+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 41 έως 50 από 86

Nήμα: τα μυστικα της μελισσοκομιας

Senior Member Το avatar του χρήστη moyia
    Περιοχή
    οπου υπαρχουν μπανανες

Προεπιλογή

Οπως τα λεει ο goldhunter ειναι παρυ κανεις δεν αρχιζει τετοια εποχη,μονο την ανοιξει γιατι μια παραφιαδα πρεπει να δυναμωση .

πισωωωωωω και σας εφαγα Το avatar του χρήστη goldmaniac
    Καταχωρήσεις Ιστολογίου
    4

Προεπιλογή

οπως ειπα μου αρεσουν τα δυσκολα,κυψελη λανγστροθ η νταντατ? η δευτερη ειναι ποιο διαδομενη στην ευρωπη και θα αγορασω καινουργιες σιγα σιγα να τις φτιαξω οπως γουσταρω
    για μανες ακουσα οι καλυτερες ειναι χαλκιδικης,αλλα ποιο παραγωγικες οι ιταλικες
    αν δεν κανω το μελισσι να κρατα σκοπια οταν σκαβω να μην με λενε μανιακο
    λεπτομερειες που ειναι γεματες το ιντερνετ,αλλα επιτηδες ανεβαζω εδω τις ερωτησεις, να δω τις απαντησεις σας
    αλλα ακομα και σε αυτον τον τομεα ειστε μυστικοπαθεις και λαθος

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από goldmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδες δεν πελαγωνω καθολου,θα ξεκινησω με 10 δυοροφες,οσα οριζη ο νομος για το βιβλιαριο,απο εκει και περα θα γινω μονος μου καθηγητης και μαθητης,τοσα χρονια εχω μαθη ετσι να πορευομαι,θα χαλασω δεκα και θα φταξω αλλα 10 ωσπου να μαθω,και στο τελος θα εχω το καλυτερο μελισσι
    εκπαιδευμενο απο τα χερακια μου,και θα εχω και την ευκαιρια για το χομπυ
    Ακομα αυτο να δω....
    Geo

ιπταμενος ολλανδος και βιβλιοθηκαριος Το avatar του χρήστη GoldHunter

Προεπιλογή

οπως ειπα μου αρεσουν τα δυσκολα,κυψελη λανγστροθ η νταντατ? η δευτερη ειναι ποιο διαδομενη στην ευρωπη και θα αγορασω καινουργιες σιγα σιγα να τις φτιαξω οπως γουσταρω
    για μανες ακουσα οι καλυτερες ειναι χαλκιδικης,αλλα ποιο παραγωγικες οι ιταλικες
    λεπτομερειες που ειναι γεματες το ιντερνετ,αλλα επιτηδες ανεβαζω εδω τις ερωτησεις, να δω τις απαντησεις σας

Εχω βιντεακια και βιβλια για κατασκευες ...αν θες γιατι τελευταια εχω την εντυπωση οτι μου γραφεις ...γραμμα κανονικα!
    Μπαρμπα στρουμ οδυσσεα! :)
    ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ
    ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ

Senior Member Το avatar του χρήστη jimys
    Περιοχή
    ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΛΑΚΙ

Προεπιλογή

μια απαντηση απο τους μελισσοκομους,πως φτιαχνεις μελισσι απο το μηδεν?,δηλαδη πως γινετε και τι χρειαζετε
    εξηγησου πρωτα τι εχεις σκεφτει και γιατι θελεις να το κανεις ετσι (για το σμηνος μιλαω )
    οι αποριες μπαινουν εδω για να βρισκουμε λυσεις
    πες το παρασυνθημα και μπες

"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Senior Member Το avatar του χρήστη jimys
    Περιοχή
    ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΛΑΚΙ

Προεπιλογή

ξεκινας με κυψελες λανγκστροθ (οταν γινεις ευρωπαιος παιρνεις τις νταντατ)
    ρατσα χαλκιδικης θα παρεις ειναι πιο εργατικες και πετανε σε πιο μακρινες αποστασεις
    και η σελιδα στο ιντερνετ ειναι παππουληηηηηη
    επιτηδες σου απανταω και εγω εδω αχαχαχα
    επειδη εισαι παραπονιαρης εγω θα σου φτιαξω δωρεαν την πυροσφραγιδα αξιας 140 ευρω
    για να δουμε τι αλλα παραπονα εχεις
    περιμενω

"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

πισωωωωωω και σας εφαγα Το avatar του χρήστη goldmaniac
    Καταχωρήσεις Ιστολογίου
    4

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Geo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα αυτο να δω....
    θα τις μαθω και να μου τις φερνουν γιουρικαν

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από GoldHunter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βιντεακια και βιβλια για κατασκευες ...αν θες γιατι τελευταια εχω την εντυπωση οτι μου γραφεις ...γραμμα κανονικα!
    Μπαρμπα στρουμ οδυσσεα! :)
    ιπταμενε ειναι η περιοδος του αμιλητου νερου,θα μου περαση ομως,δεν εχω ορεξη για τιποτα

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jimys Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξηγησου πρωτα τι εχεις σκεφτει και γιατι θελεις να το κανεις ετσι (για το σμηνος μιλαω )
    οι αποριες μπαινουν εδω για να βρισκουμε λυσεις
    πες το παρασυνθημα και μπες
    καινουργια ολα,κυψελες και σμηνος,να φτιαξω δικο μου σιγα σιγα και να γεμισω οσες μπορω,να μαθω μεσα απο τα λαθη μου αλλοιως δεν θα μαθω ποτε

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jimys Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεκινας με κυψελες λανγκστροθ (οταν γινεις ευρωπαιος παιρνεις τις νταντατ)
    ρατσα χαλκιδικης θα παρεις ειναι πιο εργατικες και πετανε σε πιο μακρινες αποστασεις
    και η σελιδα στο ιντερνετ ειναι παππουληηηηηη
    επιτηδες σου απανταω και εγω εδω αχαχαχα
    επειδη εισαι παραπονιαρης εγω θα σου φτιαξω δωρεαν την πυροσφραγιδα αξιας 140 ευρω
    για να δουμε τι αλλα παραπονα εχεις
    περιμενω
    και κατι ακομα τζιμη,δεν θα γινω επαγγελματιας μελισσοκομος,με 100 και 200 μελισσια,γιαυτο θελω να τις κτισω μονος και οσο χρονο με παρη,αυτο που χρειαζομαι στην πραγματικοτητα ειναι η ασφαλεια του ογα,λογω της κρισεως που εχουμε σταματησαμε και τις ασφαλειες,και μονο αυτη συμφερη,δευτερον ειναι μια ασχολια που εχη σχεση με τα βουνα,και του πουστη θα βγαλω και ενα κιλο μελι για το σπιτι ετσι για την πλακα μας,και ισως να μου αρεση στην τελικη και το γουσταρω κιολας και παρατησω και τις αλλες μαμακιες με τα τεχνικα

Το κακο πνευμα του Μανιτου Το avatar του χρήστη indiana jones
    Περιοχή
    ΑΛ ΤΣΑΝΤΙΡΙ

Προεπιλογή

για μανες ακουσα οι καλυτερες ειναι χαλκιδικης
    Δεν ξερω για μανες αλλα εχει εναν στην χαλκιδικη αν τον βαλεις για πατερα θα της γκαστροσει ολες χαχαχαχαχαχαχαχαχα εχει και πιστολια χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    ΕΙΜΑΙ ΟΡΑΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕΡΡΑΙΟΣ

indiana jones

Senior Member Το avatar του χρήστη κατσαβιδης
    Περιοχή
    στην σπηλια των κενταυρων

Προεπιλογή

μια απαντηση απο τους μελισσοκομους,πως φτιαχνεις μελισσι απο το μηδεν?,δηλαδη πως γινετε και τι χρειαζετε

ΜΕΛΙΣΣΙ ΑΠΟ ΤΟ (Ο)
    περνεις απο ενα κανονικο μελισσι 1 τελαρο με γονο φρεσκο 1 τελαρο με λιγο μελι και 1 τελαρο με γονο παλιο αρκετο πληθυσμο και το πας αρκετα μακρια υπαρχει και συνεχεια
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.

Προεπιλογή

αυτο γινετε νωρις την ανοιξη εξαρτατε απο την περιοχη συνηθως με παλιο γονο και τοποθετουμε και μια βασιλισσα καινουργια απο βασσιλοτροφια η απο καποιο μελισσι που εχει τάσεις σμηνουργιας κοβουμε τις βασιλισσες πριν ανοιξουν και τισ βαζουμε στο καινουργια μελισια που κοψαμε απο μια στο καθενα.οι παραφυαδες εινε προτιμοτερο να γινονται με βασσλοτροφια παρα να περιμενουμε να σμηνουρηση το μελισσι και να το κοψουμε σε παραφιαδες,γιατι οταν εχουμε πολα μελισσια 50 ασ πουμε πρεπει να εινε ο μελ/κος συνεχια στο κοπαδι για να τα προλαβη να μην φύγουν

+ Απάντηση στο νήμα
Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές