PDA

Επιστροφή στο Forum : μαστορια τις ιδεες σας!

niknok
27-01-2012, 09:49
καλημερα.

οπως εχω πει σε παλιοτερα ποστ, ο τροπος που επελαξα για θερμανση στο σπιτι μου ειναι ενεργιακο τζακι με καλοριφερ.

ψαχτικα λιγο για να εχω ζεστο νερο και στις βρυσες, αλλα ψιλο απελπιστικα λογο τιμης.

800 και βαλε ευρουλακια (τις δυσκολες αυτες μερες), δεν μου ''δινοντε''.

ξερω οτι στην παρεα υπαρχουν αρκετοι θερμοϋδραυλικοι και πολλοι ''ευρεσιτεχνες''

για πεστε καμια καλη ιδεα!!!!!

νικος. :36_17_1:

goldmaniac
27-01-2012, 10:08
δεν εχεις μποιλερ?

niknok
27-01-2012, 10:24
εχω στο ισογειο που ειναι ο λεβιτας πετρελαιου.

εγω ειμαι στον τριτο οροφο.

αν κατεβασω ως εκει σωληνες, ουτε στα καλορυφερ δεν θα εχω.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
27-01-2012, 10:42
για δωσε μια οικονα , εχεις αυτονομια ??
σε καληπτη ο λεβητας ?? εχεις κοινοχρηστες κεντρικες στηλες ??
σε τη διαμετρο ερχωντε σε σενα ???
και αν αυτονομια ο πινακας ειναι εντος η εκτος σπιτιου ??

niknok
27-01-2012, 11:08
φιλε πανο, λιγο ''αγγλικα'' (ξερω πανω κατω τι λες αλλα δεν ξερω καλα) μου ακουγωντε αυτα που με ρωτας.

εχουμε και λεμε.

αυτονομια = εχεις μονος σου τον πετρελαιολεβιτα και το μποϊλερ? ναι.

σε καλυπτει ο λεβητας? ναι και του πετρελαιου και το τζακι.

κοινοχρηστες στηλες? αν λες τους σωληνες απο τον πετρελαιολεβητα ως τον πινακα μου ειναι μονο δικες μου.

η διαμμετρος απο κατω εως πανω ειναι 2,5 mm.

ο πινακας του λεβητα ειναι εκτος σπιτιου. στην εισωδο διπλα.

οταν εβαλα το τζακι, συνδεσα το ζεστο και το κρυο, στους υπαρχοντες σωληνες των καλοριφερ και εβαλα απο δυο βανες.
οταν θελω να δουλεψω το τζακι κλεινω τις βανες του πετρελαιου και ανοιγω του τζακιου.
οταν θελω τον λεβητα κανω το αντιθετο.

οταν δουλευω τον λεβητα εχω ζεστο νερο απο το μποίλερ. αν ανοιξω τις βανες που προανεφερα και αφησω το ζεστο νερο να κατεβει ως το μποϊλερ και τον λεβιτα, θα ζεσταθει το νερο, ή εκει μπερδεβουν την δουλεια η ηλεκροβανες?

niknok
27-01-2012, 11:18
απο την αλλη πες οτι δεν μπλεκουμε καθολου το παλιο μποϊλερ και βαζω πανω ενα αλλο.

υπαρχει κατι να κανω για να στηλω νερο ζεστο στις βρυσες?

moyia
27-01-2012, 19:34
Δεν εχω καταλαβει τη ακριβος θελεις να κανεις.
Καταρχην μενεις σε μονοκατοικια?
Εαν ναι εχεις αυτονομια στο λεβητοστασιο = 2κυκλοφοριτες ενας για τα σωματα και ενας για το μποιλερ?
Εαν ναι στην αυτονομια τοτε το Τζακι πως συνδεεται στην υπαρχουσα εγκαταστασει (εχει πολη μεγαλη σημασια) το σωστο θα ητανε να ριχνεις το νερο μεσα στο λεβητα και απο εκει να ζεσταινεις το σωματα ασχετα εαν εχεις κλειστο η ανοικτο δοχειο διαστολης με αυτον τον τροπο (εφοσον ειναι εφικτο) εχεις σε χρηση την αυτονομια σου οπως και πριν χωρις εξτρα εξοδα.Αρα και ζεστο νερο.

Να μην γραψω περισοτερα απλα πες μου εαν μιλαμε για μονοκατοικια η πολυκατοικια.
Μπρρρρρρρρ τωρα το ειδα ηλεκτροβανες====== ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΚΟ!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
27-01-2012, 21:34
για να μην τα μπερδεψουμε
η τον λεβητα βαλεις η το τζακι βαλεις σε λειτουργια ,
τα σωματα θερμενωντε απο της ιδιες γραμες ????
και κατι αλλο θεκεις να εχεις ζεστο νερο οταν και οσο αναβουν τα σωματα ??????

manosgr
09-02-2012, 10:49
με αφορμη αυτο το θεμα, εφερε ενας φιλος απο βουλγαρια μια σομπα καλοριφερ 23κw η μαρκα τησ prity και του την τοποθετησα. καλα μηλαμε για αλλο πραγμα!!!!!! να φανταστειτε χρεισημοποιησαμε τον κυκλοφοριτη που ειχε στο καλοριφερ και δεν προλαβαινε να στελνει ζεστο νερο στα σωματα (ηθελε ποιο δυνατο.) και οταν ζεστανε το σπιτι ανειξαμε το διπλα σπιτι απο την ηλβαννα στον λεβητα και ζεστανε το σπιτι του πεθερου του που ειναι αλλα 70-80 τετραγονικα σχεδον. α και το σπιτι που δουλευει η σωμπα ηταν 100 τετραγονικα με ηλιακο. το νερο του ηλιακου εκαιγε!!οποιος το σκεφτεται να παρει σωμπα τετοια μην το σκεφτει καν!!!!!!! επρεπε να την ειχε ιδη

αυτο ειναι ενα σχεδιο που εκανα

http://imageshack.us/photo/my-images/341/37863010328137645251910.jpg/

niknok
09-02-2012, 11:54
μανο, σε τι αποσταση ειναι το μποϊλερ απο την σομπα?

TSAPI.
09-02-2012, 12:22
τα πραγματα ειναι απλα, δεν ειμαι υδραυλικοσ αλλα στη θεση σου ξερεισ τι θα εκανα? αφου εχεισ το ντζακι και κυκλοφορεισ απο αυτο ζεστο νερο στα σωματα, φτιαξε μια ωραια δεξαμενη με νερο, και συνδεσετην σε σειρα με το πρωτο σωμα, αλλα μεσα στη δεξαμενη θα βαλεισ σωληνεσ που θα περναει το νερο για να παει στα σωματα, και θα βαλεισ παροχη να ειναι παντα γεματη, και την συνδεεισ στο ζεστο του δικτυου του σπιτιου σου. και το νερο που θα ειναι ζεστο για τισ βρυσεσ, θα δουλευει και σαν σωμα για την θερμανση του σπιτιου, δεν θα χανεισ τιποτα.

niknok
09-02-2012, 12:32
κατι τετοιο μαλλον θα κανω, αλλα με μποϊλερ ηλιακου στο μπαλκονι. και πρεπει λογικα να κραταει ποιο πολλυ ωρα το νερο που κυκλοφορει στα σωματα ζεστο.

goldmaniac
09-02-2012, 13:41
νικολα το μποιλερ ειναι στο παταρι της τουαλλετας?

niknok
09-02-2012, 15:51
οχι παρη, αλλα εχω και εκει χορο για να το τοποθετησω. ειναι καλητερα? (το μποϊλερ του λεβητα ειναι 3 οροφους κατω και σκεφτομαι να βαλω ενα αλλο πανω στο σπιτι).

goldmaniac
09-02-2012, 18:19
εφοσον ζεσταινης τα καλοριφερ καλυτερα ειναι να βαλης εναν στο παταρι και με 130 ευρωπουλα καθαρισες

manosgr
10-02-2012, 10:51
παιδια αν εχετε μποιλερ στο παταρι μπορειτε να βαλετε ενα ανοιχτο δοχειο διαστολης στην ταρατσα, η γενικα ποιο ψιλα απο το μποιλερ. στην δικια μου περιπτωση εβαλα κλειστο δοχειο διαστολης γιατι ειχε ηλιακο. η κεντρικη στηλη ειναι 20μ εισαγωγη 20 επιστροφη φ32 πλαστικια.ποιο φτινη και αντεχει το κρυο γιατι ειναι εξω. γενικα η εγκατασταση ειναι ευκολη.θα βαλω φωτο την σωμπα και θα σασ την βαλω εδω.

manosgr
10-02-2012, 10:54
μανο, σε τι αποσταση ειναι το μποϊλερ απο την σομπα?

ειναι 20 μετρα τουλαχιστον. δεν παιζει ομως ρολο το ποσο ειναι παιζει να πιγαινουν οι σωστες θερμιδες στο κολεκτερ(λιτρα νερο) και ενας δυνατος κυκλοφοριτης και ενα μεγαλο δοχειο διαστολης,για να περνει της ανοχες της σωλινασ.

niknok
15-02-2012, 20:33
ενα ξαδελφακι, που ασχολειτε με φωτοβολταικα απο τους σχιστοματιδες, μου εδωσε αυτον τον ηλιακο σχεδον δωρο (του το κανανε δωρο αυτοι μαζι με κατι πανελ που πηρε) και θα τον περασω προσεχος (αντικατασταση του παλιου υπαρχων).

τον εχει κανεις?
κανει αυτα που υποσχετε?

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://tekval.org/greensun%25E2%2584%25A2&ei=0QY8T4HdBI2SOreujd8C&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CCMQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://tekval.org/greensun%2525E2%252584%2525A2%26hl%3Del%26client%3 Dfirefox-a%26hs%3DIG6%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26prm d%3Dimvns

Apogonos
15-02-2012, 20:58
Ναι κάνει δουλειά φίλε μου!!!

niknok
15-02-2012, 21:18
Ναι κάνει δουλειά φίλε μου!!!

το εχεις τακη, και αν ναι πες μου λιγο την συνδεσμολογια του.

οπως ειναι το μποϊλερ στο πλάϊ εχει δυο υποδοχες, μια πανω (ζεστο νερο) μια κατω (κρυο).
απο την αλλη μερια εχει αλλη μια υποδοχη στην μεση (για ποιο λογο?) και απο πανω εχει αλλη μια υποδοχη (ειναι για φλοτερ?)

και τελος τους σωληνες μονο τους κουμπονεις στο μποϊλερ ή βαζεις και συλικονη?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
15-02-2012, 22:33
το εχεις τακη, και αν ναι πες μου λιγο την συνδεσμολογια του.

οπως ειναι το μποϊλερ στο πλάϊ εχει δυο υποδοχες, μια πανω (ζεστο νερο) μια κατω (κρυο).
απο την αλλη μερια εχει αλλη μια υποδοχη στην μεση (για ποιο λογο?) και απο πανω εχει αλλη μια υποδοχη (ειναι για φλοτερ?)

και τελος τους σωληνες μονο τους κουμπονεις στο μποϊλερ ή βαζεις και συλικονη?

εκτος της 2 σωληνες του νερου χρησεις που ειναι λογικα στο σημειο της αντιστασης πρεπει να εχει 2 σωληνες στο κυλινδικο σημειο 1 κατω
και 1 λιγο μπρην την κοριφη στη μεση , ειναι εισαγωγη εξαγωγη του υγρου του καθρεπτη . αυτα ολα αν ειναι βεβεα κληστου κυκλοματος .δλδ αν εχει δικα του υγρα ο καθρεπτης . η κατω σωληνα του καθρεπτη παει απο την κατω πλευρα του μπο'ι'λερ και η πανω στο πανω σημειο .
το αλο σημειο στην ακρη που λες για ( φλοτερ ) απο εκει γυνετε η πλυροσει του υγρου και εχει και την μπουκαλα σαν δοχειο διαστολης
και συμπληρωση στο ηλιακο αν την γεμησεις εως την μεση .
αν δεν εχει αλη τρυπα επανω την ιδια και μια και η φουσκα θα καταληγει σε θηλυκο 1/2΄΄ βαλε μαστο και βιδοσε μια βαλβιδα ασθαλειας για μπο'ι'λερ αυτες ειναι 4 ατμοσφερων .

και οι ενωσεις σου αν ειναι περιοχη με πιεση καναβι η πολη τερφλον
τα υπολοιπα υλικα πανε με ρακορ συσφηξεις που εχουν μεσα δαχτηλιδι χαλκου η τερφλον.

http://img19.imageshack.us/img19/1151/61169646.png (http://img19.imageshack.us/i/61169646.png/)

niknok
15-02-2012, 22:45
να σαι καλα ρε παναγιωτη!

μονο ενα πραμα δεν καταλαβα.

λες ''δλδ αν εχει δικα του υγρα ο καθρεπτης''.

απο οτι καταλαβενω λειτουργει με κενο αερος. δες τον λιγο και εδω.

http://www.reinhaus.gr/iliaka/iliakoi-thermosifones-solinon-kenou

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
15-02-2012, 23:38
να σαι καλα ρε παναγιωτη!

μονο ενα πραμα δεν καταλαβα.

λες ''δλδ αν εχει δικα του υγρα ο καθρεπτης''.

απο οτι καταλαβενω λειτουργει με κενο αερος. δες τον λιγο και εδω.

http://www.reinhaus.gr/iliaka/iliakoi-thermosifones-solinon-kenou

φιλε δεν το εχω δουλεψει το συστημα αυτο αποτι βλεπω στην φωτο
η καθε καθετη σωληνα ειναι αυτονομη και καρφομενη μεσα στο δοχειο
του μπο'ι'λερ , που παει να πει οτι ολη η θερμοτητα που παρεχετε ειναι απο τον εγκλοβησμενο ζεστο αερα που εχουν ??
σηγουρα η λειτουργια ειναι οπως του υγρου το ζεστο ερχετε πανω και αφου αφησει την ζεστη του στο νερο παγωνη ο αερας βαρενει πεφτη ενω ανεβενει η επομενη μαζα ζεστου αερος .
αρα δεν περνει υγρα ουτε νερο παροχης .
και επιδη δεν εχει σερπατηνα μεσα και η βαλβηδα εκτονωσεις ειναι απευθειαν στο χορο του θαλαμου οπως και το δοχειο διαστολης βηδοσετα καλα να μην σου τρεχει απο εκει .

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
15-02-2012, 23:42
μια ερωτηση ο τοπος αυτος που θα μπει ποσες ατμοσφερες πιεση εχει η περιοχη αν ειναι σε χωριο η πολη ??

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
16-02-2012, 00:16
αν η περιοχη εχει πιεση εστο και 1,5 ατμοσφερα θα σου σηνηστουσα στο σημειο που λεει βαλβηδα ασφαλειας , εκει στην παροχη του κρυου
προ βαλβηδος βαλε για καλο και για κακο και μια σε σειρα αντεπιστροφη γιατι ενω η βαλβηδες εχουν μεσα , ειναι λαστιχακι και μετα απο λιγο καιρο χαλαει
με αυτη μπενει νερο μεσα δεν βγενη . εχει ενα τοξακι στο πλα'ι' και αυτο πρεπει να βλεπει προς το μπο'ι'ιλερ , αν την βαλεις αναποδα δεν θα μπενει νερο .
αυτο σε προφυλασει απο το οτι αν γινει διακοπη νερου με την αποροφυση που κανει το δυκτιο μπορει να σου αδιασει το μπο'ι'λερ με αποτελεσμα να το βαλεις με το ρευμα και να σου καει , και βεβεος μια και δεν ξερουμε τη γηνετε με της κλειστες σερπατηνες αερος , ισος αν δεν εχει μεσα νερο να κρυονουν λιγο και υπαρχει καυσονας να εκτονοθουν και να ανοιξουν . αυτα
αν κατι δεν καταλαβες πεσμου. αυτη ειναι μια αντεπιστροφη βαλβηδα
εμποριου η θα ζητησεις στα υδραυλικα μια τησ FAR ειναι σε νικελ .

http://img580.imageshack.us/img580/2198/71862314.png (http://img580.imageshack.us/i/71862314.png/)

niknok
16-02-2012, 08:20
καλα ρε συ πανο, αλλο χρομα βαλβιδα αντεπιστροφης με ελατηριο δεν βρηκας να βαλεις? χαχαχα!

ευχαριστω ρε φιλε για τον χρονο σου.
να σαι καλα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
16-02-2012, 09:50
καλα ρε συ πανο, αλλο χρομα βαλβιδα αντεπιστροφης με ελατηριο δεν βρηκας να βαλεις? χαχαχα!

ευχαριστω ρε φιλε για τον χρονο σου.
να σαι καλα.

σε νικελ φιλε τη να μας πει εμας.
σε αυτο ανεβαζει και το ηθικο.

niknok
10-11-2012, 11:49
αν και με παιδεψε, τον καταφερα.

2721

και κανει δουλεια.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-11-2012, 12:52
φιλε μου αν μπορουσες να εβαζες απο κατω κοντα στα στοιχεια μια λαμαρινα
λεπτη , νικελ για αντανακλαση του ηλιου , η φιλο λαμαρινας βαμενη μαυρο
που τραβαει τον ηλιο , θα του εδινες γρηγορση στο ζεσταμα .
εστει περναει ο ηλιος αναμεσα και πιανουν οι σωληνες τον ηλιο μονο οσο ειναι η επιφανια τους .
δεν λεω να το κλησεις γυρο και μονοση ηαλοβαμβακα ωστε να δημιουργητε θερμανη στον κλοβο αλλα τουλαχιστον μια λαμαρινα κολιτα με τους σωληνες
απο κατω .
θα εβλεπες μεγαλη και αμεση διαφορα ζεσταματος εστω και με λιγο ηλιο .

niknok
10-11-2012, 13:39
το σκεφτηκα πανο, αλλα φοβαμε τον βορια. και εχουμε εδω εναν βορια, ο θεος να σε φιλαει. ειναι που ειναι ψευτοκατασκευη η βαση, θα μαζευω λαμπες απο την πλατεια.!!!:36_15_9::4_12_13: