http://www.capital.gr/forum/thread/1547584
Ανοίγω το θέμα που πολλοί μαζί ΜΕ ΈΝΑΝ ΦΙΛΟ την πάτησαν με τον λίρες βολφραμίου.Πήγα σε ένα τεστ με το μηχάνημά μου και δεν ακούμπαγε τον χρυσό. Άντε πάλι από την αρχή είπα μέσα μου και παραδέχτηκα την Ήτα μου.εΝΤΆΞΕΙ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΙΑΝΩ. Ζήτησα από τον άνθρωπο που έχει το τεστ να αγοράσω μερικές χρυσές λίρες δικές του να συντονίσω σε αυτές τον ανιχνευτή,και να ξαναπάω για τεστ. Κάτι όμως δεν μου άρεσε όταν τις έπιασα στα χέρια μου ,δεν κουδούνιζαν ,Του λέω του φίλου μάλλον είναι ψεύτικες. Τον στέλνω και κρύβει μία δική μου αγορασμένη από τον πατέρα μου από την τράπεζα της Ελλάδος.Το μηχάνημα την έπιασε αμέσως.Ρε λες μου λέει να είναι ψεύτικες και αγόρασα 40 από ένα που αγόραζε χρυσό και πωλούσε τσιμπημένα λίρες τότε στην αρχή της κρίσης,κατά 10% επάνω, στην Ομόνοια. Τις παίρνουμε και πάμε σε ένα χυτήριο χρυσού που ξέρω χρόνια μια και ο εν λόγω χρυσοχόος φτιάχνει τα κοσμήματα μεγάλων καταστημάτων στην Αθήνα και έχει όλο τον εξοπλισμό. Μόλις τις είδε με κοίταξε σαν να μου έλεγε μπακίρια είναι αλλά τον παρακάλεσα να μας τις αναλύσει Στον πρώτο έλεγχο πέρασε από την λυδία λίθο και από την φιλέρα. Μόλις την έβαλε σε ένα μηχάνημα κάμερα αναλυτή κραμάτων και την σκανάρισε έδειξε 87% βολφράμιο επιχρυσωμένο παρακαλώ,Φέρνει ο φίλος και τις θαμμένες πάλι τα ίδια ,Λιώνει μία λίρα και μένει το βολφράμιο ενώ η εξωτερική επίστρωση χρυσού 'έλιωσε κανονικά στους βαθμούς που λιώνει ο χρυσός.Εν συνεχεία πάμε με τα αποτελέσματα τις ανάλυσης στην Ομόνοια ΑΦΑΝΤΟ το μαγαζί αγοράς χρυσού και στην θέση του πουλάει ένας κινητά. ΤΗΝ ΈΦΑΓΕ Ο ΦΙΛΟΣ 40Χ300=12.000 Ευρόποπυλα. Ο χρυσοχόος μα είπε ότι υπάρχει πολύ λίρα Μαϊμού στην Ελλάδα και στον κόσμο ολόκληρο και μας έδειξε το Λιγκ που ανάρτησα,