PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΤΑΣΗ-ΠΕΙΡΑΜΑ

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

ΡΩΣΟΣ
05-04-2013, 22:57
Εχω αρκετο ελευθερο χρονο χρημα δεν εχω.
Ιδεες πολλες ουτε ο κυρος γραναζης να ημουνα.
Τωρα αυτα που γραφω βεβεα ειναι υπο την επιρια αλκοολ, αλλα δεν εχει τοση σημασια.
Θελω να φτιαξω 10 ραβδοσκοπικα τυπου ανεμομυλου αλλα δεν εχω υλικα και χρημα, και να τα δοσω σε ραβδοσκοπους του φορουμ για τεστ ντραϊβ.
Βρητε μου τροπο να γινει αυτο το κονε γιατι πιστευω οτι το γ@μιμενο το εργαλειο μαζι με τη χρηση λεΙζερ (ας ειναι καλα ο Τζονις) εχει φανταστικα αποτελεσματα.
Ταδε εφη ΡΩΣΟΣ

amfipolitis1
05-04-2013, 23:18
ροσε γραπσε μια λιστα τι χρειαζεσε και στα φερνω να μ κανεις 1,να πιουμε και κανενα τσιπουρακι γιατι θελει και μερακι η δουλεια πως να το κανουμε δλδ!!!

ΡΩΣΟΣ
05-04-2013, 23:24
Α ρε ακανεζε Υπαρχουν ακομα καλα παιδια.
Ελα Σερρες πρωτα για καφε (ο σπιτι μου ειναι ανοικτο για ολους) και τα λεμε.

amfipolitis1
05-04-2013, 23:34
ενοειτε πως θα ερθω και γιατι οχι φυσικα.κωστας απο την μαυρη-θαλασσα,και αυτο το κινιτο μ ρωσε οποτε περασεις απο εκει παρε κ τα τσιπουρα δικα μ 6984365340

topa
05-04-2013, 23:37
Νικο δεν πεζεσαι με τιποτα οταν θα βρω τα κοκορακια καθε σου επιθυμια για το κοινονικο συμφερον θα γινεται , Χαιρομαι κ ευχαριστω το φορουμ που σε γνωρισα εισαι ο καλιτερος , Ενα εκατομυριο μπραβο ΣΟΥ ταπεινα . Μπραβο στον τζονι απο την Λαρισα κ στον μεγαλο δασκαλο τον κ elvis 87 ,

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
05-04-2013, 23:46
Τωρα αυτα που γραφω βεβεα ειναι υπο την επιρια αλκοολ, αλλα δεν εχει τοση σημασια.
Θελω να φτιαξω 10 ραβδοσκοπικα τυπου ανεμομυλου αλλα δεν εχω υλικα και χρημα, και να τα δοσω σε ραβδοσκοπους του φορουμ για τεστ ντραϊβ.
Βρητε μου τροπο να γινει αυτο το κονε γιατι πιστευω οτι το γ@μιμενο το εργαλειο μαζι με τη χρηση λεΙζερ (ας ειναι καλα ο Τζονις) εχει φανταστικα αποτελεσματα.
Ταδε εφη ΡΩΣΟΣ

εε αφου σταπαν ολα αυτη εγω σιοπω , απλα εισαι τεραστιος .

ΡΩΣΟΣ
05-04-2013, 23:52
Μ@λακας ειμαι γιατι αν δεν ημουν σημερα επρεπε να ειχα πανω απο 500.000 ευρω.
Αν γραψω βιβλιο συγουρα θα γινει μπεστ σελερ λογο ηλιθιοτητας του συγραφεα.
Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.:36_1_36:

indiana jones
05-04-2013, 23:58
.κωστας απο την μαυρη-θαλασσα,

Απο το χωριο του ΜΠΑΓΙΑ εισαι.?

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
06-04-2013, 19:52
Μ@λακας ειμαι γιατι αν δεν ημουν σημερα επρεπε να ειχα πανω απο 500.000 ευρω.
Αν γραψω βιβλιο συγουρα θα γινει μπεστ σελερ λογο ηλιθιοτητας του συγραφεα.
Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.:36_1_36:

Bιβλίο, μην γράφεις, αλλά αν μπορείς φίλε μου, γράψε κάποιες από τις ιστορίες σου εδώ μέσα έτσι για να μαθαίνουμε και να προσέχουμε και εμείς οι νεότεροι...

goldmaniac
06-04-2013, 20:26
εχω περιεργεια πωςτο θεμα μεταφερθηκε στην βιβλιοθηκη,το ποτισες τιποτα ρωσε?
βρε θα παρω σανιδα και ερχομαι να σου γιατρεψω τον πονο
να δω τωρα που θα το βαλω

johnis
06-04-2013, 22:10
Ταδε εφη ΡΩΣΟΣ
καλησπερα φιλε νικο ποσο στηχειζη μια τετοια κατασκευη να σου στειλω τα λεφτα να μου κανεισ μια να την δοκιμασο

godfather
06-04-2013, 22:12
Ναι φιλε Ρωσε ποσο παει?Δεν εχω ασχοληθει ποτε με ραβδοσκοπια και θελω να ξεκινησω

ΡΩΣΟΣ
06-04-2013, 22:21
Παιδια δεν παει δεν κατασκευαζω για να πουλαω.Για να περναω την ωρα μου το κανω.Αυριο θα ξερω ποσα υλικα θα εχω και θα σας ενημερωσω. Παντος θα φτιαξω μερικα σιγουρα.

godfather
06-04-2013, 22:26
Παιδια δεν παει δεν κατασκευαζω για να πουλαω.Για να περναω την ωρα μου το κανω.Αυριο θα ξερω ποσα υλικα θα εχω και θα σας ενημερωσω. Παντος θα φτιαξω μερικα σιγουρα.
Ναι φιλε το καταλαβα οτι δεν πουλας και το κανεις για χομπυ.Αμα δεν φυγω για μπαχαμες αυριο θα θελα μια.

johnis
06-04-2013, 22:29
με παρεξηγησεσ νικο εγω δεν ειπα οτι πουλασ η μπορει να μην το εθεσα εγω σωστα ηθελα να πω ποσο κοστιζουν τα υλικα να σου στειλω τα χρηματα να τα παρεισ και να μου κανεισ μια βεργα

VAN
06-04-2013, 22:37
συναδερφοι κοιταξτε. ο νικολας εχει φτιαξει αρκετα καλουδια. εχω και σπιτι του και μου εχει δωσει 2. καθως και σε αλλους. δεν ενδιαφερεται να φτιαξει για να πουλησει. ενδιαφερεται να φτιαξει και να τα μοιρασει. εκει πανω τωρα πρεπει να συνδραμουμε κι εμεις οπως μπορουμε. εμενα μου αρεσει αυτη η βεργα που εχει φτιαξει με το ελατηριο και μολις πιασει στοχο δεν παει δεξια η αριστερα αλλα πανω κατω. το εχετε ακουσει αυτο πουθενα αλλου???

ΡΩΣΟΣ
06-04-2013, 22:41
Oxι ρε Τζονι προς θεου δεν παρεξηγηθηκα με κανενα.Απλα το κοστος για αυτη τη βεργα ειναι για μενα μιδεν.Τα περνω τζαμπα απο τον κουμπαρο μου.
Το μονο που αγοραζω ειναι η βεργα μπρουντζοκολισης.Τη να μου στηλεις ενα ευρο; Ειπαμε ειμαστε ξεφτηλες αλλα οχι και τοσο.

ΡΩΣΟΣ
06-04-2013, 22:45
συναδερφοι κοιταξτε. ο νικολας εχει φτιαξει αρκετα καλουδια. εχω και σπιτι του και μου εχει δωσει 2. καθως και σε αλλους. δεν ενδιαφερεται να φτιαξει για να πουλησει. ενδιαφερεται να φτιαξει και να τα μοιρασει. εκει πανω τωρα πρεπει να συνδραμουμε κι εμεις οπως μπορουμε. εμενα μου αρεσει αυτη η βεργα που εχει φτιαξει με το ελατηριο και μολις πιασει στοχο δεν παει δεξια η αριστερα αλλα πανω κατω. το εχετε ακουσει αυτο πουθενα αλλου???
Δασκαλε μου διωρθωση:Οταν πιανει στοχο κανει κυκλους και οταν ειναι παρμενα παει πανω κατω.
Γι΄αυτο θελω να μοιρασω μερικα κοματια και να αξιολογιθουν. Με σενα μαζι συμπηρωσα 8 βεργες.

indiana jones
06-04-2013, 22:46
Oxι ρε Τζονι προς θεου δεν παρεξηγηθηκα με κανενα.Απλα το κοστος για αυτη τη βεργα ειναι για μενα μιδεν.Τα περνω τζαμπα απο τον κουμπαρο μου.
Το μονο που αγοραζω ειναι η βεργα μπρουντζοκολισης.Τη να μου στηλεις ενα ευρο; Ειπαμε ειμαστε ξεφτηλες αλλα οχι και τοσο.

Ρωσε και εγω θελω μια βεργα οχι βρεγμενη ομως χαχαχαχαχαχαχα

johnis
06-04-2013, 22:48

τι να σε κανω φιλε νικολα ειμαστε μακρυα θα δειχναμε ο ενασ τον αλλον παρα πολλα :36_15_4::36_15_4:

ΡΩΣΟΣ
06-04-2013, 23:00
Παιδες υπερβηκαμε το οριο των 10.ΚΛΕΙΣΑΜΕ πρωτα ο μανιακος και αν περισεψη μετα οι υπολοιποι
VAN
ΒΑΣΙΛΗΣ
ΣΤΑΜΠΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΜΠΟΛΕΚ
ΤΖΟΝΗΣ
ΓΚΟΤΦΑΔΕΡ
ΑΜΦΙΠΟΛΙΤΗΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
ΕΛΒΙΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ρ7
Και τελευτεος καταϋδρομενος ο ακανεζος ΙΝΤΙΑΝΑ.
Αν δεν θελει καπιος μπορει να το δηλωσει δεν χριαζετε να ντρεπετε.:11_6_203:

forester1967
06-04-2013, 23:04
αν περισεψει ,,,,,,ερχομε και την περνω ...εφοσον το προτεινεις

johnis
06-04-2013, 23:04
Παιδες υπερβηκαμε το οριο των 10.ΚΛΕΙΣΑΜΕ
VAN
ΒΑΣΙΛΗΣ
ΣΤΑΜΠΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΜΠΟΛΕΚ
ΤΖΟΝΗΣ
ΓΚΟΤΦΑΔΕΡ
ΑΜΦΙΠΟΛΙΤΗΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
ΕΛΒΙΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ρ7

σε ευχαρηστω φιλε!!!!!:23_30_126:

VAN
06-04-2013, 23:05
Δασκαλε μου διωρθωση:Οταν πιανει στοχο κανει κυκλους και οταν ειναι παρμενα παει πανω κατω.
Γι΄αυτο θελω να μοιρασω μερικα κοματια και να αξιολογιθουν. Με σενα μαζι συμπηρωσα 8 βεργες.το εχω πει στο σοχο αυτο και με κοιτουσαν σαν χαμενοι.

andromed
06-04-2013, 23:13
Γι΄αυτο θελω να μοιρασω μερικα κοματια και να αξιολογιθουν. Με σενα μαζι συμπηρωσα 8 βεργες.

Νικολα πολυ ενδιαφερον και χρησιμο να μην τρεχο αδικα και γκρεμοτσακιζομαι.. τωρα αν και δεν ειμαι ζηλιαρεις θελω κγω ζηλεψα :36_2_5:

DIMISGRS
06-04-2013, 23:25
Νικολα αν θελεις και μπορεις βαλε και εμενα στην λιστα αλλα με την προυποθεση να ερθεις στο κτημα με τον μικρο που πολυ συμπαθησα και τον φιλο van!εχω κατι παλιοτσιπουρα που πιστευω ξερεις την ποιοτητατους!και να κανουμε ενα καλο τσιπουρο εδω στον καθαρο αερα και φυσικα να μιλησουμε για ενα θεματακι που το εχουμε ξαναπει!!!

lelele
06-04-2013, 23:30
Οταν μου πρωτομπηκε το μικροβιο ξεκινησα με διδυμες βεργες τις οποιες μετα απο μια σειρα απογοητευσεων τις παρατησα για να ασχοληθω με την ηλεκτρονικη ραβδοσκοπια.Το θεμα σου "απλα γυρναει" με εκανε να θελω να ξανασχοληθω με την φυσικη ραβδοσκοπια.Ξεκινησα τις δοκιμες με την μπρουτζινη βεργα,μπροστα απο την τηλεοραση,με μαρτυρα στο χερι και ο παλιος ενθουσιασμος για το αθλημα επεστρψε....Οποτε,ευχαριστως θαθεFλα και εγω μια και οτι χρειαστει.....

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
07-04-2013, 00:48
Παιδες υπερβηκαμε το οριο των 10.ΚΛΕΙΣΑΜΕ
VAN
ΒΑΣΙΛΗΣ
ΣΤΑΜΠΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
ΜΠΟΛΕΚ
ΤΖΟΝΗΣ
ΓΚΟΤΦΑΔΕΡ
ΑΜΦΙΠΟΛΙΤΗΣ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
ΕΛΒΙΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ρ7

Νικολα αν αυτον τον μουργο μου κοκκινησα ειμαι εγω ,
τα χιλια ευχαριστω φιλε μου δεν ειναι τιποτα .
για να με εχεις στη λιστα σου αρα με εχεις και στην καρδια σου .
και αυτο το εκτιμαω , ευχωμε να μπορεσω να ανταποδοσω το δωρο σου .
και μονο που το ειπες , ειναι σαν να το ελαβα κιολας .

σε ευχαριστω . :36_22_27: :36_3_10:

taxma1981
07-04-2013, 01:04
τι κουνας το πουλι σου πανω κατω τι αυτη την βεργα το ιδιο ειναι ρωσε χαχαχα...

VAN
07-04-2013, 01:08
τι κουνας το πουλι σου πανω κατω τι αυτη την βεργα το ιδιο ειναι ρωσε χαχαχα...η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχει γραψει ολα για την βεργα. κραταει και μυστικα.

CHRIS01
07-04-2013, 01:43
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΡΩΣΕ,ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΓΝΩΜΩΝ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΘΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΡΝΑΒΟ & ΤΗΝ ΦΘΙΩΤΙΔΑ,ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ-ΜΑΡΙΑ.

lelele
07-04-2013, 02:35
Θεωρησε το δωροδοκια φιλε Ρωσσε.Πεντε κιλα φασολια Καστοριας απο το χωριο μου για να με βαλεις στην λιστα σου.....

goldmaniac
07-04-2013, 07:50
για ξαναδιαβαστε τον καταλογο μηπως κανετε καποιο λαθος :36_2_35:

godfather
07-04-2013, 09:50
Φιλε Ρωσε ευχαριστω για την κινηση σου.Επειδη οπως ειπα δεν εχω ξαναασχοληθει με τη ραβδοσκοπια και αυτον τον καιρο εχω πολλα τρεχαματα με την δουλεια ας την παρει καποιος αλλος την βεργα που ηταν για μενα και ισως αργοτερα αμα ξαναβγει δευτερη φουρνια περνω και γω.

VAN
07-04-2013, 09:53
για ξαναδιαβαστε τον καταλογο μηπως κανετε καποιο λαθος :36_2_35:ορθογραφικα λαθη εαν εννοεις, κατι ψιλα υπαρχουν. τιποτε το ιδιαιτερο.

plavos
07-04-2013, 10:20
Φίλε Ρώσε βάλε εμένα στο κατάλογο να δούμε πώς δουλέυει εδώ στη Φωκίδα!!!

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 11:12
για ξαναδιαβαστε τον καταλογο μηπως κανετε καποιο λαθος :36_2_35:
Αυτο ειναι χτηπημα κατω απο τη μεση.
Φιλοι φορουμιστες πρεπει να επαναστατησουμε.Δεν μπορουμε να υποστουμε αλλο αυτη τη βαναυσοτητα.
Εχουμε ή δεν εχουμε ελευθερη διακινηση γραπτων;
Πιος ειναι αυτος τελος παντων που επεμβεναι με αυτον τον τροπο;
Ας βγαλει τη μασκα και μη μας το παιζει αυτοκινουμενος σε αναπηρικο καροτσακι για να τον λυπηθουμε.
5412
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 12:27
Υλικα βρηκα.Το μονο που εχω ελιψη ειναι οι σωλινες.Μονο 10 ειχε ο κουμπαρος μου.
5416

DIMISGRS
07-04-2013, 12:29
τι σωλινες χρειαζεσε Νικο???

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 12:35
Φ18 και μηκος 11 ή 12 εκατοστα σε κοματια.
Και κανα μισο μετρο μασιφ Φ12

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 12:38
A ρε MANIAKE γατονι εισε.Δεν τσιμπας να γινει λιγος χουλιαμας ............................................:36_6_ 6:

DIMISGRS
απο χαλκο?

lelele
Για δωσε λεπτομερειες κατασκευης μηπως τα καταφερουμε και εμεις......Που μπορουμε να βρουμε τα υλικα;

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 12:41
απο χαλκο?
Οχι χαλκο. Μπρουντζο

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 12:45
Για δωσε λεπτομερειες κατασκευης μηπως τα καταφερουμε και εμεις......Που μπορουμε να βρουμε τα υλικα;

5417
Το που θα τα βρεις;Αυτο αν ειναι προβλημα.

stam
07-04-2013, 13:59
αν περισεψει καμια, με ενδιαφερει και εμενα να πειραματιστω!

makos
07-04-2013, 15:14
ρωσε λογο απογοητευσης μετα απο χρονια αναζητησης και αναμονης αποστατικου βλεπω να το ριχνω και γω στη ραβδοσκοπια-ηδη εφτιαξα μια με τη βοηθεια του παναγιωτη,να ναι καλα,και προσπαθω.αν σου ναι ευκολο και περισεψει καμια,στειλε πμ (με το αζημιωτο φυσικα}

ΡΩΣΟΣ
07-04-2013, 16:55
Nα ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο.Δεν εχω τορνο, οτι κανω το κανω με ενα μπλακ εντεκερ και πολλες λιμες.Δεν μπορω να βγαλω πολλα κοματια.
Η προταση που εκανα ηταν για να μπορεσω να παρω ακριβη αποτελεματα για την λειτουργια της βεργας.
Και μονο αυτος ο τροπος υπαρχει.
Αλλο πραγμα ειναι να τη φτιαξει ο καθενας μονος του και αλλο να τη φτιαξω εγω.Ολες με τα ιδια ιλικα, ιδιες διαστασεις, ιδιο βαρος, ιδια τεχνικη απο τον καθε χρηστη.
Μονο ετσι μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα γιάυτο που εφτιαξα.
Περιμενετε τα αποτελεσματα οταν τεσταριστη η βεργα και τα ξαναλεμε.
Αν βεβεωσουν ολοι τη σωστη λειτουργια της οπως υποστηριζω τοτε θα εχουμε την πιο απλη και φτινη κατασκευη για ολους.
Παντα φιλικοτατα Νικος:36_19_3:

vasilP7
08-04-2013, 14:23
Nα ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο.Δεν εχω τορνο, οτι κανω το κανω με ενα μπλακ εντεκερ και πολλες λιμες.Δεν μπορω να βγαλω πολλα κοματια.
Η προταση που εκανα ηταν για να μπορεσω να παρω ακριβη αποτελεματα για την λειτουργια της βεργας.
Και μονο αυτος ο τροπος υπαρχει.
Αλλο πραγμα ειναι να τη φτιαξει ο καθενας μονος του και αλλο να τη φτιαξω εγω.Ολες με τα ιδια ιλικα, ιδιες διαστασεις, ιδιο βαρος, ιδια τεχνικη απο τον καθε χρηστη.
Μονο ετσι μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα γιάυτο που εφτιαξα.
Περιμενετε τα αποτελεσματα οταν τεσταριστη η βεργα και τα ξαναλεμε.
Αν βεβεωσουν ολοι τη σωστη λειτουργια της οπως υποστηριζω τοτε θα εχουμε την πιο απλη και φτινη κατασκευη για ολους.
Παντα φιλικοτατα Νικος:36_19_3:Kαλη σας μερα κυριεκαι σας ευχαριστο και εγω.Να ειστε παντα καλα.

andromed
08-04-2013, 19:22
Nikola εκανα σκουπα σημερα αλλα τιποτα...πηγα πανω απο 10 μαγαζια με σιδερικα,κλιματιστικα,φωτιστικα και σε τορνους... και ολοι μου ειπανε το ιδιο οτι και αυτι απο διπλανη πολη ψωνιζουν. βρικα μονο μπρουτζοκολιση και ενα μασιφ κοματι που μπωρω να το κανω φ12 στο θειο μου που ειναι τορναδορος. επισεις του ειπα να μου παραγγιλει ενα κοματι φ20 12ποντους. οταν τα εχω θα σε ενημερωσω ξενερωσα...χαλκος παντου μπρουτζος πουθενα.....:36_8_4:

ΡΩΣΟΣ
08-04-2013, 20:20
Παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα στην αγορα, εχουμε ελιψη υλικων.
Η πρωτη βεργα ειναι ετοιμη, και οπως καταλαβενετε παει στον αρχιμαφιοζο του φορουμ ΜΑΝΙΑΚ.
5461
Αλλα για να την παρει θα πρεπει να ερθει Σερρας.:36_3_12:

Τωρα παμε στα προβληματα.
Δεν μπορω να βρω 5-6 σωλινες Φ18 και μηκος 11 εκατοστα.
Και (60 εκατοστα μηκος) ή (10-15 κοματακια 4 εκατοστα μηκος) μασιφ Φ12.
Και το κυριοτερο αν ολα παν καλα πρεπει να τα στειλω.Ρωτησα στην κουριερ και θελει περιπου 10 ευρω το κοματι.
Αν ειναι οι βεργες 15 θα χρειαστω 150 ευρω.Λιγο δυσκολο να βρεθουν.
Θα σταλουν λοιπον πληρωτεα απο τον παραλυπτη αν καπιος δεν θελει ας μου στηλει ΠΜ.Δεν ειναι κακο οι κεροι ειναι δυσκολοι.
Τωρα θα αναρωτηθητε τη δωρο ειναι αυτο. Αστα να παν παιδες.

johnis
08-04-2013, 20:26
εννοειται οτι εμεισ θα πληρωσουμε τα εξοδα εμ μασ κανεισ την βεργα θα μασ πληρωσεισ και την κουριερ

ΡΩΣΟΣ
08-04-2013, 20:35
Καθομε και διαβαζω αυτα που γραψατε και αυτα που σηλατε με πμ να σας κανω ολους ωρε απο μια να με θημαστε.Παρολο που απεκτησα προβλημα τενοντιτιδας στο καρπο και στους αντιχειρες με αυτες τις κατασκευες.
ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ;Αυτο ειναι το προβλημα.
Σας ευχαριστω γι΄αυτα που γραψατε Νικος.

storm
08-04-2013, 21:15
Νικο , υπαρχει μια εταιρεια μετα την ΣΙΔΕΝΟΡ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ που εχει τα παντα απο μπρουντζο
Θα βρω τα τιμολογια και θα σου πω
Απο εκει περνω και εγω ολα τα υλικα για τις βεργες μου

ευχαριστω

ΡΩΣΟΣ
08-04-2013, 21:37
Φιλε μου storm οι μεγαλες εταιριες εχουν βρηκα αντιπροσωπους και στην Αθηνα, αλλα θελουν να παραγγειλω 3τρη σωλινα
και απο μασιφ Φ12 το ελαχιστο ενα μετρο.
Τη να την κανω τοση ποσοτητα.Ψαχνω τρυπες με ρεταλια να βγουν οικονομικα οι καιροι δυσκολοι δεν υπαρχει σαλιο ουτε για γραματοσημο.
Πιστευα οτι θα καλιπτωμουν απο τον κουμπαρο μου αλλα οι μνηστηρες πολλοι και τα οικονομικα πενιχρα.
Ειμαι σε αδιεξοδο.
Νασε καλα παντος.

indiana jones
08-04-2013, 21:39
Παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα στην αγορα, εχουμε ελιψη υλικων.
Η πρωτη βεργα ειναι ετοιμη, και οπως καταλαβενετε παει στον αρχιμαφιοζο του φορουμ ΜΑΝΙΑΚ.
5461
Αλλα για να την παρει θα πρεπει να ερθει Σερρας.:36_3_12:

Τωρα παμε στα προβληματα.
Δεν μπορω να βρω 5-6 σωλινες Φ18 και μηκος 11 εκατοστα.
Και (60 εκατοστα μηκος) ή (10-15 κοματακια 4 εκατοστα μηκος) μασιφ Φ12.
Και το κυριοτερο αν ολα παν καλα πρεπει να τα στειλω.Ρωτησα στην κουριερ και θελει περιπου 10 ευρω το κοματι.
Αν ειναι οι βεργες 15 θα χρειαστω 150 ευρω.Λιγο δυσκολο να βρεθουν.
Θα σταλουν λοιπον πληρωτεα απο τον παραλυπτη αν καπιος δεν θελει ας μου στηλει ΠΜ.Δεν ειναι κακο οι κεροι ειναι δυσκολοι.
Τωρα θα αναρωτηθητε τη δωρο ειναι αυτο. Αστα να παν παιδες.

Κανε μια να περασω να πιουμε και καφε τωρα που βρεχει πριν αρχησουν η δουλειες.

ΡΩΣΟΣ
08-04-2013, 21:47
Αυριο το μεσημερι θα ειναι ετοιμη Ιντιανα ελα το απογευματακι να πιουμε καφε.

indiana jones
08-04-2013, 21:54
Αυριο το μεσημερι θα ειναι ετοιμη Ιντιανα ελα το απογευματακι να πιουμε καφε.

Κανε κουμαντο για πρωι (μεθαυριο) να παω και την κυρα στην δουλεια και μετα πινουμε και καφε μην ερθω 2 φορες.

ΡΩΣΟΣ
08-04-2013, 21:58
Kανενα προβλημα στη δουλια παω στης 3 το μασημερι.
Παρε τηλ. 6946.652652

indiana jones
08-04-2013, 22:06
ok Θα σε παρω αυριο τηλ.

DIMISGRS
08-04-2013, 22:27
Καλησπερα σε ολους!το πρωι περασα για καφεδακι απο τον φιλο Ρωσο-Νικο! ηπιαμε το καφεδακιμας τα ειπαμε και οπως παντα η συζητηση ηρθε για το χομπι!με καλεσε στο σπιτι να μου δειξει τις κατασκευες του.περιτο να σας πω πως ο φιλος Νικος κανει μεγαλο αγωνα για ολους εδω μεσα και να ειστε συγουροι πως δεν εχω ουτε και εγω καποιο κερδος απο αυτα που λεω.δεν εχω καμια εμπειρια απο ραβδοσκοπια κλπ μου εδωσε να δοκιμασω μια βεργα απο αυτες που κατασκευαζει,εκει που μου εκανε την επιδειξη και ειχε σημα με την βεργα να πηγαινει σαν τρελη δοκιμασα και εγω και λες και το ειχα κανει πολλες φορες λες και ηξερα απο ραβδοσκοπια,πηρα σημα και εγω στα σημεια που ειχε ο Νικος και επαθα πλακα δεν το πιστευα ειναι το κατι αλλο αυτη η βεργα χωρις οπως ειπα να εχω καποια εμπειρια και χωρις να θελω να θιξω την εμπειρια των ραβδοσκοπων με τα λεγωμεναμου!!!

amfipolitis1
08-04-2013, 22:39
νικολα αν ερθω σερρες αυτεσ τισ μερες που θα σε βρω,μιασ και δεν εχουμε βρεθει απο κοντα να κοιταχτουμε και λιγο.δοσε κανενα κιν.

ΡΩΣΟΣ
08-04-2013, 23:40
Αν καταλαβα καλα να μετακομησουμε κατα Λαρισα μερια.Αλλα αυτο που σκευτηκες ειναι πρωτοποριακο να φερουμε τ΄απανω.Αντε μετα να βγαλη ακρη η τροϊκα.:36_2_53:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
08-04-2013, 23:46
Αν καταλαβα καλα να μετακομησουμε κατα Λαρισα μερια.Αλλα αυτο που σκευτηκες ειναι πρωτοποριακο να φερουμε τ΄απανω.Αντε μετα να βγαλη ακρη η τροϊκα.:36_2_53:

χαχαχααχαχααχαχαααχαχχα

johnis
08-04-2013, 23:57
αντε ελατε να σασ δω και εγω απο κοντα:36_2_53:

ΡΩΣΟΣ
09-04-2013, 19:49
Οποιος θα μου στηλει μια βεργα μασιφ μπρουντζο Φ12 x 60 εκατοστα θα του κανω μια βεργα δωρο.:36_2_1:

storm
09-04-2013, 19:54
Νικολα , Φ10 1 μετρο με περισευει
Σωληνα Φ28 1,2 μετρα επισης

ευχαριστω

ΡΩΣΟΣ
09-04-2013, 20:16
Storm σωληνακια βρηκα ακομα 5 τεμαχια και ειμαι κομπλε.
Το μασιφ 10αρι μου κανει, 2χιλ. δεν εχει διαφορα.
Θα το στηλεις;

storm
09-04-2013, 20:20
ΟΚ , θα τα πουμε με πμ

ευχαριστω

fandomas
09-04-2013, 20:49
Ρωσε, κατι ασχετο, τωρα το προσεξα, με το ρητο που γραφεις στην υπογραφη σου εχεις καμια ιδιαιτερη σχεση?

ΡΩΣΟΣ
09-04-2013, 22:30
Ρωσε, κατι ασχετο, τωρα το προσεξα, με το ρητο που γραφεις στην υπογραφη σου εχεις καμια ιδιαιτερη σχεση?
Διλαδη σαν τη σχεση ενοεις.

ΡΩΣΟΣ
09-04-2013, 22:31
Ακανε αν βρεχει αυριο θα ερθω αν οχι εχω μια δουλειτσα και τα λεμε μεθαυριο αν σε βολευει.

Ολα τα πρωϊνα ειμαι ελευθερος.

ARISTOTELIS
09-04-2013, 22:58
η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχει γραψει ολα για την βεργα. κραταει και μυστικα.

Ολες οι βεργες εχουν μυστικα,αλλα το ωραιο ειναι να τα ανακαλυψης,οχι να τα βρης ετοιμα.Μηπως η βεργα ΤΟΥΝΕΛ κρυβει και αλλα που δεν τα ξερουμε?

ΡΩΣΟΣ
09-04-2013, 23:07
Ανουσιο μυστικο ειναι το δικο μου Αριστοτελη. Δεν αλαζει τη λειτουργια της βεργας.Ειναι σαν το φιογκακι που μου ειπες.
Απλα δεν το αναφερω γιατη δεν θελω να επεμβει κανενας αλλος παραγοντας εκτος απο φυσικη ραβδοσκοπια.:36_1_33:

fandomas
09-04-2013, 23:12
Απλα, το εγραφε στην εκκλησια του χωριου, στην βρυση, αλλα μαλλον το εχουν βαλει σε πολλες βρυσες.(στον Ποντο)

ΡΩΣΟΣ
09-04-2013, 23:19
Ουτοπια ειναι φιλε μου ΟΥΤΟΠΙΑ. Ουτε και αυτοι που το γραψαν το εφαρμοζουν.
Μακαρι ο καθενας να το ειχε εφαρμοσει ο κοσκος θα ηταν διαφορετικος.

storm
09-04-2013, 23:23
Φιλε Αριστοτελη η βεργα του tunnel βασιζεται στην τεχνολογια του magnetron --τεχνολογια 1930
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ υπαρχει στην Γη εδω και πολλες χιλιαδες χρονια
Αρα τα μυστικα ψαξτα στο ευατο σου - ανθρωπος και οχι στην βεργα τουνελ

ευχαριστω

VAN
09-04-2013, 23:52
Ολες οι βεργες εχουν μυστικα,αλλα το ωραιο ειναι να τα ανακαλυψης,οχι να τα βρης ετοιμα.Μηπως η βεργα ΤΟΥΝΕΛ κρυβει και αλλα που δεν τα ξερουμε?ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ να το παρω αλλιως μην γινει και καμια παρεξηγηση με οτι εγραψα. εγραψε ο ταχμα κουνιεται η βεργα και κουνιεται και το πουλι μου. κατι τετοιο. κι εγω σαν πειραγμα εγραψα .......εχει και αλλα μυστικα. ετσι το εγραψα. δε γνωριζω να υπαρχει κατι αλλο μυστικο..αυτο ειναι.

tunnel
09-04-2013, 23:52
Φιλε Αριστοτελη η βεργα του tunnel βασιζεται στην τεχνολογια του magnetron --τεχνολογια 1930

ευχαριστω

Φίλε μου, δεν συνηθίζω να συνομιλώ με ανθρώπους
των οποίων η κάθε κουβέντα κρύβει προσωπικά συμφέροντα,
αλλά εσύ προκαλείς, όμως όταν αναφέρεσαι σε μένα να προσέχεις να μην κάνεις φάουλ.

