αυτα τα υλικα εχουν δοκιμαστει σε εργαστηρια και οχι στη ραβδοσκοπια που ακομα και σημερα δεν μπορεσε κανενας να τεκμηριωσει αυτο το φαινομενο.
Γι΄αυτο γνωμη μου ειναι πρωτα φτιαχνεις τις βεργες, μετα τις δοκιμαζεις και απο της αντιδρασεις της καθε μιας καταλαβενεις πια σου τεριαζει.

Και μετα προσπαθεις να την βελτιωσεις για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

παπ
29-11-2013, 13:16
αυτο που λεει ο φιλος ΡΩΣΟΣ θελω να κανω να φτιαξω πολλα σχεδια και οποιο ταιριαζει θα το κρατησω εχω βεβαια και τη καλη περιεργεια επι του θεματος

drakos
29-11-2013, 17:37
πρωτα μελετας τις ιδιοτητες των μεταλλων που θα χρησιμοποιησεις .αν ειναι θετικα η αρνητικα μεταλλα .
και μετα κατασκευαζεις.

ΡΩΣΟΣ
29-11-2013, 17:59
Aν πραγματικα θελει καπιος να βοηθησει δεν ειναι μονο λογια και θεωριες.

Φιλε ΔΡΑΚΟ κανε ενα πινακα με τα θετικα και τα αρνιτικα οπως λες μεταλα και ανεβασε τον στο φορουμ.
Προτεινε μεταλλα και εξιγησε το γιατι. Και τοτε μονο αξιζει να συνεχιστει ο διαλογος περι μεταλων.

Γραφτικαν τοσα που δεν προσφερουν τιποτα και το θεμα ξεφηγε...............εγινε αρνιτικοτερο του αρνιτικου.................χεχεχεχεχεχε:36_1_10:

storm
29-11-2013, 19:04
Φιλε δρακο , αυτο που λες ειναι πολυ σωστο σε πραγματα που ξερεις τι πραγματικα ζητας
Στην ΡΒΔ δεν υπαρχει ακομη επιστημονικη τεκμηριωση,αρα να μπορεις να προχωρησεις παρα περα ( επιστημονικα) , βημα -βημα και να φθασεις στην κατασκευη της τελειας βεργας
Το να ξερω τις λεπτομερειες - ιδιοτητες των μεταλλων , δεν νομιζω οτι με βοηθαει να κατασκευασω την καλη βεργα
Μην ξεχναμε , οτι απο τους καλλιτερους Ραβδοσκοπους , παρα πολλοι δουλευουν ξηλινη βεργα Υ
Τωρα, οτι και καποιες ιδιοτητες των μεταλλων μπορουν να προδωσουν μερικα μυστικα , αυτο ισχυει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θα προτεινα την μεθοδο trial and error (προσπαθεις - κανεις λαθος - διορθωνεις - ξαναπροσπαθεις , κ.λ.π)
Επισης , θα σας πω και κατι ακομη
Οταν μηλουσα για την βεργα της ΕΛΕΝΗΣ , τι πιστευαται , οτι τα ελεγα ετσι για την πλακα ????
Οπως ειχα αναφερει , πρωτα εγεινε καποια μελετη και πειραματα , και απο τα αποτελεσματα αποφασισα για κεραια να χρησιμοποιω σωληνακια αντι για μασιφ
Σε εμενα και σε αρκετο αλλο κοσμο ,η βεργα απεδειδε πολυ πιο καλλιτερα (αποδειχθηκε αυτο το κομματι της θεωριας ....υπαρχουν ομως παρα πολλα αλλα κομματια που θελουν εξερευνηση)
Βαλτε στο μαλυο σας μια θεωρια της ΡΒΔ που σας καθεται-ξερεται
Μελετηστε ολες τις παραμετρους της θεωριας σας
Προχωρηστε σε κατασκευες και πειραματα
Εαν δεν παρεται τα σωστα αποτελεσματα , φτου - ξανα απο την αρχη
Επειδη αυτο το εχω κανει εδω και πολλα χρονια , για να μην ταλεπορειστε , θα σας πω καποιες δικες μου εμπειριες , ουτως ωστε να μην επαναλαβεται τα ιδια λαθη

Προσπαθηστε να βγαλετε οσο το δυνατον περισσοτερη ενεργεια ( με τον αναλογο συντονισμο για το υλικο που ψαχνετε ) επανω στην βεργα. Εδω παιζει και τι μπορει να αποδωσει η ιδια η κεραια

ευχαριστω

ΡΩΣΟΣ
29-11-2013, 19:21
Προσπαθηστε να βγαλετε οσο το δυνατον περισσοτερη ενεργεια ( με τον αναλογο συντονισμο για το υλικο που ψαχνετε ) επανω στην βεργα. Εδω παιζει και τι μπορει να αποδωσει η ιδια η κεραια

Και μετα απορω γιατι μου βγηκε το ονομα οτι ειμαι καθικι.
Ρε Γιωργαρα ασε τα λογια και μπες στη πραξη.

Να βαλουμε περισοτερη ενεργεια: ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ να την βαλουμε την πουτ.....να.
Με τον αναλογο συντονισμο:ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ τον πουστ..

Αυτες οι νεφελοδεις ορισμοι αν δεν ξερεις τον τροπο να του βαλεις κατω ειναι αχριστοι.

ευχαριστω

storm
29-11-2013, 19:37
Νικολα , αυτο κανω εγω με την δικη μου ηλεκτρονικη ΡΒΔ ( και ενταση και συχνοτητα )
Οι φυσικοι ΡΒΔ πρεπει να το κανουν απο μονοι τους .Τροπους για φυσικους ΡΒΔ δεν ξερω .Εχω φιλο που πεινει τσιπουρο πριν την ΡΒΔ, αλλοι τρεμουν , αλλοι προσευχοντε ... δεν ξερω απο αυτα , ασχετα εαν καταλαβαινω γιατι το κανουν
Δεν υπαρχει αλλος ΤΡΟΠΟΣ !!!!!!!!!!
Βεβαια , δεν ειναι απαραιτητο να ακολουθησει καποιος τις συμβουλες μου
Στο τελος ομως , θα γυρησουν και θα πουν , Γιωργη εχεις δικιο . Και ξερεις γιατι , γιατι απο εκει εγω περασα πιο μπροστα , εφαγα τα μουτρα μου , και κουραστηκα
Αυτο ειναι το μονοπατι του καθε ραβδοσκοπου !!!!!!!!!!!!!! βρειτε το μονοι σας , εγω το βρηκα στην ηλεκτρονικη ΡΒΔ

ευχαριστω

elvis87
29-11-2013, 19:41
Υπαρχει και ενα αλλο ειδος συντονισμου, που ονομαζεται αληθινη φιλια, και αντρικιος λογος..που σημαινει, πώς μαζευονται πεντε φιλοι, και βαζοντας 200 ευρω ο καθενας, ησυχαζετε απο τα αδικα τρεξιματα, και ζητε πλεον την πραγματικη πλευρα της ερευνας..

storm
29-11-2013, 19:42
Υπαρχει και ενα αλλο ειδος συντονισμου, που ονομαζεται αληθινη φιλια, και αντρικιος λογος..που σημαινει, πώς μαζευονται πεντε φιλοι, και βαζοντας 200 ευρω ο καθενας, ησυχαζετε απο τα αδικα τρεξιματα, και ζητε πλεον την πραγματικη πλευρα της ερευνας..

ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΡΩΣΟΣ
29-11-2013, 19:51

Πολλα ειναι τα 200 και με 20 ευρω ο καθενας παλι ντιρλα απο τα τσιπουρα μπορεις να γινεις και ολα μελι γαλα...............:36_1_42:

elvis87
29-11-2013, 19:59
Ειναι οντως αρκετα τα 200 αδερφε νικο, μα ειναι και μεγαλο πραγμα εως οτου να τελειωσει ενα ποδοσφαιρικο ημιχρονο, και πινοντας το τσιπουρακι σου, να ξερεις τι υπαρχει η οχι στο απεναντι βουνο..

ΡΩΣΟΣ
29-11-2013, 20:09
Xρηστο μου ποσως με ενδιαφερει τη θα εχει στο βουνο. Εκει ηταν πριν απο εμας και εκει θα ειναι μετα απο εμας, ποιο πολυ με νιαζει να μπορεσω να ανταμωσω με τα φιλαρακια που εχω απο εδω μεσα και να περασουν 10 ημιχρονα και οχι μονο πινωντας τσιπουρακι.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ

Παντα φιλος σου

elvis87
29-11-2013, 20:16
συμφωνω μαζι σου αδερφε νικο. σε καταλαβαινω απολυτα, και απλα σιωπω..

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
29-11-2013, 20:50
Νικολα , αυτο κανω εγω με την δικη μου ηλεκτρονικη ΡΒΔ ( και ενταση και συχνοτητα )
Οι φυσικοι ΡΒΔ πρεπει να το κανουν απο μονοι τους .Τροπους για φυσικους ΡΒΔ δεν ξερω .Εχω φιλο που πεινει τσιπουρο πριν την ΡΒΔ, αλλοι τρεμουν , αλλοι προσευχοντε ... δεν ξερω απο αυτα , ασχετα εαν καταλαβαινω γιατι το κανουν
Δεν υπαρχει αλλος ΤΡΟΠΟΣ !!!!!!!!!!
Βεβαια , δεν ειναι απαραιτητο να ακολουθησει καποιος τις συμβουλες μου
Στο τελος ομως , θα γυρησουν και θα πουν , Γιωργη εχεις δικιο . Και ξερεις γιατι , γιατι απο εκει εγω περασα πιο μπροστα , εφαγα τα μουτρα μου , και κουραστηκα
Αυτο ειναι το μονοπατι του καθε ραβδοσκοπου !!!!!!!!!!!!!! βρειτε το μονοι σας , εγω το βρηκα στην ηλεκτρονικη ΡΒΔ

ευχαριστω

δλδ φιλε Γιωργο με 2 λογια να γυρισουμε παλι απο κει που αρχισαμε .
ακομα και μια ερωτηση φυσικου ραυδοσκοπου π.χ για φυσικη ραυδοσκοπια
να καταληξει στην γεννητρια και στης συχνοτητες .

και τοσα χρονια που αυτο και μονο γινωταν τη ηδαμε ???????
πιος συντονιστηκε και εβγαλε ?????????
μετα απο χιλιαδες πειραματισμους κατασκευες και μηχανηματα , με απηρα V και φουλ W τη εγινε ??????????
να σου πω εγω φιλε Γιωργο , απλα λιγοστεψαμε τον πληθισμο των μερμηγκιων που τσουρουφλαγαμε αντε και μερικες φωλιες που ανοιξαν γιατι νομιζαν πως ηρθε καλοκαιρι . :36_1_16:

storm
29-11-2013, 20:56
Παναη , δεν ειπα αυτο
Ενταση και συχνοτητες ΕΠΑΝΩ στην βεργα , οχι στο χωμα

ευχαριστω

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
29-11-2013, 20:56
Συμφωνώ κι' εγώ και με τους τρεις προλαλήσαντες φίλους: storm, elvis και Ρώσο..Πάνω απ' όλα είναι οι σωστές σχέσεις των ανθρώπων....Οι λίρες εδώ θα μείνουν, τίποτα δε θα πάρουμε μαζί μας...Πιο ωραίο κι' από το ψάξιμο είναι να κάθεσαι με καλούς φίλους, να πίνεις τα κρασάκια σου, να τρως τα μεζεδάκια σου και να συζητάς για ιστορίες θησαυρών, για αποκρύψεις και για αποκρυπτογραφήσεις... Έχουμε περάσει αξέχαστα βράδυα έτσι με φίλους πίνοντας και ανταλλάσσοντας απόψεις προσπαθώντας να λύσουμε ή να προσεγγίσουμε θεωρητικώς τη λύση διαφόρων ιστοριών....Τώρα, όσον αφορά τη ραβδοσκοπία, πάλι αυτό που λέει ο Storm, είναι απόλυτα σωστό, δηλ να βάλουμε μια θεωρία στο μυαλό μας και να πειραματισθούμε με βάση αυτή μέχρι τελικής πτώσεως και σε περίπτωση αποτυχίας να αλλάξουμε θεωρία και πάει λέγοντας....Εγώ προσωπικά, αυτό κάνω συνέχεια...

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
29-11-2013, 21:01
Παναη , δεν ειπα αυτο

ευχαριστω

Αυτό ακριβώς κάνει η τελευταία μου κατασκευή το P.L.D.R. συχνότητες πάνω στη βέργα, αλλά με μίγμα και άλλων θεωριών, δηλ μαζί με τις συχνότητες θάλαμο με δείγμα και επίσης και κάτι άλλο ακόμα που από τα πειράματα είδα ότι δουλεύει...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
29-11-2013, 21:03
Παναη , δεν ειπα αυτο

ευχαριστω

αρα η ετσει η αλιος στην ηλεκτρονικη ραυδοσκοπια παμε .
εκει ειναι που θα καψουμε πεταλουδες και εγκεφαλο .

στην φυσικη εχεις να προτηνεις καπια ενυσχηση ??????????????????????????????

storm
30-11-2013, 09:30
αρα η ετσει η αλιος στην ηλεκτρονικη ραυδοσκοπια παμε .
εκει ειναι που θα καψουμε πεταλουδες και εγκεφαλο .

στην φυσικη εχεις να προτηνεις καπια ενυσχηση ??????????????????????????????

Πρωτα απο ολλα ο φυσικος ΡΒΔ πρεπει να τα εχει βρει με τον ευατο του
Πρεπει ο δρομος αναμεσα στο μαλυο (συνηδητο και υποσυνηδητο ) και την ψυχη του ,να ειναι ορθανοιχτος και πεντακαθαρος
Πρεπει να ΠΙΣΤΕΥΕΙ σε αυτο που κανει
Απο την ΠΙΣΤΗ θα αντλεισει ολη αυτην την ενεργεια που χρειαζεται
Εδω προσεξτε , μην μπλεξετε τα μπουτια σας , υπαρχει μια λεπτη ισοροπια αναμεσα στο ΚΑΛΟ και το κακο
Δεν θελουμε να γινουμε μαγοι !!!
Α!!!!!!!!!!!! και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ , σημερα ειναι του Αγιου ΑΝΔΡΕΑ
Αφου τελειωσουμε με τα θεματα της ΠΙΣΤΗΣ , πρεπει να βρουμε διαφορες τεχνικες για να μπορεσουν αυτα να εφαρμοστουν με ευκολο τροπο
Το πρωτο σταδιο ειναι η αυτοσυγκετρωση .Πρεπει να μπορειται να απομωνονετε τις υπολοιπες αισθησεις σας (ακοη ,ωραση , οσφρυση,κλπ ) και να προσπαθειται να μεταφερετε ολη αυτην εσωτερικη σας ενεργεια σε καποιο σημειο του σωματος σας ( οι ΡΒΔ σηνηθως στα χερια οπου κρατουν την βεργα )
Ο καρατεριστας πριν το τελικο χτηπημα στελνει ολη την ενεργεια του στο σημειο του χεριου του που θα ερθει σε επαφη με το στοχο , ο δρομεας των 100 μετρων στελνει την ενεργεια στα ποδια του κλπ.
Εχει αποδειχθει , οτι οταν κανουμε περιστοφη και οχι στατικη ΡΒΔ , απαιτητε λιγοτερη ενεργεια
Αφου γινουν αυτα , αρχιζει και το φαινομενο της ΡΒΔ να μπαινει σε λειτουργια
Σιγα - σιγα, πρωτα στο σημειο που επικεντρωσατε την ενεργεια σας (χερι) και μετα σε αλλα μεροι του σωματος σας , θα αρχησεται να νιωθεται καποιες αντανακλασεις (καψηματα,θερμοτητα , ριγος , τρεμουλο , δονησεις στα τυμπανα των αυτιων κλπ)
Τοτε θα αρχισει να δουλευει και το φαινομενο της ΙΔΕΟΚΙΝΗΣΗΣ,και θα γυρισει την βεργα στον στοχο
Εδω τωρα δωστε λιγο προσοχη για να καταλαβεται το μεγαλυτερο μυστικο της ΡΒΔ
Η βεργα χρησιμοποιητε ως μεσον κατευθηνσης , για να μπορει ο ΡΒΔ μεσω της ιδεοκινησης να δειξει τον στοχο
Δεν γινεται καμια εκπομπη προς τον στοχο , η βεργα δεν γινεται κεραια οπως σε ενα συμβατικο πομπο ουτε κεραια ληψης σηματος οπως σε ενα δεκτη
Οσο πιο γρηγορα το καταλαβετε αυτο ,τοσο πιο ευκολος θα γινει ο δρομος σας στην ΡΒΔ
Συνεχιζουμε .....
Ολα αυτα τα ερεθησματα που παιρνουμε , προσπαθουμε να τα ταξινωμησουμε μεσα στον εγκεφαλο μας σαν πρωτογενεις πληροφοριες
Με την παροδο του χρονου , οταν ο εγκεφαλος θα λαβει καποιο αντιστοιχο ερεθησμα θα αρχιζει να μαθαινει και να ενεργει αναλογως
Ενα αλλο σημαντικο στοιχειο στην εκπαιδευση του ΡΒΔ , ειναι η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ !!!!!!!!
Καποιοι παλιοι ΡΒΔ μου λαγανε οτι χρειαζεται μιση ωρα καθε μερα
Εαν δεν κανετε κθημερινη προπονηση , τοτε θα μεινετε στασιμοι και δεν θα εχεται εξελιξη
Επισης χρειαζεται ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ . Οταν θα δειται οτι δεν πιασατε το στοχο , δεν εγεινε και κατι.... πρωτα το παραδεχεσται εσεις και προσπαθηστε να μαθεται γιατι εγεινε το λαθος . Ποτε μην προσπαθητε να βρειτε δικεολογιες οταν υπαρχει μια αποτυχια .Σκηβεις το κεφαλι και φτου απο την αρχη
Αντε , φτανει τοσο για σημερα

ευχαριστω

ΡΩΣΟΣ
30-11-2013, 09:59
Γιωργαρα πιστευω οτι εισαι ενας πολυ πολυ μα πολυ καλοπροερετος ανθρωπος με μια ψυχουλα μικρου παιδιου (το αντιθετο απο μενα)γι΄αυτο δεν θα πω τιποτα πανω σε αυτα που μας εγραψες.

Αλλα αναφερθειτε και λιγο για τα μεταλλα ρωτησε εξ αρχης το παλικαρι.:36_2_31:

ΡΩΣΟΣ
30-11-2013, 10:40
Ας το συνεχισουμε το μουχαμπετι.
Γραφτικαν ορισμενα πραγματα οσον αφουν τα μεταλλα. Και απο οτι γνωριζουμε για τα μεταλλα εχουν γινει ερευνες απο επιστημονες και εχουν καταγραφει.
Απο που προκιπτουν λοιπον αυτα τα γραφομενα:
Θετικα αρνιτικα μεταλα
Αρνιτηκοτερο του αρνιτικου
Το ΙΝΙΔΙΟ φορτιζετε ευκολοτερα θετικα
Ο ραβδοσκοπος να αντιστρεφει τα φορτια.
Και πολλα αλλα που βαριεμε να τα γραφω.
Μπορει καπιος να μας παραπεμψει σε μια καταγεγραμενη μελετη ενος επιστημονα;
Η ολα αυτα που γραφονται ειναι για να γινεται τζερτζελες και να διξουμε οτι καπιοι ειμαστε; και τιποτα παραπανω.
Ηδει τους ραβδοσκοπους τους εχουν στο ψιλο γαζι, μη προσπαθειτε να τους υποβιβασετε και αλλο με ανυποστατες θεωριες για ενα φαινομενο που δεν τεκμιριωνετε. :36_2_53:

drakos
30-11-2013, 10:47
η καλη παρεα ειναι το παν στην ερευνα!

θα συνεχισω ομως να σας την σπαω με νεοτερα επι του θεματος. και αφου το θεμα με τα αρνητικα η θετικα μεταλλα παει μακρια και βαριεμαι τωρα να αναζητησω παλι τα κειμενα απο μια ερευνα που ειχα κανει στον ιστο περι αυτου . και αφου βαριεσται και εσεις να ψαξετε παμε στο επομενο θεμα και αυτο το ξαναβλεπουμε.

ποιος μπορει να μου απαντησει στο εξης ερωτημα.

γιατι σε μια βεργα μεταβλητου μηκους <τηλεσκοπικη>

διαπιστωνεται πως αναλογα το μηκοςτης εχουμε και διαφορετικα καλεσματα σε μεταλλα .
σημειωτεον πως καθε μηκος της βεργας δινει και το αναλογο μεταλλο και μαλιστα επιβεβαιωνεται με χρηση και συγκριση γεννητριας
σε στανταρτ συχνοτητες.

elvis87
30-11-2013, 10:55
Περνοντας τα πραγματα αδερφε νικο με την σειρα, πιστευω οτι ο σωστοτερος δρομος προς την πορεια της επιτυχιας ανευβρεσης, ειναι το να μελετησει κανεις αυτο που ψαχνει.. ιδιοτητες, χαρακτηριστικα, κ.λ.π. αυτη η γνωση θα τον κανει να προχωρησει παρακατω.. και ο χρυσος, εχει απο χρονια εκφρασεμηνυμα: κοιμαμαι, και μονο ταλαντευομαι.. τα υπολοιπα, ας τα πουν οι ποιο ειδικοι απο εμενα..

ΡΩΣΟΣ
30-11-2013, 11:18
η καλη παρεα ειναι το παν στην ερευνα!

θα συνεχισω ομως να σας την σπαω με νεοτερα επι του θεματος. και αφου το θεμα με τα αρνητικα η θετικα μεταλλα παει μακρια και βαριεμαι τωρα να αναζητησω παλι τα κειμενα απο μια ερευνα που ειχα κανει στον ιστο περι αυτου . και αφου βαριεσται και εσεις να ψαξετε παμε στο επομενο θεμα και αυτο το ξαναβλεπουμε.

ποιος μπορει να μου απαντησει στο εξης ερωτημα.

γιατι σε μια βεργα μεταβλητου μηκους <τηλεσκοπικη>

διαπιστωνεται πως αναλογα το μηκοςτης εχουμε και διαφορετικα καλεσματα σε μεταλλα .
σημειωτεον πως καθε μηκος της βεργας δινει και το αναλογο μεταλλο και μαλιστα επιβεβαιωνεται με χρηση και συγκριση γεννητριας
σε στανταρτ συχνοτητες.

ΔΡΑΚΕ λοιπαμε που θα το πω αλλα φικια για μεταξωτες κορδελες μας αραδιαζεις

Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι ολα γραφονται για τζερτζελε και για το εγω του καθενος, θα ειναι λυπηρο να δικαιοθω και σε αυτο.

elvis87
30-11-2013, 11:56
Συναδελφε drako, μια πτυσωμενη βεργα, βοηθα απλα για μακρινο η κοντινο εντοπισμο. Οσα χαρισματα και αν διαθετει, αν σε ενα βραχο θαψεις 2 λιρες, και διπλα απο αυτον, υπαρχει δευτερος βραχος μεγαλυτερος, η βεργα θα παει στον δευτερο, διοτι απλα, ο ογκος αυτος, εκπεμπει περιpοτερο απο τα δυο κρυμενα χρυσα τεμαχια. Αν ομως στην περιοχη αυτη, δημιουργησεις την αναλογη ταλαντευση ως προς το ποθουμενο, θα τις εντοπισεις..

drakos
30-11-2013, 11:58
αν βαριεσαι να το συζητησουμε Ρωσε το παραταμε και αυτο. και δεν ξαναγραφω τιποτα . αν παλι δεν εχεις ορεξη γιατι δεν αφηνεις τους υπολοιπους να πουν τη γνωμητους?

μιας που βγαινεις αληθινος ...οπως λες.
αλλα θα σου πω οτι εμενα μου φαινεσαι πως εισαι θυμωμενος γενικοτερα απο πολλα πραγματα και ξεσπας σε μενα.

drakos
30-11-2013, 12:00
σωστος elvis! και ξαναρωτω. μηπως το μηκος της βεργας εχει καποια χαρακτηριστικα που με αυτα δινει την ταλαντευση
που πρεπει για το αναλογο μεταλλο?

elvis87
30-11-2013, 12:06
Με το χερι στην καρδια και με καθε σεβασμο στο προσωπο σου ως οφειλω φιλε μου, δεν υπαρχει περιπτωση εντοπισμου, εκτως, απο αυτον που διαθετει ως δωρο θεου, την ραδιαισθηση, ςε συνεργασια με μια οντως μελετημενη σε κραματα βεργα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
30-11-2013, 12:13
σωστος elvis! και ξαναρωτω. μηπως το μηκος της βεργας εχει καποια χαρακτηριστικα που με αυτα δινει την ταλαντευση
που πρεπει για το αναλογο μεταλλο?

Eγώ πάντως με το μήκος της βέργας αυτό που έχω δει είναι το πόσο καλά μου ζυγίζεται στο χέρι, δηλ το αν γενικά μου κάθεται η βέργα καλά και λειτουργεί σωστά για όλα τα μέταλλα και όχι για συγκεκριμένο μέταλλο...επίσης είδα ότι παίζει και ρόλο στο κεντράρισμα ή μάλλον στο πόση απόκλιση θα έχω από τους στόχους...

elvis87
30-11-2013, 12:33
Το ζυγισμα αδερφε πλατανια ρυθμιζεται, οπως οπως και η αποκλιση.. το θεμα ειναι η διεγεση του χρυσου..

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
30-11-2013, 13:05
Το ζυγισμα αδερφε πλατανια ρυθμιζεται, οπως οπως και η αποκλιση.. το θεμα ειναι η διεγεση του χρυσου..

Για να διεγείρουμε τον χρυσό, μόνο με κάποιο ηλεκτρονικό τρόπο όπως λες κι' εσύ και όχι με φυσική ραβδοσκοπία...

drakos
30-11-2013, 13:07
<<με μια οντως μελετημενη σε κραματα βεργα.>>

αυτη ειναι η σωστη απαντηση που περιμενα αγαπητε καλοκαρδε elvis. τη ραδιαισθησια την εχουμε σχεδον ολλοιμας ανεπτυγμενη.
αλλοι πιο πολυ αλλοι πιο λιγο. μενει ο συνδιασμος σε<κραματα >.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
30-11-2013, 13:25
οσα και να γραφτουν και να υποθουν περι ραυδοσκοπιας , τεχνικες , μεταλλα
τροποι ανυχνευσης , ποτε μα ποτε δεν θα συνπεση η θεορια και η πρακτικη
του ενος να τεριαζει στον αλο , ουτε και να ειναι η ιδια .
γιατι απλα ημαστε διαφορετικη ανθρωποι με διαφορετικη ενεργεια με διαφορερτικη αντιληψη και διαφορετικες ευαισθησιες στα χερια .
ακομα και στην δυνατοτητα του καθενος σε τη ποσοστο μυαλου
μπορει να χρησιμοποιησει εκεινη τη στιγμη
( για συντονισμο , επιθυμια , προσηλωση ).

του καθενος η τεχνικη δεν ειναι απαρετιτο να μπορει να
εφαρμοστη στον αλο ακομα κιαν χρησιμοποιησουν την ιδια βεργα στον ιδιο στοχο .

πηστευω αυτη ειναι η αληθεια και αν , ναι , ας την
αποδεχτουμε .

elvis87
30-11-2013, 13:33
το ανεπτυγμενη ολοι μας φιλε μου drako, ειναι μια παρατολμη διαπιστωση.. ευχομαι, οποιος την δεχεται στον εαυτο του, να την αποδεικνυει κιολας.. σε αυτο το σημειο, να τονισω πως παρατηροντας απο καιρο, καθε εξαιρετη κατασκευη, οπως του νικου και του τουνελ, ειμαι σιγουρος πως σε συνδιασμο με το θειο δωρο, δεν θα χαθει υπαρκτη δουλεια, παρα τα εμποδια των πετρωματων και παρμενων, αυτης της ζωσας δυναμης.. και θα ξαναπω, πως και το μαραφετη τπυ παναγιωτη, ανοιξε σοβαρους οριζοντες στην ερευνα.. με λιγα λογια, αθανατα ελληνικα μυαλα.

elvis87
30-11-2013, 13:41
η βεργα του νικου του ρωσσου, εχει μια σπανια λεπτοτητα.. αρκει, να παρατηρησει κανεις.. εχει μελετησει το καθε βημα ο αδερφος νικος. δεν εχω λογια. μιλα η κατασκευη..

παπ
30-11-2013, 13:45
χαιρομαι πραγματικα για τη συμετοχη στο θεμα αν και φυγαμε πολλες φορες γιατι το ενα φερνει το αλλο αυτο που καταλαβα ειναι οτι καθε ανθρωπος εχει διαφορα σε καθε υλικο και αυτο που ταιριαζει σε μενα σε σενα δεν κανει αρα φτιαχνουμε πολλα και οποιο κατσει και δουλεια εκμαθησης

elvis87
30-11-2013, 13:46
και μια παρακληση. μη μου στεναχωρατε τον αδερφο νικο το ρωσσο. εχει σπανια ψυχη, και ας το κρυβει.. ολοι στο φορουμ φροντιστε νασαστε μια γροθια. υπαρχουν μεγαλα μυαλα μεσα στο φορουμ αυτο.. να δωσω και τους χαιρετισμους στην μεγαλυτερη καρδια της κρητης, στον αλλο αδερφο πλατανια. παντα υπεροχος..

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
30-11-2013, 14:02
και μια παρακληση. μη μου στεναχωρατε τον αδερφο νικο το ρωσσο. εχει σπανια ψυχη, και ας το κρυβει.. ολοι στο φορουμ φροντιστε νασαστε μια γροθια. υπαρχουν μεγαλα μυαλα μεσα στο φορουμ αυτο.. να δωσω και τους χαιρετισμους στην μεγαλυτερη καρδια της κρητης, στον αλλο αδερφο πλατανια. παντα υπεροχος..

Φίλε μου Elvis, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν είμαι από την Κρήτη, αλλά από Ήπειρο...Τυχαίνει το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ να είναι ίδιο με την ομάδα της Κρήτης....καμία σχέση όμως....Είχα έναν πρόγονο προπροπάππο που ήταν ψηλός και δυνατός και άφοβος σαν πλάτανος και γι' αυτό οι χωριανοί τον έλεγαν Πλατανιά...έτσι εγώ επειδή μοιάζω στον πρόγονό μου (καμία σχέση, είμαι κοντός, αδύνατος και καχεκτικός..χε.χε..) είπα να χρησιμοποιήσω το παρατσούκλι του μπας και νιώσω λίγο ρωμαλέος χαχα...

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
30-11-2013, 14:32
Φίλε μου Elvis, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν είμαι από την Κρήτη, αλλά από Ήπειρο...Τυχαίνει το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ να είναι ίδιο με την ομάδα της Κρήτης....καμία σχέση όμως....Είχα έναν πρόγονο προπροπάππο που ήταν ψηλός και δυνατός και άφοβος σαν πλάτανος και γι' αυτό οι χωριανοί τον έλεγαν Πλατανιά...έτσι εγώ επειδή μοιάζω στον πρόγονό μου (καμία σχέση, είμαι κοντός, αδύνατος και καχεκτικός..χε.χε..) είπα να χρησιμοποιήσω το παρατσούκλι του μπας και νιώσω λίγο ρωμαλέος χαχα...

ΧΑΧΑΧΑ εισαι ωραιος ρε Κωστα , τη να τα κανεις ολλα αυτα ??
αρκει που εχεις μεγαλη καρδια και τους χωραει ολλους .

ΡΩΣΟΣ
30-11-2013, 18:06
αν βαριεσαι να το συζητησουμε Ρωσε το παραταμε και αυτο. και δεν ξαναγραφω τιποτα . αν παλι δεν εχεις ορεξη γιατι δεν αφηνεις τους υπολοιπους να πουν τη γνωμητους?

μιας που βγαινεις αληθινος ...οπως λες.
αλλα θα σου πω οτι εμενα μου φαινεσαι πως εισαι θυμωμενος γενικοτερα απο πολλα πραγματα και ξεσπας σε μενα.

Το μονο λαθος που κανεις ειναι οτι ξεσπαω επανω σου.(Δεν με ειδες φαινετα να ξεσπαω σε καπιον γραφωντας)

Αυτο που μου τη δινει ειναι τα λογια-λογια-λογια.

Καντε τα λογια πραξη και θα υποκληθω μπροστα σας.

selini
30-11-2013, 18:54
Αυτή η σελίδα έχει διορθώσουν , αλλά πρέπει να επικυρωθεί .
57
BOOK III.

πάνω από το ότι μία από τις δώδεκα γραμμές που ονομάζεται "διαμέτρους" στην οποία ο αριθμός XII είναι χαραγμένη και στα δύο άκρα.
Book3-12.jpg
Όταν η βελόνα η οποία διέπεται από τα σημεία μαγνήτη απευθείας από το βορρά προς το νότο, ο αριθμός XII στην ουρά του, η οποία διακλαδίζεται, σηματοδοτεί το βόρειο, ο αριθμός XII το οποίο βρίσκεται στο σημείο της δείχνει το νότο. Το σημάδι VI ανώτερη δείχνει την ανατολή, και VI κατώτερα στα δυτικά. Περαιτέρω, μεταξύ κάθε δύο σημεία του ορίζοντα υπάρχουν πάντα πέντε άλλα που δεν είναι τόσο σημαντικές. Οι δύο πρώτες από αυτές τις κατευθύνσεις καλούνται οι προηγούμενες κατευθύνσεις? Οι δύο τελευταίοι καλούνται τα οπίσθια, και η πέμπτη κατεύθυνση βρίσκεται αμέσως μεταξύ των πρώτων και των τελευταίων? Είναι κατά το ήμισυ, και κατά το ήμισυ οφείλεται σε ένα σημείο του ορίζοντα και ένα μισό σε το άλλο. Για παράδειγμα, μεταξύ του βόρειου αριθμό XII και το ανατολικό αριθμό VI, τα σημεία αριθμούνται Ι, II, III, IV, V, από τα οποία Ι και
άποψη του θέματος. Ο μαγνήτης ήταν γνωστό ακόμη και πριν από τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη, και περιγράφεται από τον Θεόφραστο (βλ. σημείωση 10, σελ.. 115 .) Η πρώτη αυθεντική και ειδική μνεία της πυξίδας φαίνεται να είναι από τον Αλέξανδρο Neckam (ένας Άγγλος ο οποίος πέθανε το 1217), στα έργα του De Utensilibus και De Rerum Naturis. Το πρώτο απτό περιγραφή του οργάνου ήταν σε επιστολή του προς Petrus Peregrinus de Maricourt, γραμμένο το 1269, η μετάφραση της οποίας δημοσιεύθηκε από τον Sir Sylvanus Thompson (Λονδίνο, 1902). Στον κύκλο του ήταν χωρισμένη σε τέσσερα τεταρτημόρια και τα τρίμηνα αυτά χωρίζονται σε 90 μοίρες το καθένα. Η πρώτη αναφορά μιας πυξίδας σε σχέση με τα ορυχεία, καθόσον γνωρίζουμε είναι στην n&#252;tzlich Bergb&#252;chlin, η αναθεώρηση της οποίας θα βρεθεί στο Παράρτημα Β. Το βιβλίο αυτό, που χρονολογείται από το 1500, δίνει μια πυξίδα σαν αυτό που περιγράφεται ανωτέρω από Agricola. Είναι χωρισμένο σε παρόμοιο τρόπο σε δύο ημίχρονα των 12 τμήματα το καθένα. Τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα σημειώνεται Mitternacht, Morgen, Mittag και Abend. Έτσι, οι οδηγίες διαβάστε αναφέρονται ως ii. μετά τα μεσάνυχτα, κλπ. Σύμφωνα με τον Joseph Carne (Μτφρ. Roy Ελληνικής Γεωλογικής Socy της Κορνουάλης, Τόμος ΙΙ, 1814....), οι Cornish ανθρακωρύχοι αναφερόμενες στο Βορρά-Νότου φλέβες ως 12 φλέβες ώρα? South-East North- West φλέβες ως 9 φλέβες ώρα, κλπ.

drakos
02-12-2013, 12:02
Φιλε Ρωσε καταλαβαινω.

τωρα σχετικα με τη σελινι δεν καταλαβα τιποτα . βαλε το αυθεντικο κειμενο να καταλαβουμε .

elvis87
02-12-2013, 12:57
Με την χρηση της πυξιδας.η ανακαλυπτεις δια μεσω τεχνικης, μονο υπογειους ογκους πετρωματων, οπως θαμενους τοιχους οικιων, η απο το αλλο που απαγορευεται αυστηρως..

kostas33drama
02-12-2013, 14:06
...... Παίρνω κι εγώ το θάρος να γράψω λίγες σκέψεις μου, Σ’αυτό το χόμπυ... υπάρχει η μαγεία της αναζήτησης, όσο ψάχνεις πριν σου φανερωυεί το αποτέλεσμα, και οι πέντε αισθήσεις δουλεύουν στο «φουλ». Όταν Αντιληφθείς το αποτέλεσμα (καλο – κακο) δεν παίζει ρόλο, επανα-πληροφορείσαι , ανα-προσαρμοζεσαι και συνεχίζεις την αναζήτηση προσδοκόντας καλύτερα αποτελέσματα, είτε πρόκειτε για αναζήτηση με «δίσκο» είτε «βέργες»... «γενήτριες», «εκρεμες» κτλ. αλλάζεις δίσκους.. μέταλλα – βέργες...
Μέσα μας «κοιμάτε» μια δύναμη... κάπου..στα άδυτα του εγκεφάλου... η συγκέντρωση είναι αυτή που θα την ξυπνήσει... Έτσι λοιπόν και στη ραυδοσκοπία προσπαθούμε ο καθε ένας μας να ξυπνήσει αυτή τη δύναμη... χρησιμοποιώντας διάφορα μέταλλα, μάρτυρες, υλικά... και άλλα... αλλά όλα αυτά μας κάνουν να συγκεντρονόμαστε στην αναζήτηση μας.
Μόλις 2 μήνες τώρα κι εγώ αναζητώ... ψάχνω...αυτή τη δύναμη. Έκανα διάφορες κατασκευές, από διάφορα υλικά.. αρχικά ελάχιστα αποτελέσματα..
Κατάφερα... και ξύπνησα κατι... μέσα μου... με ένα απλό σύρμα πλέον ραβδοσκοπώ, φυσικά το δικό μου αγαπημένο μέταλλο είναι ο μπρούντζος... ούτε μάρτυρας ούτε κατασκευές διάφορες... Μηλάτε με ανθρώπους... κατανοήστε τι λένε... κρατήστε αυτά που αναζητάτε, σκορπίστε +++++++++++++++++++++++ θετική σκέψη & ΕΝΕΡΓΕΙΑ γύρω σας αντί νεύρα και διαξιφισμούς... ότι ποθείτε θα σας φανερωθεί ως δια μαγείας. Θα χαμογελάσετε όσοι το έχετε ήδη ...
Ο Φίλος μου ο ΡΩΣΟΣ είναι ένας από τους ανθρώπους που με βοήθησε στο «ξύπμημά» μου... κράτησα κάτι πολύ θετικό από το Νικόλα... αλλά και από όλους εσάς που γράφετε εδώ, όλοι σας μου δίνετε καθημερινά αφήπνιση...

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, υγεία σε όλους και καλή αφήπνηση.

παπ
02-12-2013, 15:57
γνωμη μου θελει και την καταλληλη συγκεντρωση και τη βεργα που ταιριαζει στο καθενα συνδιασμος και πανω απο ολα εκμαθηση εμπειρια οσο για το φιλο ρωσο ειναι καθηγητης στο αθλημα και απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω δημοσια γιατι βοηθαει απλοχερα.επισης και ολα τα παλικαρια οπως ο παναγιωτης και πολλοι αλλη να χετε υγεια ολοι

ΡΩΣΟΣ
02-12-2013, 19:02
οσο για το φιλο ρωσο ειναι καθηγητης στο αθλημα

Η ΧΙΟΥΡΕΜ αναβαθμηστηκε.......... εγινε Dr ΧΙΟΥΡΕΜ................ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ:36_4_9:

Αντε ρε φτυστεμε να μη με ματιαξετε..............χιχιχιχιχιχιχιχι:36_2_34:

Σειρα μου τωρα να δοσω προνομια στο χαρεμι ................ αντε λαμογιαρες μου δηλωστε παρον να παρετε μπαξισι..........χοχοχοχοχοχο:36_2_50:

lelele
02-12-2013, 20:23
[B][COLOR="#B22222"]

Σειρα μου τωρα να δοσω προνομια στο χαρεμι ................ αντε λαμογιαρες μου δηλωστε παρον να παρετε μπαξισι..........χοχοχοχοχοχο:36_2_50:

Να σε φτυσω βρε Νικολα αλλα δεν μας εμεινε ουτε σαλιο....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
02-12-2013, 20:34
οσο για το φιλο ρωσο ειναι καθηγητης στο αθλημα

Η ΧΙΟΥΡΕΜ αναβαθμηστηκε.......... εγινε Dr ΧΙΟΥΡΕΜ................ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ:36_4_9:

Γειά σου ρε Νικόλα καθηγητή....