PDA

Επιστροφή στο Forum : Δορυφορικό πίατο. Εγκατάσταση

hydrogen
01-05-2011, 13:46
Καλημερα. Θελω βοηθεια απο τους ηλεκτρονικους και τους γνωριζωντες. Η NOVA δεινει μαι προσφορα για οσους εχουν forthnet, δωρεαν εξοπλισμος και συνδρομη για ενα χρονο (πακετο Startpack). Τα περαστικα ομως στοιχιζουν 70 ευρω.

Υπαρχει καποιο φτηνο πεδιομετρο, ευκολο στη χρηση και αποτελεσματικο?
Απο καλωδιο τι προτεινεται?

GoldHunter
01-05-2011, 13:57
Ποιο ειναι το δυσκολο??
Ουτε μηχανηματα θελεις ουτε τιποτα.
Δες που δειχνουν τα αλλα πιατα , βαλτο στο περιπου και μετα πειραματισου με την κεραια , αλλα αυτο προυποθετει να εχεις την κεραια καπου κοντα.
Αν την εχεις στην ταρατσα για να μην ανεβοκατεβαινεις η μιλας με τα κινητα , αν εχεις μια μικρη τηλεοραση θα κανεις κοπο να το ανεβασεις στην ταρατσα μαζι με τον αποκωδικοποιητη και να βρεις την συχνοτητα.
Αν η κεραια σου ειναι πολλα μετρα μακρια το καλωδιο που θα παρεις να ειναι το ειδικο για δορυφορικα ωστε να μειωσεις τις απωλειες του σηματος.
Αν παρεις το απλο καλωδιο θα εχεις μεγαλες απωλειες.
Τωρα για το πως λεγεται ακριβως το καλωδιο και τον τυπο του δεν θυμαμαι να σου πω αλλα αν ρωτησεις σε οποιοδηποτε εξειδικευμενο καταστημα θα σου πουνε.
Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ...70 ευρω τα θεωρω παρα πολλα λεφτα....100 ευρω μου στοιχιζε η κεραια και τα περνουσε με αλλα 10 επι πλεον.

goldmaniac
01-05-2011, 13:57
δεν χρειαζεσε πεδιομετρο,εκει που πουλαν τα πιατα εχουν χαρτινα μοιρογνωμονια για να την βαλης μονος σου,ισως εχη και το πακετο το δικο σου μεσα
απλο ειναι αν γνωριζης σε ποιον δορυφορο και μοιρες,παρε και ενα gps για να δειξη το σημειο που εισαι

myrmidonas
01-05-2011, 14:19
Καλημερα. Θελω βοηθεια απο τους ηλεκτρονικους και τους γνωριζωντες. Η NOVA δεινει μαι προσφορα για οσους εχουν forthnet, δωρεαν εξοπλισμος και συνδρομη για ενα χρονο (πακετο Startpack). Τα περαστικα ομως στοιχιζουν 70 ευρω.

Αν ο δεκτης σου ειναι γρηγορος μπορεις να το ρυθμισεις και μονος σου.Στηνεις την κεραια στο περιπου [ για τις μοιρες που πρεπει να την βαλεις πρεπει να ρωτησεις για την περιοχη σου,και με μια πυξιδα κανεις μια χονδρικη προρυθμιση.Οι ΜΟΙΡΕς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς.]Μετα ειναι το αζιμουθιο που ειναι το πανω κατω του πιατου ως προς το επιπεδο.Υπολογισε γυρω στις 45 μοιρες για αρχη και το παιζεις.Αν εχεις καποιον κατω να βλεπει το δεκτη ,αυτος βγαζει σε db τη σταθμη του σηματος.Θελει ομως μικρες κινησεις στην κεραια και να περιμενεις μετα καθε κινηση να συντονισει ο δεκτης.Ετσι μιλωντας πιθανον να βρεις την ρυθμιση .Υπαρχουν δεκτες πολυ γρηγοροι που συντονιζουν σχεδον αμεσως.Εγω αν και δεν ασχολουμαι με κεραιες σε καποιον φιλον εκανα 10 λεπτα με αυτο τον τροπο.

baltozar
01-05-2011, 14:20
Ποιο ειναι το δυσκολο??
Ουτε μηχανηματα θελεις ουτε τιποτα.
Δες που δειχνουν τα αλλα πιατα , βαλτο στο περιπου και μετα πειραματισου με την κεραια , αλλα αυτο προυποθετει να εχεις την κεραια καπου κοντα.
Αν την εχεις στην ταρατσα για να μην ανεβοκατεβαινεις η μιλας με τα κινητα , αν εχεις μια μικρη τηλεοραση θα κανεις κοπο να το ανεβασεις στην ταρατσα μαζι με τον αποκωδικοποιητη και να βρεις την συχνοτητα.
Αν η κεραια σου ειναι πολλα μετρα μακρια το καλωδιο που θα παρεις να ειναι το ειδικο για δορυφορικα ωστε να μειωσεις τις απωλειες του σηματος.
Αν παρεις το απλο καλωδιο θα εχεις μεγαλες απωλειες.
Τωρα για το πως λεγεται ακριβως το καλωδιο και τον τυπο του δεν θυμαμαι να σου πω αλλα αν ρωτησεις σε οποιοδηποτε εξειδικευμενο καταστημα θα σου πουνε.
Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ...70 ευρω τα θεωρω παρα πολλα λεφτα....100 ευρω μου στοιχιζε η κεραια και τα περνουσε με αλλα 10 επι πλεον.