Η βέργα που σχεδίασα tunnel's rod δεν στηρίζεται στην τεχνολογία magnetron του 1930 όπως διατείνεσαι,
αλλά οι κοιλότητες είναι σχεδιασμένες σύμφωνα με τη magnetron,
για να γίνει εκμετάλλευση των πνευματικών δυνάμεων που αναπτύσσονται.

Φυσικά σταματώ εδω, διότι ανέφερα για πνευματικές δυνάμεις
και είσαι ικανός να αρχίσεις να μιλάς για ..... φαντάσματα.
tunnel

ΡΩΣΟΣ
10-04-2013, 00:01
Ρε παιδια μη φαγωνεστε.
Αν ειναι προβλημα το πουλι μου να το τραβηξω video να κανετε συγκριση με τη βεργα μου.
Θα βρητε πολλες διαφορες καμια σχεση.
Μακαρι το πουλι μου να πηγενε σαν τη βεργα.
5506

storm
10-04-2013, 00:03
Μαλλον αδελφε εχεις την ΜΥΓΑ και μυγιαζεσαι
Δεν εχω ασχοληθει ποτε μαζι σου , ουτε εχω κατι προσωπικο μαζι σου
Εσυ μια ζωη με αποκαλεις Εμπορο
Αλλα επειδη δεν με ξερεις , γιαυτο και εγω το τελειωνω εδω
Καλη πορεια παλληκαρι μου

ευχαριστω

tunnel
10-04-2013, 00:18
Πρόσεξε καλά τι θα σου πω φίλε storm.
Όταν θα αναφέρεσαι σε δικά μου κείμενα,
να προσέχεις τι γράφεις και να μην παραποιείς
τα γραφόμενά μου.
Σε διαφορετική περίπτωση, για να μην ζαλίζουμε το φόρουμ,
θα ΜΟΝΟΜΑΧΗΣΟΥΜΕ σε ουδέτερο έδαφος στα τσίπουρα
μέχρι τελικής πτώσεως.
tunnel

μερακλης
10-04-2013, 00:22
Πρόσεξε καλά τι θα σου πω φίλε storm.
Όταν θα αναφέρεσαι σε δικά μου κείμενα,
να προσέχεις τι γράφεις και να μην παραποιείς
τα γραφόμενά μου.
Σε διαφορετική περίπτωση, για να μην ζαλίζουμε το φόρουμ,
θα ΜΟΝΟΜΑΧΗΣΟΥΜΕ σε ουδέτερο έδαφος στα τσίπουρα
μέχρι τελικής πτώσεως.
tunnel

Θα πεσεις γρηγορα tunnel! Ειναι υπερβολικα γρηγορο πιστολι στο τσιπουρο,ουτε ο σερβιτορος προλαβαινει να φερει το τσιπουρο
Ανδρεας

ΡΩΣΟΣ
10-04-2013, 00:22
Παλικαρι ο ενας, τσιπουρα ο αλλος με το πουλι μου τη θα γεινει ρε παιδια θα το τεσταρετε;
:36_2_33::36_2_33::36_2_33::36_2_33::36_2_33::36_2 _33::36_2_33::36_2_33::36_2_33:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-04-2013, 03:39
Παλικαρι ο ενας, τσιπουρα ο αλλος με το πουλι μου τη θα γεινει ρε παιδια θα το τεσταρετε;
:36_2_33::36_2_33::36_2_33::36_2_33::36_2_33::36_2 _33::36_2_33::36_2_33::36_2_33:

:36_2_34: :36_2_34: :36_2_34: :36_2_34: :36_2_34: :36_2_34: ...................

elvis87
10-04-2013, 06:28
Ειχα πολλα χρονια να ακουσω κατι βαθυ.. ακριβως ετσι ειναι.. τα μηχανηματα μπορει ναναι αψυχα, μα γυρευουν σεβασμο.. πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλε μου περι ανθρωπου.

goldmaniac
10-04-2013, 06:49
επειδη εκνευριζομαι με τα πολλα γελακια απο σημερα πεφτη περικοπη σε αυτα

ΡΩΣΟΣ
10-04-2013, 08:58
Παλι με νευρακια ξυπνησαμε;

http://www.youtube.com/watch?v=RcuY9CtYPKs

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
10-04-2013, 15:48
επειδη εκνευριζομαι με τα πολλα γελακια απο σημερα πεφτη περικοπη σε αυτα

να μην γελαμε με ενα καλογραμενο χαβαλε
στης μαυρες μερες που περναμε ??????????

καλα απο σημερα θα ειμαστε ετσει .. :36_2_5:

πατρινοτρελλιαρης
10-04-2013, 15:56

ευχαριστω

Καλα ρε storm ειναι ο ανθρωπος ανωτερος απο μια βεργα?
μου φενετε δεν ξερεις τη λες

Δεν προκητε ποτε να καταλαβουμε τη δυναμη που εχουμε στο *****κεφαλομας

ΡΩΣΟΣ
12-04-2013, 20:44
Για τους απιστους Θωμαδες τις δουλευω τις βεργες λαμογιαριδες μου.:36_2_18:
Αλλα να ευχαριστησετε τον Φιλο STORM που μου εστηλε τους ανταπτορες και μπορω να σηνεχισω και να παραλαβετε τις βεργες οταν τελιωσουν.
55605561

taxma1981
12-04-2013, 22:03
ωραια κατασκευη παντως.....

gogos
13-04-2013, 18:04
Για τους απιστους Θωμαδες τις δουλευω τις βεργες λαμογιαριδες μου.:36_2_18:
Αλλα να ευχαριστησετε τον Φιλο STORM που μου εστηλε τους ανταπτορες και μπορω να σηνεχισω και να παραλαβετε τις βεργες οταν τελιωσουν.
55605561
Άν περισεύει καμία και για μένα θα ήταν τιμή μου!!!!:36_2_22:

Kristhegreek
13-04-2013, 18:52
Ρώσσε, δεν λές μια τιμή κοστους-εργασίας να πάρουμε και οι υπόλοιποι που μας έχεις ξελιγώσει;

lelele
13-04-2013, 19:37
Αφου λοιπον ο φιλος Ρωσος αρνηθηκε την δωροδοκια μου,τα φασολια Καστοριας,αποφασισα να φτιαξω μονος μια.Επειδη ομως μπρουτζινη σωληνα δεν μπορεσα να βρω με τιποτα την εφτιαξα ως εξης:Μπρουτζινη κεραια.και ταπα μπροστινη θαλαμος και πισω ταπα χαλκινα.Το ξερω πως το ιδανικο θαταν να ειναι ολα τα υλικα ιδια αλλα....Δοκιμασα με χαλκινη κεραια αλλα δεν ειχα αποτελσσμα ενω ετσι σε πειραματα που εκανα με τα κοσμηματα της κυρας η βεργα εγινε οντως ανεμομυλος....Υστερουσε σε ενταση σε σχεση με τα βιντεο αλλα σηκωνει βελτιωση......

storm
13-04-2013, 19:52
Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Νικολα για το δωρο ( την βεργα του ) που μου εκανε

ευχαριστω

ΡΩΣΟΣ
13-04-2013, 21:36
Ρώσσε, δεν λές μια τιμή κοστους-εργασίας να πάρουμε και οι υπόλοιποι που μας έχεις ξελιγώσει;

Φιλε μου και 200 ευρω να μου δωσεις δεν μπορω να ανταποκρυθω.
Πρωτον εχω προβλημα σοβαρο στους τενοντες και ειμαι ολη μερα με IΝFLAFORTE και ARCOXIA για να μπορεσω να ειμαι συνεπης στη υποσχεση που εδωσα.
Δευτερον τα υλικα δεν τα πληρωνω τα περνω τζαμπα απο τον κουμπαρομου και δεν μπορω να τα κοστολογισω.
Τριτον δεν εχω σκοπο να εκμεταλευτω κανεναν για μια τοσο ευκολη κατασκευη, αλλα και να το ηθελα χριαζετε να παραγγειλω απο Αθηνα αρκετες ποσοτητες υλικων γιατι στη λιανικη δεν υπαρχουν, Χρημα δεν υπαρχει οποτε καταλαβενεις τη γινετε.
Ισος μετα απο 2 μηνες το ξανασυζητησουμε γιατι θα ειμαι ανεργος λογο οτι λιγει η πενταμηνη συμβαση με τον Δημο Σερρων.

Kristhegreek
13-04-2013, 22:55
Πρώτον: περαστικά!
Δευτερον: δε βάζεις κανένα βιντεάκι, να δούμε πως δουλεύει με την κάθετη βέργα;

ΡΩΣΟΣ
13-04-2013, 23:17
Αυριο σε σπιτικο τεστ.Αν μου δωσει η γυναικαρα μου λευτα για βενζινα θα σας βαλω και τα παρμενα.

lelele
14-04-2013, 12:06
Σε συντομο πειραμα που εκανα στο σπιτι με την νεα μου βεργα τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:Επιασα και τους δυο στοχους σε δυο δωματια με μαρτυρα χρυσο και οταν εβαλα φιλτρο χρυσο στο αριστερο το πιασιμο χαθηκε και στις δυο περιπτωσεις.Το πιασιμο ηταν ενας κυκλος περιπου 35-40 εκατοστων.Απλα ο χρονος αποκρισης ειναι κοντα στα 6 δευτερολεπτα εωςοτου ενεργοποιηθει η βεργα μου....Νεοτερα αποτελεσματα θα αναρτηθουν εκ νεου....

ΡΩΣΟΣ
14-04-2013, 12:37
Δοκιμασε να εχεις τη βεργα καθετα στο πατωμα και πλισιαζε το στοχο ανα 50 εκατοστα και γραψε αποτελεσματα.

lelele
14-04-2013, 18:33
Λοιπον τα πειραματα ειχαν ως εξης.Ξεκινησα απο τα 5 μετρα.Η βεργα στην οριζοντια θεση και στην καθετη κανει κυκλο.Αυτο συνεχιστηκε ως τα 2,5 μετρα μετρωντας ανα 50 εκατοστα.Στα 2 μετρα στην οριζοντια θεση μου πηγε δεξια αριστερα ενω στην καθετη μπρος πισω.Η βεργα στις επομενες μετρησεις συνεχισε να κανει κυκλους και οριζοντια και καθετα ενω φτανοντας πανω απο τον στοχο οριζντια πηγαινε πανω κατω ενω στην καθετη θεη δεξια αριστερα.Σε δοκιμες που εγινε σε αγριο τοπιο η βεργα σε καποια σημεια μου εδειξε καπιοια αδυναμα σηματα που ομως κρατωντας φιλτρο σιδερο στο αριστερο χερι τα πιασιματα εξαφανιστηκαν....Επισης να πω πως οταν εκανα τις δοκιμες στο σπιτι ειχα μια πολυ αμυδρη αισθηση στην χουφτα που επιανε την βεργα οταν επιανε τον στοχο,οχι τοσο σαν ηλεκτρισμος αλλα σαν ενα πολυ ελαφρυ μουδιασμα.Αυτα προς το παρον,οτι νεοτερο θα αναρτηθει....

ΡΩΣΟΣ
14-04-2013, 21:45
Δεν αντιδρα η βεργα το ιδιο με μενα μεσα στο σπιτι.
Καθετα με το πατωμα παει μπρος πισω μεχι 1,50-1 μετρο απο το στοχο σε κεινο το σημειο κανει κυκλακια. στο μισο μετρο ξανα μπρος πισω και οταν πας πανω στο στοχο παλι κυκλακια.
Οταν την εχεις οριζοντια κανει συνεχει κυκλους και πανω απο το στοχο παλι κυκλους.

GENESIS
14-04-2013, 22:26
Καθετα με το πατωμα παει μπρος πισω μεχι 1,50-1 μετρο απο το στοχο σε κεινο το σημειο κανει κυκλακια. στο μισο μετρο ξανα μπρος πισω και οταν πας πανω στο στοχο παλι κυκλακια.
Οταν την εχεις οριζοντια κανει συνεχει κυκλους και πανω απο το στοχο παλι κυκλους.

τοτε βαλε σε λιτουργια τα παλια σχεδια απο νικολα τεσλα για πειραμα φιλαδελφιας εισος εκι σου κατσι αυτο που θες να κανεις

οπαααα και φτανουμε στο τελος

μαντιναδα
αποψε αποφασισα να μην σου κανω πλακα ........
οπαααααα

ΡΩΣΟΣ
14-04-2013, 22:35
Καταλες τη εγραψες GENESIS ;

lelele
14-04-2013, 23:10
Διαφορετικος χειριστης,διαφορετικα υλικα....Ισως παιζουν τον ρολο τους ολα αυτα...

amfipolitis1
15-04-2013, 16:06
ενα μεγαλο ευχαριστω και δημοσια στον φιλο ρωσο(ΝΙΚΟ)που μ εδωσε τι βεργα που υποσχεθηκε,σημερα σε συναντηση που ειχαμε δεν μπορεσαμε να μιλισουμε για πολυ.ευχαριστω λοιπον νικο και νεοτερας για τα αποτελεσματα τις!!!!

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
16-04-2013, 20:08
Οι πρώτες εντυπώσεις από τη βέργα του Ρώσου:

Μόλις σήμερα το απόγευμα παρέλαβα τη βέργα που μου έστειλε ο φίλος Ρώσος. Αφού τον ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά μπαίνω στο προκείμενο που μας αφορά όλους: Πήγα κατευθείαν σε ένα φίλο μου που δουλεύει παλλόμενη ράβδο και αρχίσαμε τα πειράματα στην αυλή του. Στο πρώτο τέστ, επειδή στο θάλαμο δε χωράει λίρα, κράτησε λίρα στο χέρι εκτός του θαλάμου να εφάπτεται με τη λαβή της βέργας. Αποτέλεσμα, δεν πέτυχε τις λίρες που του έκρυψα. Δεύτερο τεστ, βάζουμε στο θάλαμο χρυσή αλυσίδα 14 Κ και κρύβω τις λίρες. Αποτέλεσμα ξανά δεν πέτυχε τις λίρες. Τρίτο τεστ. Ψάχνει και βρίσκει ένα μικρό τούρκικο χρυσό νόμισμα που είχε (αυτά πρέπει να είναι γύρω στα 19-20 καράτια). Χώραγε μια χαρά στο θάλαμο και υπήρχε και κενό για να παίζει μέσα στο θάλαμο. Κρύβω τις λίρες. Αποτέλεσμα. Πάει καρφί πάνω στις λίρες και μόλις φτάνει κοντά νιώθει κάτι σαν κάψιμο στο χέρι, οπότε μου λέει: εδώ είναι που νιώθω το κάψιμο. Τέταρτο τεστ. Μου κρύβει τις λίρες για να δοκιμάσω εγώ με δείγμα όπως πριν το τούρκικο νόμισμα. Πιάνω καρφί με τη μία τις λίρες. Κάνω το λάθος και σφίγγω το χέρι μου και το καταλαβαίνω ότι πάει να μου δώσει και δεύτερο στόχο. Χαλαρώνω τελείως το χέρι μου από τη λαβή, και ο δεύτερος στόχος εξαφανίζεται, ενώ στο στόχο τον αρχικό που ήταν οι λίρες τη νιώθω να κάνει σα ζωντανή, δουλεύει μόνη της, οπότε του λέω, εδώ ακριβώς είναι. Πέμπτο τεστ. Ξανά ο φίλος μου ψάχνει και του κρύβω τις λίρες. Πάει πρώτα από μακριά. Πιάνει καρφί την ευθεία, αλλάζει θέση, πιάνει τη δεύτερη ευθεία και του λέω: Πες μου τώρα που το διασταύρωσες από μακριά πού υποθέτεις ότι είναι οι λίρες. Μου λέει περίπου μπροστά από τη πόρτα του σπιτιού, κάπου εκεί όπου είναι το τραπέζι. Πραγματικά τις είχα βάλει κάτω από το πόδι του τραπεζιού. Έρχεται κοντά και η βέργα του δείχνει προς το τραπέζι. Δε μπορεί μου λέει να τις έχεις εδώ, δεν είχες πού να τις κρύψεις, παρόλα αυτά εγώ πιάνω εδώ που είναι το τραπέζι. Όταν του δείχνω πού τις είχα έπαθε πλάκα... Η βέργα κατάσχεται μου λέει, πετάω πέρα τη δικιά μου και από δω και στο εξής κρατάω αυτή... Συνεχίζει ακόμα τα πειράματα... Αυτά προς το παρόν....τα συμπεράσματα δικά σας...

kenourgios
16-04-2013, 20:29
καλησπερα.απο την αναλυση σου και την περιγραφη σου βεβαιωνω τον εκδηλο ενθουσιασμο σου.μπραβο σου.. και ακομα ενα μεγαλυτερο μπραβο στον ρωσο για την ενεργεια του να κατασκευασει και διανεμει τις βεργες αφιλοκερδως.

lelele
16-04-2013, 20:33
Τα συμπερασματα απλα Κωστα.Η βεργα δουλευει και δουλευει καλα σε πεισμα καποιων που επιμενουν για το αντιθετο.Συνεχισε Κωστα οπως συνεχιζω και εγω τα πειραματα.....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
16-04-2013, 20:42
Επίσης να σημειώσω ότι και στον φίλο μου και σε μένα η βέργα δουλεύει ως εξής: Με το που θα την κρατήσεις στο χέρι, μετά από λίγα δευτερόλεπτα αρχίζει σιγά σιγά να ενεργοποιείται κάνοντας κίνηση δεξιά αριστερά. Όταν έρθεις στην ευθεία του στόχου, (με το που πλησιάζεις την ευθεία) αρχίζει τις λοξές προς τα κάτω κινήσεις, και ακριβώς πάνω στην ευθεία κινείται κάθετα πάνω κάτω. Ο φίλος μου στην ευθεία και όταν πάει κοντά στο στόχο νιώθει και το κάψιμο σττο χέρι, εγώ όχι...

ΡΩΣΟΣ
16-04-2013, 21:24
Γεια σου Πλατανια.
Χαρικα πραγματικα που ανταποκριθηκε το μπουζουκι μου.
Τωρα για τις διαφορετικες αντιδρασεις που κανει στα χερια σας αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα που θα λυθει μονο οταν κανουν τα τεστ ολοι.
Εγιναν συνολικα 18 βεργες απο 10 που ειπα . Πιστευω οτι θα εχουμε μεγαλη ποικιλια αποτελεσματων.
Τωρα τελειωνω του Αριστοτελη και μετα του lelele που θα χωραει 17 λυρες μεσα.

Arionas
16-04-2013, 21:27
Γεια σου Πλατανια.
Χαρικα πραγματικα που ανταποκριθηκε το μπουζουκι μου.
Τωρα για τις διαφορετικες αντιδρασεις που κανει στα χερια σας αυτο ειναι αλλο μεγαλο θεμα που θα λυθει μονο οταν κανουν τα τεστ ολοι.
Εγιναν συνολικα 18 βεργες απο 10 που ειπα . Πιστευω οτι θα εχουμε μεγαλη ποικιλια αποτελεσματων.
Τωρα τελειωνω του Αριστοτελη και μετα του lelele που θα χωραει 17 λυρες μεσα.

Kαλα τι βεργα θα ειναι αυτη(lelele που θα χωραει 17 λυρες μεσα) ΤurboVerga

amfipolitis1
16-04-2013, 21:28
σημερινο τεστ με την βεργα σε σημειο σταυρομενο με βεργεσ γαμα,πηγα με την βεργα του νικου και στο σημειο μολισ σηκωσα την βεργα αρχισα να κανει κινηση στα διπλα και μολισ εφτασε στο σημειο του στοχου αρχισε να πηγαινει πανω κατω και οχι κυκληκεσ κινεισεις οπως κανει σε τεστ με κοσμηματα που εκανα .νικο εδω μιλαμε για παρμενα??μονο σε αυτη την περιπτωσει πηγε η βεργα πανω κατω σε οσεσ δοκιμερσ εχω κανει.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
16-04-2013, 21:38
Kαλα τι βεργα θα ειναι αυτη(lelele που θα χωραει 17 λυρες μεσα) ΤurboVerga

Καλά, άμα είχα 17 λίρες να βάλω μέσα στη βέργα, δεν θα έψαχνα...χα...χα...Πέρα από την πλάκα, όσοι έχουν λάβει τις βέργες παρακαλώ ας αρχίσουν άμεσα πειράματα και να γράψουν εδώ στο θέμα αυτό τα αποτελέσματα ακριβώς, όπως έκανα πριν εγώ... Έτσι θα βοηθηθούμε όλοι... γι' αυτό έγινε η βέργα από τον Ρώσο, για να συλλέξουμε τα συμπεράσματα από τις δοκιμές όλων και να βρούμε τα κοινά σημεία, ώστε να μπορούμε μετά να καταλήξουμε σε κάποιες βασικές αρχές λειτουργίας του συγκεκριμένου οργάνου...Φυσικά μπορούμε να πειραματισθούμε αργότερα και εξελίσσοντας αυτό το όργανο, όπως η πρόταση που έκανε σήμερα ο φίλος μου, να μπεί όλη η κατασκευή όπως είναι, πάνω σε κάθετη λαβή με άξονα, ώστε να δουλεύει ταυτόχρονα γυροσκοπικά και παλλόμενα...

ΡΩΣΟΣ
16-04-2013, 21:41
Aριονα θελω να βαλεις τη φαντασια σου να δουλεψει.
Ο lelele σε μια πλαγια με 17 λυρες στο θαλαμο κανει ραβδοσκοπια.
Στα 500/700 μετρα καπιο αλλος κανει και αυτος και πιανει στοχο τον lelele.
Φαντασου την εκπληξη του οταν καταλαβει οτι ο στοχος μετακινηται.:36_1_18:

lelele
16-04-2013, 22:16
Θα πω οτι ειναι στοιχιωμενα και θα το βαλω στα ποδια!!!!!
Οσο για τις 17 λιρες θα βγαλω μερικες απο το κιουπι που εχω στο κελαρι.....

ΡΩΣΟΣ
16-04-2013, 22:46
σημερινο τεστ με την βεργα σε σημειο σταυρομενο με βεργεσ γαμα,πηγα με την βεργα του νικου και στο σημειο μολισ σηκωσα την βεργα αρχισα να κανει κινηση στα διπλα και μολισ εφτασε στο σημειο του στοχου αρχισε να πηγαινει πανω κατω και οχι κυκληκεσ κινεισεις οπως κανει σε τεστ με κοσμηματα που εκανα .νικο εδω μιλαμε για παρμενα??μονο σε αυτη την περιπτωσει πηγε η βεργα πανω κατω σε οσεσ δοκιμερσ εχω κανει.

Στα δικα μου τεστ το πανω κατω ειναι παρμενα.Στου Πλατανια ειναι στοχος.Ακομα ειναι νωρις για συμπερασματα, εχουμε μελον μπροστα μας.

johnis
17-04-2013, 16:11
μολισ πηρα στα χερια μου την βεργα που μου εκανε ο φιλοσ ρωσοσ πολυ ωραια κατασκευη ευχαρηστω πολυ φιλε νικο!!!!!!!!!! θα γινουν δοκιμεσ και θα σασ πω τα αποτελεσματα:23_30_126:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
17-04-2013, 16:41
Ο φίλος μου συνέχισε χθες βράδυ μόνος του τις δοκιμές... Αυτό που μου είπε σήμερα ταιριάζει με αυτά που έλεγε ο Ρώσος. Δηλ, όταν πλησιάζει κοντά στον στόχο, τότε παίρνει πρώτα μια ένδειξη (δηλ πάνω κάτω της βέργας) λίγο πριν τον στόχο, μετά η ένδειξη κόβεται, μετά πάνω στο στόχο επανέρχεται, μετά από την άλλη πλευρά του στόχου ξανακόβεται και μετά λίγο ακόμη πιο πλάγια επανέρχεται η ένδειξη... Δηλ, από κοντά, πιάνει πρώτα το δαχτυλίδι της ενέργειας του στόχου και από τις δύο πλευρές, και μετά τον ίδιο το στόχο. Επίσης έκανε το τεστ με τη βέργα μπροστά στην τηλεόραση και τρελάθηκε.... Η βέργα δούλευε φουλ, και επίσης ένιωσε τρομερό κάψιμο στο χέρι, τόσο που φοβήθηκε κιόλας...Τί να πω... ίσως το κάψιμο το νιώθει γιατί πιάνει πολύ εύκολα την ενέργεια της παλλόμενης, εφόσον πάντα παλλόμενη ράβδο δούλευε...και έχει αποκτήσει ευαισθησία σ' αυτό το όργανο...

johnis
17-04-2013, 17:48
λοιπον φιλοι μου τα πρωτα αποτελεσματα εχουν ωσ εξεισ.χωρισ μαρτυρα μου δειχνει μονο μαγνητικο πεδιο και χρυσο τιποτα αλλο. στο μαγνητικο η βρεγα παει μονο πανο κατω . βαζοντασ μαρτυρα μια χρυση αλησιδα πιανοντασ τιν στοχο η βεργα παει πανω κατω και μετα κανει αριστεροστροφουσ μεγαλουσ κυκλουσ.πηγαινοντασ πανω απο τον στοχο παει πανω κατω δυνατα και μετα αριστερα και δεξια.χτυπουσε τοσο δυνατα που με μαστιγοσε στην πλατη οταν πηγαινε αριστερα δεξια. μαλλον φιλε νικο γνωριζεισ την πρωην μου γυναικα και σε ειπε κανε μια βργα να τον τημωρησουμε τον πουστη χαχαχα. στο ασημι τωρα απο μακρυα παει πανω κατω και κανει δεξιοστροφεσ στροφεσ οταν πασ απο πανω παει πανω κατω δυνατα . στο καουτσουκ απο βαρελακι απο μακρυα παει πανω κατω και αριστερα δεξια οταν πασ απο πανω παει πανω κατω και κανει μεγαλουσ δεξιοστροφουσ κυκλουσ. θα γινουν δοκιμεσ και στα αλλα μεταλα και θα σασ πω τα αποτελεσματα ξεχασα να πω οτι στο χρυσο ενιωθα την παλαμη μου να χτυπα οπωσ οταν περνουμε σφυγμο μπραβο φιλε νικο ευγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΡΩΣΟΣ
17-04-2013, 20:44
Του Αριστοτελη τελιωσαν.
Του lelele εγινε το πρωτο κοματι.Ας το χαλβαδιασει λιγο.:36_2_15:
5723

lelele
17-04-2013, 21:44
Μου τρεχουν τα σαλια Νικολα!!!!
Ωραιος.....

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 13:35
Για οσους δεν καταλαβαν η πισω ταπα βγενει και βαζετε μεσα τον μαρτυρα που θελετε.

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 19:19
Aυτο το μουζουκι σου lelele
5734
Kαι ετσι δουλευει μπροστα στην TV και μετα πατοντας το λειζερ σταματα.

http://www.youtube.com/watch?v=oAk90ldhTck
Και για να το στειλω ΤΑΞΕ.............:36_1_20:

lelele
18-04-2013, 19:30
Aυτο το μουζουκι σου lelele
5734
Kαι ετσι δουλευει μπροστα στην TV και μετα πατοντας το λειζερ σταματα.

http://www.youtube.com/watch?v=oAk90ldhTck
Και για να το στειλω ΤΑΞΕ.............:36_1_20:
Οτι θες!!!!Αρκει να μην τσουζει.....

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 19:34
Αυριο φευγει παιδαρε.Και θα κανω να πιασω ξανα λιμες και μπρουντζο κανενα εξαμηνο.

lelele
18-04-2013, 19:39
Ειχαμε διευκρινισει τι χρωμα πρεπει να ειναι το λεηζερ η δεν εχει σημασια;

lelele
18-04-2013, 19:42
Εισαι ωραιος(γιατι εισαι σεραιος)!Ανυπομονω να την δοκιμασω και να γραψω αποτελεσματα....

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 19:45
Οχι ρε Ηλια με ολα δουλευει.
Και οταν ο θαλαμος ειναι αδιος πηγενει δεξια αριστερα οταν εντοπισει χρυσο ενω η δικια μου κανει κυκλους.
Δεν ξερω τη γινετε.

lelele
18-04-2013, 19:53
Πιστευω οτι παιζει ρολο το μεγεθος του θαλαμου.Και εγω στην δικια μου οταν τον μεγαλωσα αλλαξε η συμπεριφορα της σε σχεση με τον μικροτερο θαλαμο.Απλα ειμαι περιεργος αν παιζει ρολο και το υλικο.

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 20:00
Αλλα και του Πλατανια στενος ειναι ο θαλαμος και παει δεξια αριστερα.Και οταν φτασεις επανω στο στοχο παει πανω κατω.Ενω σε μενα το πανω κατω ειναι παρμενα.

lelele
18-04-2013, 20:09
Αφου ομως στον ιδιο χειριστη(στην προκειμενη εσυ)οι δυο βεργες εχουν διαφορετικη συμπεριφορα τοτε ποιος αλλος παραγοντας εμπλεκεται;

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 20:21
Δεν ξερω Ηλια ας κανουν ολοι δοκιμες και θα δουμε στο τελος.
18 βεργες ειναι κατι θα βγει.

lelele
18-04-2013, 20:31
Αν μπορεσω και την εχω σαβατοκυριακο θα γινει δοκιμη υπο πραγματικες συνθηκες στο αγριο σε μερος σταμπαρισμενο.Ανυποπομονω....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
18-04-2013, 20:33
Δεν ξερω Ηλια ας κανουν ολοι δοκιμες και θα δουμε στο τελος.
18 βεργες ειναι κατι θα βγει.

Aπόλυτα συγκεκριμένα συμπεράσματα μπορεί να μη βγούν, εφόσον δουλεύει διαφορετικά από άτομο σε άτομο, αλλά θα βγούν γενικά συμπεράσματα, τα οποία ο κάθε χειριστής μετά θα προσαρμόσει στις δικές του ιδιαιτερότητες.
Ένα πρώτο γενικό συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι ότι το εργαλείο δουλεύει, πιάνει κάποιου είδους ενέργεια, και από μαγνητικό πεδίο και από μέταλλα, και σίγουρα αν ασχοληθεί κάποιος με υπομονή μαζί του, θα τον βοηθήσει στην έρευνα...

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 20:37
Αν μπορεσω και την εχω σαβατοκυριακο θα γινει δοκιμη υπο πραγματικες συνθηκες στο αγριο σε μερος σταμπαρισμενο.Ανυποπομονω....
Δεν εξαρτατε απο μενα αλλα απο την ταχυμεταφορικη.

lelele
18-04-2013, 20:42
Aπόλυτα συγκεκριμένα συμπεράσματα μπορεί να μη βγούν, εφόσον δουλεύει διαφορετικά από άτομο σε άτομο, αλλά θα βγούν γενικά συμπεράσματα, τα οποία ο κάθε χειριστής μετά θα προσαρμόσει στις δικές του ιδιαιτερότητες.
Ένα πρώτο γενικό συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι ότι το εργαλείο δουλεύει, πιάνει κάποιου είδους ενέργεια, και από μαγνητικό πεδίο δκαι από μέταλλα, και σίγουρα αν ασχοληθεί κάποιος με υπομονή μαζί του, θα τον βοηθήσει στην έρευνα...
Πως εξηγειτε ομως οτι στο ιδιο ατομο δυο διαφορετικες συμπεριφορες;

VAN
18-04-2013, 20:49
νικολα σε ευχαριστω. και σε μενα δουλευει ως εξης. στα χρυσαφικα του σπιτιου οταν ειμαι απο πανω παει πανω κατω. σε αποσταση 5-6 μετρων παει δεξια αριστερα. τωρα το πως θα παιρνω σημα και απο μακρια θα το δουλεψω και θα σου πω.

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 20:50
Ολες της αλλες που δοκιμασα δουλευαν οπως η δικια μου.Μονο η δικια σου Ηλια αλλαξε συμπεριφορα στα χερια μου.
Για να κανω πλακα τον μικρο σε μια στηγμη επιασα 5 βεργες μαζι, κοντεψα να γινω συβλακι ο μαλ@κας. αλλα ολες εκαναν κυκλους.

lelele
18-04-2013, 20:53
Ξερω εγω...Για μενα κρατησες την καλυτερη....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
18-04-2013, 20:53
Γι' αυτό λέω Ηλία ότι θέλει πολλές δοκιμές.. Πάρα πολλές.. Η βέργα έχει πολλές αντιδράσεις και κινήσεις που δεν πρέπει να τις περάσουμε στο ντούκου.. Από λίγο που τη δοκίμασα είδα πάράδειγμα ότι το πιάσιμο που θα της κάνεις παίζει ρόλο. Πολύ σφίξιμο δίνει διαφορετικούς στόχους. Επίσης, αν την αφήσεις και τραβήσει πολύ ενέργεια και πάλλεται δυνατά, γίνεται λίγο ανεξέλεγκτη και μπορεί να χάσεις την ευθεία του στόχου. Ο φίλος μου, αυτό προσπαθεί τώρα, να κάνει τη βέργα να κινείται σχετικά λίγο, δηλ ναι μεν να ενεργοποιείται εύκολα, αλλά η κίνησή της να είναι μικρή ώστε να δίχνει σωστά το στόχο, κι' αυτό το πετυχαίνει με το πόσο σφιχτά ή όχι την κρατάει...

lelele
18-04-2013, 20:58
Συμφωνω Κωστα.Ειναι πολλες οι δοκιμες που πρεπει να γινουν...

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 21:05
Παιζει επισεις μεγαλο ρολο και η κεραια.Αυτες που σας εδωσα ολες εχουν το ιδιο μηκος ,
Οσω μικροτερη τοσο πιο δυσκολα επιρεαζετε απο μικρους στοχους.
Αν αλλαξετε κεραια και απο Φ2,5mm που ειναι τωρα την κανετε Φ3mm παυει να ειναι ευεσθητη.
Και αν την κοντηνετε μετα αλλο τοσο σκληρη γινετε.

johnis
18-04-2013, 21:20
Παιζει επισεις μεγαλο ρολο και η κεραια.Αυτες που σας εδωσα ολες εχουν το ιδιο μηκος ,
Οσω μικροτερη τοσο πιο δυσκολα επιρεαζετε απο μικρους στοχους.
Αν αλλαξετε κεραια και απο Φ2,5mm που ειναι τωρα την κανετε Φ3mm παυει να ειναι ευεσθητη.
Και αν την κοντηνετε μετα αλλο τοσο σκληρη γινετε.

ειναι καλο να την κοντινουμε φιλε νικο και ποσο

lelele
18-04-2013, 21:21
Εχεις δικιο σαυτο.Η πρωτη κεραια που εφτιαξα εσπασε γυρω στους 15 ποντους δεν ηταν τοσο ευαισθητη και ενεροποιουνταν πιο δυσκολα

lelele
18-04-2013, 21:24
ειναι καλο να την κοντινουμε φιλε νικο και ποσο

Φιλε johni πιστευω οτι το ιδανικο μηκος θα βρεθει μονο με πειρααματισμους...και υποθετω θαναι διαφορετικο για τον καθενα

johnis
18-04-2013, 21:27
φιλε μου κοψε κοψε στο τελοσ θα μεινουμε μονο με τον θαλαμο χαχα

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 21:29
Τη να σου πω Γιαννη οι δικες σας ειναι + - 68,5cm.Εγω χαλασα καμια δεκαπενταρια σε δοκιμες και κατελιξα σε αυτο το μηκος αλλα σε Φ3mm πιο σκληρη.
Κοψε για αρχη 5 cm δοκιμασε και κοβε μεχρισοτου να μην γυρναει.Τοτε τεντοσε λιγο το ελατηριο και θ΄αρχισει παλι να γυρναει.

VAN
18-04-2013, 21:31
πιστευω συναδερφοι τα πραγματα οτι ειναι απλα. αναλογα με το υψος του καθενος και το μηκος της βεργας

lelele
18-04-2013, 21:32
Η καλυτερη αποκριση σε μενα ειναι το ενα μετρο,ολοκηρη δηλαδη....

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 21:38
Οταν στο τελος ανεβασουν ολοι τις δοκιμες που καναν τοτε θα σας κανω να αρχισετε τα τεστ παλι απο την αρχη.χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε:36_2_18:

lelele
18-04-2013, 21:40
Και γιατι αυτο;

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 21:43
Γιατι ειμαι σαδιστης και μου αρεσει να τυραναω κοσμο.χεχεχεχεχεχεχεχε:36_2_31:

johnis
18-04-2013, 21:46
Γιατι ειμαι σαδιστης και μου αρεσει να τυραναω κοσμο.χεχεχεχεχεχεχεχε:36_2_31:

το ειπα εγω γνωριζεισ την πρωην μου χαχαχχα για αυτο με μαστιγωσε η βεργα

lelele
18-04-2013, 21:47
Ααααα....Δεν μας ταλεγες αυτα.....

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 21:47
Σας το ειχα πει πιο παλια αλλα περασε ντουκου.Τη παραπανω εχει η δικια μου;
5742

lelele
18-04-2013, 22:03
Τον φεριτη!!!!!!!

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 22:03
Δεν ειναι τιποτα το ουσιαστικο.Ενα φεριτακι στη βαση του ανταπτορα.
Τη κανει αυτο;
Αν εντοπισετε στοχο απο το Α και τον χασετε στο Β μια αποσταση που η βεργα ταλαντεβετε για περιπου 35 εκατοστα με τον φεριτη μεγαλωνει φτανει στα 60 εκατοστα.
Ξεκιναει να εντοπιζει τον στοχο πιο μπροστα και τον χανει πιο μακρια.

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 22:11
Για δυο λογους δεν εβαλα φεριτη.
Πρωτος για να μην επιρεαστη η βεργα απο εξωγενεις παραγοντες, μονο φυσικη ραβδοσκοπια.
Και δευτερος που ειναι πιο σοβαρος εναι οτι ο μικρος γυρισε ολα τα κουμιουτεραδικα
και τους πηρε ολα τα χαλασμενα τροφοδοτικα και μονο δυο κοματια φεριτη εβγαλα απο 20 τροφοδοτικα.

amfipolitis1
18-04-2013, 22:14
παιδια πηγα την βεργα μια απογευματινει βολτα σε μεροσ απο μια πληροφορια μου εδειξε στοχο τον κυκλωσα απο βορρα νοτο και τα λ.π. μετα εβαλα ενα δελτα π εχω και χτηπουσε.καθαρισα το μερος γυρο στουσ 15 με 20 ποντους επιφανειακα ,αλλα επεσε κινηση στην περιοχη και αναγκαστικαμε να φυγουμε,αυριο μεθαυριο θα δουμε αποτελεσματα.να πω πωσ στισ 5 μερεσ που εχω την βεργα την κοντινα γυρω στουσ 10 ποντουσ γιατι πηγαινε σαν τρελλη και σημερα που την δουλευα για περιπου μια με μιαμιση ωρα το χερι ειναι ακομη μουδιασμενω και εχω πονοκεφαλο.ηθελα να ρωτησω αν σε επηρεαζει αν την δουλευεισ για πολυ ωρα και αν ετυχε αυτο και σε αλλον??

ΡΩΣΟΣ
18-04-2013, 22:23
Φιλαρακι οχι πολλες ωρες θα παθεις τιποτα.
Ο φιλος του Πλατανια την πεταξε απο το χερι του γιατι φοβηθηκε μην καει.
Και ο Τζονι εφαγε κατι ξεγυρισμενες βιτσιες και το φτεξημο το εριξε σε μενα.χιχιχιχιχιχι

johnis
18-04-2013, 22:24
πιστευω συναδερφοι τα πραγματα οτι ειναι απλα. αναλογα με το υψος του καθενος και το μηκος της βεργας

δηλαδη φιλε μου?

VAN
18-04-2013, 22:31
γνωμη μου, ενας που ειναι ψηλος και γεματος δεν συμβαδιζει η βεργα του να εχει το ιδιο μηκος με εναν μικροκαμωμενο. βεβαια εχει να κανει και η ενεργεια που εχει ο καθενας μας. και σιγουρα θα υπαρχουν διαφορες απο ατομο σε ατομο. γι' αυτο λεει και ο νικολας πειραματα και τα λεμε.

johnis
18-04-2013, 22:33
Φιλαρακι οχι πολλες ωρες θα παθεις τιποτα.
Ο φιλος του Πλατανια την πεταξε απο το χερι του γιατι φοβηθηκε μην καει.
Και ο Τζονι εφαγε κατι ξεγυρισμενες βιτσιες και το φτεξημο το εριξε σε μενα.χιχιχιχιχιχι

καλα καλα φιλε νικο:15_9_26::15_9_26::15_9_26::15_9_26:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
18-04-2013, 22:34
παιδια πηγα την βεργα μια απογευματινει βολτα σε μεροσ απο μια πληροφορια μου εδειξε στοχο τον κυκλωσα απο βορρα νοτο και τα λ.π. μετα εβαλα ενα δελτα π εχω και χτηπουσε.καθαρισα το μερος γυρο στουσ 15 με 20 ποντους επιφανειακα ,αλλα επεσε κινηση στην περιοχη και αναγκαστικαμε να φυγουμε,αυριο μεθαυριο θα δουμε αποτελεσματα.να πω πωσ στισ 5 μερεσ που εχω την βεργα την κοντινα γυρω στουσ 10 ποντουσ γιατι πηγαινε σαν τρελλη και σημερα που την δουλευα για περιπου μια με μιαμιση ωρα το χερι ειναι ακομη μουδιασμενω και εχω πονοκεφαλο.ηθελα να ρωτησω αν σε επηρεαζει αν την δουλευεισ για πολυ ωρα και αν ετυχε αυτο και σε αλλον??

Όση πιο πολύ ώρα την κρατήσεις να πάλλεται, τόσο περισσότερη ενέργεια μαζεύει, και επομένως σε επηρεάζει. Δεν πρέπει να την κρατάμε πολύ ώρα... Λίγο την κρατάμε, αν ενεργοποιηθεί, βρίσκουμε την ευθεία, μετά καθόμαστε λίγο, και ξαναβάζουμε από άλλη ευθεία για λίγο πάλι...Δε χρειάζεται να την παιδεύουμε ώρα.. Αρχίζει και ταλαντεύεται όλο και πιο δυνατά και μας κουράζει...

lelele
18-04-2013, 22:46
Και δεν νομιζω ναναι μονο κουραση αλλα και σαν να αντλει ενεργεια η βεργα απο εσενα για να ενεργοποιηθει.....

ΡΩΣΟΣ
19-04-2013, 12:36
Mια που το εφερε η κουβεντα για ενεργια πεστε μου τη να κανω με την ενεργια που εχει ο πιτσιρικας μου.
Του δηνω καινουρια βεργα γιαλυσμενη στο φουλ. Μετα απο δυο τρεις φορες που θα την πιασει αρχιζει και οξιδονετε ψιλοπρασινιζει θαμπωνει πως το λεν.
Μ΄εχει τρελανει.

elvis87
19-04-2013, 12:54
Ο γιος, εχει πολυ καλο αγωγιμο σωμα.. γνωμη μου.. πολυ αξιοπρόσεκτο αυτο..

Broker
19-04-2013, 13:38
Για μένα η πολύ αγωγημότητα, οδηγεί τον χειρηστή σε πετρώματα, τα πετρώματα στο υπέδαφος των μαγνητικών-κ.λ.π. πεδίων, φορτίζονται πάρα πολύ,τρομερά δυνατά, πολύ περισσότερο απο τον χρυσό , οπότε ο δυνατός ραυδοσκόπος που τρέμει πιάνοντας την τις βέργες, παιδιά πηγαίνει φούλ σε πέτρες. Ο χρυσός όλη την ημέρα ρουφάει, είναι τρομερά ήρεμος, κοιμάται, και με την δύση του ηλίου αρχίζει και κάνει ανάσες οι οποίες παιρνούν απαρατήρητες απο τους δυνατούς, γιαυτό ο ήρεμος και ύσηχος ραυδοσκόπος δουλεύει πολύ πιο άνετα, δέχεται αυτά που του δείχνει η βέργα και ανάλογα εξηγεί τις κινήσεις της - των βεργών, και όχι τις κινησεις της δύναμης και ενέργειας του σώματος του, δεν εκμπέμπει δυνατά ο ΧΡΥΣΟΣ. Στα 3 λεπτά ανασαίνει 2 φορές, και μετά ηρεμεί,και ξανά, και ούτο καθ'εξής . Ενώ τα ίχνη του, και οι μύκητες μένουν εκεί για χρόνια, όπως και σε όλα τα μέταλλα, γιαυτό και το μέλος elvis πολύ σωστά μιλά για παρμένα κ.λ.π. με βρίσκει σύμφωνο. Αλλά, πρέπει και ο κ. elvis να βγαίνει για κυνήγι μετά την δύση του ήλιου, απλά την ημέρα πίανουμε πολύ πιο εύκολα τα παρμένα, το χαλκό το ασήμι την σκουριά. Ενώ τα πετρώματα τα πιάνουμε 24 ώρες το 24ωρο.

ΣΟΥΛΗΣ79
19-04-2013, 13:56
Για μένα η πολύ αγωγημότητα, οδηγεί τον χειρηστή σε πετρώματα, τα πετρώματα στο υπέδαφος των μαγνητικών-κ.λ.π. πεδίων, φορτίζονται πάρα πολύ, πολύ περισσότερο απο τον χρυσό , οπότε ο δυνατός ραυδοσκόπος που τρέμει πιάνοντας την τις βέργες, παιδιά πηγαίνει φούλ σε πέτρες. Ο χρυσός όλη την ημέρα ρουφάει, είναι τρομερά ήρεμος, κοιμάται, και με την δύση του ηλίου αρχίζει και κάνει ανάσες οι οποίες παιρνούν απαρατήρητες απο τους δυνατούς. Στα 3 λεπτά ανασαίνει 2 φορές, και μετά ηρεμεί,και ξανά, και ούτο καθ'εξής . Ενώ τα ίχνη του, και οι μύκητες μένουν εκεί για χρόνια, όπως και σε όλα τα μέταλλα, γιαυτό και το μέλος elvis πολύ σωστά μιλά για παρμένα κ.λ.π. με βρίσκει σύμφωνο. Αλλά, πρέπει και ο κ. elvis να βγαίνει για κυνήγι μετά την δύση του ήλιου, απλά την ημέρα πίανουμε πολύ πιο εύκολα τα παρμένα, το χαλκό το ασήμι την σκουριά.

Με λιγα λογια ο ραυδοσκοπος φιλε Broker πρεπει να εργαζεται οταν η φυση ειναι ησυχη και ηρεμη ετσι?Απο οτι διαβασα πρεπει να γνωριζειςφιλε Broker και απο κωδικες ανταρτικα κτλ,εχω αναρτησει καποιες φωτο στους κωδικες αν θες ριξε μια ματια........

elvis87
19-04-2013, 14:11
πολυ σωστη παρατηρηση..

ARISTOTELIS
20-04-2013, 00:39
Φυσικα για να κινηθη η βεργα απο καπου παιρνει ενεργεια και την παιρνει απο τον χειριστη της.Στον ενα καιει το χερι ,στον αλλο προκαλει πονοκεφαλο,στον αλλο ζαλαδα κ.λ.π Δεν προσεξατε το βασικωτερο-αν ραβδοσκοπειται συχνα ,θα χασετε τη σεξουαλικοτητα σας ΔΕΝ θα ΠΗΔΑΤΕ... το σχοινακι οπως πριν,απο ποιον θα ζητατε ευθυνες?? Δεν το σκευτηκατε ποτε??

ΡΩΣΟΣ
20-04-2013, 09:14
Μη στεναχωριεστε αδλφια για ολα υπαρχει λυση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5777

CHRIS01
20-04-2013, 11:06
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕΣ & ΚΥΡΙΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΝΙΚΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΚΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ ΤΟΥ!ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΒΕΡΓΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ & ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΜΕΝΑ & ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΑΡΙΑ,ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ,ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΜΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ.ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ & ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧ:36_1_24::36_1_24::36_1_24:ΙΕΣ!!!

lelele
20-04-2013, 18:15
Καταρχην να ευχαριστησω τον φιλο Νικο για την βεργα που παρελαβα σημερα και να ανακοινωσω αποτελεσματα πειραματων....Σε σπιτικο τεστ η βεργα σε οριζοντια θεση απο τα πεντε μετρα και μεχρι πανω στον στοχο μου εκανε κυκλους ενω στην καθετη θεση στο ενα με εναμιση μετρο ,ουε κανε περιεργες κινησεις δεξια αριστερα κυκλους μπρος πισω ενω σε ολο το υπολοιπο της διαδρομης και πανω απο τομ στοχο μου εκανε κυκλο.
Συμπερασμσα πρωτο.Η νεα μου βεργα συμπεριφερθηκε διαφορετικα απο οτι η πρωτη η δικια μου.Δευτερον.Οι χρονοι αποκρισης μειωθηκαν λιγο.Τριτον Ισως λογω της διαφορετικης κατασκευης της κεραιας το πιασιμο της νεας μου φανηκε με λιγοτερη ενταση.Θα συνεχιστουν ομως τα πειραματα δοκιμαζοντας και την δικη μου κεραια και τα αποτελεσματα θα αναρτηθουν εκ νεου εδω.
Στο αγριο τωρα σε μια δουλεια με παρμενα η βεργα απο τα 150 μετρα περιπου αρχισε να ταλαντευεται πανω κατω αλλα δυστυχως πριν προλαβω για περισοτερους ελεγχους εμφανιστηκε κοσμος και ετσι δεν μπορεσα να ολοκληρωσω.Αυριο θα δοκιμασω σε αγριο στοχο και θα τα πουμε

CHRIS01
21-04-2013, 14:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΓΙΝΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΡΓΑ,ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ,ΣΤΗΝ ΜΑΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΩΣ ΕΞΗΣ,ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΕΣ & ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΓΟΝΙΑ & ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΤΑΝ Ο ΘΑΛΑΜΟΣ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΘΡΟ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΣΙΔΕΡΟ & ΣΚΟΥΡΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΒΕΡΓΑ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΕΚΑΝΕ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ & ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

plavos
21-04-2013, 14:56
Παιδιά οι βέργες αυτού του είδους τείνουν να ευθυγραμμισθούν με το στόχο γι΄αυτό όταν είσαι απο πάνω πάνε πάνω-κάτω με την τάση όμως προς τα κάτω να έλθουν σε ευθεία με το στόχο το ίδιο συμβαίνει και όταν είσαι αριστερά ή δεξιά του στόχου και όταν
κεντράρει ως επι το πλείστον παρατηρούνται αριστερόστροφες κυκλικές κινήσεις!!!Πλατανιά κοντοπατριώτη τα λέω καλά???
Εγώ παντως με τις ξύλινες αυτη τη συμπεριφορά έχω...

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
21-04-2013, 19:29
Παιδιά οι βέργες αυτού του είδους τείνουν να ευθυγραμμισθούν με το στόχο γι΄αυτό όταν είσαι απο πάνω πάνε πάνω-κάτω με την τάση όμως προς τα κάτω να έλθουν σε ευθεία με το στόχο το ίδιο συμβαίνει και όταν είσαι αριστερά ή δεξιά του στόχου και όταν
κεντράρει ως επι το πλείστον παρατηρούνται αριστερόστροφες κυκλικές κινήσεις!!!Πλατανιά κοντοπατριώτη τα λέω καλά???
Εγώ παντως με τις ξύλινες αυτη τη συμπεριφορά έχω...

Φίλε μου, μια χαρά τα λες...Όταν είσαι στην ευθεία του στόχου, τραβάει πάνω κάτω και μάλιστα συνεχώς όλο και πιο δυνατά... Όταν είσαι δεξιά ή αριστερά του στόχου, αρχίζει να κάνει ένα τίναγμα, σα να θέλει να πηδήσει προς την κατεύθυνση του στόχου, οπότε αναλόγως το άτομο που την κρατάει, το τίναγμα αυτό μετασχηματίζεται μετά σε κάποιους σε κυκλικές κινήσεις δεξιόστροφες ή αριστερόστροφες. Εμένα, αλλά και στον φίλο μου, διατηρείται τίναγμα πέρα δώθε προς την κατεύθυνση του στόχου...

lelele
21-04-2013, 20:57
Σημερα σε δοκιμη σε πραγματικο στοχο αγριο η βεργα συμπεριφερθηκε οπως στο σπιτικο τεστ.Η βεργα οταν δεν ειναι στην ευθειε του στοχου τεινει να κινηθει προς αυτον δεξια αριστερα και στην ευθεια μου κανει κυκλικη κινηση.Και οταν στο τελος προσπαθησα να την αποσυναρμολογησω το βιδωτο κομματι της κεραιας ειχε σφιξει τοσο πολυ που το ξεβιδωσα με χιλια ζορια....
Συντομα η συνεχεια....

VAN
21-04-2013, 23:43
Σημερα σε δοκιμη σε πραγματικο στοχο αγριο η βεργα συμπεριφερθηκε οπως στο σπιτικο τεστ.Η βεργα οταν δεν ειναι στην ευθειε του στοχου τεινει να κινηθει προς αυτον δεξια αριστερα και στην ευθεια μου κανει κυκλικη κινηση.Και οταν στο τελος προσπαθησα να την αποσυναρμολογησω το βιδωτο κομματι της κεραιας ειχε σφιξει τοσο πολυ που το ξεβιδωσα με χιλια ζορια....
Συντομα η συνεχεια....κι εγω συναδερφοι τα ιδια παρατηρησα και στο σπιτι και στο υπαιθρο. στο υπαιθρο μου ειπαν οτι εκει βρεθηκε ενα τσουβαλακι αλλα παιζει να εχει ακομη ενα. τελικα δεν ειχε τιποτα. ο χρονος της αποκρισης πολυ γρηγορος και νομιζω ενοιωσα και ενα καψιμο στο χερι. τωρα σε τι ακτινα μπορει να φτασει δεν ξερω. αλλα τα 60 μετρα τα εχει. αυτοι που ηταν μαζι μου τα χασανε. εβγαλα μετα και το λειζερ κι επαθαν τη ζημια τους

dimitrisps
21-04-2013, 23:48
κι εγω συναδερφοι τα ιδια παρατηρησα και στο σπιτι και στο υπαιθρο. στο υπαιθρο μου ειπαν οτι εκει βρεθηκε ενα τσουβαλακι αλλα παιζει να εχει ακομη ενα. τελικα δεν ειχε τιποτα. ο χρονος της αποκρισης πολυ γρηγορος και νομιζω ενοιωσα και ενα καψιμο στο χερι. τωρα σε τι ακτινα μπορει να φτασει δεν ξερω. αλλα τα 60 μετρα τα εχει. αυτοι που ηταν μαζι μου τα χασανε. εβγαλα μετα και το λειζερ κι επαθαν τη ζημια τους

Τι ζημια επαθαν δασκαλε????

VAN
21-04-2013, 23:53
βασικα αυτοι δεν ξερανε οτι ειχα ενα απλο λειζερ. τους ελεγα πατηστε αυτο το κουμπακι και σταματαγε η βεργα. το αφηνανε, συνεχιζε να γυρναει. θελουμε κι εμεις να αγορασουμε, μου ειπανε. κι εγω τους ειπα, πολυ ευχαριστως, μετα τις 15 ιουνη. βεβαια μητσο ειναι επιπεδου παιδικου σταθμου, ουτε καν νηπιαγωγειο

ΡΩΣΟΣ
22-04-2013, 06:47
Δασκαλε σε τελευτεες μετρησει που καναμε τα 800 μετρα τα εχει για πλακα, και σε μαγνητικα και σε παρμενα.
Και στο μαγνητικο μεσολαβουσαν δυο ρεμετα.
5879

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
22-04-2013, 17:43
ενα δυμοσια ευχαριστω και απο μενα στο Νικολα που με εκανε
κατοχο της βεργας του πρην λιγες μερες , λογο αδιαναμιας το ανταποδιδω τωρα .

φιλε Νικολα αλιλογνωριζωμαστε ακομα αλλα εχουμε ξεπερασει της συστασεις .
τωρα αρχισαμε της χειραψιες και νιοθω ανταποκρηση στο χεραιτημα .

σε ευχαριστω πολυ και επιφυλασωμε .

ΡΩΣΟΣ
22-04-2013, 18:48
Δηλαδη σημερα θα τα πιουμε παρεα ε :36_8_8:

Kristhegreek
22-04-2013, 19:04
Kλαψ κλαψ ..........

lelele
22-04-2013, 19:42
Πειραματων συνεχεια...Σημερα ειπα να δοκιμασω την τυχη μου σε δοκιμαστηριο φιλου.2 κομματια στους 70 ποντους βαθος χωρις να ξερω ομως το σημειο.Ξεκινησα να παιρνω ευθειες που ομως δεν συμφωνουσαν με τα λεγομενα του φιλου.Απο πεισμα ειπα να δοκιμασω που θα με βγαλει..Κατεληξα σε μια αγριογκορτσια...Η ιστορια της?Δεντρο που η ηλικια της ειναι πανω απο 100 χρονια και σε μια διανοιξη πηγαδιου που εγινε πριν απο μερικα χρονια ειχε βρεθει τουνελ υψους 1,5 μετρου πισσωμενου που οδηγουσε προς αυτη την κατευθυνση και το οποιο μπαζωθηκε μολις βρεθηκε..Ο φιλος επαθε πλακα.Υπαρχει περιπτωση αν υπαρχει μεγαλύετρος στοχος να μουαπεριπτε αυτον του φιλου μου?Τα θαμενα τα επιασα μονο οταν πηγα πολυ κοντα στο μετρο περιπου.Απο αλλου η βεργα μου τραβουσε προς το δεντρο......

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
22-04-2013, 20:24
Πειραματων συνεχεια...Σημερα ειπα να δοκιμασω την τυχη μου σε δοκιμαστηριο φιλου.2 κομματια στους 70 ποντους βαθος χωρις να ξερω ομως το σημειο.Ξεκινησα να παιρνω ευθειες που ομως δεν συμφωνουσαν με τα λεγομενα του φιλου.Απο πεισμα ειπα να δοκιμασω που θα με βγαλει..Κατεληξα σε μια αγριογκορτσια...Η ιστορια της?Δεντρο που η ηλικια της ειναι πανω απο 100 χρονια και σε μια διανοιξη πηγαδιου που εγινε πριν απο μερικα χρονια ειχε βρεθει τουνελ υψους 1,5 μετρου πισσωμενου που οδηγουσε προς αυτη την κατευθυνση και το οποιο μπαζωθηκε μολις βρεθηκε..Ο φιλος επαθε πλακα.Υπαρχει περιπτωση αν υπαρχει μεγαλύετρος στοχος να μουαπεριπτε αυτον του φιλου μου?Τα θαμενα τα επιασα μονο οταν πηγα πολυ κοντα στο μετρο περιπου.Απο αλλου η βεργα μου τραβουσε προς το δεντρο......

Ηλία, από πόσο μακριά έπιασες την γκορτσιά? Και τα κομμάτια του φίλου σου στο δοκιμαστήριο πόσο καιρό ήταν μέσα? Μήπως υπάρχει ακόμα κι' άλλο τούνελ δίπλα στη γκορτσιά και έπιασες το κενό?

lelele
22-04-2013, 20:34
Την γκορτσια την επιασα απο τα 50 μετρα περιπου.Οι λιρες ειναι θαμενες εφτα χρονια.Οσο για το τουνελ μπαζωθηκε στο σημειο που ανοιχτηκε,το πιο πιθανον ειναι να συνεχιζει ως εκει.Η ενταση του πιασιματος ομως τρομερη,κοντεψε να μου φυγει η βεργα απο το χερι....Στον θαλαμο ειχα δειγμα χρυσο αλλα επρεπ να το βγαλω και να το κρατησω για φιλτρο να δω τι θα μου κανει,....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
22-04-2013, 21:01
Την γκορτσια την επιασα απο τα 50 μετρα περιπου.Οι λιρες ειναι θαμενες εφτα χρονια.Οσο για το τουνελ μπαζωθηκε στο σημειο που ανοιχτηκε,το πιο πιθανον ειναι να συνεχιζει ως εκει.Η ενταση του πιασιματος ομως τρομερη,κοντεψε να μου φυγει η βεργα απο το χερι....Στον θαλαμο ειχα δειγμα χρυσο αλλα επρεπ να το βγαλω και να το κρατησω για φιλτρο να δω τι θα μου κανει,....

Θέλει πολλά πειράματα, Ηλία. Δύσκολο εργαλείο η παλλόμενη...

lelele
22-04-2013, 21:04
Ισως εχεις δικιο Κωστα αλλα αν και ειναι νωρις ακομα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με την βεργα μου.....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
22-04-2013, 21:08
Ισως εχεις δικιο Κωστα αλλα αν και ειναι νωρις ακομα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με την βεργα μου.....

Εμένα, ενθουσιάστηκε ο φίλος μου και μου την κατέσχεσε τη βέργα. Θα δούμε Σαββατοκύριακο σε πραγματική δουειά τί θα δείξει.. Εγώ φτιάχνω εκείνη με το λέιζερ, αλλά φτιάχνω ένα κομματάκι τη μέρα χα..χα..

lelele
22-04-2013, 21:12
Παλι καλα που βρισκεις χρονο.Εγω στο ενα χερι το μωρο στο αλλο την βεργα,Αστα μα πανε...,

ΡΩΣΟΣ
23-04-2013, 00:04
Εμένα, ενθουσιάστηκε ο φίλος μου και μου την κατέσχεσε τη βέργα. Θα δούμε Σαββατοκύριακο σε πραγματική δουειά τί θα δείξει.. Εγώ φτιάχνω εκείνη με το λέιζερ, αλλά φτιάχνω ένα κομματάκι τη μέρα χα..χα..
Ο athenagoras1 θα μου στηλει 39 εκατοστα σωλινα μη στεναχωριεσε Κωνσταντινε θα σου φτιαξω αλλη πιο καλη.χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε:36_2_32:

VAN
23-04-2013, 00:18
nikola αυριο και μεθαυριο βγαινω στο βουνο. να πω την αληθεια αισθανομαι καπως αβολα γιατι εγω μαθημενος να σκαναρω συνεχεια με το δισκο.χαχαχα. αυριο θα ειμαι σε χωρο με ακτινα εως 50 μετρων. θα δουμε τι θα δουμε. την τεταρτη ελευθερας στο βουνο

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
23-04-2013, 00:23
nikola αυριο και μεθαυριο βγαινω στο βουνο. να πω την αληθεια αισθανομαι καπως αβολα γιατι εγω μαθημενος να σκαναρω συνεχεια με το δισκο.χαχαχα. αυριο θα ειμαι σε χωρο με ακτινα εως 50 μετρων. θα δουμε τι θα δουμε. την τεταρτη ελευθερας στο βουνο

κανονισε Βαγγελη να την κουνας οπως τον δισκο που εχεις συνηθηση .
χαχαχχαχα

VAN
23-04-2013, 00:27
ελα ντε που σε κουναει και δεν την κουνας. με τον δισκο που εμαθα, δεν μου ειναι ευκολο με βεργες και αποστατικα. και οταν διαβαζω εδω για περιπτωσεις 300- 500 μετρα ακτινα εγω σκεφτομαι και λεω. ωσπου να προσδιορισουν το στοχο δε σκαναρουν με δισκο και να ησυχασουν. χαχαχα

ΡΩΣΟΣ
23-04-2013, 21:21
Οταν εχουμε μεγαλη κεραια πιανουμε μεγαλες αποστασεις, οταν την κανουμε μικρη πιαμουμε μονο τα κοντινα σηματα.
Για να μην πιαμουμε μακρινα σηματα οταν ραβδοσκοπουμε και δεν θελουμε να κοντινουμε την κεραια δεν την κραταμε παραληλα με το εδαφος αλλα με μια κληση 15 μοιρων προς τα κατω.
Με αυτον τον τροπο σκαναρουμε στα 50/100 αντε στα 200 μετρα.
Σημερα με περασανε απο τεστ ντραϊβ και μπορω να πω οτι εμαθα αρκετα πραγματα.
Σιγα σιγα θα τα ομολογισω ολα.:36_2_18:

geoxst
23-04-2013, 21:32
τις ταπες απο το θαλαμο τις παιρνεις ετοιμες (οπως για τις χαλκοσωληνες των υδραυλικων) ή τις φταχνεις σε τορνο ;

ΡΩΣΟΣ
23-04-2013, 21:39
τις ταπες απο το θαλαμο τις παιρνεις ετοιμες (οπως για τις χαλκοσωληνες των υδραυλικων) ή τις φταχνεις σε τορνο ;

Παιδαρε οι ταπες ειναι μασιφ ημικατεργασμενες τις περνω απο εργοστασιο που κανει πομολα χεουλια και διαφορα αλλα.
Ειναι σε διαφοες διαστασεις Φ και εχουν σπυρωμα ολες εσωτερικο Μ6. Εκει βιδωνω μια βιδα χωρις το κεφαλι μετα πιανω τη βιδα στο δραπανο που ειναι πιασμενο στη μορσα και με λιμες της φερνω στη διασταση που θελω.
Τωρα καταλαβες γιατι απεκτησα τενοντιτιδα στον καρπο και στα δακτυλα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
23-04-2013, 21:45
Σιγα σιγα θα τα ομολογισω ολα.:36_2_18:

5923

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

ΡΩΣΟΣ
23-04-2013, 21:51
Καλα ρε λαμογια με δουλευετε ε;
Δεν ξερετε τη τραβιξα σημερα ο ταλεπορος.:36_7_3:

johnis
23-04-2013, 22:01
για πεσ για πεσ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΡΩΣΟΣ
23-04-2013, 22:11
Ρε Τζονι δεν το ξερεις εκινο που λεει:Η περιεργια σκοτοσε τη γατα.
Γιατι βιαζεσε;Καλα δε περναμε; Λεμε καμια μ@λακια γελαμε λεμε και κανενα αποτελεσμα απο τα τεστ που καναμε.
Ας το κανουμε σειριαλ μπορει να φτασουμε και της 500.000 χτηπηματα να σπασουμε ρεκορ.
Ετσι και αλλιος δεν πουλαμε τιποτα παρα μονο την τρελα μας.:36_1_18:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
23-04-2013, 22:19
Γιατι βιαζεσε;Καλα δε περναμε; Λεμε καμια μ@λακια γελαμε λεμε και κανενα αποτελεσμα απο τα τεστ που καναμε.
Ας το κανουμε σειριαλ μπορει να φτασουμε και της 500.000 χτηπηματα να σπασουμε ρεκορ.

:36_1_11: :36_1_11: :36_1_11:

johnis
24-04-2013, 17:39
δεν βιαζομε φιλε νικο εγω τησ δοκιμεσ μου τησ εκανα και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενοσ μπραβο για την βεργα που εκανεσ συντομα θα δεισ και τα πρωτα ευρηματα:36_2_39:

ΡΩΣΟΣ
24-04-2013, 19:26
Μεταφορά ειδώλου και ταυτοποίηση με τον πραγματικό στόχο.
5952

ΡΩΣΟΣ
24-04-2013, 19:28
δεν βιαζομε φιλε νικο εγω τησ δοκιμεσ μου τησ εκανα και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενοσ μπραβο για την βεργα που εκανεσ συντομα θα δεισ και τα πρωτα ευρηματα:36_2_39:
Πλακα κανω ρε Τζονι ειπαμε να κανουμε 500.000 κλικαρισματα.ΟΚ:36_11_13:

lelele
24-04-2013, 20:30
Για ριξε μια εξηγηση Νικο για την ταυτοποιηση.....

ΡΩΣΟΣ
24-04-2013, 20:52
Απλα είναι τα πραγματα.
Με πηγε ο φιλος μου σε πραγματικο στοχο, Μετα από τα παρμενα που βρηκαμε στο βουνο, μου λεει ελα να μαθενεις.
Τουρκικα λευτα που δεν υπαρχει περιπτοση να τα βγαλουν στο αμεσω μελλον.
Χωματοδρομος γυρο γυρο καλαμιες αριστερα τα πρωτα σπιτια του χωριου δεξια χωραφια.
Ξεκινα μου λεει.
Ξεκιναω περιστροφη σχ.1 πιανω σε γωνια 90μοιρων από την εκκινηση στοχο, συνεχιζω και σε 180 μοιρες δευτερο στοχο.
Ξανα μου λεει.
Ξανα εγω τα αποτελεσματα ιδια.
Πρωτο προβλημα μου λεει είναι η κεραια.
Την εχεις μεγαλη για μακρινες αποστασεις, ο στοχος είναι κοντα, για να αποφυγεις τα μακρινα χαμηλωσε την κεραια 15 με 20 μοιρες και παμε παλι.
Αλλα ξεκινα μου λεει από εκει που αρχισες 20 μοιρες μετα σχ.2.
Το εκανα και ο ένα στοχος πηγε και αυτος κατά 20 μοιρες πιο αριστερα.
Το εκανα αυτό συνεχει αφου πρωτα σταματουσα μετα από κάθε περιστροφη και αρχιζα κατά 20 μοιρες πιο μπροστα.
Μεχρι που στο τελος εκανα ολοκληρη περιστροφη και ειχα μονο ένα στοχο.
Αυτά για μενα είναι μαγικα πραγματα τη να πω.
:36_2_25:

lelele
24-04-2013, 21:10
Πολυ ενδιαφερον....Σου εχει τυχει ποτε να εχεις δυο στοχους ταυτοχρονα ο ενας σχετικα κοντα στον αλλον;Και πως σου συμπεριφερθηκε η βεργα;

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
24-04-2013, 21:13
Απλα είναι τα πραγματα.
Με πηγε ο φιλος μου σε πραγματικο στοχο, Μετα από τα παρμενα που βρηκαμε στο βουνο, μου λεει ελα να μαθενεις.
Τουρκικα λευτα που δεν υπαρχει περιπτοση να τα βγαλουν στο αμεσω μελλον.
Χωματοδρομος γυρο γυρο καλαμιες αριστερα τα πρωτα σπιτια του χωριου δεξια χωραφια.
Ξεκινα μου λεει.
Ξεκιναω περιστροφη σχ.1 πιανω σε γωνια 90μοιρων από την εκκινηση στοχο, συνεχιζω και σε 180 μοιρες δευτερο στοχο.
Ξανα μου λεει.
Ξανα εγω τα αποτελεσματα ιδια.
Πρωτο προβλημα μου λεει είναι η κεραια.
Την εχεις μεγαλη για μακρινες αποστασεις, ο στοχος είναι κοντα, για να αποφυγεις τα μακρινα χαμηλωσε την κεραια 15 με 20 μοιρες και παμε παλι.
Αλλα ξεκινα μου λεει από εκει που αρχισες 20 μοιρες μετα σχ.2.
Το εκανα και ο ένα στοχος πηγε και αυτος κατά 20 μοιρες πιο αριστερα.
Το εκανα αυτό συνεχει αφου πρωτα σταματουσα μετα από κάθε περιστροφη και αρχιζα κατά 20 μοιρες πιο μπροστα.
Μεχρι που στο τελος εκανα ολοκληρη περιστροφη και ειχα μονο ένα στοχο.
Αυτά για μενα είναι μαγικα πραγματα τη να πω.
:36_2_25:

Είναι πραγματικά μαγική η βέργα σου Νίκο. Πριν λίγο είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον φίλο μου που έχει τη βέργα σου... Μου λέει: όσο πειραματίζομαι ανακαλύπτω καινούρια πράγματα. Τώρα ανακάλυψα ότι σε κάθε διαφορετικό μέταλλο που του βάζω σα δείγμα έχει και διαφορετική συμπεριφορά όταν πιάνω τον αντίστοιχο στόχο. Του έβαλα πριν λίγο για δείγμα σφαίρα πιστολιού και όταν έπιανα τις άλλες σφαίρες που είναι κάτω έκανε κύκλους αντί για πάνω κάτω που έκανε στον χρυσό. Όπως καταλαβαίνετε αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε βάζοντας δείγματα μέταλλα και κάνοντας πειράματα και καταγράφοντας σε χαρτί τις αντδράσεις θα ξέρεις, κάθε φορά που πας για ψάξιμο, μόνο από τον τροπο κίνησής της τί στόχος μπορεί να βρίσκεται στο έδαφος... Δοκιμάστε το παρακαλώ... πάρτε διάφορα μέταλλα, πάρτε χαρτί και μολύβι, βάλτε κάτω τους αντίστοιχους στόχους, καταγράψτε στο σημειωματάριο τις κινήσεις και μετά βάλτε φίλους να σας τα κρύψουν και δείτε αν με την ταυτοποίηση των κινήσεων και το τάιριασμα με αυτά που έχετε γράψει για κάθε μάρτυρα, πετυχαίνετε τους σωστούς στόχους....

lelele
24-04-2013, 21:16
Οταν λεω εγω οτι εχουμε εργαλειο που φυσαει....

ΡΩΣΟΣ
24-04-2013, 21:18
Σημερα το παρατηρισα Ηλια κατα τυχη.
Κειτα περιπτωση αδελφε μου πρην μια ωρα το δοκιμασα.
Εκανα καινουρια κεραια με πιο πολες σπυρες και πιο κοντη.
Εχω λοιπον ενα στοχο στο χωλ και ενα στο σαλωνι.
Στεκομε αναμεσα και πιο πισω και τους βλεπω και τους δυο αμα στριψω το κεφαλι.
Σκοπευω στο μεσον και η βεργα μετα απο 30'' αρχιζει να κουνιετε δεξια αριστερα.
Στριβω αριστερα και μολις πιανει στοχο αρχιζει κικλους.
Ξανα επιστρεφω στο κεντρο.
Στριβω δεξια και επανω στον στοχο αρχιζει κυκλους.
Μεχρις οτου φτασει η βεργα στους στοχους εκανε πρωτα οριζοντια οβαλ και μετα εγιναν κυκλοι.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
24-04-2013, 21:24
Αυτό που έγραψα εγώ πιο πάνω, το παρατήρησε κανένας σας?

ΡΩΣΟΣ
24-04-2013, 21:29
Οχι Κωνσταντινε οτι φυλτρα δοκιμασα στοχο ειχα παντα χρυσο.
Μια φορα μονο ειχα μεσα χαλκο και στοχο χαλκο αλλα δεν ιδα καμια διαφορα παρα μονο οταν αναψα το λειζερ μεγαλωσε ο κυκλος περιστροφης της κεραιας.

lelele
24-04-2013, 21:29
Τα ειδα Κωνσταντινε και θα γινουν τα απαραιτητα πειραματα με την πρωτη ευκαιρια....

ΡΩΣΟΣ
24-04-2013, 21:43
Aυριο το βραδακι εχουμε να πουμε για ΚΕΝΑ
οταν θα σας πω τον τροπο θα παθετε πλακα απο την απλοτητα στη χρηση της βεργας.χεχεχεχεχεχεχεχεχε:36_2_32:

VAN
24-04-2013, 22:20
να γραψω κι εγω τα δικα μου. της τεταρτης στο βουνο που ειχα γραψει αναβληθηκε απο τους τυπους που ειχαν τα σημαδια. την τριτη ομως περασα με τον ντοπιο, απο καποια μερη στο χωριο. πρεπει δε να αναφερω οτι στο ενα μερος προ μηνων με τον δισκο ειχα βρει καλυκα τρυπιο και στην τρυπα ειχε τυλιγμενο συρμα. εδω στο σιτε μου ειπαν δυο εκδοχες. μια στα εκατο μετρα και η δευτερη εκδοχη διπλη δουλεια στα 40 μετρα. ξεκινησα κι εγω απο το σημειο που βρηκα τον καλυκα. ειχα δειξει δε απο πριν στον ντοπιο προς τα που ειμασταν. κατοπιν οπου και να κοιταζα, η βεργα πηγαινε προς τα εκει. 40 μετρα βορεια. μολις πλησιαζα τον στοχο στα 2-3 μετρα αλλα και απο πιο μακρια εκανε κυκλους. βεβαια πηγαινα καθετα στον στοχο. μολις εμπαινα μεσα πηγαινε η βεργα πανω κατω. η ενδειξη του σηματος τελικα ηταν 9 επι 6 μετρα. αρκετα μεγαλο σημα. βεβαια τα 4ο μετρα ειναι στην αρχη του σηματος και απο κει το εδαφος εχει μια ελαφρα κλιση προς τα πανω. αυριο ο ντοπιος, πριν παω για μαθημα θα με περιμενει στο μερος με ενα σχοινι 40 μετρων δεμενο με ενα παλουκι. μπηγουμε το παλουκι εκει εκριβως που βρικαμε τον καλυκα και μετραμε. μετα δισκο και μετα εχει ο θεος. και ενα αλλο καλο που εχει η ολη υποθεση ειναι οτι ειμαστε δυο. επισης ελεγξα και με λειζερ και ο ελεγχος ηταν θετικος. δεν ειχα καμια αποριψη σηματος.

lelele
24-04-2013, 22:43
Λοιπον,καποια ενδιαφεροντα συμπερασματα.Οταν εχω πλατη τις κιτρινες η βεργα μου πηγαινει δξια αριστερα ενω οταν τις βλεπω κανει κυκλους.Οταν εβαλα σαν μαρτυρα αμπουλα με νερο εγινε ακριβως το αντιθετο.Κοιτωντας τον στοχο η βεργα παει δεξια αριστερα ενω με πλατη στον στοχο εκανε κυκλους.Με μαρτυρα μια μαλλινη καλτσα του μωρου(ναι,μη γελατε αυτα ειχα αυτη την ωρα για δειγματα)η βεργα ετεινε να σηκωθει προς τα πανω..Κωστα απο οτι φαινεται ισχυει αυτο που λες.....

ARISTOTELIS
24-04-2013, 23:17
Οταν λεω εγω οτι εχουμε εργαλειο που φυσαει....

Να προσθεσω και εγω,οχι μονο φυσαει ,αλλα και σφυριζει, δειχνει και το βαθος- σας ειπε ολα τα μυστικα ο Ρωσος?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
25-04-2013, 00:38
Να προσθεσω και εγω,οχι μονο φυσαει ,αλλα και σφυριζει, δειχνει και το βαθος- σας ειπε ολα τα μυστικα ο Ρωσος?

Αριστο αν εχεις τη δικια μου μαζει σου που τραγουδαει εχεις
και του Ρωσου να σφυραει , εε δεν σου μενει τιποτα αλο
απτο να το ριξεις στο χορο . χαχαχαχα

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 18:19
Ας μηλησουμε τωρα για τα κενα.
Πρωτα απο ολα πρεπει να φτιαξετε ενα θαλαμο ιδιο με αυτον που βαζετε μεσα τον μαρτυρα αλλα σφραγισμενο και να δημοιουργισετε κενο αερα με την καυση οινοπνευματος.
Αν αυτο δεν ειναι εφυκτο τοτε φτιαξτε μια αμπουλα που να χωραει στο θαλαμο.
Προερετικα αν θελετε μπορειτε να κρατατε και μια στο αλλο χερι.
Το Νο 1 ειναι μπρουτζινος θαλαμος, Το Νο 2 φιαλακια απο το νοσοκομειο ή αιματολογικα εργασηρια.
5982

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 18:29
Ποτε δεν ψαχνουμε κενα σε μεγαλες αποστασεις.
Αφου τοποθετησαμε το φιαλακι στο θαλαμο σκαναρουμε τον χορο οπως κανουμε και για μεταλα με την βεργα 15 με 20 μοιρες να βλεπει προς το εδαφος.
Περιτο ειναι να αναφερω το λειζερ προς αποφυγη μαγνητικων.
Αφου εντοπησουμε το κενο τοτε αλαζουμε στηλ και δουλευουμε την βεργα καθετα.
Καντε αυτα που σας λεω και θα κλετε με μαυρο δακρυ για τα χρονια που χασατε ψαχνωντας για κενα χωρις αποτελεσμα.
5983

athenagoras1
25-04-2013, 19:01
:36_1_32::36_1_32::36_1_32::36_1_32::36_1_32:

lelele
25-04-2013, 19:47
Ρισπεκτ στον φιλο Νικο.....Ομως οπως αναφερει και ο τουνελ καπου μπορει το γυαλι του φιαλιδιου να δειγματισει για πυριτιο οποτε ισως στο αριστερο να ειχαμε και ενα φιαλιδιο ανοιχτο για φιλτρο στα υλικά του γυαλιου....Λεω εγω....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-04-2013, 20:25
Ρισπεκτ στον φιλο Νικο.....Ομως οπως αναφερει και ο τουνελ καπου μπορει το γυαλι του φιαλιδιου να δειγματισει για πυριτιο οποτε ισως στο αριστερο να ειχαμε και ενα φιαλιδιο ανοιχτο για φιλτρο στα υλικά του γυαλιου....Λεω εγω....

Kάπου ο Τούνελ είχε πει ότι καλύτερα είναι για κενά, πλαστικό μπουκαλάκι από βανιλάκια που βάζουν οι γυναίκες στα γλυκά, αφού του βάλουμε μέσα μια σταγόνα οινόπνευμα και φωτιά και το κουπώσουμε απότομα. Οπότε δε δειγματίζει σε τίποτε άλλο παρά μόνο σε κενά...

taxma1981
25-04-2013, 20:56
Ρωσε εσαι ετοιμος ? 25 Μαΐου ειμαι ελλαδα

lelele
25-04-2013, 20:59
Είναι πραγματικά μαγική η βέργα σου Νίκο. Πριν λίγο είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον φίλο μου που έχει τη βέργα σου... Μου λέει: όσο πειραματίζομαι ανακαλύπτω καινούρια πράγματα. Τώρα ανακάλυψα ότι σε κάθε διαφορετικό μέταλλο που του βάζω σα δείγμα έχει και διαφορετική συμπεριφορά όταν πιάνω τον αντίστοιχο στόχο. Του έβαλα πριν λίγο για δείγμα σφαίρα πιστολιού και όταν έπιανα τις άλλες σφαίρες που είναι κάτω έκανε κύκλους αντί για πάνω κάτω που έκανε στον χρυσό. Όπως καταλαβαίνετε αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε βάζοντας δείγματα μέταλλα και κάνοντας πειράματα και καταγράφοντας σε χαρτί τις αντδράσεις θα ξέρεις, κάθε φορά που πας για ψάξιμο, μόνο από τον τροπο κίνησής της τί στόχος μπορεί να βρίσκεται στο έδαφος... κΔοκιμάστε το παρακαλώ... πάρτε διάφορα μέταλλα, πάρτε χαρτί και μολύβι, βάλτε κάτω τους αντίστοιχους στόχους, καταγράψτε στο σημειωματάριο τις κινήσεις και μετά βάλτε φίλους να σας τα κρύψουν και δείτε αν με την ταυτοποίηση των κινήσεων και το τάιριασμα με αυτά που έχετε γράψει για κάθε μάρτυρα, πετυχαίνετε τους σωστούς στόχους....

Ανακεφαλαιωση μετα απο πειραματα για αλλο τροπο διαχωρισμου.Χρυσοκς.Οταν ειμαι σε ευθεια κανει κυκλο,με πλατη στον στοχο κινειται δεκια αριστερα διαγωνιως.Νερο.Σε ευθεια παει δεξια αριστερα με πλατη μου κανει κυκλο.Αλουμινιο.Σε ευθεια κυκλο με πλατη παλι κυκλο με την ιδια εντασηΧαλκος Σε ευθεια κυκλο με πλατη παει πανω κατω.Σιδερο σε ευθεια κανει κυκλομε πλατη πανω κατω.Το σιδερο αν ειναι πανω απο την ευθεια της βεργας δεν το πιανει.Συνεχιζεται......

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-04-2013, 21:00

Ρε Ταχμα, κάτι άσχετο με το θέμα: Πόσες μέρες άδεια παίρνει ένας εργαζόμενος εκεί στη Γερμανία, και λένε οι γερμανοί ότι έχουμε εμείς οι έλληνες τις περισσότερες άδειες και θέλουν να μας τις κόψουν? Και όταν έρχονται διακοπές στις ελληνικές παραλίες ξεχνάνε να φύγουν?

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-04-2013, 21:02
Ανακεφαλαιωση μετα απο πειραματα για αλλο τροπο διαχωρισμου.Χρυσοκς.Οταν ειμαι σε ευθεια κανει κυκλο,με πλατη στον στοχο κινειται δεκια αριστερα διαγωνιως.Νερο.Σε ευθεια παει δεξια αριστερα με πλατη μου κανει κυκλο.Αλουμινιο.Σε ευθεια κυκλο με πλατη παλι κυκλο με την ιδια εντασηΧαλκος Σε ευθεια κυκλο με πλατη παει πανω κατω.Σιδερο σε ευθεια κανει κυκλομε πλατη πανω κατω.Το σιδερο αν ειναι πανω απο την ευθεια της βεργας δεν το πιανει.Συνεχιζεται......

Μπράβο Ηλία. Άριστος... Μαθαίνεις τη βέργα, οπότε στην πραγματική έρευνα, και μόνο από την κίνησή της μπορείς να καταλάβεις αν αξίζει να συνεχίσεις ή φεύγεις...

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 21:03
Φιλαρακια σημερα ειμαι χαρουμενος και σας καλω σε ιντρενετικο τσιμπουσι:36_4_9:
5999

taxma1981
25-04-2013, 21:07
Ενα μηνα τον χρονο πλατανια.....αλλα εγω μπορω να εξαργύρωσω κ ρεπο που κανω σε αδεια, πηρα 24 μερες κ αυγουστο αλλες 18 ......

elvis87
25-04-2013, 21:08
η ομορφια της απλοτητας.. καλη ορεξη αδερφε μου.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-04-2013, 21:12
Ενα μηνα τον χρονο πλατανια.....αλλα εγω μπορω να εξαργύρωσω κ ρεπο που κανω σε αδεια, πηρα 24 μερες κ αυγουστο αλλες 18 ......

Εννοείς ένα μήνα εργάσιμες δηλαδή... και φωνάζουν για μας που ξεκινάμε με 20 εργάσιμες στο έτος...

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 21:13
Ρε Ταχμανοφ δεν καταλαβες ακομα οτι δεν ειμαι ραβδοσκοπος;
Αλλα δεν εχω κανενα προβλημα να παμε οπου θελεις και οτι γινει.

VAN
25-04-2013, 21:16
να συνεχισω κι εγω. πηγαμε σημερα και μετρησαμε την αποσταση (40) μετρα, προς την κατευθυνση που ηταν το σημα. δεν ημασταν μεσα στο σημα. λεω, δεν πειραζει κι αρχισα να σκαναρω με τον δισκο. στο ενα μετρο αποσταση δυνατο σημα αλλα επιφανειακο. τι γινεται λεω. μηπως ειναι και αλλο κολαουζο. πρεπει να κοιταχτει. ηταν ενα μεγαλο κομματι αλουμινοχαρτου. ωσπου να συνεχισω το σκαναρισμα προς το σημα, ηρθε η ωρα για το σχολειο. επισης αισθανθηκα ενα ελαφρυ καψιμο στο χερι. μετα την χρηση της ραβδου, επεσα σαν βο....... για υπνο. οταν ξυπνησα, το απογευμα ολο το σωμα μου ηταν πιασμενο. το βραδυ δε αισθανομουν μικρους πονους στην καρδια.

godfather
25-04-2013, 21:17
Σημερα παρελαβα και γω την βεργα.Θα γινουν καποιες δοκιμες σε 2 δουλειες και θα γραψω εδω τις αντιδρασεις της βεργας.

lelele
25-04-2013, 21:17
Ρε Νικολα,τι μας κανεις;Νηστευουμε....,

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 21:23
Αντε ας αρχισουν τα οργανα.
Ειμαι χαρουμενος γιατι κρατησα την υποσχεση μου.
Ειμαι χαρουμενος γιατι αυτη η ΚΕΡΑΙΑ δουλευει.
Ειμαι χαρουμενος γιατι αυτη η ΚΕΡΑΙΑ εχει το πιο χαμηλο κοστος κατασκευης.
Ειμαι χαρουμενος γιατι το μηνημα το τσιμπισαν και σε αλλα φορουμ και θελενε και αυτοι.
Ειμαι χαρουμενος γιατι το φορουμ απεκτησε ενα φυλακα αγγελο που θελει να σας προστατεψει απο τα ΕΚΡΕΜΕΣ και τις ΚΕΡΑΙΕΣ που κανω και μοιραζω χωρις αντικρισμα.
Αν συνεχισω να γραφω γιατι ειμαι χαρουμενος θα ξημερωθω στο πληκτρολογιο.
Και οχι μονο αυτο αλλα πρεπει και να τσιμπαω κατι γιατι η τσικουδια του Αριστοτελη βαραει.:36_5_1:

lelele
25-04-2013, 21:31
Αντε ας αρχισουν τα οργανα.
Ειμαι χαρουμενος γιατι κρατησα την υποσχεση μου.
Ειμαι χαρουμενος γιατι αυτη η ΚΕΡΑΙΑ δουλευει.
Ειμαι χαρουμενος γιατι αυτη η ΚΕΡΑΙΑ εχει το πιο χαμηλο κοστος κατασκευης.
Ειμαι χαρουμενος γιατι το μηνημα το τσιμπισαν και σε αλλα φορουμ και θελενε και αυτοι.
Ειμαι χαρουμενος γιατι το φορουμ απεκτησε ενα φυλακα αγγελο που θελει να σας προστατεψει απο τα ΕΚΡΕΜΕΣ και τις ΚΕΡΑΙΕΣ που κανω και μοιραζω χωρις αντικρισμα.
Αν συνεχισω να γραφω γιατι ειμαι χαρουμενος θα ξημερωθω στο πληκτρολογιο.
Και οχι μονο αυτο αλλα πρεπει και να τσιμπαω κατι γιατι η τσικουδια του Αριστοτελη βαραει.:36_5_1:

Ειμαι χαρουμενος που γνωρισα τον Νικο που μου εμπιστευθηκε την βεργα του και θελω να τον βγαλω ασπροπροσωπο....
Στην υγεια σου Νικολα νασαι παντα καλα φιλε μου....

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
25-04-2013, 21:37
να συνεχισω κι εγω. πηγαμε σημερα και μετρησαμε την αποσταση (40) μετρα, προς την κατευθυνση που ηταν το σημα. δεν ημασταν μεσα στο σημα. λεω, δεν πειραζει κι αρχισα να σκαναρω με τον δισκο. στο ενα μετρο αποσταση δυνατο σημα αλλα επιφανειακο. τι γινεται λεω. μηπως ειναι και αλλο κολαουζο. πρεπει να κοιταχτει. ηταν ενα μεγαλο κομματι αλουμινοχαρτου. ωσπου να συνεχισω το σκαναρισμα προς το σημα, ηρθε η ωρα για το σχολειο. επισης αισθανθηκα ενα ελαφρυ καψιμο στο χερι. μετα την χρηση της ραβδου, επεσα σαν βο....... για υπνο. οταν ξυπνησα, το απογευμα ολο το σωμα μου ηταν πιασμενο. το βραδυ δε αισθανομουν μικρους πονους στην καρδια.

Καλά είναι Βαγγέλη να μην χρησιμοποιείς για πολύ ώρα τη βέργα, είτε αυτή, είτε οποιαδήποτε άλλη... Για λίγο να τη δουλεύεις και μετά λίγο ξεκούραση, και ξανά το ίδιο... Όταν είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ βέργες Γ για πρώτη φορά πριν χρόνια, ένιωθα κι' εγώ τότε κούραση μετά και μουδιάσματα ή τσιμπίματα στα χέρια... Σιγά σιγά όμως αυτά τα συμπτώματα εξαφανίσθηκαν, φαίνεται συνήθισα στη ραβδοσκοπία λίγο λίγο... Αν και τώρα, δε ραβδοσκοπώ πολύ ώρα. Θα πάω σε ένα σημείο, θα βάλω τις βέργες μια φορά, αν δεν πιάσω φεύγω, αν πιάσω, βάζω 'αλλη μια φορά για έλεγχο- επαλήθευση, και άλλη μία από άλλο σημείο για τριγωνισμό. Μετά, αφού ξεκουραστώ, κάνω ένα περπάτημα με τις βέργες εκεί που υποτίθεται είναι ο στόχος και τέλος...

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 21:46
Τωρα παμε στα στεναχορα λογια.
Δεν εχω πανεπιστημιακη μορφοση.(χεστηκα)
Δεν εχω λευτα.(χεστηκα)
Δεν εχω ...........................(χεστηκ.α)
Δεν εχω ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,(χεστηκ.α)
Αλλα μροστα στην υγια σας φιλαρακια χεζωμ.ε πραγματικα.
Γι΄αυτο θα σας παρακαλουσα ολες οι ΚΕΡΑΙΕΣ να επιστραφουν στον κατασκευαστη τους για λογους υγιας.
Διαβαστε το κεινενο και θα καταλαβετε!!!!!!!

Οι γεωπαθογόνες ζώνες και κατ επέκταση το ηλεκτρομαγνητικό πλέγμα Hartmann και το δίκτυο Curry,
εντοπίζονται με κατάλληλα όργανα, αλλά και ραβδοσκοπικά
με την βοήθεια εκκρεμούς και ράβδων ραδιαισθησίας, πιάνοντας ουσιαστικά τις μικροδιαφορές τάσης
μεταξύ αριστερόστροφης (αρνητικής) και δεξιόστροφης (θετικής για τον άνθρωπο) ενέργειας.
Αυτή η διαφορά τάσης μεταφέρεται σε αντίστοιχη κίνηση του εκκρεμούς ή των ράβδων.

Βασικά, η αριστερόστροφη ή δεξιόστροφη κίνηση του εκκρεμούς και των παλλόμενων ράβδων τύπου κεραίας,
επιφέρει προβλήματα κατά τον εντοπισμό διάφορων στόχων,
διότι πριν από κάθε έρευνα θα πρέπει να εντοπισθούν οι γεωπαθογόνοι κόμβοι
κατά το ηλεκτρομαγνητικό πλέγμα Hartmann και το δίκτυο Curry
και κατόπιν να γίνει η καθαρή έρευνα του στόχου που αναζητιέται.
Χρειάζεται πλήρης ηρεμία και μεγάλη εμπειρία, στον διαχωρισμό των στόχων από τους γεωπαθογόνους κόμβους.

Με τη χρήση των κατάλληλων φίλτρων όπως θα αναπτυχθεί στη συνέχεια,
είναι δυνατόν να γίνει ο εντοπισμός καταρχήν στο σπίτι μας μέσα,
του πλέγματος Hartmann και του δικτύου Curry,
ώστε να είμαστε σε θέση να κάνουμε την πλέον σωστή και θετική διευθέτηση των επίπλων
σύμφωνα με τις καθημερινές μας συνήθειες κατά την διάρκεια της ημέρας και του ύπνου.
Συνεχίζεται, tunnel

Γιάυτο απο αυριο θα κανετε παραγγελια βέργα tunnel΄s rod
ΑΪΝΤΕ παλικαρια και καλο ψαξιμο.

lelele
25-04-2013, 21:52
Νικολα μην το πινεις αν σε χαλαει αδερφε...,,Εμενα μου αρεσει ο μπρουτζινος ανεμοδεικρης μου,οπως καποιος την χαρακτηρισε.....

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 22:01
Ηλια τιποτα δεν μπορει να μου χαλασει την διαθεση.Και ιδικα η τσικουδια μονο σε ανεβαζει.
Αλλα οταν σου πετανε το γαντι πρεπει να το σηκωσεις και να το δωσεις στον κατοχο του.:36_5_3:

lelele
25-04-2013, 22:03
Και εγω Νικο εχω πλακωθει στα τσιπουρα και την εχω δει αλλιως τωρα.....

johnis
25-04-2013, 22:07
Ηλια τιποτα δεν μπορει να μου χαλασει την διαθεση.Και ιδικα η τσικουδια μονο σε ανεβαζει.
Αλλα οταν σου πετανε το γαντι πρεπει να το σηκωσεις και να το δωσεις στον κατοχο του.:36_5_3:

σωστοσ παντα τζεντλεμαν φιλε μου:36_2_42:

prodromos
25-04-2013, 22:09
[QUOTE=lelele;172224]Νικολα μην το πινεις αν σε χαλαει αδερφε...,,Εμενα μου αρεσει ο μπρουτζινος ανεμοδεικρης μου,οπως καποιος την χαρ
\.....[/QUOTE ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο μασ τον νικο για την βεργα του ειναι σφερατη

ΡΩΣΟΣ
25-04-2013, 22:13
[QUOTE=lelele;172224]Νικολα μην το πινεις αν σε χαλαει αδερφε...,,Εμενα μου αρεσει ο μπρουτζινος ανεμοδεικρης μου,οπως καποιος την χαρ
\.....[/QUOTE ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο μασ τον νικο για την βεργα του ειναι σφερατη

Eσυ παλι απο που ξεφυτρωσες;
Αντε μολογατα ολα :36_2_54: