PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανίχνευση σε Σπίτι - ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!

eng
12-09-2010, 01:05
Για χαρα σε ολους!

Τοσα χρονια ακουω καποιες ιστοριες απο το σοι και τους παπουδες κλπ και εχω αρκετο καιρο που τα σκεφτομουν αυτα μεχρι που επεσα πανω στο φορουμ και ετσι λεω επιτελους να κανω αυτη την ερευνα σε ενα παλιο εξωχικο που μεναν οι παπουδες αλλα εχω προβλημα γιατι πρωτα απο ολα ειμαι νεος στο αθλημα και ασχετος με τα μηχανηματα. Απο το λιγο πσαξιμο που εκανα ομος εντοπισα οτι θα εχω τα εξης προβληματα:
1. Εαν υπαρχει κατι κατω απο το σπιτι πως θα το εντοπισω με τοσα μεταλλα που θα εχει απο τα θεμελια (μπετα, σιδερα δαπεδου κλπ)

2. Και παλι εαν εχει θα ειναι σε καποιο βαθος που ενα απλο μηχανημα δεν το πιανει γιατι καπου στα 3-4μ ειναι τα θεμελια αρα λογικα θα ειναι σε βαθος απο 5μ και ανω.

Και τελος εαν δεν εχω σαφες στοχο δεν γινετε να σκαψω τσαμπα ολο το σπιτι (αντε μιλα μετα με τους συγγενεις , και να πεις τι? ) :36_2_32:

θα ηθελα παιδια απο εσας που εχετε και καποιες γνωσεις να μου προτεινετε τι να κανω και ποια μηχανηματα να αγορασω ωστε να γινει ο εντοπισμος.

Απλα επειδη οπως ειπα δεν κσερω και πολλα μην χρησιμοποισετε δυσκολους ορους.

Ευχαριστω πολυ σε ολους και συγχαριτηρια για την δραση αυτη.!!!

TSAPI.
12-09-2010, 01:23
φιλε μου εχεισ καποια πληροφορια για καποιο συγκεκριμενο μεροσ στο σπιτι η ετσι ακουστα εχεισ γενικα για κατι? και που θεσ να ψαξεισ, μεσα στο σπιτι, εξω αυλη, η σε τοιχουσ?

eng
12-09-2010, 02:21
φιλε μου εχεισ καποια πληροφορια για καποιο συγκεκριμενο μεροσ στο σπιτι η ετσι ακουστα εχεισ γενικα για κατι? και που θεσ να ψαξεισ, μεσα στο σπιτι, εξω αυλη, η σε τοιχουσ?

Οχι δεν ξερω καπου συγκεκριμενα σε πιο μερος(δωματιο) του σπιτιου αλλα μιλαμε παντως για κατω απο το σπιτι. Αλλα εννοειτε πως οταν και εφ'οσον κανω την ερευνα θα ψαξω και στην αυλη καλου κακου ποτε δεν ξερεις.:-)

dimitrisps
12-09-2010, 02:59
Καντα πιο λιανα ρε μεγαλε. Περι τινους προκειται??? Τι πληροφορεια εχεις απο που την εχεις??? και στο φιναλε τι ζητας??? Μηχανακια για 5 μετρα ξεχαστο μονο ΤΣΑΠΑ και εχεις για το καινουργιο σπιτι τα θεμελια ετοιμα!!!!

eng
12-09-2010, 03:15
Καντα πιο λιανα ρε μεγαλε. Περι τινους προκειται??? Τι πληροφορεια εχεις απο που την εχεις??? και στο φιναλε τι ζητας??? Μηχανακια για 5 μετρα ξεχαστο μονο ΤΣΑΠΑ και εχεις για το καινουργιο σπιτι τα θεμελια ετοιμα!!!!

Χαχαχαχα μου συνιστας να το γκρεμισω το ρημαδι το σπιτακι .... αλλα δεν γινετε ομως αυτο για κατι ιστοριες που κυκλοφορουν στο σοι. Και ποσο πιο λιανα να τα κανω , ολη η ιστορια χωρις πολλα πολλα ειναι πως λενε οτι κατι χρυσαφικα ειναι θαμενα κατω απο το σπιτι αλλα δεν ξερω που ακριβως, σε πιο μερος του σπιτιου, κουζινα? σαλονι? υπνοδωματιο?........

dimitrisps
12-09-2010, 03:23
Γεια σου ρε φιλαρα. Εχεις την εντυπωση αυτος που εκρυψε τα χρυσαφικα (για τους δικους του λογους) εσκαψε 5 μετρα????? Μακαρι να υπαρχει κατι και θα το βρεις στους 10 ποντους!!! Μη χαλιεσαι και ξοδεβεσαι με μηχανακια

goldmaniac
12-09-2010, 06:14
το σπιτι ειναι παλιο δυοροφο?

stergeol
12-09-2010, 09:33
εχω και εγώ μια πληροφορια πάρη για σπίτι δυοροφο του 1909 κατασκευή ετσι γράφει απο έξω πηγάδι ,υπογειο, και εξωτερικο φουρνο για ψωμία που πλέων εχει καταστραφεί........για πές

stergeol
12-09-2010, 09:35
μια μάρκα υπαρχει για αυτή την δουλεια στα 3-5 μετρα JCB λεγεται ..:36_8_6::8_1_222:

GoldHunter
12-09-2010, 10:37
Σπιτι με μπετα ,θεμελια .σιδερα και 5 μετρα βαθος...ξεχνα το....ακομα και να αλλαξε το <<επιπεδο >> του βαθους ...δηλαδη να ηταν περιπου τα θεμελια του σπιτιου παλιοτερα επιφανεια και αλλαξαν με χωματουργικες εργασιες δηλαδη να μεταφερθηκε χωμα και η επιφανεια να εγινε <<βαθος>>....ξεχνα το!
Πρωτα πρωτα ερευνας την ιστορια παρα πολυ καλα και μετα ερευνας την περιοχη!
Ξερεις ποσες ιστοριες υπαρχουν ..μονο στην Ελλαδα ...που λενε για κρυμμενο χρυσο σε σπιτι??
Μονο απο τηγν δικη μου οικογενεια να σου πω ...οταν εχτισε ο πατερας μου το σπιτι μας το 77 σε ενα οικοπεδο αν και στο χωριο..παρθενο και παλιο με πετρες και ενα χαμενο πηγαδι...ενας παππους γειτονας μας ειχε πει μια παλια ιστορια για το τι ειχε γινει παλια και πως πιστευε οτι κρυψανε χρυσο στο πηγαδι που ομως το ειχανε μπαζωσει...!
Ο παππους κοιταζε κατα τις εργασιες που σκαβανε για τα θεμελια μηπως...αλλα πεσανε εκτος πηγαδιου...ετσι ο παππους μια μερα μας το ξεφουρνισε ...πιτσιρικας εγω τοτε αλλα το θυμαμαι!
Το οικοπεδο ολο πετρα φιλε εκτοτε σχεδον το οικοπεδο 1 στρεμμα εχει σκαφτει για θεμελια και εχει χτιστει!
Στο σπιτι του παππου ...χρονια που μας αφησε σε ηλικια 96 ετων ...υπολογιζουμε 96...για να καταλαβεις οτι το σπιτι ειναι του 20-30 χτισμενο εκει γυρω τουλαχιτσον...χροοοονια συζηταει η οικογενεια για ενα κρυμμενο θυσαυρο...επειδη πολλοι κατα καιρους ..και τουρκοι...ζητουσαν πληροφοριες και ηθελαν να ερευνησουν!
Το σπιτι ειχε ενα τεραααστιο κυπαρυσσι ..το θυμαμαι ακομα πριν ο παππους καπου στις αρχες του 80 το κοψει...και ενα παλιο πηγαδι ακριβως διπλα στο κυπαρισι...που και αυτο αργοτερα κλειστηκε, και ενα στρατοπεδο βουλγαρων εκει διπλα ...βαλε τωρα ενα μειγμα απο ολα αυτα ...συν καποια ονειρα συν συν συν και η φαντασια οργιαζει!
Βλεπεις λοιπον οτι μονο σε ενα ατομο ...υπαρχουν ηδη 2 ιστοριες σε σπιτια!
Τωρα στην Ελλαδα ποσες τετοιες ιστοριες λες να υπαρχουν συνολικα ...και απο αυτες ποσες λες να ειναι οντως βασιμες ...επειδη ειναι αδυνατον τοτε η Ελλαδα να ειχε εναν παμπλουτο λαο!:36_1_68::15_9_25:

Dennis
12-09-2010, 11:13
eng πάντα υπάρχει λύση και μάλιστα φθηνή όταν ψάχνεις στον δικό σου χώρο, αλλά εξήγησε λίγο καλύτερα το πρόβλημα των θεμελίων :
Εσκαψαν 3-4 μέτρα για τα θεμέλια, μετά 1 ακόμα μέτρο για να τα κρύψουν, μετά έστρωσαν μπετά και σίδερα και μετά τα μπάζωσαν ?
Μήπως υπήρχε υπόγειο που μπαζώθηκε και από πάνω έριξαν τα μπετά / σίδερα ?
Από κάτω από το σπίτι υπάρχει τούνελ ?
Μήπως κατά τύχη μιλάμε για Γκιώνα ?

goldmaniac
12-09-2010, 11:15
να ξεκαθαρισουμε πρωτα για τα κομποδεματα και τι υπηρχαν εκεινο τον καιρο
εποχη 1900-1920 στην βορειο ελλαδα δεν μπορουσες να εμπιστευθης ουτε τον αδελφο σου,οχι να πηγαινες να βρεις την μια και μοναδικη τραπεζα για να καταθεσης
το 90% εκεινης της εποχης προσπαθουσε να μαζεψη χρυσο,ηταν το μονο σταθερο συναλλαγματικο ειδος,και με αξια μεγαλυτερη των χρηματων που κυκλοφορουσε,οτι υπηρχε σε απλο νομισμα ανταλλασοταν στην μαυρη με χρυσες λιρες η κοσμηματα,αυτο το κομποδεμα που γινοταν,παντα ηταν διπλα στον ιδιοκτητη του σε μερος ευκολο και προσβασιμο απο αυτον,γιαυτο η περισσοτερες ιστοριες των παπουδων ισχυουν,5 χρυσες λιρες ηταν περιουσια ολοκληρη για καποιον φτωχο,εμεις σημερα το μεταφραζουμε με τα σημερινα δεδομενα και τα λεμε λιγα,αν αντιστραφουν οι οροι τοτε γινετε κασσελακι με θησαυρο
οσο για τα δυοροφα υπηρχαν 3 κατασκευες
πετρινο ,μπατικο,και τσιμεντενιο
το πετρινο το γνωριζετε,με τα ξυλα και τα πολλα καρφια και σιδερα δεσιματος
το μπατικο ειναι το σταυρωτο μικρο τουβλο και τα πατωματα με τσιμεντο εποχης και οπλισμενα με Φ8 ισια βεργα(σταλ δεν υπηρχαν)
και τα τσιμεντενια ηταν με θεμελιο καμμια 60 εκατοστα στο εδαφος και κολωνες περιμετρικα,και δοκαρια στο παχος του τουβλου
το βαθος θεμελιων των κτιριων μετα βιας ξεπερνουσαν τα 80 εκατοστα
τωρα να μιλατε για βαθη 3,4 μετρων,τοτε υπαρχη κρυφος χωρος απο κατω
οπως φανερα κελαρια και κρυφα,το ενα εκρυβε το αλλο
δεστε μοναστηρια
οσο για τα πηγαδια μεσα στο σπιτι,ο ρολλος τους ηταν για την συνγκεντρωση των νερων που υπηρχαν κατω απο το κτιριο,για να μην απλωνετε στα θεμελια η υγρασια,και αυτα ειναι σε σπιτια που ειναι κοντα σε ποταμια κα λιμνες και δεν μπορουσαν να χτισουν ποιο ψηλα
καθε τετοιος συνγκετρωτηρας θελη ψαξιμο

eng
12-09-2010, 12:37
το σπιτι ειναι παλιο δυοροφο?

Οχι με ενα οροφο ειναι φιλε μου.

eng
12-09-2010, 12:59
eng πάντα υπάρχει λύση και μάλιστα φθηνή όταν ψάχνεις στον δικό σου χώρο, αλλά εξήγησε λίγο καλύτερα το πρόβλημα των θεμελίων :
Εσκαψαν 3-4 μέτρα για τα θεμέλια, μετά 1 ακόμα μέτρο για να τα κρύψουν, μετά έστρωσαν μπετά και σίδερα και μετά τα μπάζωσαν ?
Μήπως υπήρχε υπόγειο που μπαζώθηκε και από πάνω έριξαν τα μπετά / σίδερα ?
Από κάτω από το σπίτι υπάρχει τούνελ ?
Μήπως κατά τύχη μιλάμε για Γκιώνα ?

Κατ'αρχας σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον. Κοιτα δεν ξερω αν εκαναν ολα αυτα τα πραγματα απλα οταν λενε οτι ειναι κατω απο το σπιτι και αυτο ειναι κατασκευασμενο απο τσιμεντο εγω εκανα μερικους υπολογισμους και υπεθεσα το βαθος. Αλλα απο τι λεει ο φιλος εδω ο goldmaniac για τα σπιτια της εποχης εκεινης το βαθος θα επερενε να ειναι μικροτερο, πραγμα που ευχομαι και εγω να ειναι ετσι. Απλα εγω ιθελα αν παρω καποιο μηχανιμα να ειμαι καλυμενος ακομα και για μεγαλα βαθη ωστε αν πραγματι υπαρχει κατι να βρεθει. Το σπιτι ειναι στην Ηπειρο περιοχη Ιωαννινων σε ενα χωριουδακι.

eng
12-09-2010, 13:06
μια μάρκα υπαρχει για αυτή την δουλεια στα 3-5 μετρα JCB λεγεται ..:36_8_6::8_1_222:

Φιλε μου αν εχεις καποια διευθυνση να μαθω κατι για το μηχανακι αυτο θα μου ηταν χρησιμο. Γιατι αρκετα απο τα παιδια λενε οτι ειναι αδυνατο, τουλαχιστον ετσι θα ερευνισω καθε πιθανοτητα.

GoldHunter
12-09-2010, 13:17
Μηχανημα για τετοια βαθη και μαλιστα μεσα απο τσιμεντα δεν υπαρχει...ξεχνα το!
Το JCB που σου προτεινεται ειναι τσαπα ,σκαπτικο φιλε μου για την περιπτωση που θες να γκρεμισεις το σπιτι !

http://www.google.gr/images?hl=el&q=JCB&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=tLaMTO6CAtCFOPje2OMK&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CDoQsAQwAw&biw=1600&bih=729

eng
12-09-2010, 13:43
Μηχανημα για τετοια βαθη και μαλιστα μεσα απο τσιμεντα δεν υπαρχει...ξεχνα το!
Το JCB που σου προτεινεται ειναι τσαπα ,σκαπτικο φιλε μου για την περιπτωση που θες να γκρεμισεις το σπιτι !

http://www.google.gr/images?hl=el&q=JCB&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=tLaMTO6CAtCFOPje2OMK&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CDoQsAQwAw&biw=1600&bih=729

Χαχαχααχ δεν το επισα με την πρωτη. Καλα αφου το θετεις ετσι.

charismatic
12-09-2010, 14:16
Φιλε, για το αν υπαρχουν λεφτα ή οχι στην αυλη σου- στο οικοπεδο σου...μια ειναι η λυση, απλη και αποτελεσματικη. Μια σακουλα φυλλα απο την αυλη και η αναλυση θα μας πει, θελει δε θελει.:36_11_14:

Dennis
12-09-2010, 14:28
Kai αν ο χαρισματικ σου πει ότι δεν υπάρχουν λεφτά η επόμενη λύση είναι να σπάσεις το τσιμεντένιο πάτωμα και μετά να το ψάξεις ( μαζί και την αυλή ) πρώτα με δίσκο και μετά με τελάρο σε συμφωνία με τους υπόλοιπους κληρονόμους.

charismatic
12-09-2010, 15:11
Κατι τετοια λες Διονυσιε και δεν τολμω να προτεινω σε θαλασσινο να με παει σ' ενα ξερονησι που με προσμενουν κατι παραχωμενα. Ειμαι και ορεσιβιος:36_1_69:

Dennis
12-09-2010, 15:17
:7_4_33: Παντως την επόμενη φορά που θα ανέβω στην Γκιώνα θα σου μαζέψω χορτάρια από ένα συγκεκριμένο φιλικό σπίτι που έχει ταλαιπωρήσει και μένα και την τσέπη μου ...

charismatic
12-09-2010, 15:37
Αυτο ηταν ε; :36_11_14: Το βρηκα και το κουμπι σου.:7_4_33:

eng
12-09-2010, 17:15
Φιλε, για το αν υπαρχουν λεφτα ή οχι στην αυλη σου- στο οικοπεδο σου...μια ειναι η λυση, απλη και αποτελεσματικη. Μια σακουλα φυλλα απο την αυλη και η αναλυση θα μας πει, θελει δε θελει.:36_11_14:

Και πως θα γινει η αναλυση ρε φιλε την κανεισ εσυ? Παω σε καποιο εργαστηριο?
Και τι ψαχνω ιχνη χρυσου?

eng
12-09-2010, 17:20
Οπως και να εχει επειδη θελω να κανω μια ερευνα καλου κακου. Τωρα που ξερετε περιπου την περιπτωση μπορειτε σας παρακαλω να μου προτεινετε ενα καλο σετ μηχανηματων για να αρχισω. Και μετα αν δεν βγαλει τιποτα αυτο θα δω για εναλλακτικες λυσεις.

Dennis
12-09-2010, 17:32
Για τελάρο θα περιμένεις αυτό που φτιάχνει ο Αντμίν. ( Ελπίζουμε και ευχόμαστε να μην πούμε στο τέλος : κοιλοπονούσε το βουνό και γέννησε έναν ποντικό !!)
Για δίσκο νομίζω ότι σε καλύπτει κάποιος βουλγάρικος αλλά καλύτερα να σε συμβουλεύσουν οι ειδικοί της παρέας.
Τι πάχος έχουν τα ντουβάρια του σπιτιού ?

dimitrisps
12-09-2010, 17:34
Φιλαρακο γιατι σκοτιζεσαι??? Αν υπαρχει πραγματι κατι αυτος που το εκρυψε και μαλιστα μεσα στο σπιτι του το εκρυψε για να μη φαινεται και οχι να χρειαστει να το ξεθεμελιωσει για να το βγαλει παλι!!! Παρε το πιο απλο μηχανακι και αν πραγματι υπαρχει θα το βρεις σιγουρα!!!!

SCANNERMAN
12-09-2010, 18:01
Εδω φιλε μου Δημητρη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου.Αν ειναι κατι απλο π.χ ενα τενεκακι κονσερβας με 40-50 νομισματα εχεις δικιο.Πιθανον να ειναι στο τζακι στην καμιναδα , πισω απο κανενα τουβλο , στον νεροχυτη απο κατω , η σε καμμια συκια η αλλο δεντρο στην αυλη.Τοτε ενας καλος δισκος την εκανε την δουλεια του .Αν ειναι ομως κατι σοβαρο θα ειναι σε υπογεια κρυπτη , πραγμα που αλλαζει ολα τα δεδομενα της ερευνας.Εκει χρειαζεται κατα αρχας ενα αποστατικο να μας δειξει αν υπαρχει κατι και ποσο μεγαλο ειναι και αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις σοβαρα για τα περαιτερω.Μετα θελεις γεωφυσικο για κενα κατω απο πατωματα η τοιχους.Παντως για μενα τετοια παλια κτισματα ειναι το δυσκολοτερο ειδος ερευνας που μπορει να σου κατσει με τραγελαφικα αποτελεσματα τις περισσοτερες φορες απο τα γκρεμισματα και τα αδιακριτα βλεματα.

dimitrisps
12-09-2010, 18:12
Εδω φιλε μου Δημητρη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου.Αν ειναι κατι απλο π.χ ενα τενεκακι κονσερβας με 40-50 νομισματα εχεις δικιο.Πιθανον να ειναι στο τζακι στην καμιναδα , πισω απο κανενα τουβλο , στον νεροχυτη απο κατω , η σε καμμια συκια η αλλο δεντρο στην αυλη.Τοτε ενας καλος δισκος την εκανε την δουλεια του .Αν ειναι ομως κατι σοβαρο θα ειναι σε υπογεια κρυπτη , πραγμα που αλλαζει ολα τα δεδομενα της ερευνας.Εκει χρειαζεται κατα αρχας ενα αποστατικο να μας δειξει αν υπαρχει κατι και ποσο μεγαλο ειναι και αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις σοβαρα για τα περαιτερω.Μετα θελεις γεωφυσικο για κενα κατω απο πατωματα η τοιχους.Παντως για μενα τετοια παλια κτισματα ειναι το δυσκολοτερο ειδος ερευνας που μπορει να σου κατσει με τραγελαφικα αποτελεσματα τις περισσοτερες φορες απο τα γκρεμισματα και τα αδιακριτα βλεματα.

Γεια σου Τακη. Ο ανθρωπος μιλαει για σπιτακι οχι για καμια ευκαταστατη οικογενεια που να δικαιολογει καποια σοβαρη αποκρυψη γιαυτο και επιμενω οτι αν υπαρχει κατι θα ειναι επιφανειακο.

eng
12-09-2010, 18:14
Αρα αν καταλαβα καλα ξεκιναμε με
1. αποστατικο
2. Γεωφυσικο
3. Μετα παω σε τελαρο η δισκο

Αν εχετε καποια διευθυνση στο ιντερνετ η καποιο συγκεκριμενο μοντελο να μου προτεινετε για αυτα τα τρια θα ηταν πολυ χρησιμο γιατι οπως και να εχει η εμπειρια μετραει σε αυτα τα θεματα.

SCANNERMAN
12-09-2010, 18:16
Ναι αυτος ξερει καλλιτερα απο ολους μας την ιστορια.Εγω απλα εδωσα και τις δυο εκδοχες.

Υ.Γ Πανο με λενε

ΑΠΟΣΤΑΤΙΚΟ

ΔΙΣΚΟ

ΓΕΩΦΥΣΙΚΟ

Φιλε κανε μια συνεργασια απο εδω μεσα η αλλου με καποιον που τα διαθετει αυτα γιατι ενα 60 χιλιαρικα δεν σου φτανει για αυτα

eng
12-09-2010, 18:20
Φιλε Διμιτρι καλα καταλαβες οτι μιλαμε για σπιτακι αλλα επειδη ακουω πολυ καιρο να μιλανε για αυτα και επειδι το εχω προγραμματισει να παω εκει και να κανω την ερευνα αυτη ναι μεν ευχομαι να ειναι επιφανειακα αν υπαρχει κατι αλλα απο την αλλη επειδη δεν εχω και την πολυτελεια να πηγαινοερχομαι συνεχεια θελω να παω να κανω ενα καλο ψαξιμο οποτε ειτε επιφανειακο ειναι ειτε σε βαθος να εχω αρκετες πιθανοτητες να το βρω. Για αυτο και εγω θελω να παω ετοιμος για βαθος τωρα αν το βρω ευκολα και στην επιφανεια ακομα καλυτερο. Γιατι καλος ο καζμας αλλα δεν αντεχεται για πολυ πιστευω.

dimitrisps
12-09-2010, 18:22
Στο λεω για τελευταια φορα. Απλο δισκακι!!! Τι να το κανεις το αποστατικο για μεσα στο σπιτι η στην αυλη???? Το τελλαρο δεν δουλευει μεσα στο σπιτι!!!! Το γεωφυσικο ειναι για αλλες δουλειες!!! Αρα η περνεις δισκακι η τον κανεις ολο το χωρο ασβεστογουρνα!!!!!!!!!!!!!!!!11

SCANNERMAN
12-09-2010, 18:32
Το αποστατικο ειναι το πρωτο και κυριοτερο οργανο ολων για εμενα.Αν δειχνει προς τα εκει μετα κεντραρεις το δωματιο , μετα υπολογιζεις το ποσο μεγαλο εινα αυτο που δειχνει παντα κατα προσεγγιση και βλεπεις αν αξιζει ο κοπος να ασχοληθεις η οχι. Πχ ειναι λιρες ? πεντολιρα ? 14αρι κραμα απο κοσμηματα ? Ποσα κιλα ειναι και σε τι βαθος ειναι ? Αν αξιζουν τα αποτελεσματα της ερευνας μετα κανεις πλανο και εφαρμοζεις τα υπολοιπα.

dimitrisps
12-09-2010, 18:36
Το αποστατικο ειναι το πρωτο και κυριοτερο οργανο ολων για εμενα.Αν δειχνει προς τα εκει μετα κεντραρεις το δωματιο , μετα υπολογιζεις το ποσο μεγαλο εινα αυτο που δειχνει παντα κατα προσεγγιση και βλεπεις αν αξιζει ο κοπος να ασχοληθεις η οχι. Πχ ειναι λιρες ? πεντολιρα ? 14αρι κραμα απο κοσμηματα ? Ποσα κιλα ειναι και σε τι βαθος ειναι ? Αν αξιζουν τα αποτελεσματα της ερευνας μετα κανεις πλανο και εφαρμοζεις τα υπολοιπα.

ΟΚ Τακη εχουμε κανα καλο??? γιατι οσα εχω δοκιμασει μεχρι τωρα τους τα εσπασα στο κεφαλι τους

SCANNERMAN
12-09-2010, 18:51
Φιλε εχω πει την δικια μου αποψη και θα την πω ξανα. Μηχανακια υπαρχουν αλλα οχι αλανθαστα η μαγικα. Υπαρχουν μηχανακια που πρεπει να ζησεις μαζι τους για να καταλαβεις τα τσαλιμια τους και τα κουλα τους.Χειριστες δεν υπαρχουν μια και αυτο προυποθετει πολλες μερες , ισως χρονια επι του πραγματικου πεδιου ( οχι δοκιμαστηρια ) και συλλογη περιπτωσεων και πειρας για να μπορεις να ξερεις τι ειναι αυτο που κανει το μηχανακι σου και βαραει και να κρινεις αναλογα τα περαιτερω . Ολοι μας θελουμε να αγορασουμε κατι και την αλλη μερα να ειμαστε πλουσιοι αλλα κατι τετοιο εγω ακομα δεν εχω δει .Αμα το βρεις εσυ η καποιος αλλος θα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ θερμα να φωτισει και μενα . Πρωτο βιολι ο χειριστης και το νιονιο του ,οχι το μηχανακι .

dimitrisps
12-09-2010, 19:09
Φιλε εχω πει την δικια μου αποψη και θα την πω ξανα. Μηχανακια υπαρχουν αλλα οχι αλανθαστα η μαγικα. Υπαρχουν μηχανακια που πρεπει να ζησεις μαζι τους για να καταλαβεις τα τσαλιμια τους και τα κουλα τους.Χειριστες δεν υπαρχουν μια και αυτο προυποθετει πολλες μερες , ισως χρονια επι του πραγματικου πεδιου ( οχι δοκιμαστηρια ) και συλλογη περιπτωσεων και πειρας για να μπορεις να ξερεις τι ειναι αυτο που κανει το μηχανακι σου και βαραει και να κρινεις αναλογα τα περαιτερω . Ολοι μας θελουμε να αγορασουμε κατι και την αλλη μερα να ειμαστε πλουσιοι αλλα κατι τετοιο εγω ακομα δεν εχω δει .Αμα το βρεις εσυ η καποιος αλλος θα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ θερμα να φωτισει και μενα . Πρωτο βιολι ο χειριστης και το νιονιο του ,οχι το μηχανακι .

Σωστοτατος!!! Φανταζεσαι ρε Τακη το συγκεκριμενο ατομο να επενδυσει οπως ρωταει σε γεωφυσικα η σε παλμικα???? Δεν ειναι κριμα για μια πληροφορια να ριξει τοσα λεφτα???? Ας ξεκινησει με ενα καλο δισκακι και αν τα βρει ας προχωρησει. Να τον προστατεψω προσπαθησα τον ανθρωπο.

SCANNERMAN
12-09-2010, 19:13
Σωστοτατα τα λες .Εγω θα αντιπροτεινω να μην δωσει φραγκο ακομα αλλα να παρει βοηθεια

Αληθεια το Τακης πως σου κολησε ? Πανο με λενε.

dimitrisps
12-09-2010, 19:20
Σωστοτατα τα λες .Εγω θα αντιπροτεινω να μην δωσει φραγκο ακομα αλλα να παρει βοηθεια

Αληθεια το Τακης πως σου κολησε ? Πανο με λενε.

ΟΚ με ξερεις και σε ξερω αν σε ενοχλησε δεν το ξανα αναφερω απλα απο το πανος μου κολλησε τακης

SCANNERMAN
12-09-2010, 19:22
Oχι φιλε προς θεου τι να με ενοχλησει ? Διευκρινιση εκανα.

dimitrisps
12-09-2010, 19:26
Oχι φιλε προς θεου τι να με ενοχλησει ? Διευκρινιση εκανα.

Κανονισε να ερθεις.

georges
12-09-2010, 19:35
αν μπορεις φιλε απο Γιαννενα πεσμας γιατι ποσοτητα προκειται.

ειναι μονο χρυσαφικα?

η και λιρουλες ?η πεντολιρα.
σε ρωταω γιατι μπορω να πεταχτω στα μερησου να παμε μαζι μια βολτιτσα
με τα αποστατικαμου.

goldmaniac
12-09-2010, 19:51
εδω θα μπω και εγω στην συζητηση περι αποστατικων με τον φιλο σκανερμαν
διαβασα οτι πρεπη να κοιμασε μαζι του για να μαθης τα τσαλιμια του,κανω λαθος?

SCANNERMAN
12-09-2010, 19:53
Ναι τι ακριβως θελεις ?

goldmaniac
12-09-2010, 19:56
επειδη διαβαζω κουφα πραγματα περι αποστατικων
το σεβομαι αυτο που πιστευεις,αλλα μπορεις να με πεισης οτι εργαζονται σε αυτο το στυλ που αναφερης?
αποστατικο ονομαζετε ο ηλεκτρονικος ραβδοσκοπος που δουλευη σε ολα τα χερια,απο κινεζο,μεχρι μελαχροινο απο μωρο μεχρι γερο
γιατι να εχη χουγια

SCANNERMAN
12-09-2010, 20:02
Εκατομμυρια μεθοδοι και εγω τοσο μικρος και απειρος μπροστα τους.Δεν ειμαι ο φωτεινος παντογνωστης να αναλυσω την μεθοδο και τα μηχανηματα του καθενος .Τα αποτελεσματα κρινουν τον μαστορα.Αμα δεις στην πραξη οτι δουλευει αυτο που κανεις τι σε νοιαζει αν οι αλλοι αγορευουν και ψαχνουν στα χαρτια αφου εσυ εχεις πιασει στα χερια σου την ουσια του θεματος ? Ασε τον κοσμο να λεει τα δικα του

:36_1_11:

goldmaniac
12-09-2010, 20:09
ναι αλλα ο τροπο σου καθοδηγει και αλλους στο ατοπημα
εκτος αν ο κατασκευαστης κανη τριμηνα σεμιναρια στο κρεββατι
εκτος και αν μας δειξης καποιο που εργαζετε μη ραβδοσκοπικα,γιατι εκει πιστευω οτι κατευθηνεσε

SCANNERMAN
12-09-2010, 20:20
Οποιος δουλευει αμειβεται.Οποιος δεν θελει να ζυμωσει 52 χρονια κοσκινιζει.Ατοπημα το λες εσυ καπιοι αλλοι σωτηριο.Καπιοι αλλοι οτι κανει μπιπ το σκαβουνε.Ενταξει και το βρονταμε οτι κανει μπιπ , σωματικη ασκηση ειναι.Καλο κανει.Ειπαμε ο καθενας με τις μεθοδους του.Ο καθενας κρινεται απο τα αποτελεσματα του και ο κριτης ειναι πρωτος ο εαυτος του.Εκει βλεπεις δεν χωρανε αγορευσεις και πουλαω μουρη.

goldmaniac
12-09-2010, 20:27
καλη επιτυχια τοτε φιλε

eng
12-09-2010, 20:29
αν μπορεις φιλε απο Γιαννενα πεσμας γιατι ποσοτητα προκειται.

ειναι μονο χρυσαφικα?

η και λιρουλες ?η πεντολιρα.
σε ρωταω γιατι μπορω να πεταχτω στα μερησου να παμε μαζι μια βολτιτσα
με τα αποστατικαμου.

Κοιτα φιλε απο τι ξερω πρεπει να εχει αρκετη ποσοστητα χρυσαφικων τωρα τι ακριβως δεν γνωριζω. Το ειχα σκευτει και εγω για συνεργασια με καποιον και ειχα πει σε ενα φιλο μου αν γνωριζε κατι αλλα μου ειπε πως κανα δυο ατομα που γνωριζε ο ιδιος ζητησαν τα μισα ευρηματα και δεν θα ιθελα να κανω τετοια συμφωνια αδε να δωσο 2 με 3 χιλαρικακια για καποιν που θα ερθει με σοβαρα μηχανακια να κανει ερευνα αλλιως αν ειναι για παραπανω δεν με συμφερει γιατι αγοραζω μονος μου ενα σετ ετσι για αρχη και κανω ερευνα συν του οτι θα εχω και τα μηχανακια.

goldmaniac
12-09-2010, 20:57
φιλε ποτε μην το κανεις αυτο στο θεμα χρυσοθηριας,ειναι βλαβερο για την υγεια μας
η κανε συνεργασια με ισια μεριδια η αγορασε μηχανηματα δικα σου και οσο μπορουμε θα βοηθησουμε

SCANNERMAN
12-09-2010, 21:06
καλη επιτυχια τοτε φιλε

Σου ευχομαι ολοψυχα το ιδιο και σε σενα και στα αλλα παιδια εδω μεσα.Το μονο που εχει σημασια στην τελικη αυτο ειναι.Να μην τα τρωει το χωμα , αλλα εμεις.Τα αλλα ολα ειναι απλα και μονο κουβεντολογια για να περναει η ωρα.

GoldHunter
12-09-2010, 21:20
Στο χομπυ μας ισχυει οτι εκει που πας ,πηγαινεις παντα με ατομο της απολυτου εμπιστοσυνης σου.και να εχεις το ιδιο υφος αντιμετωπισης των πραγματων!
Σωτηρες ,Φωστηρες του τυπου εγω θελω % και εσεις τα κοκκαλακια αλλον τροπο σκεψης πραγματων φανερωνουν!
Ανθρωπος που γνωριζει και εχει μεγαλη περιουσια και δεν εχει αναγκη απο μερτικα επειδη ΓΝΩΡΙΖΕΙ ..εχει αλλη σταση ..οπως σε περιπτωση που πηγε και του υπεδειξε ακριβως και τον ρωτησε αν θελει να το σκαψουν μαζι ..στο 1 μετρο βαθος...αλλα ο αλλος δεν θελησε ..επειδη προφανως δεν τον πιστευε η επειδη η τεμπελια του ηταν μεγαλυτερη απο την επιθυμια του για ανευρεση!
Ετσι τον αφησε ,οπως και το μερος καθως δεν ειχε αναγκη!
Κατα κανονα τα μερη ειναι ισα αναλογα με οσα μερη ειναι παροντα εκτος αν συντρεχει και αλλος ειδικος λογος για αλλα ατομα που δεν δυναται να ειναι παροντα.....δεν μπορεις να λες ξερεις εγω εχω απο πισω μου αλλη ομαδα 5 ατομων αρα θελω 6 μεριδια ..αυτα ειναι κουτοπονηρα!
Ο ενας εχει το μερος και την ιστορια ο αλλος εχει την ικανοτητα ..τι παει να πει αυτο δηλαδη??? 50 χρονια κοσκινιζε.....και εσυ 50 χρονια μπορει να κανεις να βρεις ενα μερος που να εχει 100% θυσαυρο απο κατω!:15_9_25:

hunter
12-09-2010, 21:29
Χμμμμ!!!! Και αν σε ένα μέρος πας 10 φορές με μια ομάδα, κάνεις μεγάλο αγώνα, σκάψεις ψάξεις, και τελικά τα λεφτά βγαίνουν την ενδέκατη φορά που δεν ήσουν παρών, και δεν σου δώσουν ούτε μυρωδιά, τότε τι κάνεις????

GoldHunter
12-09-2010, 22:27
τοτε μετρας αργα αργα μεχρι το 100 για να μην εκραγεις....100!:36_1_60:

dimitrisps
13-09-2010, 04:31
[QUOTE=eng;34972]Κοιτα φιλε απο τι ξερω πρεπει να εχει αρκετη ποσοστητα χρυσαφικων τωρα τι ακριβως δεν γνωριζω. Το ειχα σκευτει και εγω για συνεργασια με καποιον και ειχα πει σε ενα φιλο μου αν γνωριζε κατι αλλα μου ειπε πως κανα δυο ατομα που γνωριζε ο ιδιος ζητησαν τα μισα ευρηματα και δεν θα ιθελα να κανω τετοια συμφωνια αδε να δωσο 2 με 3 χιλαρικακια για καποιν που θα ερθει με σοβαρα μηχανακια να κανει ερευνα αλλιως αν ειναι για παραπανω δεν με συμφερει γιατι αγοραζω μονος μου ενα σετ ετσι για αρχη κ αι κανω ερευνα συν του οτι θα εχω και τα μηχανακι Φτασαμε και στα συμφεροντα?????? Τι εγινε ρε μεγαλε??? απο οτι εχω καταλαβει πληροφορειες συλεγεις απο το φορουμ και καλα κανεις. Θες να φας το κεφαλι σου???? φατο!!!! μη μας πριζεις αλλο με συμφεροντα συμφωνιες. Τραβα αγορασε το σετ σου οπως λες με τα μηχανακια και καλη επιτυχια !!!!!!

georges
13-09-2010, 07:06
επειδη ακρη ο κατοχος δεν θα βγαλει!

καλο ειναι οποιος θελει απο εδω να δηλωσει συμετοχη για να βγαλουμε εις περας την ερευνα αυτη.

επειδη ενας αμα παει θα παρεξηγηθει μαζευτειται οσοι νομιζετε οτι μπορουμε να συνεργαστουμε να παμε να βοηθησουμε το παληκαρι.

οποτε τον αλλον μηνα αν μπορεσουμε να μαζευτουμε 2-3-4 ατομα ας παρει ο καθενας

τις <κουδουνιστρεςστου>>==αποστατικα!:36_1_19:

και τα <κονσερβοπαφιλατου>>==δισκους !

να παμε
να δουμε το μπορουμε να κανουμε.

eng
13-09-2010, 14:49
Κοιτα φιλε Dimitrisps εγω εχω ενα προβλημα με μια ερευνα και ζητησα μια γνωμη εδω στο φορουμ για πιθανες λυσεις, ετσι ειναι επομενω να εξετασω καθε ενδεχομενο οπως και να προσεχω και τι ειναι η τι δεν ειναι προς το συμφερων μου. Δευτερων αφου εκανα το προβλημα μου δημοσιο προς ολους εννοειτε οτι θελω καποιον να μου δωσει πληροφοριες για το πως θα το λυσω και αρχικα η ερωτηση αυτη ηταν και επισης ο σκοπος των φορουμ εκτος απο συζητηση ειναι και ο διαμοιρασμος της πληροφοριας. Αυτα που εκανα εγω πιστευω θα το εκανε ο καθε λογικος ανθρωπος και δεν θελει και πολυ λογικη να τα σκεφτεις οποτε δεν καταλαβαινω γιατι εξαπτεσαι.

Και τελος μιας και ειπες για πληροφοριες οπως εγραφα αρχικα ζητησα βοηθεια για καποιο καταλληλο μηχανακι ετσι για να κανω μια αρχικη ερευνα σε εσας που εχετε οπως λετε πειρα και ξερετε πραγματα και γεμισαμε 6 σελιδες μπλα μπλα και δεν εστειλε ενας μια διευθυνση ιντερνετ η μια γνωμη για ενα μηχανημα να πει παρε αυτο ρε φιλε η παρε το αλλο. Οποτε μαλλον δεν πηρα λοιπον της πληροφοριες που λες.

eng
13-09-2010, 15:02
επειδη ακρη ο κατοχος δεν θα βγαλει!

καλο ειναι οποιος θελει απο εδω να δηλωσει συμετοχη για να βγαλουμε εις περας την ερευνα αυτη.

επειδη ενας αμα παει θα παρεξηγηθει μαζευτειται οσοι νομιζετε οτι μπορουμε να συνεργαστουμε να παμε να βοηθησουμε το παληκαρι.

οποτε τον αλλον μηνα αν μπορεσουμε να μαζευτουμε 2-3-4 ατομα ας παρει ο καθενας

τις <κουδουνιστρεςστου>>==αποστατικα!:36_1_19:

και τα <κονσερβοπαφιλατου>>==δισκους !

να παμε
να δουμε το μπορουμε να κανουμε.

Ευχαριστω φιλε για το ενδιαφερον και επισης ευχαριστω που εφιερωσες χρονο στην συζητηση που ανοιξα. Κοιτα το πιο σημαντικο, οπως πολυ ευστοχα παρατηρησε ενας φιλος εδω απο το φορουμ, ειναι να μην τα φαει το χωμα αλλα να βρεθουνε. Επειδη εγω δεν εχω κανει ποτε ερευνα σε αυτο το σπιτι και δεν ξερω τι υπαρχει και αν υπαρχει, πιστευω το πιο σωστο ειναι να κανω μια προσπαθεια εαν βρω κατι, ας ειμαι και ερασιτεχνης στο ζητημα και αν βλεπω μετα οτι δεν βρησκω τιποτα προκειμενου να μην βρεθουν ποτε τοτε πιστευω πως αξιζη να κανω μια αλλη προσπαθεια με συνεργασια με αλλους που ξερουν καλυτερα. Και πιστευω αυτο θα εκανε και ο καθενας αν ηταν στην θεση μου.

Dennis
13-09-2010, 15:11
eng οι 6 σελίδες μπλα-μπλά οφείλονται κυρίως στο ότι δεν ήσουν σαφής και έτσι προσπαθούσαμε καλόπιστα να καταλάβουμε τι και που θέλεις να ψάξεις ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα γιατί δεν υπάρχει ενα μηχανάκι που να κάνει για όλες τις δουλειές.
Θα μπορούσες λοιπόν να είσαι λίγο πιό ευγενικός εκτος κι αν σε τρώει ο πισινός να ακούσεις πολυέλαιους ...

TSAPI.
13-09-2010, 15:26
κοιταξε να δεισ φιλε, επιδη δεν ειναι οτι δε θελουμε να σε βοηθεισουμε, ειναι οτι καταρχην φενεσε απειροσ σε αυτο το θεμα και δεν ξερεισ τι κανουν τα μηχανηματα. μηχανημα που θα σου χτυπησει και θα σου πει εδω ειναι σιγουρα σκαψε ξεχασετο δεν υπαρχει. και γιαυτο δε σου προτεινει κανενασ απο δω μεσα καποιο. θελει τρελη ενασκιση να τα μαθεισ αυτα και δε χρειαζεσε μονο ενα μηχανημα, θεσ 2 διαφορετικα τουλαχιστον, ενα τοπικο και ενα αποστασεωσ που θα τα χρυσοπληρωσεισ και δουλεια υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα και να υπαρχει κατι κρυμενο εκει να σκαψεισ τα παντα μεσα και εξω απο το σπιτι και αποτελεσμα να μη το βρεισ. μαθε οσο ποιο πολλεσ πληροφοριεσ μπορεισ για αυτο που ψαχνεισ να εισαι κιεσυ ποιο συγκεκριμενοσ και θα σου προτεινουμε καποιο μηχανημα. γιατι ετσι στο χαμο να ψαξεισ ολο το σπιτι μεσα εξω δε γινετε ευκολα.

eng
13-09-2010, 15:45
eng οι 6 σελίδες μπλα-μπλά οφείλονται κυρίως στο ότι δεν ήσουν σαφής και έτσι προσπαθούσαμε καλόπιστα να καταλάβουμε τι και που θέλεις να ψάξεις ώστε να σε βοηθήσουμε καλύτερα γιατί δεν υπάρχει ενα μηχανάκι που να κάνει για όλες τις δουλειές.
Θα μπορούσες λοιπόν να είσαι λίγο πιό ευγενικός εκτος κι αν σε τρώει ο πισινός να ακούσεις πολυέλαιους ...

Xaxaxaxax ωραιος, οχι ρε φιλε δεν με τρωει ο πολυελαιος να ακουω πισινους και ουτε το αντιθετω, οχι οτι θα με ενοχλουσε και ιδιαιτερα γιατι στα φορουμ καποια στιγμη εκει καταληγει η κουβεντα. Εγω ειμαι ευγενικος με αυτους που μιλανε ευγενικα οπως εσυ και μη ευγενικος με αυτους που δεν μιλανε οπως πρεπει. Οπως και να εχει ειτε εμαθα αυτο που ηθελα ειτε οχι εγω ευχαριστω ολους που μου γραψατε και ειπατε μια γνωμη.

django
13-09-2010, 17:20
Σημειωσε φιλε eng , πως στην περιπτωση που καταξοδευτεις για αγορα μηχανηματων και βρεις τα ποθουμενα , η συνολικη τους αξια , να μη ξεπερνα τα τσιμεντα και τα πλεγματα που θα θες για επιδιορθωσεις ! Ποσο μαλλον γι αυτα που θα εχεις ξοδεψει για μηχανηματα...

myrmidonas
13-09-2010, 17:36
μια προσωπικη ιστορια για το θεμα.φιλος με παει σε χωριο σε σπιτι συναδελφου του[ ταβερνα κατω σπιτι πανω ] το οποιο στην κατοχη ηταν γερμανικο αρχηγειο [το κατω μερος τοτε ηταν σταβλος ].τρωμε τα ψητα μας πινουμε τα κρασια μας παρεα μαζι και ο πατερας του παιδιου.κατ τις 1 οταν εφυγε και ο τελευταιοσ παλατης με βεργες παιρνουμε ενα σημα στη πισω γωνια της ταβερνας στη κουζινα.[ παρενθεση το μαγαζι θα εκανε ολικη ανακαινιση με γκρεμισματα σε 10 μερες και η συμφωνια ηταν αν εχουμε ενδειξεις στις εργασιες να σκαψουμε ].στο ιδιο σημειο που πηρα το σημα με ενημερωνουν αμεσως οτι καποιοι πηγαν εξωτερικα να σκαψουν και μου δειχνουν ενα γκρεμισμα εξω στη γωνια.βαζουμε το παλμικο με δισκο 30αρι κατω απο τους παγκους και με δυσκολια λογω μεταλλων εξωτερικων [ποδια παγκων κτλ ] ακριβως στη γωνια εδινε υπαρξη μεταλλου σχετικα μεγαλου καμια 40 ποντους.εγω το υπολογισα γyρω στους 40 ποντους βαθος ξεροντας τις περιορισμενες δυνατοτητες του εν λογω παλμικου [ηταν το proscan ιδιοκατασκευη απο το geotech ]. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ο πατερας του παιδιου φιλικοτατος ολη νυχτα αρχιζει ξαφνικα τις πα......ς οτι ειναι αργα και θα μας παρει ειδηση ολο το χωριο οτι τι μας εφερε στο μαγαζι ο γιος του και οτι αλλο παλαβο του κατεβαινε.φυγαμε με το φιλο κακην κακως και καλα που δεν φαγαμε και ξυλο.για την ιστορια δεν εμαθα τι εγινε στην ανα καινησ γιατι ο φιλοσ μου σε ενα μηνα πηρε μεταθεση απο τη μοναδα χαθηκε με τον συναδελφο ο οποιος σκοτωθηκε φετος σε τροχαιο[κριμα το παλλικαρι που δεν πρεπει τουλαχιστον αυτος να το ειχε προσχεδιασει το σκηνικο με το ψαχτηρι.ο γερος μας την εκανε].συμπερασμα : με ενα ραβδοαποστατικο και ενα καλο δισκο σε σπιτι παλιο που δεν εχει στο πατωμα μπετα και πλεγμα μαλλον κανεις δουλεια. συμπερασμα 2 : αποφευγετε τις συνεργασιες με ατομα που δεν γνωριζετε καλα .θα σας ριξουν.

αν μου ζητηθει θα σας πω και το χωριο μπας και τα χτυπησει κανενας απο εδω αν δεν εχουν παρθει.

dimitrisps
13-09-2010, 17:39
Xaxaxaxax ωραιος, οχι ρε φιλε δεν με τρωει ο πολυελαιος να ακουω πισινους και ουτε το αντιθετω, οχι οτι θα με ενοχλουσε και ιδιαιτερα γιατι στα φορουμ καποια στιγμη εκει καταληγει η κουβεντα. Εγω ειμαι ευγενικος με αυτους που μιλανε ευγενικα οπως εσυ και μη ευγενικος με αυτους που δεν μιλανε οπως πρεπει. Οπως και να εχει ειτε εμαθα αυτο που ηθελα ειτε οχι εγω ευχαριστω ολους που μου γραψατε και ειπατε μια γνωμη.

Βλεπεις αδελφε μου οτι στο προβλημα σου ανταποκριθηκε το μισο φορουμ μην εχεις παραπονο. Εαν το πατωμα του σπιτιου εχει μπετο με σιδερα δεν βγαζεις αποτελεσμα Εαν ομως εισαι τοσο σιγουρος ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑΑΑΑ εξαλου ακατοικητο ειναι και παλιο!!!!

myrmidonas
13-09-2010, 17:42
ξεχασα να σας πω οτι το χωριο ειναι τιγκα στο αρχαιο και οτι εκεινο το βραδυ στην διπλανη παρεα ηταν 4 ατομα που κατα τις 12 εφυγαν για να πιασουν δουλεια νυχτερινη στα χωραφια.

eng
13-09-2010, 18:06
Οχι παιδια ναστε ολοι καλα για την ανταποκριση δεν εχω παραπονο κανενα. Απλα πιο πολυ εχω αγχως για το τι θα κανω τελικα. Γιατι οπως βλεπω ειναι μπλεξιμο μεγαλο και οταν βρισκεις και οταν δεν βρισκεις κατι.

eng
13-09-2010, 18:07
Σημειωσε φιλε eng , πως στην περιπτωση που καταξοδευτεις για αγορα μηχανηματων και βρεις τα ποθουμενα , η συνολικη τους αξια , να μη ξεπερνα τα τσιμεντα και τα πλεγματα που θα θες για επιδιορθωσεις ! Ποσο μαλλον γι αυτα που θα εχεις ξοδεψει για μηχανηματα...

Πολυ σωστο αυτο φιλε μου ηταν κατι που δεν το ειχα σκεφτει και μαλλον μπερδεματα και απογοητευση θα εχω αν συμβει κατι τετοιο.

dimitrisps
13-09-2010, 18:14
Αν θες να με ακουσεις βρες ενα συναδελφο με καλο γεωφυσικο και συμφωνηστετα

goldmaniac
13-09-2010, 19:50
δημητρη γεωφυσικο μεσα σε σπιτι δυσκολο εως αδυνατο να σκαναρη,ειναι διαφορετικα μηχανηματα που κανουν για αυτη την δουλεια,τα οποια οι χρυσοθηρες δεν χρειαζονται
φιλε ξεκινα με ενα δισκακι με καλο διαχωρισμο,η αγορα βριθη απο αυτα garrett,minelab,white διαλεξε ενα στα δικα σου βαλαντια,και ξεκινα με τα ντουβαρια,και εφοσων μαθης να διαχωριζης και τα σιδερα,ψαχνεις και τα πατωματα

charismatic
13-09-2010, 19:55
:36_11_14:Κατα τ' αλλα εγω ειμουν ο εναλλακτικος ε eng;:36_1_34:
Μάθε ν' ακούς. Η ευκαιρία καμιά φορά χτυπάει την πόρτα σου πολύ σιγανά. Μα παρα πολύ σιγανά.:36_11_10:
Frank Tyger

dimitrisps
13-09-2010, 20:11
δημητρη γεωφυσικο μεσα σε σπιτι δυσκολο εως αδυνατο να σκαναρη,ειναι διαφορετικα μηχανηματα που κανουν για αυτη την δουλεια,τα οποια οι χρυσοθηρες δεν χρειαζονται
φιλε ξεκινα με ενα δισκακι με καλο διαχωρισμο,η αγορα βριθη απο αυτα garrett,minelab,white διαλεξε ενα στα δικα σου βαλαντια,και ξεκινα με τα ντουβαρια,και εφοσων μαθης να διαχωριζης και τα σιδερα,ψαχνεις και τα πατωματα

Δηλ ΠΑΡΗ ενα δισκακι με τοσα σιδερα τοσα σιδερα και καλωδια στουσ τοιχους και με την απειρια που εχει ο φιλος πιστευεις οτι θα βγαλει ακρη???? Ενα σκαναρισμα ομως απο καποιον εμπειρο χειριστη θαμπορουσε να βγαλει την ακρη μεσα απο τα σιδερα.

goldmaniac
13-09-2010, 20:18
αν μου πεις ποιο γεωφυσικο ειναι αυτο δημητρη που σκαναρη εκει μεσα θα εισουν τελειος

dimitrisps
13-09-2010, 20:25
αν μου πεις ποιο γεωφυσικο ειναι αυτο δημητρη που σκαναρη εκει μεσα θα εισουν τελειος

Η D 10 με 5 μετρα μαχαιρι!!!!

eng
13-09-2010, 20:42
:36_11_14:Κατα τ' αλλα εγω ειμουν ο εναλλακτικος ε eng;:36_1_34:
Μάθε ν' ακούς. Η ευκαιρία καμιά φορά χτυπάει την πόρτα σου πολύ σιγανά. Μα παρα πολύ σιγανά.:36_11_10:
Frank Tyger

Σιγουρα εναλλακτικος αυτο που προτεινες με την μελετη των φυλλων ειναι μια αλλη προσεγγιση στο ζητημα. Αλλα σε ρωτησω πως γινετε αν την κανεις εσυ η αν παω σε καποιο εργαστηριο και δεν μου ειπες οποτε και να τα παρω εγω τα χορτα απο το σπιτι που να τα παω μετα?

eng
13-09-2010, 20:45

Μαλλον αυτο ειναι η καλυτερη λυση να κανω αρχικα μια ερευνα με ενα απλο μηχανημα που κανει τον διαχωρισμο οπως τα λες και αν δεν βρω ετσι κατι να ρωτησω εδω για καποιν που θελει να ψαξουμε μαζι.

Dennis
13-09-2010, 23:46
Kai αν τα έχουν βάλει σε μεταλλικό κουτί ?

TSAPI.
14-09-2010, 00:15
λοιπον φιλε μου, για να σου φυγει το αγχοσ και η απορια,και για να μη κανεισ το σπιτι εργοταξιο με μπουλντοζεσ και με γκρε'ι'ντερ και σε κυνηγανε και οι συγκενεισ σου, αν θελεισ εγω απο δω γιαννενα ειμαι να ερθω να στο ψαξω με αποστασεωσ και τοπικο να δουμε τι γινετε, και αν εχει κατι δε θελω τιποτα απολυτοσ για μ'ενα, δοξα το Θεο εχω τη δουλεια μου και βγαζω τα απαρετητα και αυτο το κανω για χομπυ, και αν δε βγαλουμε ακριβησ αποτελεσμα σου αφηνω και το τοπικο με 2 δισκουσ και τισ πλακεσ δανικο και καντο εσυ οχι εργοταξιο TEXAS καντο.

eng
14-09-2010, 01:01
λοιπον φιλε μου, για να σου φυγει το αγχοσ και η απορια,και για να μη κανεισ το σπιτι εργοταξιο με μπουλντοζεσ και με γκρε'ι'ντερ και σε κυνηγανε και οι συγκενεισ σου, αν θελεισ εγω απο δω γιαννενα ειμαι να ερθω να στο ψαξω με αποστασεωσ και τοπικο να δουμε τι γινετε, και αν εχει κατι δε θελω τιποτα απολυτοσ για μ'ενα, δοξα το Θεο εχω τη δουλεια μου και βγαζω τα απαρετητα και αυτο το κανω για χομπυ, και αν δε βγαλουμε ακριβησ αποτελεσμα σου αφηνω και το τοπικο με 2 δισκουσ και τισ πλακεσ δανικο και καντο εσυ οχι εργοταξιο TEXAS καντο.

Xaxaxaxa φιλε ΤSAPI πολυ γελασα με αυτο που εγραψες να'σε καλα παντως που προσφερθηκες θα το λαβω σοβαρα υποψιν. Βεβεα επειδη και εγω εργαζομαι και δεν μπορο να αρχισω τωρα ερευνες και σκαψιματα αν ειναι να κανω κατι θα γινει απο χριστουγεννα και μετα. Ετσι μεχρι τοτε θα συγκεντρωνω στοιχεια και πληροφοριες γιατι οσο να'νε τωρα ειμαι σε φαση σχεδιασμου. Συν τοις αλλοις θα εχω μαθει και εγω κατι και θα ειμαι πιο χρησιμος, ακομη και σαν βοηθος.

TSAPI.
14-09-2010, 01:39
εσυ μαθε οσο ποιο πολεσ πληροφοριεσ μπορεισ, αυτεσ μετρανε ποιο πολυ,τα μηχανηματα βοηθητικα ειναι να ξερεισ. και γω εδω ειμαι οποτε θελεισ εδω μεσα θα με βρεισ.

georges
14-09-2010, 08:25
ειδατε!

προτιμα τον συντοπιτητου!:36_1_19:

και οχι το αφαν κατε της ραυδοσκοπιας<<εμενα δηλαδη>>:36_1_19:

TSAPI.
14-09-2010, 10:44
ειναι θεμα αποστασησ γιωργι γιαυτο, ειμαστε πολυ κοντα, και στο κατω κατω να βοηθεισω παω χωρισ κανενα κερδοσ για να μη κανει το σπιτι εργοταξιο!

goldmaniac
14-09-2010, 20:03
εσυ εισαι το αφαν το κατε ειναι αλλος

georges
15-09-2010, 08:56
καλα .

οτι πεις!:11_9_16:

charismatic
15-09-2010, 18:54
:36_19_2:Τουλαχιστον προγνοστικα θα μπορουσαμε να κανουμε eng;:36_6_2: