PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια υδρογόνου

Apogonos
19-11-2011, 23:37
Παιδιά σκέφτομαι να ασχοληθώ με γεννήτρια υδρογόνου για αυτοκίνητο , έχει κανένας σχέδιο γεννήτριας παλμών ή κανένα φόρουμ που να φτιάχνουν τέτοιες??

hunter
19-11-2011, 23:52
Μάστορα, με τόσες πατέντες που παλεύεις, άμα τις μπερδέψεις, βλέπω να ξαναμπαζώνεται το αυλάκι.

donald
20-11-2011, 09:22
Apogonos επειδη εδω και χρονια εχω μανια με το καυσιμο, θα σου αναφερω την ταπεινη μου γνωμη και εσυ αποφασισε τι θα κανεις.

Πριν απο χρονια μου μπηκε η ιδεα να κανω το αυτοκινητο μου να κινηται με Ηδρογονο.
Αγορασα αυτο το κιτ

http://www.ebay.com/itm/HHO-Hydrogen-Generator-Complete-KIT-MAX1200-Dry-cell-/190479960201?pt=Other_Vehicle_Parts&vxp=mtr&hash=item2c597d8889

και το τοποθετησα στο αυτοκινητο.

Αν γνωριζα αριστα θεωρητικη φυσικη, δεν θα το εκανα και δεν θα εχανα τα λεφτα μου.
Ειχα δει και ολα τα video sto youtube περι υδρογονου, και λεω αφου τοσοι ανθρωποι λενε οτι γλυτωνουν πολλα χιλιομετρα στο αυτοκινητο, αληθεια θα ειναι.
Στο youtube ομως ανεβαζει ο καθενας οτι παπαρια θελει, για δικους του λογους, η να πουλησει κατι, η να κανει το μαγκα.

Τελος παντων , στο δια ταυτα τωρα .

Το υδρογονο για να παραχθει με ηλεκτρολυση χρειαζεται τεραστια ενεργεια.
Το συγκεκριμενο κιτ καταναλωνει 17 Α στα 12v.

Εγω ηξερα οτι η αυτονομια του τεποζιτου μου ειναι 350 χιλιομετρα .
Λεω αν θα βαλω αυτο το κιτ και παρω 30% περισσοτερα χιλιομετρα , ειμαι μια χαρα.
Σφαλμα στις χιλιομετρικες αποστασεις δεν μπορουσε να γινει, διοτι καθε μερα εκανα ακριβως τους ιδιους δρομους .

Το αποτελεσμα.
Το αποτελεσμα ηταν μολις εβαζα το κιτ, και τραβουσε 17 Α απο τη μπαταρια, γονατιζε ο κινητηρας , και το δυναμο προσπαθουσε να αντλησει αυτα τα 17 Α απο τη μηχανη, με αμεσο επακολουθο να καιει πιο πολλυ βενζινα.
Αυτο επαληθευθηκε και απο τα χιλιομετρα που δεν ξεπερασαν τα 260 στην αυτονομια τεποζιτου.
Μολις εγινε αυτο , σκεφτηκα οτι δεν ειχα PWM , δηλαδη αυτο που ζητας

http://www.ebay.com/itm/HHO-Fan-Cooled-30-AMP-PWM-Case-/150701541733?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item2316830965

και αρχισα να ψαχνω το θεμα θεωρητικα.
Ψαχνοντας στη wikipedia ειδα οτι οταν κανεις ηλεκτρολυση για να παρεις ΗΗΟ δηλαδη υδρογονο εχεις αποδοση 50%.

Οταν παραγεις καυσιμο με αποδοση 50% ειναι η απολυτη καταστροφη.
Δηλαδη χαλας 1000 βατ, για να παρεις 500 πισω.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχει προχωρησει αυτο το σχεδιο απο μεγαλες εταιρειες , και το εχουν δωσει στον κοσμακη για να χανει τα λεφτα του , και να τα κονομανε επιτηδιοι.

Αν δεν βιαζεσαι, περιμενε λιγους μηνες να ετοιμασω ενα σχεδιο με την βενζινα και θα εχεις σιγουρα 30 με 40% εξοικονομηση καυσιμου, εγγυημενα και αποδεδειγμενα οτι μπορει να γινει.

Σε αλλη αναρτηση για υγραεριο εχω μιλησει προσωπικα για βιοντιζελ, και δεν ειναι λογια που εχω ακουσει απο αλλους, ειναι ολα τεσταρισμενα στην Ελλαδα, στο μερος μου, κι οποιος θελει ερχεται σε μενα δωρεαν και του κανω επι τοπου μαθημα να τα δει ολα στην πραξη.

donald
20-11-2011, 09:28
Επισης απο γεννητριες υδρογονου εχει βρωμισει ο τοπος, εδω σου παραθετω μερικες, αλλα μην βιαστεις να πεταξεις τα λεφτα σου.

Φιλικα στο λεω.

http://www.ebay.com/itm/PWM-55-AMP-HHO-SYSTEMS-SUPER-DUTY-AMP-METER-AND-EFIE-/110409456869?pt=LH_DefaultDomain_210&hash=item19b4ea9ce5

http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-PWM-HHO-PCU-150V2-12-24-Volt-/250862711596?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item3a6895332c

http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-PWM-HHO-PCU-150V2-12-24-Volt-/160631513735?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item2566626287

http://www.ebay.com/itm/PWM-PULSE-WIDTH-MODULATOR-55A-HHO-HYDROGEN-GENERATOR-/300589915343?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item45fc8e1ccf

thomas
29-09-2012, 09:51
http://www.blackstate.gr/epikairotita/337-autokinhto-ydrogonoy-polytexneio-krhths.html

Hfaistos-69
29-09-2012, 10:30
http://www.blackstate.gr/epikairotita/337-autokinhto-ydrogonoy-polytexneio-krhths.html

Όταν βλέπω τέτοια πράγματα τα οποία συνεχείζονται και εγώ δεν ξέρω για πόσο ακόμη με το κράτος να τα θάβει μονίμος μου έρχετε μια αηδία άνευ προηγουμένου για' αυτό εδώ δεν πρόκειτε ποτέ να πάμε μπροστά ....

thomas
29-09-2012, 10:46
δεν ακουσες τα νεα μετρα εαν το επιτρεψουν αυτο πανε ολα κατα διαολου

nikoslam
29-09-2012, 12:22
Επισης απο γεννητριες υδρογονου εχει βρωμισει ο τοπος, εδω σου παραθετω μερικες, αλλα μην βιαστεις να πεταξεις τα λεφτα σου.

Φιλικα στο λεω.

http://www.ebay.com/itm/PWM-55-AMP-HHO-SYSTEMS-SUPER-DUTY-AMP-METER-AND-EFIE-/110409456869?pt=LH_DefaultDomain_210&hash=item19b4ea9ce5

http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-PWM-HHO-PCU-150V2-12-24-Volt-/250862711596?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item3a6895332c

http://www.ebay.com/itm/Constant-Current-PWM-HHO-PCU-150V2-12-24-Volt-/160631513735?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item2566626287

http://www.ebay.com/itm/PWM-PULSE-WIDTH-MODULATOR-55A-HHO-HYDROGEN-GENERATOR-/300589915343?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item45fc8e1ccf
EXO VALI IDROGONO TOUS TELEFTEOUS MINES TO THEMA TOKSERO POLI KALA!!!!! MOU TRAVAI MONO 8.5 AMBER KAI TO VASIKOTERO INE I ROTHMISI TOU L KAI TOU MAP SENSOR I MAF SENSOR EKSARTATE TI AFTOKINITO INESTIN ELLADA ENAS INE TOULAXISTON O OPIOS GNORIZI KALA TO THEMA KAI TO LEO GIATI EXO MILISI M TOUS PERISOTEROUS I IKONOMIA POU MOU KANI INE 40% VEVEA OS PIRAXTIRI TO SKALIZO K MONOS MOU OPIOS DI VIDEO STO YOUTUBE OI AMERIKANI PETIXENOUNE EOS KAI 60% AFTA OTI LEPTOMERIES THELETE ME ROTATE

Hfaistos-69
29-09-2012, 12:52
δεν ακουσες τα νεα μετρα εαν το επιτρεψουν αυτο πανε ολα κατα διαολου

Και το γεγονός ότι μένουμε άπραγοι και αυτοί χορεύουνε είς βάρος μας στο τέλος θα μας μείνει και συνήθεια ότι έτσι πρέπει να γίνει, αν δεν γίνει ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ την έχουμε τελειωμένη την ιστορία ....

thomas
29-09-2012, 16:24
φιλε μου σε LAND ROVER 1800 μπορω να βαλω

thomas
29-09-2012, 16:29
Και το γεγονός ότι μένουμε άπραγοι και αυτοί χορεύουνε είς βάρος μας στο τέλος θα μας μείνει και συνήθεια ότι έτσι πρέπει να γίνει, αν δεν γίνει ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ την έχουμε τελειωμένη την ιστορία ....

η επανασταση δεν ειναι λυση

TFT38
29-09-2012, 16:56
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
ΜΕ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΛΟΓΟ ΔΟΥΛΕΙΑΣ.
1) θα πω πρεπει να ειναι γατος ο μαστορας και να βαλει το σωστο μηχανιμα.
2) βλεπεις μια βελτιωση ...οχι της ταξεως του 40% ουτε του 30% θα ελεγα....πιο λιγο
3) οκ το εβαλες ολα καλα και ωραια....και γω σου λεω 1 στο εκατομυριο βραχικυκλοσε η χαλασε
τι κανεις ?? μην ξεχναμε οτι ειναι μηχανιμα με σωλινακια και μπουκαλα που βγαζει κανει τον διαχωρισμο.
4) Με ολα αυτα που εχω δει και εχω ακουσει και δεν μιλαμε μονο για κινητιρα αυτοκινητου
αλλα και για νταλικες πουλμαν κ.λ.π που κανουΝ τρελα χιλιομετρα και χρειαζονται οικονομια
ΟΤΙ ΕΑΝ ΠΑΘΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΟΛΟΚΛΗΡΟΤΙΚΑ...ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ.
ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ 2500 ΤΟ ΠΟΛΥ 3 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ
ΠΕΤΥΧΕΝΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ
ΗΣΥΧΟ. ΑΛΛΙΩΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΓΚΑΖΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ. ΤΣΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ !!!!!!!!!!!
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Apogonos
29-09-2012, 17:55
Γνωστά πάσης:
θηλυκά και μηχανές
έχουν λύπες και χαρές.

οι χαρές γνωστές και επί της ίππευσης πάντα,
και οι λύπες επί του ταμείου πάντα!!!!

nikoslam
29-09-2012, 20:12
φιλε μου σε LAND ROVER 1800 μπορω να βαλω

μπαινει ναι. ακομα και σε παπακι !!!!!!

thomas
29-09-2012, 20:19
μπαινει ναι. ακομα και σε παπακι !!!!!!

εχουμε κανενα καλο φιλο που περναει και να εινε καλος μαστορας?

TFT38
29-09-2012, 20:22
[QUOTE=nikoslam;134243]μπαινει ναι. ακομα και σε παπακι !!!!!![/QUOTE

το θεμα ειναι τι κανει .....γιατι αυτο που κανει ειναι λιγο ....

nikoslam
29-09-2012, 21:10
εχουμε κανενα καλο φιλο που περναει και να εινε καλος μαστορας?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΡΗ ΣΟΥ.

thomas
29-09-2012, 21:14
ζβησε κανενα μήνυμα να σου δωσο το τηλ μου

nikoslam
29-09-2012, 21:17
[QUOTE=nikoslam;134243]μπαινει ναι. ακομα και σε παπακι !!!!!![/QUOTE

το θεμα ειναι τι κανει .....γιατι αυτο που κανει ειναι λιγο ....

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΟΝΟ..... ΑΦΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ.. ΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΚΑΘΑΡΟ Η ΜΗ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙΓΕΤΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΡΥΘΜΙΣΕΙ Κ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΩΛΟΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΣΤΟΝ ΛΑΜΔΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΓΕΛΑΕΙ ( ΠΑΠΑΡΙΕΣ !!!! ΤΟΥΜΠΑΝΕΣ !!!) ΟΠΟΤΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΤΑΞΕΙΣ 10% ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΝΕΙ 50% ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΟΛΥΒΔΗ

Apogonos
29-09-2012, 23:01
Νίκο σε ποιό αμάξι το έχεις βάλει? για πες τι μετατροπές έχεις κάνει, εγώ έω βάλει σε ένα φιατάκι υγραέριο (βενζίνη) είναι, αλλά τώρα με τα μέτρα βλέπω να το ψάχνω πάλι!!!

nikoslam
29-09-2012, 23:19
Νίκο σε ποιό αμάξι το έχεις βάλει? για πες τι μετατροπές έχεις κάνει, εγώ έω βάλει σε ένα φιατάκι υγραέριο (βενζίνη) είναι, αλλά τώρα με τα μέτρα βλέπω να το ψάχνω πάλι!!!

σε ενα 4000cc v6 παρε με τηλ να σου πω περισσοτερα μη με βαζεισ να γραφω ειναι πολλα ο τυπος ειναι απο τα μερη σου πολυ κοντα σου

geoxst
30-09-2012, 00:03
σε ενα 4000cc v6 παρε με τηλ να σου πω περισσοτερα μη με βαζεισ να γραφω ειναι πολλα ο τυπος ειναι απο τα μερη σου πολυ κοντα σουμε υψηλη ταση κανει ηλεκτρολυση ή με 12 βολτ και παλμο ;

nikoslam
30-09-2012, 04:20
με υψηλη ταση κανει ηλεκτρολυση ή με 12 βολτ και παλμο ;

υψηλη ταση ?????? ΠΟΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!! ΜΕ 13,8-14 VOLT ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΧΑΛΑΡΑ 8,5 ΑΜΠΕΡ ΜΕ ΠΑΡΑΓΩΓΕΙ 1,5 ΛΙΤΡΑ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝΕΤΑ 3 ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΛΕΠΤΟ ΜΕ 15 ΑΜΠΕΡ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΥΔΡΟΞΥ ΣΤΗΝ ΥΔΑΤΟΠΑΓΙΔΑ. ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΛΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ

goldmaniac
30-09-2012, 07:25
μην ασχολεισθαι με το υδρογονο στα αυτοκινητα,θα κανετε καποια οικονομια μικρη στα καυσιμα,θα εχετε καλυτερη επιταχυνση,αλλα θα πηγαινετε τακτικα στα συνεργεια για βλαβες και καταλοιπα υγρασιας σε βαλβιδες και κυλινδρους
το ιδιο συνεβη και στο υγραεριο μεχρι που βαλαν και μπουκαλι λαδιου για τις βαλβιδες,το υγραεριο ταιριαζη μονο σε μηχανες θαλασσης,αλλα εκει θα εχετε αλλα προβληματα
ασχοληθειται με αυτο σε καυστηρες και τροφοδοτειστε της πλακες με 220 βολτ,δεν χρειαζονται πολλες μονο δυο πλακες με ρυθμιζομενο ανοιγμα και θα παρετε οσα λιτρα ζητατε αναλογως των διαστασεων
την ωρα της αναδρασης θα εχετε ταχυστα το καφε αεριο

Apogonos
30-09-2012, 09:35
Πάρη στο φίατ έχω βάλει γκάζι, χωρίς΄λάδια ξύδια και λοιπά και έχω κάνει 100.000 χιλιάμετρα, δεν έχεις προβλήματα, τα ιαπωνέζικα έχουν λόγο ότι έχουν βαλβίδες που λιπαίνονται με την βενζίνα

tom
30-09-2012, 09:49
To δικο μου απο το 2004 που το περασα το υγραεριο .......μεχρι τωρα ο φιλος που το αγορασε δεν εχει παει μια φορα για βλαβη σε συνεργειο.

2207 2208

TFT38
30-09-2012, 11:05
ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΑ
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΖΙ.
ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΕΤΑ ΟΚ ΕΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΙΝΗΤΗ ΒΟΜΒΑ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ
ΕΑΝ Η ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Π.Χ. 1000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΤΑ ΜΕΤΑΛΑ ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΝΤΑΙ
ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΠΙΟ ΥΨΗΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ.
ΤΩΡΑ ΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΝΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙΣ ΑΚΟΜΑ.
ΜΗΝ ΞΕΓΙΑΛΙΕΣΤΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.....
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΟΞΥΔΟΣΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ...ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ
ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΚΑΤΑΛΗΛΛΟ. ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ

TFT38
30-09-2012, 11:09
ΕΑΝ Η ΖΗΜΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Π.Χ. 1000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΤΑ ΜΕΤΑΛΑ ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΝΤΑΙ
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ ΟΞΥΔΟΣΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ...ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ

ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΤΑΛΙ ΠΑΛΙΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΙΕΙ ΤΟ ΑΜΠΑΚΟ
ΤΟΤΕ ΚΑΝΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ. ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΜΑΞΙ 5 ΤΑΕΤΙΑς ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙς.

tom
30-09-2012, 11:36

Ρε συ ΤFT38 μαλλον μας δουλευεις.....!!!!

Στην Αγγλια δουλευουν το lpg 15 χρονια ειτε σε πατεντες ειτε εργοστασιακα.

Σε πληροφορω οτι δεν αλλαζει τιποτα στα μεταλα του κινητηρα....το αναφερουν ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες....ψαξτο λιγο και θα το βρεις.

Ακομα σε πληροφορω οτι εχει καλυτερη καυση χωρις καταλοιπα το υγραεριο και αυτο φενεται στα μπουζι του.....ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ μετα απο 50.000χλμ.

Κατι ακομα η βενζινη φιλε μου ειναι ποιο επικινδυνη απο το υγραεριο.

Το υγραεριο για να κανει εκρηξη χρειαζεται 70% υγραεριο και 30% οξυγονο και ολα αυτα σε κλειστο χωρο....επισης η πιθανοτητα ειναι 1.000.000 :1 ενω στην βενζινη???

Αν ρωτησεις αυτους που περνανε φυσικο η υγραεριο θα σου πουν που βαζουν τους ελεγκτες αεριων.....(χαμηλα)

Υποψιν δεν εχω κανενα οφελως απο αυτα που γραφω.

Κια κατι τελευταιο ρε φιλε.......... ΓΡΑΦΕ με μικρα τα κεφαλαια κουραζουν.

geoxst
30-09-2012, 11:36
ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΚΑΤΑΛΗΛΛΟ. ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑηλεκτρολυση με 2 εως 3 αμπερ και 6300 χερτζ
παλμος και στο θετικο με περιεληξη σε μαγνητη το θετικο και το αρνητικο(η μοντουλα δινει παλμο στο αρνητικο http://viewitem.eim.ebay.gr/150A-12VDC-CCPWM-HHO-v21H-ZFF-OUTSIDE-REGULATION-WITH-KNOBS-Zero-Fossil-Fuel/290719624602/item αλλα με τη περιεληξη επεσε στα 7,5 βολτ και 2 αμπερ γιατι εχει κοφτη .απο μονη της ανεβαζε μεχρι 3500 χερτζ και 15 αμπερ αλλα οσο ανεβαζεις τα χερτζ μειωνει τα αμπερ και τα βολτ )καταλυτης μονο καυστικη σοδα ( NaOH) ενα κουταλακι
εξι μηνες τωρα δεν εβγαλε κανενα προβλημα η μηχανη και ενω η εξατμιση ηταν σαπια απο μεσα πριν το βαλω δεν την εκανε χειροτερα αμαξι δεκαετιας
ανοιξες καμια μηχανη φιλε TFT38 που καιει και υδρογονο και ειδες σκουρια ή σου τα λενε αλλοι ;
τωρα για οικονομια ειναι αναλογα με το ποση παραγωγη βγαζεις και να μη βλεπει το εξτρα οξυγονο ο αισθητηρας στην εισαγωγη(αναλογως το μοντελο)

nikoslam
30-09-2012, 12:00
μην ασχολεισθαι με το υδρογονο στα αυτοκινητα,θα κανετε καποια οικονομια μικρη στα καυσιμα,θα εχετε καλυτερη επιταχυνση,αλλα θα πηγαινετε τακτικα στα συνεργεια για βλαβες και καταλοιπα υγρασιας σε βαλβιδες και κυλινδρους
το ιδιο συνεβη και στο υγραεριο μεχρι που βαλαν και μπουκαλι λαδιου για τις βαλβιδες,το υγραεριο ταιριαζη μονο σε μηχανες θαλασσης,αλλα εκει θα εχετε αλλα προβληματα
ασχοληθειται με αυτο σε καυστηρες και τροφοδοτειστε της πλακες με 220 βολτ,δεν χρειαζονται πολλες μονο δυο πλακες με ρυθμιζομενο ανοιγμα και θα παρετε οσα λιτρα ζητατε αναλογως των διαστασεων
την ωρα της αναδρασης θα εχετε ταχυστα το καφε αεριο

goldmaniac στην Αμερικη το υδρογονο το δουλευουν πολλα χρονια δεσ στο youtube να δεισ μεχρι ποση οικονομια το εχουν φτασει και αφτο ιδιοτεσ και καποιοι που τα πουλανε στην ελλαδα ολοι για να πουλησουν αλλα την τεχνογνωσια ελαχιστοι την ξερουν εγω το κιτ το πηρα απο την αμερικη και δεν εχει καμια σχεσει μετα περισσοτερα που εχουν εδω. πριν συνδεσεισ το υδρογονο στην εισαγωγη του αυτοκινητου τοποθετης φιλτρο και κατι σαν υδατοπαγιδα υγρασια μπαινει μεσα ΜΟΝΟ οταν το τσιτοσησ στα αμπερ και βρασει τοσο το νερο και σου τα ανεβαση επανο αλλα τοτε θα εχεισ και κακησ ποιοτιτασ υδρογονο και δε κανεισ τιποτα.μετο υδρογονο μεχρι σημερα εχω κανει 50000 χιλιομετρα και δεν εχω προβλημα βεβαια απο τα στανταρ εχω κανει καποια πειραματα για παραπανο οικονομια οσο αφορα την παραγωγη.βεβαια ολα τα αυτοκινητα δεν ειναι ιδια για να εχουν την ιδια οικονομια ετσι ? ( το καθενα με τισ φθορεσ του ). για το υγραεριο ειχα δει τη φθορεσ βγαζει στο κινητηρα ... απλα περνεισ αλλον.. και αυτο πριν πολλα χρονια. τα συστηματα εχουν βελτιοθη κατα πολλη και ο μαστορασ που θα στο περασει πρεπει να ειναι πολλη γκαου για να παθει ζημια το μοτερ. οσο για τουσ καυστηρεσ εχει βγει συσκευει υδρογονου και εκει που θα δουλευε ο καθστηρασ 20 λεπτα τορα πιανει θερμοκρασια σε 10 λεπτα

goldmaniac
30-09-2012, 12:10
νικολα δεν μας ειπες τι αμαξι εχης και μοντελο και δωσε ενα λινκ για τον καυστηρα

Apogonos
30-09-2012, 12:52
Παιδιά με θέμα το κάρο που βάλατε, σκέφτομαι να φτιάξω ένα σύστημα για λέβητα, βασικά θα έχουμε ανοιχτώ θάλαμο γία λόγους ασφαλείας, θέλουμε μια γενήτρια και κυψέλες, για ρίξτε ιδέες όσο έχουν ασχοληθεί, από που να πάρουμε?

TFT38
30-09-2012, 19:33
OK παιδια πεσατε ολοι και λετε αυτο που νομιζετε οκ.
εγω θα πω ενα πραγμα και κλεινω εδω την αποψη μου που εχω καταναλωσει
πολλα χιλιομετρα και με διαφορετικα αμαξια. θα πω 1 και ΜΟΝΟ. ΠΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ
ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ???? αν πηγαινεις σαν κυρια δεν θα εχεις προβλημα ποτε.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩς . εαν εισαι γκαζακιας ειπα και αναφερα πιο πανω οτι θα εχεις
προβλημα. σε γκαζι πατιμενο 2 λεπτα θα δεις τι εννοω στην ενδιξη της θερμοκρασιας και μαλιστα το καλοκαιρι.ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ
ο καθενας πυστευει οτι θελει ...απλα ειπα εγω κραταω αυτα που εχω δει και εχω πληρωσει ....ο καθενας εχει και μια
αποψη και μια εμπειρια ....
ΤΕΛΟΣ να πω οτι με μια ηρεμη οδηγηση δεν θα παθεις ποτε τηποτα ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ !

TFT38
30-09-2012, 19:49
ΥΔΡΟΓΟΝΟ ...
ΔΥΟ λεξεις εχω να πω και για αυτο.
ναι μεν το βαζεις παρεχη στο κινητιρα μαι ανασα σου δινει ροπες
αλλα χανεις αλλου. ο η σχεση συμπιεσης αναλογα με το μιγμα και την εκρηξη
μεταβαλεται με αποτελεσμα οταν εχεις νορμαλ εκκεντροφορους ..και μιλαμε για να δεις
διαφορα οχι αστεια τοτε πρεπει να φτιαξεις της μοιρες του.ΔΙΟΤΙ η παθητικοι χρονοι ΓΙΝΟΝΤΑΙ ενεργητικοι
και οι ενεργητικοι, παθητικοι ....με αλλα λογια καπου χανεις καπου κερδιζεις αλλα πολυ λιγο.
ειναι παρα πολλα για να γραψω πανω σε χρονους και μοιρες ολα αυτα και για να τα καταλαβει καποιος
πρεπει να το εχει κανει το πειραμα πραξη. αυτα με ευγενικους χαιρετισμους ΤFT38

nikoslam
30-09-2012, 20:26
ΥΔΡΟΓΟΝΟ ...
ΔΥΟ λεξεις εχω να πω και για αυτο.
ναι μεν το βαζεις παρεχη στο κινητιρα μαι ανασα σου δινει ροπες
αλλα χανεις αλλου. ο η σχεση συμπιεσης αναλογα με το μιγμα και την εκρηξη
μεταβαλεται με αποτελεσμα οταν εχεις νορμαλ εκκεντροφορους ..και μιλαμε για να δεις
διαφορα οχι αστεια τοτε πρεπει να φτιαξεις της μοιρες του.ΔΙΟΤΙ η παθητικοι χρονοι ΓΙΝΟΝΤΑΙ ενεργητικοι
και οι ενεργητικοι, παθητικοι ....με αλλα λογια καπου χανεις καπου κερδιζεις αλλα πολυ λιγο.
ειναι παρα πολλα για να γραψω πανω σε χρονους και μοιρες ολα αυτα και για να τα καταλαβει καποιος
πρεπει να το εχει κανει το πειραμα πραξη. αυτα με ευγενικους χαιρετισμους ΤFT38

EKEI O MASTORAS ΣΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΟ ΑΒΑΝΣ 2-3 ΜΟΙΡΕΣ ΠΟΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑ ΠΟΥ ΚΟΛΟΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΚΑΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ..... ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ

nikoslam
30-09-2012, 20:27
νικολα δεν μας ειπες τι αμαξι εχης και μοντελο και δωσε ενα λινκ για τον καυστηρα

Ιστοσελίδα: http://www.hhopowerkit.com
Υπεύθυνος: ΦΟΥΣΕΚΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ
Τηλέφωνο υπευθύνου: 6941692003

TFT38
30-09-2012, 20:33
EKEI O MASTORAS ΣΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΟ ΑΒΑΝΣ 2-3 ΜΟΙΡΕΣ ΠΟΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑ ΠΟΥ ΚΟΛΟΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΚΑΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ..... ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕς ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ..... ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ
ΣΤΑ ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ.....ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
ΑΜΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΡΟΠΗΣ ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ
ΚΑΙ ΤΙ ΧΑΝΕΙ ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ .....ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ
ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΠ@ΡΙΕΣ !
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΑΒΑΝΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ..ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙ ΘΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

nikoslam
30-09-2012, 21:26
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕς ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ..... ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ
ΣΤΑ ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ.....ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
ΑΜΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΡΟΠΗΣ ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ
ΚΑΙ ΤΙ ΧΑΝΕΙ ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ .....ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ
ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΠ@ΡΙΕΣ !
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΑΒΑΝΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ..ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙ ΘΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΡΟΠΗ ΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ 120 ΟΚΤΑΝΙΑ . ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΗΛΟ ΕΓΚΕΦΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ . ΕΠΙ ΤΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΣΟΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΙΝΑΙ 0,3 ΛΙΤΡΑ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ 1000 ΚΥΒΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΥΞΗΣΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ( ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ) ΤΟ ΜΟΤΕΡ

TFT38
30-09-2012, 21:36
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΡΟΠΗ ΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ 120 ΟΚΤΑΝΙΑ . ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΛΗΛΟ ΕΓΚΕΦΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ . ΕΠΙ ΤΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΟΣΟΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΙΝΑΙ 0,3 ΛΙΤΡΑ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ 1000 ΚΥΒΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΥΞΗΣΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ( ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ) ΤΟ ΜΟΤΕΡ

ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΦΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΙΓΜΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΕΞΑΓΩΓΗ. ΑΛΛΙΩΣ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.
ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΧΑΝΕΙΣ.
ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ 10 ΜΕ 15%.
ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. Η ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΟΡΜΑΛ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ( ΠΙΡΑΚΙΑ ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ.....

mak71
30-09-2012, 23:33
ΜΕ ΤΟ ΑΣΕΤΟΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ

VAN
30-09-2012, 23:48
Πάρη στο φίατ έχω βάλει γκάζι, χωρίς΄λάδια ξύδια και λοιπά και έχω κάνει 100.000 χιλιάμετρα, δεν έχεις προβλήματα, τα ιαπωνέζικα έχουν λόγο ότι έχουν βαλβίδες που λιπαίνονται με την βενζίνααυτο ειναι ο κανονας. και στην αυστραλια που ημουνα ο φοβος για ζημια απο το υγραερειο ηταν στα γιαπωνεζικα. αλλα και παλι αν πας σαν κυρια δεν εχεις προβλημα. 40.000 χιλ. με rav4 δεν ειχα προβλημα. απο οτι εχω καταλαβει για υγραερειο και υδρογονο ειναι θεμα συμπεριφορας στην οδηγηση. αυτο που με απασχολει εαν ειναι συμβατο υγραερειο και υδρογονο μαζι. εννοω να υπαρχει οικονομια.

geoxst
01-10-2012, 01:34
ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΦΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΙΓΜΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΕΞΑΓΩΓΗ. ΑΛΛΙΩΣ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.
ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΥ ΧΑΝΕΙΣ.
ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ 10 ΜΕ 15%.
ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ. Η ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΟΡΜΑΛ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ( ΠΙΡΑΚΙΑ ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ.....
πρωτο =με το υδρογονο θελουμε να κανουμε οικονομια και οχι να μετατρεψουμε το καρο σε πυραυλο
δευτερο =ποιος σου ειπε οτι αν βαλεις υδρογονο ή υγραεριο χρειαζεται να βαλεις εξατμιση μπουρι ή χταποδι στην πολλαπλη εξαγωγης .ουτε ο καταλυτης δεν επιβαρυνεται (που τραβαει το μεγαλο ζορι )
τριτο =γραφεις για πυρακια οποτε εννοεις τα παλια αμαξια με διανομεα(ντιστριμπιτερ)αλλα σε εκεινα βαζεις 2 μοιρες λιγοτερο αβανς(προς τη κεντρικη γραμμη το πας)στα καινουρια με εγκεφαλο το αβανς ρυθμιζεται αυτοματα (εκτος αν βαλεις νιτρο θελει προγραμμα)ειδες σε κανενα καινουριο να χτυπαει πυρακια ;για βενζινοκινητηρα μιλαμε και απλο οχι τουρμπο
τεταρτο =αν θες να δεις διαφορες πειραξε τον πολλαπλασιαστη εαν εισαι γκαζακιας οπως λες.Ξερεις πολλα αυτοκινητα που το πας με κολλημενη τη παντοφλα και το εχεις στον κοφτη ολη την ωρα και να αντεχουν ;
πεμπτο = αν δεν ξερεις απο μηχανες(αυτο καταλαβα)ρωτα καποιους δικου σου που ξερουν ή τα μαστορια σου να σου πουν τα υπερ και τα κατα απο το υδρογονο .στην Ισλανδια κατι ξερουν και αλλαζουν με υδρογονο λες να μη θελουν την ασφαλεια τους(αν και εκει δουλευουν κυψελες)στην ηλεκτρολυση το καις κατευθειαν δεν κανεις αποθηκη αρα ειναι πιο ασφαλες
φιλικα

nikoslam
01-10-2012, 06:12
αυτο ειναι ο κανονας. και στην αυστραλια που ημουνα ο φοβος για ζημια απο το υγραερειο ηταν στα γιαπωνεζικα. αλλα και παλι αν πας σαν κυρια δεν εχεις προβλημα. 40.000 χιλ. με rav4 δεν ειχα προβλημα. απο οτι εχω καταλαβει για υγραερειο και υδρογονο ειναι θεμα συμπεριφορας στην οδηγηση. αυτο που με απασχολει εαν ειναι συμβατο υγραερειο και υδρογονο μαζι. εννοω να υπαρχει οικονομια.

einai simvato me to igraerio KAI AKOMA KALITERA ME PETRELEOKINITIRES EKI I DIAFORA INE 50% STIN OIKONOMIA SE SXESI ME TA VENZINOKINITA

TFT38
01-10-2012, 09:23
πρωτο =με το υδρογονο θελουμε να κανουμε οικονομια και οχι να μετατρεψουμε το καρο σε πυραυλο
δευτερο =ποιος σου ειπε οτι αν βαλεις υδρογονο ή υγραεριο χρειαζεται να βαλεις εξατμιση μπουρι ή χταποδι στην πολλαπλη εξαγωγης .ουτε ο καταλυτης δεν επιβαρυνεται (που τραβαει το μεγαλο ζορι )
τριτο =γραφεις για πυρακια οποτε εννοεις τα παλια αμαξια με διανομεα(ντιστριμπιτερ)αλλα σε εκεινα βαζεις 2 μοιρες λιγοτερο αβανς(προς τη κεντρικη γραμμη το πας)στα καινουρια με εγκεφαλο το αβανς ρυθμιζεται αυτοματα (εκτος αν βαλεις νιτρο θελει προγραμμα)ειδες σε κανενα καινουριο να χτυπαει πυρακια ;για βενζινοκινητηρα μιλαμε και απλο οχι τουρμπο
τεταρτο =αν θες να δεις διαφορες πειραξε τον πολλαπλασιαστη εαν εισαι γκαζακιας οπως λες.Ξερεις πολλα αυτοκινητα που το πας με κολλημενη τη παντοφλα και το εχεις στον κοφτη ολη την ωρα και να αντεχουν ;
πεμπτο = αν δεν ξερεις απο μηχανες(αυτο καταλαβα)ρωτα καποιους δικου σου που ξερουν ή τα μαστορια σου να σου πουν τα υπερ και τα κατα απο το υδρογονο .στην Ισλανδια κατι ξερουν και αλλαζουν με υδρογονο λες να μη θελουν την ασφαλεια τους(αν και εκει δουλευουν κυψελες)στην ηλεκτρολυση το καις κατευθειαν δεν κανεις αποθηκη αρα ειναι πιο ασφαλες
φιλικα

1) ποιος μιλησε για εξατμηση.??? εξαγωγη δεν ειναι μονο η εξατμηση.μαλλον εσυ δεν γνωριζεις η δεν διαβασες τι λεω ακριβως. δεν μιλησα για πυραυλο.. ειπα αναλογα το τι θελει ο καθενας. και αφου τα πειρακια λες οτι ριθμιζουν μονα τους
ακομα και σε καινουργια αυτοκινητα τοτε δεν εχω να πω τηποτα αλλο. ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ οταν πας σε ενα βενζιναδικο
και βαζεις *****βενζινα η βενζινα με πολλα οκτανια τοτε βλεπεις τι ακριβως λεω απο θεμα (πιρακια) υ.χ. το αυτι τα πιανει
τα πιρακια οποτε πρεπει να εχεις μουσικο αυτι ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙς ...... ολα τα αμαξια βαρανε πιρακια μα παλια η καινουργια. το θεμα ειναι ποτε ?????? και γιατι ????? ειναι μεγαλη η συζητηση να αναλυσουμε.
2) γνωριζω καλα το αυτοκινητο και δεν χρειαζεται να αναλυσω εδω στο φορουμ τι ξερω εγω.
3) ειπα και πριν η διαφορα στην οικονομια ειναι μικρη.
4) οι κατασκευαστες σε ολο το κοσμο ξερουν τι κανουν ....αλλιως δεν θα βγαζανε αυτοκηνιτα.
5) κλεινω εδω την κουβεντα ....και δεν κανω αντιπαραθεση..... ας εχει ο καθενας την δηκια του αποψη.

την καλημερα μου στην παρεα

fisher
01-10-2012, 16:07
Έχει βάλει κανένας σε λέβητα πετρελαίου και ποιά η απόδοση ?

thomas
01-10-2012, 16:16
http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/2748-Kaysthras-me-kaysimo-ydrogono-h-Ellhnikh-lysh-gia-oikonomikh-thermansh-21-03-2012.html#.UGmXDE0xoQ0

τον ξερη κανεις αυτον

geoxst
01-10-2012, 23:30
1) . και αφου τα πειρακια λες οτι ριθμιζουν μονα τους
ακομα και σε καινουργια αυτοκινητα τοτε δεν εχω να πω τηποτα αλλο. ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ οταν πας σε ενα βενζιναδικο
και βαζεις *****βενζινα η βενζινα με πολλα οκτανια τοτε βλεπεις τι ακριβως λεω απο θεμα (πιρακια) υ.χ. το αυτι τα πιανει
τα πιρακια οποτε πρεπει να εχεις μουσικο αυτι ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΙς ...... ολα τα αμαξια βαρανε πιρακια μα παλια η καινουργια. το θεμα ειναι ποτε ?????? και γιατι ????? ειναι μεγαλη η συζητηση να αναλυσουμε.

την καλημερα μου στην παρεατα πυρακια δε ρυθμιζονται μονα τους στα καινουρια
ο εγκεφαλος ρυθμιζει το αβανς(προαναφλεξη στα ελληνικα για το σπινθηρα την ωρα της εκρηξης)για να δεις μια μηχανη αν ειναι λαθος στο αβανς(χτυπαει πυρακια δηλαδη αν εχει λιγη προαναφλεξη -ενω αντιθετα παει να σβησει αν εχει πολυ και κανει καρμπιρασιον-αναφλεξη στην εισαγωγη)μαρσαρεις αποτομα με κενο(χωρις ταχυτητα)
τωρα αν θες να ακους τα πυρακια χωρις να εχεις μουσικο αυτι βαζεις μεγαλη ταχυτητα στην ανηφορα με λιγες στροφες και εχεις προαναφλεξη λογω ζορισματος τη μηχανης(αυτο που λεμε χτυπαει πυρακια ειναι η αναφλεξη που γινετε πριν τον τριτο χρονο-1εισαγωγη-2συμπιεση-3εκρηξη-4εκτονωση- στην ουσια ειναι κρουστικο κυμα που εκτονωνεται πιο πολυ στις βαλβιδες)μπορει να στο κανει και με *****βενζινα οπως λες οταν ζοριζεται η μηχανη αλλα το υδρογονο βοηθαει στη *****βενζινα να μη χυπαει πυρακια
και για να μη χαλαμε αλλο το θεμα τα αμερικανακια κανουν ηλεκτρολυση με υψηλη ταση εδω και πολυ καιρο αλλα δε δειχνουν αναλυτικα

nikoslam
02-10-2012, 01:44
τα πυρακια δε ρυθμιζονται μονα τους στα καινουρια
ο εγκεφαλος ρυθμιζει το αβανς(προαναφλεξη στα ελληνικα για το σπινθηρα την ωρα της εκρηξης)για να δεις μια μηχανη αν ειναι λαθος στο αβανς(χτυπαει πυρακια δηλαδη αν εχει λιγη προαναφλεξη -ενω αντιθετα παει να σβησει αν εχει πολυ και κανει καρμπιρασιον-αναφλεξη στην εισαγωγη)μαρσαρεις αποτομα με κενο(χωρις ταχυτητα)
τωρα αν θες να ακους τα πυρακια χωρις να εχεις μουσικο αυτι βαζεις μεγαλη ταχυτητα στην ανηφορα με λιγες στροφες και εχεις προαναφλεξη λογω ζορισματος τη μηχανης(αυτο που λεμε χτυπαει πυρακια ειναι η αναφλεξη που γινετε πριν τον τριτο χρονο-1εισαγωγη-2συμπιεση-3εκρηξη-4εκτονωση- στην ουσια ειναι κρουστικο κυμα που εκτονωνεται πιο πολυ στις βαλβιδες)μπορει να στο κανει και με *****βενζινα οπως λες οταν ζοριζεται η μηχανη αλλα το υδρογονο βοηθαει στη *****βενζινα να μη χυπαει πυρακια
και για να μη χαλαμε αλλο το θεμα τα αμερικανακια κανουν ηλεκτρολυση με υψηλη ταση εδω και πολυ καιρο αλλα δε δειχνουν αναλυτικα
ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ . ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΤΑΣΗ ΑΛΛΑ 2 ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΚΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΘΥΡΙΑ V8 ΜΟΤΕΡ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑΛΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΨΕΚΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ ΝΕΡΟ ΜΕ 60 ΜΠΑΡ ΠΙΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ

TFT38
02-10-2012, 09:53
Οσο ογκο προσθετουμε σε μιγμα στην εισαγωγη, πρεπει να να εχουμε και της μετρησης
για να φτιαξουμε την καταληλη εξαγωγη. ολα αυτα για να γινουν και να δεις μεγαλες ΔΙΑΦΟΡΕς
σε θεμα οικονομια και αποδοση του αυτοκηνιτου.
οποτε λοιπον πρεπει να γνωριζουμε οτι το καθε αμαξι εχει την δηκια του (σχεση συμπιεσης) δηλαδη 8.2 η
9.1 κ.τ.λ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΧΙ τι συμπιεση μας διχνει το οργανο μεσα στους κυλινδρους.
οποτε με βαση την διαδρομη του διοστηρα εαν ξερουμε.. και με βαση τον ογκο που προσθετουμε
η αν το μοτερ ειναι τετραγωνο η υποτετραγωνο και ποσο ελαστικο
ειναι με βαση που δουλευει και που σφυγγει ........ΤΟΤΕ ΜΕΤΡΑΜΕ
ΜΕ ΒΑΣΗ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΜΕ ΜΙΚΡΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΥΘΟΜΕΤΡΟ
ΤΗΝ ΡΑΜΠΑ ΤΟΥ ΕΚΕΤΡΟΦΟΡΟΥ ΟΙ ΤΟΥς ΕΚΕΤΡΟΦΟΡΟΥς .....ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ
ΤΟ FULL LIFT OVER LAP ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗς ΜΟΙΡΕς ΠΟΥ ΕΧΕΙ ....ΟΠΟΤΕ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑς ΥΠΟΨΙΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
ΚΑΝΕΙς ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ και εχεις αλλαξει της ροπες σου και την αποδοση του κινητηρα.
ειναι μια ΔΥΣΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙς ΑΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙς ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΘΕς. ΑΥΤΑ τα γνωριζουν μερικοι και στο εξωτερικο και κανουν τα αναλογα πειραματα και φτιαχνουν
και της αναλογες παντετες για να πουλανε τα προιοντα τους.
ΤΩΡΑ για ΝΟΡΜΑΛ ΜΟΤΕΡ που ανοιγεις το καπο και το βαζεις ετσι οπως ειναι το υδρογονο η το γκαζι
πετυχενεις το ΞΑΝΑΛΕΩ μια μικρη οικονομια της ταξεως 10 με 15% αναλογα τα κιλα του αμαξιου και στο πως του
εκατσε στα κουτουρου το ολο θεμα ........ γιατι το βαλαμε με κλειστα τα ματια και παμε στο καλο με βαρκα την ΕΛΠΙΔΑ.!
αυτα σε μια μικρη περιληψη με βαση το καθε πραγμα που προσθετουμε στην εισαγωγη ....καλημερα σας !

geoxst
02-10-2012, 22:25
μπορειτε να μου πειτε ενα απλο τροπο ωστε να κανω διακοπτομενο το ρευμα 12 DC για να ενεργοποιησω πολλαπλασιαστη αυτοκινητου παλεου τυπου

nikoslam
02-10-2012, 23:09
ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ . ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΤΑΣΗ ΑΛΛΑ 2 ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΚΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΘΥΡΙΑ V8 ΜΟΤΕΡ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑΛΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΨΕΚΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ ΝΕΡΟ ΜΕ 60 ΜΠΑΡ ΠΙΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ

http://www.youtube.com/watch?v=yjqkHhWUKOU&feature=related

geoxst
02-10-2012, 23:27
μαστορια μια μικρη βοηθεια
μπορειτε να μου πειτε ενα απλο τροπο ωστε να κανω διακοπτομενο το ρευμα 12 DC για να ενεργοποιησω πολλαπλασιαστη αυτοκινητου παλεου τυπου
καποια απαντηση ρε παιδια για να κανω δοκιμες με το υδρογονο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikoslam
02-10-2012, 23:32
καποια απαντηση ρε παιδια για να κανω δοκιμες με το υδρογονο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

για να βαλεις υψηλη ταση στο υδρογονο ?

geoxst
02-10-2012, 23:36
για να βαλεις υψηλη ταση στο υδρογονο ?ηλεκτρολυση με υψηλη ταση στις πλακες

nikoslam
02-10-2012, 23:46
ηλεκτρολυση με υψηλη ταση στις πλακες

για αυτοκινητο ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ αν θες με 220 βολτ σε υδρογονο για καυστηρα

geoxst
03-10-2012, 00:01
για αυτοκινητο ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ αν θες με 220 βολτ σε υδρογονο για καυστηρα

[ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ] γιατι το δοκιμασες ;απο θεμα ασφαλειας;ή αποδοση;

geoxst
03-10-2012, 22:13

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;τιποτε κανενας καλος ;;;;;;;;;;;;

fandomas
04-10-2012, 00:41
δες εδω
http://chemelec.com/Projects/Car-Coil/Car-Coil-1.png

rider
04-10-2012, 09:20
αν χρησημοποιησεις αυτο το κυκλωμα θα πρεπει να προσθεσεις ενα ακομα 555 που να ταλαντωνει σε χαμηλοτερη συχνοτητα -μερικα HZ και θα οδηγει ενα bc547 στην βαση του FET για να κανεις την υψηλη ταση παλμικη.

bolek
04-10-2012, 16:42
Παιδιά σκέφτομαι να ασχοληθώ με γεννήτρια υδρογόνου για αυτοκίνητο , έχει κανένας σχέδιο γεννήτριας παλμών ή κανένα φόρουμ που να φτιάχνουν τέτοιες?? Απογονος. Στην βουλγαρια ελληνας φιλος κατασκεβαζη γενητριες υδρογονου . Και εκει επιτρεποντε. οτι λεπτομεριες και το τηλ. του στο δεινο. κατασκεβαζη και καφστηρες υδρογονου για θερμανση σπιτιου. και εχει καλες τιμες. Ετοιμες και καλες. Εσυ θα φας δεκα χρονια . και τοτε θανε τζαμπα.

nikoslam
04-10-2012, 17:53
Απογονος. Στην βουλγαρια ελληνας φιλος κατασκεβαζη γενητριες υδρογονου . Και εκει επιτρεποντε. οτι λεπτομεριες και το τηλ. του στο δεινο. κατασκεβαζη και καφστηρες υδρογονου για θερμανση σπιτιου. και εχει καλες τιμες. Ετοιμες και καλες. Εσυ θα φας δεκα χρονια . και τοτε θανε τζαμπα.

αν εχει σελιδα βαλε το λινκ αν οχι στειλε και σε μενα το τηλ ευχαριστω..

Apogonos
04-10-2012, 21:29

Βόλεκ βάλε λινκ για να δούμε!!!

geoxst
04-10-2012, 23:16
δες εδω
http://chemelec.com/Projects/Car-Coil/Car-Coil-1.pngνα σε καλα φιλε αν και θα προτιμουσα κατι πιο απλο οπως καποιους πυκνωτες γιατι θα βαλω και μοντουλα για παλμο

αν χρησημοποιησεις αυτο το κυκλωμα θα πρεπει να προσθεσεις ενα ακομα 555 που να ταλαντωνει σε χαμηλοτερη συχνοτητα -μερικα HZ και θα οδηγει ενα bc547 στην βαση του FET για να κανεις την υψηλη ταση παλμικη.
αυτο θελω να πετυχω γιατι πιστευω ειναι η λυση του προβληματος.μετα ειναι οι πλακες με μαγνητη εξωτερικα ωστε να δημιουργει πεδιο

bolek
05-10-2012, 09:48
Βόλεκ βάλε λινκ για να δούμε!!! kaλημερα πεδες. παρτε το τηλ. τον λενε Σταβρος. 6986996868 ---www.belcorp-ltd.com --- θα δειτε την γαλαζια επικεφαλιδα. διοτη βγενουν και αλες.

bolek
05-10-2012, 09:52

kaλημερα πεδες. παρτε το τηλ. τον λενε Σταβρος. 6986996868 ---www.belcorp-ltd.com --- θα δειτε την γαλαζια επικεφαλιδα. διοτη βγενουν και αλες

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
03-11-2012, 01:11
δεν ειναι μονο ο Ταχμαν , Κυρος ο γραναζης , εχει κι' αλλων δεστε εδω .

http://yiorgosthalassis.blogspot.com/2012/01/blog-post.html

nikoslam
03-11-2012, 14:36
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 100% ΝΕΡΟ !!!! http://www.youtube.com/watch?v=tF8IsifMuBs&feature=relmfu

nikoslam
03-11-2012, 14:37
ΚΑΙ ΤΟ ΥΔΡΟΓΟΝΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ

geoxst
04-11-2012, 10:15
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ 100% ΝΕΡΟ !!!! http://www.youtube.com/watch?v=tF8IsifMuBs&feature=relmfu
αν δε πειραξεις τον πολλαπλασιαστη να του δωσεις παλμικο ρευμα ωστε να δωσει πιο δυνατο σπινθηρα δε προκειτε να καψει αυτο το μειγμα
(αλλωστε το λεει με πλαγιο τροπο και απο τον τιτλο του βιντεο).το ρευμα που παιρνει και οχι την εντολη διακοπης για να μη παρεξηγηθω
το υπολοιπο ειναι μια σωληνα2647αυτο ειναι το δικο μου
και βασιζεται σε αυτο το σχεδιο2648και αυτο2649 τα υπολοιπα ειναι πως θα το ταιριαξεις στο καρμπυρατερ το μειγμα ή αφαιρεις τελειως το καρμπυρατερ και βαζεις βανα για να ρυθμισεις ποσο αερα θα παιρνει (τα γκαζια)και μια δευτερη για το μειγμα που τις ενωνεις με ταυφ στην εισαγωγη
οσο για τον πολλαπλασιαστη αγοραζεις μια μοντουλα απο το ebay (http://viewitem.eim.ebay.gr/150A-12-24-VDC-CCPWM-HHO-v21H-ZFF-OUTSIDE-REGULATION-WITH-KNOBS-PWM-1028-VDC-/290791965013/item) 24vdc(24 βολτη γιατι οσο αναβεζεις παλμους τοσο κοβει το ρευμα αν παρεις 12βολτη δε θα σου δινει πανω απο 11 βολτ )και με ενα συν τρια τρανζιστορ πιστευω να κανεις δουλεια (αυτο παλευω και εγω τωρα) http://www.rmcybernetics.com/projects/DIY_Devices/homemade_ignition_coil_driver.htm το δευτερο σχεδιο με ενα πολλαπλασιαστη και τρια 2Ν3055
Υ.Γ. μη λες οτι το υδρογονο ερχεται σε δευτερη μοιρα γιατι εκει πιστευω ειναι η λυση
καλη συνεχεια

nikoslam
04-11-2012, 11:57
αν δε πειραξεις τον πολλαπλασιαστη να του δωσεις παλμικο ρευμα ωστε να δωσει πιο δυνατο σπινθηρα δε προκειτε να καψει αυτο το μειγμα
(αλλωστε το λεει με πλαγιο τροπο και απο τον τιτλο του βιντεο).το ρευμα που παιρνει και οχι την εντολη διακοπης για να μη παρεξηγηθω
και βασιζεται σε αυτο το σχεδιο2648και αυτο2649 τα υπολοιπα ειναι πως θα το ταιριαξεις στο καρμπυρατερ το μειγμα ή αφαιρεις τελειως το καρμπυρατερ και βαζεις βανα για να ρυθμισεις ποσο αερα θα παιρνει (τα γκαζια)και μια δευτερη για το μειγμα που τις ενωνεις με ταυφ στην εισαγωγη
οσο για τον πολλαπλασιαστη αγοραζεις μια μοντουλα απο το ebay (http://viewitem.eim.ebay.gr/150A-12-24-VDC-CCPWM-HHO-v21H-ZFF-OUTSIDE-REGULATION-WITH-KNOBS-PWM-1028-VDC-/290791965013/item) 24vdc(24 βολτη γιατι οσο αναβεζεις παλμους τοσο κοβει το ρευμα αν παρεις 12βολτη δε θα σου δινει πανω απο 11 βολτ )και με ενα συν τρια τρανζιστορ πιστευω να κανεις δουλεια (αυτο παλευω και εγω τωρα) http://www.rmcybernetics.com/projects/DIY_Devices/homemade_ignition_coil_driver.htm το δευτερο σχεδιο με ενα πολλαπλασιαστη και τρια 2Ν3055
Υ.Γ. μη λες οτι το υδρογονο ερχεται σε δευτερη μοιρα γιατι εκει πιστευω ειναι η λυση
καλη συνεχεια
ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΕΒΑΛΑ ΛΑΘΟΣ ΒΙΝΤΕΟ http://www.youtube.com/watch?v=tF8IsifMuBs&feature=relmfu ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΧΩ ΜΕΙΝΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΟ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ. ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΛΕΚΤΟ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΦΤΑΝΕΙ 160 % . ΚΟΙΤΑΤΟ ΣΤΟ YOUTUBE KAI STO GOOGLE Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΟΤΑΝ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ . ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

nikoslam
04-11-2012, 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=Pw_QqQDF5DQ

manosgr
27-10-2014, 09:54
καλη συνεχεια

φιλαρακι το εχεις δουλεψει? δουλευει? μπορεις να μας πεις λιγο την θεωρια του? τι κανει? ευχαριστω.

geoxst
27-10-2014, 10:28
ανακατευει νερο με βενζινα και καταργει το καρμπυρατερ .
απλα αφηνεις την πεταλουδα του για γκαζι.
ο αμερικανος το καταργει τελειως και ρυθμιζει τις στροφες με βανα.
θελει ομως πολυ δυνατο πολλαπλασιαστη(ή πατεντα) για να εχει δυνατο σπινθηρα στο μπουζι και τοτε τα καιει ολα
στο θεμα του ρευματος κολλησαμε

manosgr
27-10-2014, 10:38
ανακατευει νερο με βενζινα και καταργει το καρμπυρατερ .
απλα αφηνεις την πεταλουδα του για γκαζι.
ο αμερικανος το καταργει τελειως και ρυθμιζει τις στροφες με βανα.
θελει ομως πολυ δυνατο πολλαπλασιαστη(ή πατεντα) για να εχει δυνατο σπινθηρα στο μπουζι και τοτε τα καιει ολα
στο θεμα του ρευματος κολλησαμε

με πολαπλασιαστες αυτοκινητου δεν κανεις δουλεια?
γιαυτο λενε δηλ. στα βιντεο σε μικρο κινητηρα ε? γιατι χρειαζετε πολυ σπυνθηρα?αν βαλεις περισωτερη ποσοτητα βενζινης?
στα βιντεο πως τα δουλευουν?

geoxst
27-10-2014, 10:51
αν βαλεις παραπανω βενζινα τοτε ποιο το οφελος