PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΛΜΙΚΟΥ

rider
08-09-2009, 23:40
περιμενοντας να ερθει ενα κιτ του delta pulse απο τουρκια, αποφασισα να φτιαξω κατι αλλο μεχρι να ερθει στα χερια μου το κιτ.-(αν και δεν εχει και πολλα να φτιαξεις τελικα, μονο να το βαλεις σε ενα κουτι.)- ψαχνοντας το ιντερνετ, αυτην την ατελειωτη βιβλιοθηκη, βρηκα σε καποιο αγγλοφωνο φορουμ τα σχεδια ενος γειτονα βουλγαρου .το SASCHO καλη του ωρα του ανθρωπου. καταρχην βρηκα το δικο του το πρωτοτυπο σχεδιο....
http://img32.imageshack.us/img32/5061/pijr7.gif
http://img32.imageshack.us/img32/5061/pijr7.gif
και μετα καποιος μπηκε στον κοπο και του το συμαζεψε με την χρηση ενος σχεδιαστικου προγραμματος προφανως...χωρις να αποφυγει τα λαθη ομως.
και λαθη χοντρα γιατι με παιδεψανε μεχρι να βρω ακρη.
ευτηχως που υπηρχε το αρχικο σχεδιο που ειναι σωστο.
http://img30.imageshack.us/img30/5253/sascho.jpg
http://img30.imageshack.us/img30/5253/sascho.jpg
και πανω σε αυτο το λαθος σχεδιο βασιστικε καποιος αλλος να φτιαξει ενα τυπωμενο κυκλωμα που με την σειρα του το φορτωσε αλλα τοσα λαθη...συνολο καπου 10 λαθη μετρησα. αυτο ειναι το τυπωμενο.
http://img196.imageshack.us/img196/2521/sasco65.png
πχ στο σχεδιο λειπει μια διοδος απ το σταδιο του πολλαπλασιασμου και φυσικα λειπει και απ το τυπωμενο, η στο 3140 εχει λαθος στο σχεδιο την εξοδο του στο 1 pin anti gia to 6 και ετσι το εχει και στο τυπωμενο....λειπουν 2 jumpes -γεφυρωσεις, πρεπει να κοψεις τις πιστες σε 2-3 σημεια, και γενικα αν στον ελενχο βασιστεις στο αρχικο σχεδιο θα δουλεψει.. οπως και δουλεψε
ο σχεδιαστης του προτεινει πηνειο 1μ χ 1μ . αλλα δεν εχω φτιαξει ακομα τετοιο...εχω μονο 30...40 ...και 50 cm .φτιαγμενα απο καλωδιο utp και με θωρακιση . επισης αλλαξα και το τρανζιστορ υσχυος του γιατι μου εβγαζε μια περιεργη κυματομορφη με...σκαλοπατακι, οχι καθαρο παλμο οπως ηταν στην βαση του. εβαλα το IRFP254A που ετυχε να εχω απο καποια αλλη κατασκευη και το οποιο εχει εσωτερικη αντισταση 0.14Ω !!! και ειναι φτιαγμενο για βιομηχανικη χρηση σαν διακοπτης. (σε σχεση με την αντισταση του irf840 =0.85Ω ..ειναι πολυ καλυτερα.) το προβλημα λυθηκε τελικα με την μορφη του παλμου και αφου ρυθμιστικε και μπηκε σε κουτι δουλευει αψογα...
συντομα θα βαλω και μερικες φοτο τελειωμενο οπως και αποτελεσματα απο δοκιμες....ισως και ενα κειμενο με τα λαθη που εχει σε περιπτωση που θελησει καποιος να το φτιαξει...πριν λιγο τελειωσα στον υπολογιστη και την προσοψη της κατασκευης που θα τυπωσω αυριο και θα τοποθετησω..
σαν συμπερασμα αν εξαιρεσεις τις δυο μερες που εχασα μια να το κανω να δουλεψει.(κατι που το απολαυσα ομως) ειναι μια πολυ ευκολη κατασκευη, και πολυ καλη σαν μηχανημα. το συνηστω σε οσους θελησουν να το δοκιμασουν.

rider
08-09-2009, 23:46
http://img338.imageshack.us/img338/4471/035bgz.jpg

η πλακετα ετοιμη.

rider
09-09-2009, 07:56
http://img41.imageshack.us/img41/8363/036jj.jpg

http://img38.imageshack.us/img38/3135/042ii.jpg

http://img179.imageshack.us/img179/9806/043b.jpg

http://img297.imageshack.us/img297/1189/044x.jpg

rider
09-09-2009, 08:26
αυτα απο φωτο. τωρα ως προς τις δοκιμες και τα αποτελεσματα ,δεν εχουν τελειωσει ακομα. πιστευω οτι δεν εχω παρει ακομα το 100% του μηχανηματος.
στην αρχη με ειχε απογοητευσει γιατι το δοκιμασα με ενα πηνιο που ειχα φτιαξει για αλλο μηχανημα με μικρη διατομη καλωδιου(0.30 μμ)
τελικα ομως οταν εφτιαξα το πρωτο πηνιο για αυτο το μηχανημα με καλωδιο utp 0.7 mm τοτε φανηκε η διαφορα.
1 ευρο στa 17 cm με το μικρο πηνιο των 30 ποντων. και 15 cm με το πηνιο των 50 εκατοστων. ενα λεπτο του ευρο που εχει διαμετρο περιπου 1 cm (υπαρχουν ακομα) στους 5-6 ποντους.
ενα κουτακι μπυρας στα 50 cm με το μικρο και πανω απο 70 cm με το μεγαλο πηνιο.
την μηχανη μου (transalp) πανω απο 1 μετρο (110 με 120 cm) με το μικρο και πανω απο εναμιση μετρο με το μεγαλο .
επισης χτυπαει το σωμα του καλοριφερ πισω απ τον εξωτερικο τοιχο +50cm
περιπου με το μικρο.
ισως να τα θεωρειτε οτι ειναι λιγα αυτα, αλλα πιστευω οτι δεν εχω παρει
ακομα το 100% του μηχανηματος ...ακομα οι δοκιμες εγιναν με την
ευαισθησια του χαμηλωμενη γιατι οταν το τσιτωσω....γινεται ασταθες...αυτο ειναι κατι που παιρνει βελτιωση. .ειναι αρκετα απλο και προσφερεται για
δοκιμες και πειραματισμους. μεχρι τωρα οι αλλαγες που εχω κανει πανω του
ειναι στο mosfet εξοδου -εβαλα το IFRP254A -, για φετ χρησημοποιησα τα BF245 και προσθεσα και ενα ποτενσιομετρο 100ωμ στην εξοδο του ηχου για να ρυθμιζει την ενταση.ελπιζω να μπορεσω συντομα να το δοκιμασω και σε χωμα.μεχρι τοτε θα εχω φτιαξει και ενα πηνιο 1χ1 μετρο.

Geo
09-09-2009, 08:37
Παιξε με την αντισταση Damper. Εαν βρεις ενα ποτενσιομετρο 1Κ/1W βαλτο και βρες την ακριβη τιμη για καθε πηνιο. Το παραπανω μηχανακι εχει καλυτερες δυνατοτητες, αν και σχεδιαστηκε περισοτερο για μεγαλο πηνιο. Ακομα πολλες φορες οταν χρησιμοποιεις φετακια στη δειγματοληψια, καλο ειναι να αποφευγεις τα BF245C και να χρησιμοποιεις τα Α η Β γιατι εχουν διαφορετικο κατωφλιο.

georges
09-09-2009, 08:52
αδερφε μπραβο.
που τη βρισκεις τετοια διαθεση?
δωσε και λιγο ορεξη απο δω.
γιατι τωρα τελευταια ουτε καλωδιο δεν εχω ορεξη να κολλησω.

rider
09-09-2009, 08:54
με την αντισταση δεν εχω ασχοληθει ακομα...θα βαλω μια αντισταση 1k, 2w στην πλακετα και με το ποτενσιομετρο παραλληλα θα βρω ποια ταιριαζει σε καθε πηνιο. και την αντισταση που χρειαζεται θα την βαλω πανω στο πηνιο ωστε οταν αλλαζω πηνια να εχουν παντα την σωστη αντισταση.
επειδη δεν εχω ασχοληθει αλλη φορα, πως γινεται η ρυθμιση αυτη?τι αλλαζει οταν αλλαζει η αντισταση και ποιο ειναι το σημειο που πρεπει να την αφησω?
οσο για το bf245 , δοκιμασα και το 4066 στην θεση τους. το εβαλα σε μια βαση και σε μια μικτη διατρητη πλακετα και με τα ποδαρακια να βγαινουν απο την μια πλευρα τα εβαλα στην αντιστηχη θεση των fet. δουλεψε αλλα δεν εκανα δοκιμες με αυτο.το εφτιαξα οταν προσπαθουσα να το κανω να δουλεψει. επισης εχω αφαιρεσει τους πυκνωτες 470n στην εισοδο του ενισχητη μετα τα fet. εχει μεγαλυτερη ευαισθησια ετσι αλλα πιθανον να επιρεαζει την σταθεροτητα του.ειναι κατι που θελει να το δω ξανα.

agriniotis
09-09-2009, 08:59
πως τα καταφερατε και το εχετε ξεχιλωση ετσι..

rider
09-09-2009, 09:04
αδερφε μπραβο.
που τη βρισκεις τετοια διαθεση?
δωσε και λιγο ορεξη απο δω.
γιατι τωρα τελευταια ουτε καλωδιο δεν εχω ορεξη να κολλησω.

πιθανον να εχουν συγκλινει οι πλανητες μου....:y16:
και εγω ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με κατασκευες...σε σημειο που σκευτομουν να αδειασω και τα συρταρια μου με τα εξαρτηματα...
απο μια αφορμη που μου εδωσε ενας φιλος, μπηκα στο ιντερνετ να ψαξω...το βρηκα πολυ ενδιαφερων κυριως γιατι πριν πολλα χρονια που ηθελα να φτιαξω εναν ανιχνευτη, δεν υπηρχε ουτε σχεδιο ουτε υλικα ..μονο κατι πολυ απλα bfo σε καποια περιοδικα...τωρα με το ιντερνετ εχεις στη διαθεση σου τα παντα. ηδη εχω μαζεψει καπου 1 giga στον υπολογιστη μου με αερχεια, σχεδια και φωτο για τους ανιχνευτες. και τα υλικα...βρισκεις τα παντα. αποπου θες...οτι θες..ακομα και τα πιο εξειδικευμενα ερχονται στην πορτα σου. ηδη εχω φτιαξει 3 μηχανηματα,και δουλευω πανω σε αλλα 2 ενω κοιταω ποιο αλλο θα φτιαξω μετα....ισως καποιο με προγραματιζομενο ic ...
μαρεσει ομως το παρειστικο κλιμα που εχετε στο φορουμ...με πειραγματα και χιουμορ...ελπιζω να μπορεσω να ερθω και στην συναντησηνα τα πουμε και απο κοντα...
καλη συνεχεια

rider
09-09-2009, 09:05
πως τα καταφερατε και το εχετε ξεχιλωση ετσι..

δεν ξερω γιατι εγινε...αλλα δεν ξερω και πως γινεται να το μαζεψουμε...ισως γιατι ειναι μεγαλες οι φωτο...αν και ειναι απο κινητο και χωρις καλη ποιοτητα

georges
09-09-2009, 10:19
ωρεεεεεεεεε ριντερ.!!

δεν παρατας τα παλμικα να φτιαξεις κανενα αποστατικο γιατι απο αυτα εχουμε καημο.!!
παλμικα να φαν και οι κοτες.!
ο αγρινιοτης εχει κανα δυο τρια.
καμια δεκαρια ο σπυρος 2-3 εγω 5-6 ο γεο.
καμια εικοσαρια οι υπολιποι.!!
καμια 50αρια κονσερβοπαφιλα μαζεμενα ο θειος.!!:011::011:
γεμισα ο τοπος και ουτε μια λιρα δεν βγαινει αποξω.!!

Apogonos
09-09-2009, 10:35
καλά ρε Γιώργη με παλμικό θα βγάλεις λίρες??
εγώ με το δικό μου βρήκα νερό όταν έβαλα την τσάπα όχι να μην λέτε ότι ο βούλγαρος δεν βαράει 3 μέτρα που λέει ο κατασκευαστής :011::011::011::011:

rider
09-09-2009, 10:50
Δηλαδη αποστατικα δεν εχετε???

agriniotis
09-09-2009, 10:53

χαχαχαχαχαχαχαχα ωραια ερωτιση απο καποιον που εχει..

Apogonos
09-09-2009, 11:01

ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΕ ΕΧΟΥΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :meuh::meuh::meuh:

georges
09-09-2009, 12:01
εχεις τακια?
αμα εχεις ερχομαι κατα εκει για αντιγραφη.!:011:

ριδερ σαν να με καλυψε ο αγρινιοτης .!!

αποστατικα με αρχ...δια λεμε .
οχι μακακιες .!!!
απο μακακιες γεματος ο τοπος.!!

rider
09-09-2009, 12:19
δεν ξερω βρε παιδια...ενας φτωχος και μονος ηλεκτρονικος ειμαι... δεν γνωριζω απο τετοια πραγματα...αυτα ειναι του διαολου εργαλεια...εχουν το 666 πανω τους...φτου φτου μακρια. δεν τα πιανω στα χερια μου....

περα απ την πλακα νομιζω , οτι το θεμα αποστατικο εκτος απο κοροιδια΄και φυσικα χρημα, ειναι και μεγαλο πεδιο ερευνας και πειραματισμων για οποιον θελει να ασχοληθει. και για μερικους το χρημα δεν ερχεται σκαβοντας αλλα πουλοντας τον κοπο τους και τις ιδεες τους.(καμια φορα οχι σπανια και....αερα κοπανιστο)

agriniotis
09-09-2009, 12:53
http://img40.imageshack.us/img40/6381/167zv.th.jpg (http://img40.imageshack.us/i/167zv.jpg/)

λοιπον παρε μια προκαταβολη να γινεις πλουσιος και εσυ σαν και εμας και μην ακουσω πως ψωφισαν τα κουταβακια...

georges
09-09-2009, 13:30
συντοπιτη αγρινιοτη.
σαν καλπικες μου φαινονται.!
:011:
αλλα αν ειναι αληθινες χαλαλισου βρε μαγκα.!!:027::027:
λιγες ειναι ομως φιλε.!!:035:

Apogonos
09-09-2009, 13:31
εχεις τακια?
αμα εχεις ερχομαι κατα εκει για αντιγραφη.!:011:

Aποστατικό που να δουλεύει δεν έχουμε όμως :011::011::011::011:

georges
09-09-2009, 13:45
καλος βρε .!!

Geo
09-09-2009, 15:15
με την αντισταση δεν εχω ασχοληθει ακομα...θα βαλω μια αντισταση 1k, 2w στην πλακετα και με το ποτενσιομετρο παραλληλα θα βρω ποια ταιριαζει σε καθε πηνιο. και την αντισταση που χρειαζεται θα την βαλω πανω στο πηνιο ωστε οταν αλλαζω πηνια να εχουν παντα την σωστη αντισταση.
επειδη δεν εχω ασχοληθει αλλη φορα, πως γινεται η ρυθμιση αυτη?τι αλλαζει οταν αλλαζει η αντισταση και ποιο ειναι το σημειο που πρεπει να την αφησω?
οσο για το bf245 , δοκιμασα και το 4066 στην θεση τους. το εβαλα σε μια βαση και σε μια μικτη διατρητη πλακετα και με τα ποδαρακια να βγαινουν απο την μια πλευρα τα εβαλα στην αντιστηχη θεση των fet. δουλεψε αλλα δεν εκανα δοκιμες με αυτο.το εφτιαξα οταν προσπαθουσα να το κανω να δουλεψει. επισης εχω αφαιρεσει τους πυκνωτες 470n στην εισοδο του ενισχητη μετα τα fet. εχει μεγαλυτερη ευαισθησια ετσι αλλα πιθανον να επιρεαζει την σταθεροτητα του.ειναι κατι που θελει να το δω ξανα.

Εαν βαλεις τον παλμογραφο θα το καταλαβεις απο την κυματομορφη. Ομως μια απλη λυση ειναι να παιζεις με το ποτενσιομετρο και να τσεκαρεις την αποσταση ανιχνευσης. Στην μεγαλυτερη αποσταση, μετρας και αντικαθιστας με μια σταθερη αντισταση....

rider
09-09-2009, 17:48
εχω παλμογραφο , αλλα σε ποιο τμημα της κυματομορφης να κοιταξω? μια δοκιμη που εκανα παντως στα γρηγορα μολις γυρισα απ την δουλεια, με μια αντισταση 1κ παραλληλα με την 470ωμ του εδωσε αλλους 5 ποντους περιπου στο ευρο...με το μικρο το πηνειο.οσο παει και γινεται καλυτερο.
thanks man ...:dft012:

rider
09-09-2009, 17:55
κοιταξα και το fet...στον πρωτο παλμο εχω το c και στον δευτερο το a .θα το αλλαξω και αυτο.
επειδη τελικα εβαλα τριμερ στον δευτερο παλμο deley και ποτενσιομετρο στην προσοψη για τον πρωτο, ποια ειναι η καλυτερη αποσταση αναμεσα στους 2 παλμους? τωρα εχω μια αποσταση περιπου οσο ειναι το πλατος τους.

rider
09-09-2009, 17:58
http://img40.imageshack.us/img40/6381/167zv.th.jpg (http://img40.imageshack.us/i/167zv.jpg/)

λοιπον παρε μια προκαταβολη να γινεις πλουσιος και εσυ σαν και εμας και μην ακουσω πως ψωφισαν τα κουταβακια...

σε ευχαριστω για την προσφορα.... ποσο λες να πιανει μια φωτο με λιρες????

Geo
10-09-2009, 00:08
κοιταξα και το fet...στον πρωτο παλμο εχω το c και στον δευτερο το a .θα το αλλαξω και αυτο.
επειδη τελικα εβαλα τριμερ στον δευτερο παλμο deley και ποτενσιομετρο στην προσοψη για τον πρωτο, ποια ειναι η καλυτερη αποσταση αναμεσα στους 2 παλμους? τωρα εχω μια αποσταση περιπου οσο ειναι το πλατος τους.

Ποσο ειναι το πλατος τους???

rider
10-09-2009, 22:27
sory για την καθηστερηση αλλα λογο της καθιερωμενης ενδουπηρεσιακης τσιπουροκατάνυξης ....δεν μπορεσα να μπω νωριτερα.
το πλατος του παλμου ειναι περιπου50μs και λεω περιπου γιατι δεν ειναι ψηφιακος.ενας παλιοhameg 2x20 ειναι.

Geo
11-09-2009, 00:41
sory για την καθηστερηση αλλα λογο της καθιερωμενης ενδουπηρεσιακης τσιπουροκατάνυξης ....δεν μπορεσα να μπω νωριτερα.
το πλατος του παλμου ειναι περιπου50μs και λεω περιπου γιατι δεν ειναι ψηφιακος.ενας παλιοhameg 2x20 ειναι.

Ο δευτερος παλμος να ειναι τουλαχιστον 200++ μs μετα το τελος του πρωτου. Σε πολυ βαρυ εδαφος θα το κατεβαζεις.

rider
11-09-2009, 16:04
εγινε και αυτο.....δεν βλεπω διαφορα αλλα το αφηνω ετσι.
γνωριζει καποιος αν υπαρχει σε αυτο η σε καποιο αλλο φορουμ,ελληνικο η αγγλικο η και ρωσικο ,μια και ολα μεταφραζονται πια... η σε καποια σελιδα ενας οδηγος για το πως πρεπει να ρυθμιζεται ενα παλμικο? ενας πληρης οδηγος...απο την αντισταση dumper την ρυθμιση του offset,τους χρονους των παλμων και τι να προσεχουμε και τι να αποφευγουμε....εχετε δει κατι ?
φιλε geo σε ευχαριστω που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου.

Geo
12-09-2009, 00:00
εγινε και αυτο.....δεν βλεπω διαφορα αλλα το αφηνω ετσι.
γνωριζει καποιος αν υπαρχει σε αυτο η σε καποιο αλλο φορουμ,ελληνικο η αγγλικο η και ρωσικο ,μια και ολα μεταφραζονται πια... η σε καποια σελιδα ενας οδηγος για το πως πρεπει να ρυθμιζεται ενα παλμικο? ενας πληρης οδηγος...απο την αντισταση dumper την ρυθμιση του offset,τους χρονους των παλμων και τι να προσεχουμε και τι να αποφευγουμε....εχετε δει κατι ?
φιλε geo σε ευχαριστω που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου.

Ο δευτερος παλμος εχει αφαιρετικες ιδιοτητες. Θα δεις την λειτουργια του σε ισχυρα παρασιτα (συνηθως ηλεκτρομαγνητικα). Μην τον βαζεις ποτε πολυ κοντα στον πρωτο, θα αφαιρεσει το σημα. Οσον αφορα τα σαιτ... Ναι. Ελληνικο.... ελα στη συναντηση
:011::011:

rider
13-09-2009, 22:24
σκοπευω να ερθω...που θα ξαναβρεθουν τοσα πολλα λαμογια μαζεμενα αλλη φορα???
αλωστε ειμαι κοντα. το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να χασω το κυνηγι εκεινη τη μερα...αλλα ισως να γινουν και τα δυο...:dft012:

goldmaniac
13-09-2009, 22:36
ναι ναι θα κυνηγας εμας:011::011:

Geo
13-09-2009, 23:47
σκοπευω να ερθω...που θα ξαναβρεθουν τοσα πολλα λαμογια μαζεμενα αλλη φορα???
αλωστε ειμαι κοντα. το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να χασω το κυνηγι εκεινη τη μερα...αλλα ισως να γινουν και τα δυο...:dft012:

Δηλαδης ποσο κοντα εισαι???

rider
14-09-2009, 08:08
μια πορτα που λενε.....:dft012:

Geo
14-09-2009, 08:50
μια πορτα που λενε.....:dft012:

Καλα φοβασαι να πεις που η ποσο κοντα ειναι αυτη η πορτα :011::011:

rospy
14-09-2009, 08:59
Απο Λαρισα θα ειναι το ΛΑΜΟΓΙΟ..........Και ακομα δεν με εχει παρει να βρεθουμε

:027::027::027::027::027::027::027::027:

georges
14-09-2009, 10:26
καλα .!
μη μυρισετε συναδελφο αρρωστο με τα μηχανακια.!
να τον αφομοιωσετε ταχεως .!!:011::011:

georges
14-09-2009, 10:32
και εσυ rider μη κυνηγας πολυ !
το λιπος απο τα κυνηγια βουλωνει τις αρτηριες.!!

rider
14-09-2009, 14:00
αυριο 15 του μηνος αρχιζει το κυνηγι(γουρουνια λαγοι και....λαγουδακια :dft012:)... αναχωρω το βραδυ και αν ολα πανε καλα, επιστρεφω τεταρτη....αν ολα πανε πολυ καλα....επιστρεφω την κυριακη. :011:
προβλεπεται κατασκηνωση και διανυκτερευση στο βουνο και με την ευκαιρια θα παρω μαζι μου τα δυο μου μηχανηματα (το βουλγαρικο παλμικο και το tarsos) . για δοκιμες και αξιολογηση σε χωμα.
καλα να περνατε και τα λεμε οταν γυρισω.

georges
14-09-2009, 14:17
καλο κυνηγι και το αγριογουρουνο κανονισετο για τη συναντηση.!!

στο παλιοθειο -Σπυρο και Γιωργο δεν θα δωσεις ουτε μεζε.!!:011::011:

Apogonos
14-09-2009, 15:33
Rider φέρτα και τα τρώω εγώ που δεν μου βουλώνει τίποτα γιατί ξέρω από αποχετεύσεις :011::011::011::011:

georges
14-09-2009, 20:51
καλα εσυ .!
μη χασεις μεζε.!!!:011::011:

Καραβιτης Ι.
14-09-2009, 21:49
Φιλε Απογονε Λ.Σ.
το ουρικο οξυ δεν βουλωνει τις αποχετευσεις
τις φθειρει και τις καταστρεφει τελικα .
και παραγει και πετρες στα νεφρα σ οσους εχουν προδιαθεση.
Αυτο ισχυει και για τα τσιπουρα και αλλα τινα εδεσματα ων η καταχρηση καλον ειναι να αποφευγεται.
Η ιατρικη επιστημη στην υπηρεσια των Ψαχτηριων.

Ερρωσθε,
Κ.Ι.

rider
16-09-2009, 21:57
Well.....
τελικα το μηχανημα αυτο ειναι οντως σχεδιαζμενο για μεγαλα πηνια. οπως λεει και στο σχεδιο του για 1χ1m η 1.5 χ 1,5m.. αν και το μεγαλυτερο που δοκιμασα ειναι μονο 50 εκτ. διαμετρο εχει μεγαλη διαφορα με το μικρο των 25 εκτ...εναν ντενεκε(τους γνωστους ...απο τυρι)στο 1.4 μετρο και μια μεγαλη μεταλικη επιφανεια, μια πορτα στο 1,8 μετρα.
επρεπε να ειχα φτιαξει και ενα 1χ1 για να το δοκιμασω εξω γιατι τετοιο πηνιο δεν δοκιμαζεται σε κλειστο χωρο.....ισως το σ/κ να γινει και αυτο.
και παλι λεω οτι δεν εχω παρει το 100% του μηχανηματος. νομιζω οτι με ενα πηνιο 1χ 1 μτρ θα δειξει τις δυνατοτητες του.
και να ρωτησω επ αυτου τους γνωριζοντες....να το φτιαξω με θωρακιση η δεν χρειαζεται???

goldmaniac
16-09-2009, 22:05
τι ενοεις λεγοντας θωρακιση??

rider
16-09-2009, 22:36
τι λενε θωρακιση σε ενα πηνειο?
το shielded coil ειναι ποιο κατανοητο??

rospy
16-09-2009, 22:51
:011::011::011::011::011::011::011:

Οχι φιλε δεν θελει...

goldmaniac
16-09-2009, 22:52
μαλλον δεν καταλαβαινομαστε φιλε
μιλας για τελλαρο και την θωρακιση σε τι??
θα δουλεψεις πηνιοσυρμα η καλωδιο? θα θωρακισης των σωληνα?? τι απο ολα??

rospy
16-09-2009, 22:54
:011::011::011::011:

Γεια σου ΓΕΡΟΜΑΝΙΑΚ

rider
16-09-2009, 23:00
να ξαναγραψω την ερωτηση τοτε...
σκοπευω να φτιαξω ενα πηνιο 1χ1μ και ΡΩΤΑΩ αν ειναι απαραιτητο να το θωρακισω με τον γνωστο τροπο που θωρακιζονται τα πηνια των παλμικων, η δεν χρειαζεται να το κανω.το υλικο που θα χρησιμοποιησω ειναι καλωδιο utp 0,7 mm. δεν ανεφερα σωληνα .ουτε σκοπευω να το βαλω μεσα σε καποιον σωληνα.

goldmaniac
16-09-2009, 23:12
φιλε μπερδευτηκα επειδη αναφερες πηνιο 1Χ1 που ειναι τα τελλαρα
δεν χρειαζετε καμμια θωρακιση,και ειδικα το utp καλο ειναι να το αποφευγεις
αυτα τα καλωδια ειναι θωρακισμενα για λειτουργεια μεχρι 270 mhz,και θα εχεις 30% μειωση στον παλμο που εκπεμπη
προσπαθησε να βρεις το ανεστραμενο καλωδιο 0,8,παλια που βαζαν σε εσωτερικες εγκαταστασεις τηλεφωνου,η δουλεψε το κοινο πηνιοσυρμα

rider
16-09-2009, 23:26
υπαρχουν utp με θωρακιση και χωρις ...και αυτα που εχουν αν την βγαλεις μπορεις να την χρισημοποιησεις για να θωρακισεις μικροτερα πηνια..εχουν την διαμετρο που θελω(ο,7) οσο λεει το σχεδιο δηλαδη και το κυριοτερο...εχω αρκετο .
τεσπα....τωρα σκευτηκα οτι αν το φτιαξω θα το δοκιμασω χωρις θωρακιση και μετα θα το δοκιμασω θωρακισμενο. αν δω διαφορα θα την βγαλω.
over and out. καληνυχτα σας.

rider
24-09-2009, 08:28
ετοιμο και το τελαρο (1χ1). --700μΗ, 4,5 Ω --η δοκιμη εγινε σε αυλη και υπηρχαν μεταλικα αντικειμενα σε κοντινες αποστασεις,αλλα παρολλα αυτα φανηκε η διαφορα. με το πηνιο αναρτημενο σε μια ομπρελα κηπου πιανει το κουτι 1κιλου μπογιας στο μετρο, ενα βερνικι camel στο μισο με 60 ποντους και ενα φτιαρι στο εναμιση μετρο. σιγουρα σε ανοιχτο χωρο χωρις μεταλα κοντα του θα ειναι ακομα καλυτερα.
ηθελα να ρωτησω... μεγαλωνοντας το πηνιο, η αντισταση dumper πρεπει να μεγαλωσει η να μικρηνει? και αν συνδεσω το τελαρο μεσα στο εργαστηριο που υπαρχουν μεταλικα ανικειμενα γυρω ,για να ρυθμισω την αντισταση,θα επιρεασουν τον παλμο?η πρεπει να γινει σε ανοιχτο χωρο?

rider
24-09-2009, 20:02
παρατηρησα σημερα οτι ενα κερμα των 2 λεπτων που ειναι σχεδον χαλκινο, οταν το πλησιαζω καθετα στο πηνιο το πιανει σε διπλασια + αποσταση απ οτι το πιανει οταν το πλησιαζω παραλληλα με τον δισκο. με τα νομισματα των 1 και 2 ευρω συμβαινει το αντιθετο...παραληλα τα πιανει απο μακρια ενω καθετα πρεπει να πλησιασει πολυ για να τα δει..
δοκιμαστε το και αν ξερει καποιος την εξηγηση ας την πει.

goldmaniac
24-09-2009, 20:16
ετοιμο και το τελαρο (1χ1). --700μΗ, 4,5 Ω --η δοκιμη εγινε σε αυλη και υπηρχαν μεταλικα αντικειμενα σε κοντινες αποστασεις,αλλα παρολλα αυτα φανηκε η διαφορα. με το πηνιο αναρτημενο σε μια ομπρελα κηπου πιανει το κουτι 1κιλου μπογιας στο μετρο, ενα βερνικι camel στο μισο με 60 ποντους και ενα φτιαρι στο εναμιση μετρο. σιγουρα σε ανοιχτο χωρο χωρις μεταλα κοντα του θα ειναι ακομα καλυτερα.
ηθελα να ρωτησω... μεγαλωνοντας το πηνιο, η αντισταση dumper πρεπει να μεγαλωσει η να μικρηνει? και αν συνδεσω το τελαρο μεσα στο εργαστηριο που υπαρχουν μεταλικα ανικειμενα γυρω ,για να ρυθμισω την αντισταση,θα επιρεασουν τον παλμο?η πρεπει να γινει σε ανοιχτο χωρο?
προσεξε μην την μικρινης πολυ,μετα θα θες μπαταρια αυτοκινητου
και οσο για τα νομισματα ειναι διαφορετικα μεταλλα,και παιζη ρολλο τι μεταλλα απομονωσες για να μην σφυριζη

goldmaniac
24-09-2009, 20:17
και ενα λαθος που γινετε με τα τελλαρα,ποτε δεν πρεπει να το χειριζετε ενας,παντα δυο,ενας το τελλαρο,και αλλος τα υπολοιπα σε αποσταση

rider
24-09-2009, 20:24
και οσο για τα νομισματα ειναι διαφορετικα μεταλλα,και παιζη ρολλο τι μεταλλα απομονωσες για να μην σφυριζη
μα μιλαω για διαφορετικη συμπεριφορα στο ενα μεταλο με το αλλο. αν ηταν αυτο που λες θα μειωνοταν η ευαισθησια πχ, οπως και αν το τοποθετουσα. οσο για τα τελαρα....δοκιμες κανω στο σπιτι...ενοειτε οτι στο ψαξιμο για να παρεις τις μεγιστες δυνατοτητες θα πρεπει να ειναι δυο ατομα ....:3D05:(ωραιες φατσουλες)

indiana jones
10-10-2009, 10:18
kalhmera.
Emeis pou eimaste (skeparia) sta hlektronika mporoume na kataskeuasoume kati paromio.
An nai pws mporoume na ksekinhsoume.
1.Prepei na parageiloume to kit, den hparxei kapoios na to kataskeuasei bash tou sxediou kai poso tha kosthsei.
2.Bohtheia apo to forum gia arxarious prosferete,(to leo auto giati opoios den kserei rwtaei polla kai ginete ligo baretos),h agorazeis ena etoimo kai telos.
3.Ante na mathoume kai kati (exo ena kolhthrh kai mia hlektrokolish san arxh kala tha einai).
Filika me xioumor
indiana jones

:36_2_49:

panais
10-10-2009, 13:29
νομιζω οτι ξεκινας λαθος.
πρωτα πρεπει να εχεις σφυρι, πενσα και συρμα ( τα βασικα ελληνικα εργαλεια ( χιουμορ))
υπαρχουν παιδια εδω που θα σε ενημερωσουν πληρως πως να το κατασκευασεις, αλλα ειπες οτι δεν ασχολεισαι με ηλεκτρονικα,
παλι καποιοι φιλοι απο εδω θα σε βοηθησουν, αν ανατρεξεις λιγο πισω στα μηνυματα θα δεις ποιοι ασχολουνται και αν τους ζητησεις καποια βοηθεια δεν θα σου την αρνηθουν

indiana jones
10-10-2009, 15:04
Loipon as ksekiniso thn douleia.
Mhn paraponieste to egrapsa oti tha opoios rotaei ginetai baretos.
Opos ta protakia sto sxoleio T KAI O TO P KAI I PI olo mazi (MPALA).
Bohtheia apo ton rider ,Geo,rospy,admin,GeorgeGW,kai olous tous allous pou exoun gnwsh,gia ta prwta bhmata.

kokaki@gmx.net

Filika
indiana jones:10_4_6:
arxisa thn meleth

django
10-10-2009, 18:51
Loipon as ksekiniso thn douleia.
Mhn paraponieste to egrapsa oti tha opoios rotaei ginetai baretos.
Opos ta protakia sto sxoleio T KAI O TO P KAI I PI olo mazi (MPALA).
Bohtheia apo ton rider ,Geo,rospy,admin,GeorgeGW,kai olous tous allous pou exoun gnwsh,gia ta prwta bhmata.

kokaki@gmx.net

Filika
indiana jones:10_4_6:
arxisa thn meleth

Μαλλον τα μαστορια , το αφηνουν για μετα τη συναντηση φιλε , γιατι το εχω ζητησει , απο τις πρωτες μερες που ανοιξε το φορουμ.
Αν μπορεις , σε παρακαλω , χρησιμοποιησε Ελληνικους χαρακτηρες οταν γραφεις . Ειναι πιο ευαναγνωστοι .

indiana jones
10-10-2009, 18:56
den peirezei as perimenoume ligo.
Oso gia tous ellhnikous xarakthres den kserw an alazei giati exw germaniko windows xp.
filika
indiana jones

goldmaniac
10-10-2009, 19:01
παιδες,ξεκινατε αναποδα την ερωτηση
για να κατασκευασετε ενα παλμικο,το βασικο ειναι να γνωριζετε να διαβαζετε σχεδιο,και να αναγνωριζετε υλικα,μεχρι εδω εχετε καποιες βασικες γνωσεις?

indiana jones
10-10-2009, 19:11
Xolomo to blepo den to katexo to a8lhma .
Apla rotao ean einai eukolo na mpoume sto nohma kai na dimiourgisoume kati me thn boh8eia sas.
filika
indiana jones

goldmaniac
10-10-2009, 19:23
φιλε το να κατασκευασης ενα παλμικο δεν ειναι ευκολο πραγμα,και χωρις καν τις βασικες γνωσεις
αν ομως παλι εχετε το παθος για κατασκευες,μπορειτε να ξεκινησετε με απλα πραγματα,και ενα βιβλιο ηλεκτρονικης για αρχαριους θα σας βοηθηση στην πορεια
http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&the1id=59&open1=59&page=1&theid=32&thepid=150

rider
10-10-2009, 22:56
η εξ ολοκληρου κατασκευη ενος ανιχνευτη δεν ειναι και οτι πιο καταληλο για καποιον αρχαριο. απαιτουνται βασικες γνωσεις των ηλεκτρονικων,που τις αποκτα καποιος διαβαζοντας και με την πειρα...τον καιρο που ημουν νεος, ξεκινησαμε να φτιαχνουμε ραδιοφωνικους σταθμους,-πομπους-στα μεσαια και στα fm- χωρις γνωσεις. ρωτωντας και βοηθοντας ο ενας τον αλλον.και το κυριωτερο πειραματιζομενοι. οσοι ειχαν πραγματικο ενδιαφερων συνεχισαν και ηταν αφορμη αυτο το χομπυ για να σχοληθουν και επαγκελματικα με τα ηλεκτρονικα. γνωριζω αρκετους....οπως τον φιλο μου τον panais
αν θελεις να σχοληθεις και εχεις μερακι με τα ηλεκτρονικα να ασχοληθεις . με κατι απλο στην αρχη... να δεις πως γινεται....ενα απλο κιτ...μια γενητρια πχ που μπορει να σου φανει αργοτερα και χρησιμη.η και εναν μικρο ανιχνευτη που υπαρχει σαν κιτ ,που μπορεις να τον κρατησεις και σαν pin point. αν θελεις μονο και μονο να αποκτησεις εναν ανιχνευτη χωρις να πληρωσεις πολλα, μην περιμενεις να φτιαξεις το σουπερ μηχανημα σαν αρχαριος, οσο βοηθεια και να σου δωσουμε εδω μεσα.
τα ετοιμα κιτ σαν του τουρκου ειναι μια καλη λυση..μενει μονο να τα βαλεις σε ενα κουτι και να συνδεσεις τα παρελκομενα...δεν εχει τιποτα να φτιαξεις ομως. υπαρχουν οι διευθηνσεις, και οποια πληροφορια θες για να κανεις την παραγκελια...και ψαχνοντας θα βρεις και αλλα κιτ ετοιμα.

αν λοιπον θες να ασχοληθεις για να μαθεις....ξεκινα να διαβαζεις, και να φτιαχνεις-απλα πραγματα για αρχη. αν θες μονο να αποκτησεις εναν ανιχνευτη να σου δωσουμε διευθηνσεις για να κανεις την παραγκελια σου.

django
10-10-2009, 23:55
Επαναλαμβανομαι και δεν ειναι το καταλληλο θεμα αυτο !
Εμεις οι αρχαριοι , πρεπει πρωτα να μαθουμε , ποιες οι διαφορες μεταξυ των διαφορων τυπου ανιχνευτων ( παλμικοι , πχ και αλλοι (?) ) , τι ειναι γεννητρια dds , τι κανει το ενα διαφορετικα απο το αλλο και γιατι ( χονδρικα ) γιατι ενα τελλαρο δουλευει διαφορετικα απο ενα δισκο , τετοια πραγματα. Λο-λα Λολα κλπ .

indiana jones
11-10-2009, 01:10
File mou rider logika auta pou grafeis.
Alla h paroimia leei oti sto gourouni den paei koudouni,edw pou ftasame an arxisoume apo thn arxh pisteuo oti otan ftaso 65 xronon kai paro thn suntaksh isws na ta exw kataferei ews tote.
Gia emas tous neous kai se kouti na ta baloume kati einai kai auto.
P.X shmera olh mera asxoloume me to Sprint Layout,olh mera grames trabao kai den bgazo akrh,ase pou me ponesane ta matia sto pc.
Ean thelete na boh8hsete ,kala einai kai ta link pou tha mas dwsete gia kamia paragelia gia kapoio kit.
Alla kai sthn poreia tha xreiastoume boh8eia mhn mas mhnoun ta kit sta rafia.
Kapote pou asxoli8hka me ta doriforika h8ela na ta krathso ola gia mena ase pou sta forum uphrxe toso mustikothta pou eprepe na peraseis apo psilo koskhno gia na gineis melos ,shmera des ti ginete guro mas.
Katalabeneis ti leo isws se ligo kairo ta kit auta na ta agorazeis apo to periptero.
Kai isws h koutsh Maria ths geitoneias anti gia pathritsa na gurizei me kanena palmiko sto xeri.
Filika (xoris pareksigiseis)
indiana jones
:36_21_5: :36_11_4:

GoldHunter
11-10-2009, 01:16
Ποτε ασχοληθηκες με τα δορυφορικα φιλε μου??..ρωταω να δω αν εισαι απο τους παλιους και μηπως συμπεσαμε σε κανενα φορουμ!:36_2_1:

indiana jones
11-10-2009, 08:36
Apo 1998 file mou ta 8umase ta prota forum?
N**A NOW
GR*EK PO*ER
Kai polla alla.

Filika
indiana jones

:36_2_1:

goldmaniac
11-10-2009, 09:12
φιλε ιντιανα ξεκινα απο εδω
http://www.hlektronika.gr/
ειναι στα ελληνικα με πολλες κατασκευες και αποριες απο αρχαριους,με πινακες αντιστασεων και πυκνωτων και πολλα αλλα

indiana jones
11-10-2009, 09:31
Euxaristo file mou .
Extes arxisa to psaksimo kai apo thn selida auth katalaba merika pragmata.
Opos egrapsa kai poio kato arxisa me to prog Sprind Layout 5.0 gia sxediasmo PCB (mhpos trexo ligo grhgora).
Ena arxeio se lay tha boh8ouse ligo(mhn arxiso kai shmera ths grames).
Kai an katafero auto pou thelo ti ginete meta.?(mhn xalaso kai to sidero ths gynaikas mou).

Giati meta exei :36_2_49:
Filika
indiana jones

goldmaniac
11-10-2009, 09:51
για ποιο ευκολα ξεκινα με το eagle ειναι σχεδιασμου με ολοκληρη βιβλιοθηκη και ποιο κατανοητο οσο για βοηθεια σε αρχειο κατεβασε εδω
http://rapidshare.com/files/291447605/deltapi_v1_treiti.zip.html

indiana jones
11-10-2009, 10:12
Ok file tha paw ton pitsirika sthn mpala kai to apogeuma exei psaksimo.

Filika
indiana jones

GoldHunter
11-10-2009, 11:14
Αυτα μαλλον ειναι μεταγενεστερα ..της ιδιας εποχης βεβαια ..ολα εξελισονταν πολυ γρηγορα!
Ημουνα στα δορυφορικα πριν ακομα βγει το φιλμνετ και γινει νοβα οταν βαζαμε με το τηλεκοντρολ τους κωδικες στα σουηδικα και μετα βγηκαν ξαφνικα τα συστηματα κλειδωματος και καθωμασταν μερονυχτα ονλινε να μαθουμε να αναλυουμε τα μπιτς και να τα μηδενιζουμε χειροκινητα πριν ακομα βγει το πρωτο απλο νυλλ καρτ!:36_2_1:
Να και ενα αναμνηστικο της εποχης
http://img515.imageshack.us/img515/4282/img107f.th.jpg (http://img515.imageshack.us/i/img107f.jpg/)

indiana jones
11-10-2009, 14:46
An den kano lathos ATMEL den einai auto.
Sthn dikia mas epoxh eixame ths goldwafer kai ths C ,kales epoxes den tha ksexaso ton proto klono pou ekana olh nuxta den khmh8hka.
Tora eixei megalh ekseliksh to thema auto.
Opos egrapsa kai prin twra egine soupa oloi einai me ena prog kai kamia 500 kartes sthn tseph,kai me merikous server gia na bgaloun paradaki.
Tora to piato kremete apo mia bida kai den me shnginei na to kano oso dixnei kala einai.
As mhn ksefigoume apo to thema kalo to arxeio apo ton admin an den dwso shmeia zwhs isws fao ta moutra mou panw sto pc apo to psaksimo.
To ksero den thelo na gino baretos kai na rotao sunexeia giafto as psakso ligo kai egw(alla ka8e boh8eia dekth).
Filika
indiana jones
:36_22_8:

GoldHunter
11-10-2009, 15:06
Ναι ετσι ειναι ολα εγιναν πανευκολα και ολοι εγιναν σαινια και εμεις που ειμασταν πρωτοεξερευνητες και ανοιγαμε τους δρομους σταματησαμε να την ψαχνουμε και μειναμε στασιμοι χαχαχαχα δεν πειραζει ας ειναι ....η καρτα ειναι ιδιοκατασκευη..προσεξε το λογοτυπο χαχαχαχα.....γηρασκω αει διδασκομενος και το ψαξιμο εχει την χαρη του μαθαινεις ποιο καλα!:36_2_49:

rider
11-10-2009, 18:39
Αυτα μαλλον ειναι μεταγενεστερα ..της ιδιας εποχης βεβαια ..ολα εξελισονταν πολυ γρηγορα!
Ημουνα στα δορυφορικα πριν ακομα βγει το φιλμνετ και γινει νοβα οταν βαζαμε με το τηλεκοντρολ τους κωδικες στα σουηδικα και μετα βγηκαν ξαφνικα τα συστηματα κλειδωματος και καθωμασταν μερονυχτα ονλινε να μαθουμε να αναλυουμε τα μπιτς και να τα μηδενιζουμε χειροκινητα πριν ακομα βγει το πρωτο απλο νυλλ καρτ!:36_2_1:
Να και ενα αναμνηστικο της εποχης
http://img515.imageshack.us/img515/4282/img107f.th.jpg (http://img515.imageshack.us/i/img107f.jpg/)

μπορεις ακομα να την χρησημοποιησεις για να προγραματιζεις pic16f84 . αν φτιαξεις καποια κατασκευη που να το χρησιμοποιει. ενα συχνομετρο...η ενα οργανο να μετραει πηνια και πυκνωτες.υποθετω οτι εχεις και τον programmer.
http://www.sprut.de/electronic/pic/projekte/lcmeter/lcmeter.htm

http://www.cqham.ru/lc_meter.phtml

και μενα μου εμεινε ενας humax 5400...και μερικες καρτες...αλλα το κυριωτερο που εμεινε ειναι....γνωσεις.
με οτι ασχοληθεις καλο ειναι..κατι θα μαθεις. :36_22_8:

GoldHunter
11-10-2009, 18:55
Εχω σταματησει να ασχολουμαι και οτι εχω ειναι μουσειακο αναμνηστικο ..μεσω ιντερνετ ψαχνω να σπασω κανενα προγραμμα αλλα και αυτο ετοιμο..μονος να καθησω να μαθαινω δεν το κανω πλεον..εχω αλλα ενδιαφεροντα!
Πριν τον χουμαξ...τον πεταξα το καλοκαιρι ακαιρεο πριν ειχα τον πρωτο ΝΟΚΙΑ που μετανιωσα που τον ειχα δωσει...συνολικα αυτα που ξοδεψα εκεινα τα χρονια θα πρεπει να αγγιξαν το μυριο δραχμες! :36_2_1:
Υπηρξαν παντως πρωτοποροι που ηταν σαινια και τους απειλουσαν τα συμφεροντα και αλλα λαμογια που εγιναν μυριουχοι αλλα αυτα ειναι ιστοριες που λεγονται σε τραπεζι μεταξυ τυρου και αχλαδιου!
Οταν πρωτοξεκινησα ηταν εποχη 95-96 δεν υπηρχαν ελληνικα σαιτ μονο ξενα!
Και ο Ντρ Ντις ηταν ανερχομενος κυνηγημενος!
Η πρωτη κεραια ηταν μια τεραστια ασηκωτη ..για να βλεπουμε την ελλαδα βρε γαμωτο!:10_4_6:
Τελος παντων αλλα λογια να αγαπιομαστε παμε για τα λιρονια τωρα!
Τι μου θυμισες τωρα βρε!:5_2_2:

Geo
11-10-2009, 22:22
Πωπω νεουληδες τι μου θυμησατε!!!
Filmnet..... αναστροφη βιντεο... χασιμο σηματος συγχρονισμου και δημιουργια αλλου απο την αρχη. Οσο για τον ηχο ... καποιο ΤΒΑ... αποδιαμορφωση ΦΜ κλπ. Ολα αυτα κατασκευη απο την αρχη και οχι καρτες.
Πως λεει το τραγουδι...
Ναταν τα νιατα δυο φορες τα γηρατια καμια.
Δεν βαριεσαι.... τα ζησαμε

Φιλικα

rider
11-10-2009, 23:00
εγω το επεισοδειο με το tba το εχασα...και εβλεπα εικονα χωρις ηχο...:36_8_7:
δεν ειχαμε και ιντερνετ τοτε να παρουμε καμια γνωμη..
μια και το εφερε η κουβεντα.....υπαρχει κανενα σχεδιο για ανιχνευτη με.....λαμπες??? με vibrator....και ενδειξη με λυχνια ''ματι''-φαινομαινης αντιστασεως αν θυμαμαι καλα , λεγεται.:10_4_6::36_1_25:

goldmaniac
11-10-2009, 23:17
χμμμμ σκορπιε αμα σου βρω σχεδιο λαμπατο θα μας ταξης ενα βιντεο μετα?
θελουμε να δουμε πως θα τον κουβαλας στο βουνι
:36_2_1::36_2_1:

rider
12-10-2009, 13:41
γιατι να τον παω στο βουνο??? να μου αρπαξει κρυωμα? στον παγκο για δοκιμες και μετα....στο μουσειο. λογικα ενα bfo θα γινεται ευκολα. αλλα η φαντασια τρεχει....ενα παλμικο με την 807 ...η την 829 στην εξοδο...
να δοκιμασουμε ενα υβριδικο? με λυχνια στην εξοδο και ολοκληρομενα στον δεκτη?
τι εγραψα παλι???πως τα λεω ετσι? :36_5_2:

indiana jones
12-10-2009, 20:43
Geia sas.
To arxeio lay pou exw apo ton admin (delta_PI_v1.lay) pou ebale poio panw se ti plaketa prepiwi na tupo8ei me sidero.
1.ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΔΙΑΤΡΗΤΗ 10*16 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΒΑΚΕΛΙΤΗ
2.ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΔΙΑΤΡΗΤΗ 10*16 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΠΟΞΙΚΗ
3.ΦΩΤΟΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΜΟΝΗΣ ΟΨΗΣ 100*160 ΧΙΛΙΟΣΤΑ
Kai mia boh8eia akomh opos einai to arxeio to kano ektuposh me to Sprint Layout se xarti apo kapoio periodiko kai ta sxetika meta sidero k.t.l..
Thelei mono apo mia pleura ektuposh .
Kai trupes opou exei kena na kano .
Rikste ta fwta sas na kanoume kati.
Filika
indiana jones
:36_33_13:

rider
12-10-2009, 21:13
ριξε μια ματια εδω..
http://www.hlektronika.gr/index.php?page=kataskeyes

rider
12-10-2009, 21:23
και αμα το κατεχεις το αγγλικο σε επιπεδο καμακίου και ανω...δες και εδω.
http://diypcb.googlepages.com/index.html
http://www.5bears.com/pcb.htm
http://www.raymondaudio.nl/info/info1/info1-1.html
αυτο ειναι πολυ καλο....http://www.riccibitti.com/pcb/pcb.htm
και βλεπουμε...

οταν κανουμε δικα μας τυπωμενα δεν χρησιμοποιουμε διατρητες πλακετες. φτιαξε μια απλη πλακετα για αρχη...μην ξεκινησεις με διπλης οψης.

indiana jones
12-10-2009, 21:30
Me thalamo den pisteuo na ta katafero opos dixnei sto link.
To ewthma mou einai ginetai se plaketa
ΦΩΤΟΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΜΟΝΗΣ ΟΨΗΣ 100*160 ΧΙΛΙΟΣΤΑ
h methodos me to sidero.
Den ksero giafto rotao.
Filika
indiana jones

rider
12-10-2009, 21:32
http://img101.imageshack.us/i/tarsospcb.pdf/
αυτο ειναι ενα τυπωμενο απο εναν πολυ ευκολο ανιχνευτη . το εχω φτιαξει και δουλευει πολυ καλα για το μεγεθος του. νομισματα στους 20 με 25 ποντους και μεγιστο βαθος 1.4 μ με πολυ καλη σταθεροτητα. ευκολο πηνιο...αν θες δοκιμασε να το φτιαξεις και θα σε βοηθησω.
το σχεδιο και οτι θες. το βρηκα στο geotech απο εναν τουρκο και το ονομαζει...TARSOS.

rider
12-10-2009, 21:38
η το σιδερο θα διαλεξεις η την φωτοευαισθητη.
εγω πρωσοπικα προτιμω κανονικη πλακετα και σιδερο.

indiana jones
12-10-2009, 21:39
Se euxaristo file mou rider
Apo aurio tha arxiso na peiramatizomai.
Gia oti bohteia tha se enhmeroso.
Filika
indiana jones

goldmaniac
12-10-2009, 21:41
φιλε το σχεδιο που σε εδωσα ειναι πλακετα διπλης οψης,δοκιμασε αυτο που λεη ο κουβαλητης

indiana jones
12-10-2009, 21:42
me ligo psaksimo brika auto
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=232_1628
kai den ksero ti na parw.
ean exei kamia selida gia na paro plaketa .
indiana jones

goldmaniac
12-10-2009, 21:44
ισως εχη ο σπυρος καμμια να σου δωση

rider
12-10-2009, 21:47
http://img79.imageshack.us/img79/5870/mdtarsosem2.th.gif (http://img79.imageshack.us/i/mdtarsosem2.gif/)

και αυτο ειναι το σχεδιο. μονο 2 ολοκληρωμενα και μερικα τρανζιστορ. πανευκολο.

rider
12-10-2009, 21:55
http://img408.imageshack.us/img408/2072/2009180.th.jpg (http://img408.imageshack.us/i/2009180.jpg/)

και αυτην ειναι η δικια μου κατασκευη στο σταδιο των δοκιμων. πολυ καλο μηχανημα για νομισματα.. πιανει ακομα και παξιμαδι απο βιδα 3mm.λιγο προσοχη θελει με το πηνιο....αλλα δεν φτασαμε ακομα εκει.

Geo
12-10-2009, 21:57
γιατι να τον παω στο βουνο??? να μου αρπαξει κρυωμα? στον παγκο για δοκιμες και μετα....στο μουσειο. λογικα ενα bfo θα γινεται ευκολα. αλλα η φαντασια τρεχει....ενα παλμικο με την 807 ...η την 829 στην εξοδο...
να δοκιμασουμε ενα υβριδικο? με λυχνια στην εξοδο και ολοκληρομενα στον δεκτη?
τι εγραψα παλι???πως τα λεω ετσι?

Ean ενδιαφερεσαι για ενα 2ΒΟΧ λαμπατο πεσμου να ξεσκονισω τα αρχεια μου. Καποτε ειχα κατι.....

indiana jones
12-10-2009, 22:03
File rider den mporo na katebaso to arxeio
http://img101.imageshack.us/i/tarsospcb.pdf/
sthlto sto kokaki@gmx.net

filika
indiana jones

indiana jones
12-10-2009, 22:07
Ok euxaristo.
indiana jones

GoldHunter
12-10-2009, 22:08
Δεν φτιαχνεται κανενα χριστουγεννιατικο λαμπατο μηχανημα να το δινουμε δωρο??:36_1_35:

rider
12-10-2009, 22:08
Ean ενδιαφερεσαι για ενα 2ΒΟΧ λαμπατο πεσμου να ξεσκονισω τα αρχεια μου. Καποτε ειχα κατι.....
αν το θεωρεις ευκολη κατασκευη βρες το και στελε το μου. εχω μια εμμονη-και διαστροφη μπορεις να το πεις - με τις κατασκευες με λαμπες και γενικα με τα παλια μηχανηματα...

georges
13-10-2009, 09:26
<και αυτην ειναι η δικια μου κατασκευη στο σταδιο των δοκιμων. πολυ καλο μηχανημα για νομισματα.. πιανει ακομα και παξιμαδι απο βιδα 3 m.λιγο προσοχη θελει με το πηνιο....αλλα δεν φτασαμε ακομα εκει.>>

παξιμαδι στα 3μετρα???
αυτο και εαν ειναι διαστροφη!:36_2_49:

rider
13-10-2009, 20:09
πιανει ακομα και παξιμαδι απο βιδα 3mm.:36_2_49::36_2_49::36_2_49::36_2_49::36_2_49:: 36_2_49::36_2_49::36_2_49::36_2_49::36_2_49::36_2_ 49::36_2_49:

goldmaniac
13-10-2009, 20:13
καλα που εβαλα οριο στις ροπαλιες :36_2_1:

georges
14-10-2009, 23:00
xaxaxa τσιμπαει το μελανουρι!!