PDA

Επιστροφή στο Forum : ο ερμης ο τρισμεγιστος

agriniotis
01-06-2009, 10:15
O Eρμης ο τρισμεγιστος ο δημιουργος του εργου [ποιμανδρος] και αλλων βιβλιων εζησε καπου κοντα στην εποχη του [ Μωυση] ελαβε το ονομα τρισμεγιστος, δηλαδη τρεις φορες μεγαλος φιλοσοφος, επειδη ηταν ο πρωτος που μετεδωσε ουρανια και θεια γνωση στο ανθρωπινο γενος με τον γραπτο λογο.
λεγεται οτι ηταν βασιλιας της αιγυπτου. χωρις αμφιβολια ηταν αιγυπτιος και ακομη, αν πιστεψουμε τους ιουδαιους, ηταν ο ιδιος [ο μωυσης τους] και για τη δικαιολογηση αυτου τονιζουν, πρωτον οτι ηταν ειδικευμενος στη χημεια. και μαλλον ο πρωτος που μετεδωσε αυτη τη γνωση στους ανθρωπους δευτερον, τονιζουν τη φιλοσοφικη εργασια, δηλαδη την κατασκευη θεραπευτικου χρυσου, η την τεχνη κατασκευης ποσιμου χρυσου. και τριτον, τη διδασκαλια της καβαλας, για την οποια λενε οτι του δοθηκε απο τον θεο στο ορος σινα, γιατι ολα αυτα δεχονται οτι ηταν αρχικα γραμμενα στα εβραικα, πραγμα που δεν θα μπορουσε να κανει αν δεν ηταν εβραιος, αλλα θα τα εγραφε στη δικη του γλωσσα.
αλλα ειτε ηταν ο μωυσης ειτε οχι, ειναι σιγουρο οτι ηταν αιγυπτιος. και συνεπως, σε σχεση με την εποχη του, δεν θα πεσουμε πολυ εξω στο χρονο αν συμπερανουμε οτι εζησε στον καιρο του μωυση..και το σιγουρο ειναι οτι ηταν βασιλιας της αιγυπτου, γιατι σαν μεγαλος φιλοσοφος, ηταν συμφωνα με τις αιγυπτιακες συνηθειες μυημενος στα μυστηρια της ιεροσυνης.
λεγονταν τρισμεγιστος, γιατι ειχε μια τελεια γνωση ολων των πραγματων που περιεχονται μεσα στο κοσμο, τα οποια πραγματα χωρισε σε τρια βασιλεια, δηλαδη ζωικο, φυτικο και ορυκτο. στη γνωση και στην κατανοηση τους, διεπρεψε και ετσι μετεδωσε στους απογονους, με αινιγματα και συμβολα. τα βαθια μυστικα της φυσης. και εδωσε μια αληθινη περιγραφη της φιλοσοφικης πεμτουσιας, η παγκοσμιου ελιξηριου. μιλησε πανω στο μεγαλο μυστικο των φιλοσοφων, το οποιο βρεθηκε χαραγμενο πανω σε ενα σμαραγδινο πινακα, στην κοιλαδα της χεβρωνας.
λεγετε οτι εζησε στην εποχη του μωυση, εικοσι χρονια πριν δοθει ο νομος στην ερημο. ο σουιδας φαινεται να το επιβεβαιωνει λεγοντας. πιστευω οτι ο ερμης ο τρισμεγιστος ο σοφος αιγυπτιος, εζησε πριν απο τους φαραω. αλλα αυτη η γνωμη του σουιδα μπορει να εφαρμοστει σε διαφορες εποχες, αφου φαραω ηταν το γενικο ονομα των βασιλιαδων του. η πιθανον να εννοει, πριν να δοθει το ονομα φαραω στους βασιλεις τους, που αν ειναι ετσι, κανει τον τριμεγιστο να εζησε 400 χρονια πριν απο τον μωυση, και πριν απο το περασμα του αβρααμ μεσα στην αιγυπτο. [τα σχολεια δικα σας] δεν υπαρχει αμφιβολια οτι κατειχε το μεγαλο μυστικο του φιλοσοφικου εργου. και αν ο θεος εμφανιστηκε ποτε στον ανθρωπο, εμφανιστηκε σε αυτον, οπως φαινεται μεσα απο τα βιβλια του, με τα οποια εχει μεταδωσει το συνολο της απεραντοσυνης και τη θεια γνωση σε ολους τους μεταγενεστερους. απο οπου φαινεται οτι ηταν οχι μονο ενας εμπνευσμενος θειος ανδρας, αλλα επισης και ενας βαθυς φιλοσοφος, που ειχε λαβει τη σοφια του απο τον θεο και τις ουρανιες δυναμεις, και οχι απο τον ανθρωπο.

GoldHunter
01-06-2009, 10:24
Περα απ ολα αυτα ειναι και ο πρωτος γνωστος που μιλησε για τον εναν και μοναδικο τριαδικο θεο!:Drogar-Mark-14(LBG)

anemosll
01-06-2009, 11:05
Επιτρεψετε μου να συμπληρωσω οτι το πολυθε'ι'στικο συστημα μας δινει 1 Αρχικη Δημιουργο Ουσια [τα παντα πηγαζουν εκ του ΕΝΟΣ] απο την οποια πηγαζουν Θεο-α-τητες απειρες.Μη συγχεουμε Πολυθε'ι'σμο με Μονοθε'ι'σμο.Με επιφυλαξη και Σεβασμο αυτα,στην Ελληνικη Μυθ-ε-ολογια, της οποιας οι Κλειδες απομυθοποιησης -νομιζω- απεχουν δυστυχως αρκετα απο το σημερινο Συνειδησιακο μας επιπεδο. φιλικα anemosll

agriniotis
01-06-2009, 11:15
προτου υιοθετεισουμε το χριστιανισμο, πιστευαμε στο Δια μπορεις να μου πεις γιατι η θρησκεια των Ελληνων δεν ειναι μονοθεικη.

GoldHunter
01-06-2009, 11:48
Δεν καταλαβα τον συλλογισμο σου αγρινιωτη! :Drogar-Happy(LBG)::Drogar-Mark-11(LBG)

anemosll
01-06-2009, 14:51
Ο Διας ,φιλε agriniotis,δεν ηταν η Δημιουργος Ουσια-Δυναμη-Αιτια-Λογος.Ηταν μερος και ηγεσια του Δωδεκα΄ι'κου Συστηματος,η' αλλιως Δωδεκαθεου οπως απεδωθει απο τους Χριστιανους.Υλιστικα και παρα-Μυθολογικα ηταν η Αρχη των Θεων.Ως εννοια,ιδιοτητα και φαινομενο,Τον συνανταμε στο Ελληνικο λεξιλογιο.Ως Μονοθε'ι'στικη Φυση παγκοσμιως -DEUS,μετα την υιοθετηση [επιβολη κατ'αλλους] του Χριστιανισμου. φιλικα anemosll

akis
01-06-2009, 14:56
Εξαλλου πριν απο αυτον ηταν ο κρονος....και οι Τιτανες ....

Ειναι πολυ περισσοτερο πολυπλοκα τα πραγματα απο οσο προσπαθουν να μας πεισουν.....αλλα εσεις καντε οτι σας εψησαν...:Drogar-Kriz(LBG)::Drogar-Kriz(LBG):

agriniotis
01-06-2009, 16:43
λοιπον αλλα ηθελα να πω και αλλου με πατε, ρωτισα το φιλο πια ειναι η διαφορα αναμεσα στις θρησκιες αν ειναι και η δυο μονοθεικες, δηλαδη και με τη μια και με την αλλη να μου πει τη διαφορα. παραδειγμα ειμαι στην θαλασσα και κανω το σταυρο μου να με σωσει ο αγ Νικολαος, και αντι τον αγιο Νικολαο καλουσα το Ποσειδωνα τι πιστευεται και με τους δυο δεν θα ειχα πνιγει. λοιπον αυτο το μονοπολειο μια και ολλα εχουν ημερομηνια ληξης. καλλα θα ειταν να εχει και ανταγωνισμο θα ειταν πιο προσεκτικη αυτη που πουλουν την φιλοσοφια το φοβου για το αγνωστο........

goldmaniac
01-06-2009, 17:20
θα ανεβαση κανεις τους λογους για τους ολυμπιους θεους του ερμη??

django
01-06-2009, 18:34
λοιπον αλλα ηθελα να πω και αλλου με πατε, ρωτισα το φιλο πια ειναι η διαφορα αναμεσα στις θρησκιες αν ειναι και η δυο μονοθεικες, δηλαδη και με τη μια και με την αλλη να μου πει τη διαφορα. παραδειγμα ειμαι στην θαλασσα και κανω το σταυρο μου να με σωσει ο αγ Νικολαος, και αντι τον αγιο Νικολαο καλουσα το Ποσειδωνα τι πιστευεται και με τους δυο δεν θα ειχα πνιγει. λοιπον αυτο το μονοπολειο μια και ολλα εχουν ημερομηνια ληξης. καλλα θα ειταν να εχει και ανταγωνισμο θα ειταν πιο προσεκτικη αυτη που πουλουν την φιλοσοφια το φοβου για το αγνωστο........
Σωστος !
Ο Ερμής έλεγε «Η Γνώση διαφέρει από την αντίληψη, γιατί η αντίληψη
είναι για τα πράγματα που την περιβάλλουν, αλλά η Γνώση είναι το τέλος
της αντίληψης.»

django
01-06-2009, 19:24
Αγρινιωτη μπραβο ! Ξερεις να ξυπνας τα πνευματα ..
Παραθετω εδω , τον σμαραγδενιο πινακα και μια πραγματεια του Πανου Μαρινη σχετικα με τον Ερμη .

Ο ΣΜΑΡΑΓΔΙΝΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ
ΕΡΜΟΥ ΤΟΥ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΥ
1. Είναι αληθέστατο, αψευδέστατο, βεβαιότατο.
2. Αυτό που είναι Κάτω, αναλογεί προς αυτό που είναι Άνω, κι αυτό που είναι Άνω αναλογεί προς αυτό
που είναι Κάτω, για να γίνουν τα θαυμάσια του Ενός μόνου Πράγματος.
3. Κι όπως όλα τα πράγματα προήλθαν από το Ένα, δια του διαλογισμού (ή της διαμεσολάβησης) του
Ενός, έτσι κι όλα τα πράγματα γεννήθηκαν απ' αυτό το μοναδικό πράγμα δια της Προσαρμογής.
4. Πατέρας του είναι ο Ήλιος, Μητέρα του είναι η Σελήνη, ο Άνεμος το κυοφόρησε, τροφός του είναι η
Γη.
5. Ο Πατέρας του παντός, το Τέλεσμα όλου του κόσμου είναι εδώ. Η ισχύς του είναι μέγιστη, όταν έχει
μετατραπεί σε Γη.
6. Θα χωρίσεις την Γη από το Πυρ, το λεπτοφυές από το χονδροειδές, με ήπιο τρόπο και με μεγάλη
επιδεξιότητα.
7. Ανέρχεται από την Γη στον Ουρανό και πάλι κατέρχεται από τον Ουρανό στην Γη, συλλέγοντας
την ισχύ του Άνω και του Κάτω.
8. Θα αποκτήσεις δι' αυτού του μέσου την Δόξα ολόκληρου του Κόσμου και γι' αυτό κάθε σκότος θα
φύγει τρέχοντας μακριά σου.
9. Αυτή είναι η κραταιά Δύναμη κάθε ισχύος, η Δύναμη όλων των δυνάμεων, γιατί θα νικήσει κάθε τι
το λεπτό και θα διαπεράσει κάθε τι το στερεό.
10. Έτσι δημιουργήθηκε ο Κόσμος.
11. Από εδώ θα προκύψουν και θα πηγάσουν θαυμαστές προσαρμογές, των οποίων η μέθοδος είναι
αυτή εδώ.
12. Γι' αυτό κι ονομάζομαι Ερμής Τρις-Μέγιστος, αφού κατέχω τα τρία μέρη της Φιλοσοφίας όλου του
κόσμου.
Αυτό που είχα να πω σχετικά με την Διεργασία του Ήλιου, ολοκληρώθηκε και είναι πλήρες .

http://rapidshare.com/files/239668265/smaragdinos_pinax.pdf
http://rapidshare.com/files/239668263/ERMHS_TRISMEGISTOS.pdf

GoldHunter
01-06-2009, 19:46
Αν και τον εχω σε βιβλια για να τον ξεψαχνισω παλι...καιρο εχω να τον πιασω στα χερια μου!:Drogar-Mark-11(LBG):Drogar-Mark-09(LBG)