PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρο-πόντα ..

Hfaistos-69
16-12-2013, 19:24
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής : Χρειάζομαι μια ηλεκτροπόντα μικρής ισχύος για να κολάω λαμάκια σε πακάκια για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, δεν έχω βρεί κάτι στο εμπόριο είναι πολύ μεγαλύτερες αυτές που είδα, από μια έρευνα που έκανα σε κάτι φόρουμ λένε ότι είναι εύκολο σχετικά και με μικρό κόστος απο ένα παλιό φούρνο μικροκυμμάτων βγάζουν τον μετασχηματιστή και μετά το τροποποιούν. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος που να το κατέχει το αντικείμενο να μου φτιάξει ένα??

Geo
16-12-2013, 22:16
Δεν μας βαζεις τα Φορουμ που το διαβασες να ριξουμε μια ματια.... ισως βγαλουμε ακρη.

john74
16-12-2013, 22:37
Δεν μας βαζεις τα Φορουμ που το διαβασες να ριξουμε μια ματια.... ισως βγαλουμε ακρη.
εδω φιλε βιντεακι!
http://www.youtube.com/watch?v=vrlvqib94xQ

Geo
17-12-2013, 07:40
Απο οτι βλεπω τυλιγει 2 σπειρες χοντρο αγωγο σαν δευετερυον στο Μ/σ και δημιουργει μια μικρη ηλεκτροκοληση, τιποτα παραπανω. Εχω την εντυπωση πως η ηλεκτροποντα χρησιμοποιει υψηλη ταση (δεν ειμαι σιγουρος). Παντως οπως φαινεται στο βιντεο μαλλον θα τις τιναξεις τις μπαταριες στον αερα απο υπερθερμανση.

toyo
17-12-2013, 07:56
Eτσι δουλευει εχω φτιαξει και εγω μια με 2 σπειρες.Βγαζει 3V 300A.Λαμακια 1,5mm τα γ@μαει.

toyo
17-12-2013, 07:58
Απο οτι βλεπω τυλιγει 2 σπειρες χοντρο αγωγο σαν δευετερυον στο Μ/σ και δημιουργει μια μικρη ηλεκτροκοληση, τιποτα παραπανω. Εχω την εντυπωση πως η ηλεκτροποντα χρησιμοποιει υψηλη ταση (δεν ειμαι σιγουρος). Παντως οπως φαινεται στο βιντεο μαλλον θα τις τιναξεις τις μπαταριες στον αερα απο υπερθερμανση.

Οχι Γιωργο ακριβος το αντιθετο.Μικρη ταση παρα πολλα αμπερ.

Geo
17-12-2013, 09:34
Οχι Γιωργο ακριβος το αντιθετο.Μικρη ταση παρα πολλα αμπερ.

Σπυρο δεν εχω καμια εμπειρια πανω στις ποντες απλα το βιντεο που δειχνει μοιαζει σαν να κανει ενα τσιμπιμα κακης ποιοτητας στις ροδελες. Δεν εχει αυτη την πονταρισια και τιποτα αλλο, αλλα οπως ειπα δεν γνωριζω και δεν επιμενω. Περιμενω να δω και αλλα... για να μαθαινω. Με την ευκαιρια σε τι Μ/Σ τυλιξες το δευτερυον????

Hfaistos-69
17-12-2013, 14:56
Γιώργο Geo βιντεάκι δεν έχω απο κάτι φόρουμ το βρήκα ψάχνοντας αν το πετύχω θα το ανεβάσω ..

Pytheas
17-12-2013, 19:48
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής : Χρειάζομαι μια ηλεκτροπόντα μικρής ισχύος για να κολάω λαμάκια σε πακάκια για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, δεν έχω βρεί κάτι στο εμπόριο είναι πολύ μεγαλύτερες αυτές που είδα, από μια έρευνα που έκανα σε κάτι φόρουμ λένε ότι είναι εύκολο σχετικά και με μικρό κόστος απο ένα παλιό φούρνο μικροκυμμάτων βγάζουν τον μετασχηματιστή και μετά το τροποποιούν. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος που να το κατέχει το αντικείμενο να μου φτιάξει ένα??
το πιο σωστό είναι με εκφόρτιση πυκνωτή. Με μετασχηματιστή υπάρχει ο κίνδυνος υπερθερμανσης και γενικα ειναι για πιο χοντρες δουλειες (μικροτερες πάντως απο ηλεκτροκολληση).

storm
17-12-2013, 19:51
Κωσταντινε , στο μαγαζι εχω μια επαγγελματικη ποντα , κολλαω 2 χιλ λαμαρινα , υδροψηκτη
Τα λεμε στο τηλ

ευχαριστω

Hfaistos-69
17-12-2013, 20:53
το πιο σωστό είναι με εκφόρτιση πυκνωτή. Με μετασχηματιστή υπάρχει ο κίνδυνος υπερθερμανσης και γενικα ειναι για πιο χοντρες δουλειες (μικροτερες πάντως απο ηλεκτροκολληση).

Pytheas γνωρίζεις ? μπορείς να μου φτιάξεις μία ??

Hfaistos-69
17-12-2013, 20:54
Κωσταντινε , στο μαγαζι εχω μια επαγγελματικη ποντα , κολλαω 2 χιλ λαμαρινα , υδροψηκτη
Τα λεμε στο τηλ

ευχαριστω

Γιώργο κάνει όμως για αυτό που θέλω?? ή είναι για πολύ πιό χοντρές δουλειές ??

Apogonos
17-12-2013, 21:05
παιδιά η ηλεκτροπόντα για να κολλήσει δεν χρησιμοποιεί μόνο ρεύμα για να κάνει την κόλληση, αλλά και πίεση ώστε να γίνει σωστή δουλειά!!

Pytheas
17-12-2013, 22:19
Pytheas γνωρίζεις ? μπορείς να μου φτιάξεις μία ??
Προχτες εκανα μια με μετασχηματιστή. Θελει εξασκηση για να κανεις καλές κολλήσεις (χρόνο, πίεση, κτλ.) Δεν εχω ασχοληθει ακομα με πυκνωτες, αλλα αυτοι ειναι που κοστιζουν απο λιγο εως αρκετά.

goldmaniac
18-12-2013, 06:19
βρεστε καμμια παλια ηλεκτροκοληση χαλκου στα 160 αμπερ και ειστε ετοιμοι

Geo
18-12-2013, 07:28
βρεστε καμμια παλια ηλεκτροκοληση χαλκου στα 160 αμπερ και ειστε ετοιμοι

Με ηλεκτροκοληση θα κολαμε μπαταριες????

Χουζουλαθηκες τελειως????:36_2_2:

κατσαβιδης
18-12-2013, 08:03
ηφαιστε για κοιτα εδωhttp://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=73171

Μόλις τελείωσα και εγώ την κλασσική ηλεκτρόποντα από τον μετασχηματιστή από τον φούρνο μικροκυμάτων. Έτσι όπως την έχω φτιάξει τώρα ποντάρει λαμάκια. Σκέφτομαι στο μέλλον όταν θέλω να ποντάρω μπαταρίες να φτιάξω δύο στρογγυλούς χαλκούς σε κοντινή απόσταση, και να αλλάζω τα καλώδια με φις (ηλεκτροσυγκόλλησης) ανάλογα αν θέλω να ποντάρω μπαταρίες ή λαμάκια.
Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τα παιδία του forum που φτιάξανε στο παρελθόν την ηλεκτροπόντα, και πήρα από αυτούς πολύτιμες πληροφορίες για την κατασκευή μου.1108011081

goldmaniac
20-12-2013, 12:44
Με ηλεκτροκοληση θα κολαμε μπαταριες????

Χουζουλαθηκες τελειως????:36_2_2:
η ιδια λειτουργια ειναι γιωργο,απλα αλλαζης τις ακιδες και ρυθμιζης τα αμπερ

Hfaistos-69
20-12-2013, 14:30
Τελικά μπορεί κάποιος να αναλάβει να τη φτιάξει ή όχι ???

toyo
23-12-2013, 06:51
Σπυρο δεν εχω καμια εμπειρια πανω στις ποντες απλα το βιντεο που δειχνει μοιαζει σαν να κανει ενα τσιμπιμα κακης ποιοτητας στις ροδελες. Δεν εχει αυτη την πονταρισια και τιποτα αλλο, αλλα οπως ειπα δεν γνωριζω και δεν επιμενω. Περιμενω να δω και αλλα... για να μαθαινω. Με την ευκαιρια σε τι Μ/Σ τυλιξες το δευτερυον????
Σε Μ/Σ Απο φουρνο μικροκυματων

toyo
23-12-2013, 06:52
Τελικά μπορεί κάποιος να αναλάβει να τη φτιάξει ή όχι ???

Αν θες ειμαι μεσα να στην φτιαξω

Hfaistos-69
24-12-2013, 20:37
Αν θες ειμαι μεσα να στην φτιαξω

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά ένας φίλος θα την ξεκινήσει να μου τη φτιάξει, αν δεν προχωρήσει τότε νά σε σίγουρος ότι θα επικοινωνήσουμε για να την αναλάβεις εξ' ολοκλήρου εσύ...