Ετσι ειναι.Το Hotbird που ειναι η Νοβα εχει πολυ δυνατο σημα.Αλλα και το Astra 6 moires πιο ανατολικα ειναι δυνατο.Πρεπει να μπεισ στο μενου του κουτιου σε 1 FTA kanali (ευρονιουσ κτλ)και να δυναμοσεις το σημα οσο μπορεισ.Και 40 να πληρωσεισ πολλα ειναι.
Αν ποτε θελεισ να βαλεισ μοτερ εκει μπορω να σε βοηθησω.Εδω θα τα καταφερεισ.

myrmidonas
01-05-2011, 14:21
HUNTER με προλαβες .

GoldHunter
01-05-2011, 14:35
Εχω γινει ξεφτερι απο το 93 που ειχα αποκτησει το πρωτο πιατο, τωρα ποια μου την δινει να ασχολουμαι με αυτα , μπουχτισα ποια , εξαλου δεν υπαρχουν και καναλια που να εχουν κατι το ενδιαφερον.
Τοτε εβλεπα ταινιες απο ολα τα φλμνετ τα γερμανικα, γαλλικα , ολλανδικα, ισπανικα , αλλα και αυτα δειχνανε ολο τα ιδια και τα ιδια.
Μας ενδιεφερε να ακουμε μια Ελληνικη φωνη στο σπιτι αλλα οταν βγηκαν δορυφορικα τα καναλια στην Ελλαδα μεσω της μουλτιτσοισε που ηταν ολλανδικη εταιρεια με παραρτηματα Ελλαδα και νοτια αφρικη῎..και οποιος καταλαβε καταλαβε....ξεσπασε ενας πολεμος χρηματος με τα <<σπασμενα >> καναλια και τις καρτες κλπ....την ειδα την μποχα απο την αρχη και το τι παιχθηκε.
Για μενα παντως ειναι θεμα ιδεολογιας ..δεν πληρωνω ΠΟΤΕ για δορυφορικα καναλια αφου ο αερας ειναι ελευθερος για ολους.
Σε λιγο θα ιδιωτικοποιησουν και τον αερα.

myrmidonas
01-05-2011, 14:50
Ουτε εγω φιλε πληρωνω.Την βολευα με κατι πατεντες [dreem box κτλ ]αλλα τωρα σφιξαν τα πραγματα.Αλλα λεφτα στα λαμογια δεν δινω.Και αν μπορουσα θα τους εκανα και παρεμβολες.

baltozar
01-05-2011, 15:11
Για μενα παντως ειναι θεμα ιδεολογιας ..δεν πληρωνω ΠΟΤΕ για δορυφορικα καναλια αφου ο αερας ειναι ελευθερος για ολους.
Σε λιγο θα ιδιωτικοποιησουν και τον αερα.

Syμφονω μαζι σου.Εγω την ΑΒΟΝ την επιανα τζαμα (με το STB συνδεμενο στο DSL).
Kaποια στιγμη πριν 1χρονο δυνατοσ αερασ μου μετακινησε το δισκο και ουτε ξανασχοληθηκα.

Dennis
01-05-2011, 19:10
Κλείστε το χαζοκούτι και ανοίξτε ένα βιβλίο, το λένε και οι νευρολόγοι σαν την καλύτερη προστασία γιά το αλτσχάιμερ ...

LYKA
01-05-2011, 19:20

Σε ποια περιοχη εισαι φιλε; Εχω πεδιομετρο. Το περνεις κανεις την δουλεια σου και το ξαναφερνεις.

hydrogen
01-05-2011, 19:49
Λαρισα ειμαι. Ειμαστε λιγο μακρυα. Θα παιδευτω με την πηξηδα και walkie talkie, και μετα βλεπουμε.
Βρηκα ενα σιτε που δειχνει πως πρεπει να ειναι το πιατο ανα δορυφορο:
http://www.dishpointer.com/

indiana jones
01-05-2011, 19:57
Στησε μια μικρη TV διπλα στο πιατο και κεντραρισετο ο δορυφορος Hotbird που θελεις εχει καλο σημα στην Ελλαδα δεν ειναι τιποτα το δισκολο.
Εχω βαλει κινητο απο 30 μοιρες Δυτικα εως 42 Ανατολικα χωρις μηχανιματα και αλλα.

goldmaniac
02-05-2011, 10:05
για να μην παιδευεσε καθολου
http://www.satlex.net/el/azel_calc-params.html?satlo=13.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=35.33%2C25.13&la=35.33&lo=25.13&country_code=gr&diam_w=80&diam_h=80

takis365
02-05-2011, 10:29
φιλε τα παιδια εχουν δικιο
την πρωτη φορα ειναι απο απλο εως πολυ δισκολο
το σιγουρο ειναι καθε μετακινιση του πιατου πρεπει να περιμενεις μερικα δευτερολεπτα για να σου διξει σημα ο δεκτης.
δηλαδη και να κεντραρεις τον δοριφορο ο δεκτης δεν διχνει αμεσος σημα
με λιγο υπομονη θα τα καταφερεις
φιλικα τακις